Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 5)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovače Tesla AUJ

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 100]

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Zdenoeddie, k AUJ620 se toho už moc napsat nedá, snad jen to, že je to sviňa sviňská, vyslovené konstruktérské šlápnutí vedle, historický omyl a to, že žádným jiným způsobem, než kompletním převinutím výstupního trafa nelze AUJ620 přinutit napájet nízkoimpedanční zátěž. Nepasuje tam trafo ani z Musicu 130, ani z Musicu 70 a takové ty bláboly, že reproduktor lze napájet ze zpětnovazebního vinutí /vinutého drátem asi 0,4 mm/ jsou opravdu jenom bláboly některých pomatenců, kteří zkoušeli kdeco, stejně jako já před zhruba třiceti lety.
Jediné rozumné použití zachovalé AUJ620 je rozebrání na díly, použitelné jinde a jinak. Ve žhavicím, anodovém i výstupním trafu jsou poměrně slušné plechy, které je možno po zakoupení či výrobě kostry použít k výrobě výborného síťového či výstupního trafa, keramické sokly na EL34 taky nejsou k zahození, tři stojaté filtrační elyty, jsou-li v dobrém stavu je možno využít i v jiném anodovém či g2 zdroji a zbytek je defacto k ničemu. Budicí deska s EF86 a invertorem ECC85 se jinde asi moc využít nedá.

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Tak nejak uvazujem uz zopar rokov. Z 620 ak sa mi nejaka dostane do ruk "zbieram" len oktal patice, lampy a anodovy a zhaviaci trafak. Na bastlenie sa daju pouzit aj tie bakelitove noval patice, ak nemaju uz polcas rozpadu za sebou smile

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Já si to tu pročítám, a nestačim se divit... O historii těchto zesilovačů se nikde nikdo nedočte, takže jsou to nejen pro mě užitečné informace. Každý den koukám, jestli už neni náhodou čtení o AUJ637 na který se moc těším. Zatim díky smile

(upravil CZJKP1 12. 3. 2013 22:49)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Já o AUJ620 kdysi snil. Použil bych další (převodní) trafo, a konec nejspíše předělal na 6L50 ty se totiž dají ještě levně sehnat, na audio by to asi už nebylo, ale jako nenáročný elektronkový zesilovač by to jistě ,,něják" chodilo, když připočtu prdelní zvuk...

Sinclaire, prosímvás, jak vypadá stojan AUC4080, je hodně velký?? Pošli mi prosím foto, kdyby to dalo něco menšího třeba by se to tu dalo řešit, ale nevím nevím...

Téma samozřejmě zajmá mě

(upravil matus15 12. 3. 2013 23:22)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

4080 je klasický ALMES stojan, rovnaký ako u AUA4710,4712,4944 a výk stojanov AUC4120,4121. 8x AUJ637 paralelný chod = 800W, AUC4081 malo 8x100W.

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Jak již bylo řečeno dříve, tak ve 3. generaci rozhlasových ústředen byly moduly AUJ635, 636 značně nespolehlivé a to i ty, které měly mírně sníženo napájecí napětí, protože byly v provozu 24 hodin denně a 365 dní v roce, rozhlas po drátě byl považován za velmi důležitý a spolehlivý sdělovací prostředek, pracovali u něj prověření a spolehliví lidé /nechci tu rozmazávat kdo byl kdo/ - aspoň si to tak na ministerstvu pošt a telekomunikací, pod které RPD patřil, mysleli.
Situace už ovšem byla technicky i politicky neúnosná /pořád jsme časově téměř před koncem 2.poloviny 70.let minulého století/, reklamací z vyvezených i domácích výrobků přibývalo a objednávek ze zahraničí ubývalo. Mohu-li si na toto místo dovolit vložit svůj názor, tak minimálně 70% poruchovosti 100W modulů AUJ635,636 bylo zaviněno mizernou kvalitou montovaných komponentů. Kondenzátorům 5.000uF/50V se ani ne po měsíci provozu upalovaly vnitřní přívody ke svitku, tranzistorům typu KF se "záhadně" ulamovaly přívody /dnes už víme, že to je bodová koroze, zaviněná nekvalitním očištěním a konzervací drátu před zlacením - pro nezasvěcené uvádím, že to sice byly pozlacené vývody, ale z železného drátu.../,nefunkčními elektronickými ochranami, ve kterých byly uhnilé vývody tranzistorů, odcházely i koncové KD503 a stoupala spotřeba i ostatních náhradních dílů.
Proto bylo v létě roku 1979 rozhodnuto, že pro 4. generaci rozhlasových ústředen /výhradně stojanových s jednou výjimkou - spíš mixážním pultem, než ústřednou a to AUA4146/ budou vyvinuty úplně nové, moderní a spolehlivé moduly s možností rozsáhlejší diagnostiky i vlastních ochran modulu. Na zesilovači pracovali ing. Komaromy a ing.Minár a už v zimě 1979 bylo prvních deset prototypů odvezeno na EZÚ. Spěchalo se, protože ústředny a přídavné výkonové rámy už byly hotovy, ale nebylo do nich co dát / k mezitypu AUJ636, který sice nezkresluje a do ústředen 4.generace bez odmlouvání a plně funkčně pasuje se Vrábelští vracet nechtěli/. Prototypy AUJ637 byly podle EZÚ upraveny, poté schváleny a mezitím se ve Vráblích už upravovala linka na výrobu AUJ637.
Na tomto místě musím podotknout, že modulů AUJ637 jsou DVA DRUHY. Na první, zběžný pohled je od sebe nepoznáte, ve stojanu jsou mezi sebou bezproblémově záměnné, ALE :
První typ modulu, který se záhy přestal vyrábět, měl ochranu proti ss napětí na primáru výstupního trafa tak přehnaně citlivou, že reagovala i na určité nesrovnalosti v zesílení použitých dvojitých tranzistorů a modul po zasunutí do stojanu po několika sekundách vypadl, odpadlo výstupní relé a protože všech 12 jednotek AUJ637 pracuje ve výkonovém rámu AUC4120 paralelně, značně klesl výkon stojanu jako celku - kdo má servisní manuály od těchto relikvií, může se podívat, o kolik spadne výstupní napětí rámu při výpadku jedné, dvou, tří až x jednotek. Tyto přehnaně citlivé moduly poznáte podle toho, že jsou v nich ještě použity kondenzátory TC937a /i když čtyři/ a podle dvou řad fastonů 2,8 jako přívodů do obvodu ochran nalevo desky - tam, kde trůní podle mne zcela zbytečné a modul prodražující jazýčkové relé se třemi kontakty. Při domácích úpravách pro provoz do impedance 4 ohmy samozřejmě stačí v ochranách z patice vytáhnout MAA741 a je po ptákách.
Následně byl tedy modul AUJ637, resp. jeho ochranné a signalizační obvody konečně upraveny tak, že moduly chodily jak měly, v Rusku už měli dokonce všude 220V, tak byl vypuštěn volič síťového napětí smile Starší moduly tohoto typu poznáte podle jedné řady fastonů 2,8 mm v obvodu ochran, v tomtéž obvodu najdete diody GAZ51 s uhnilými přívody /vždy bývají uhnilé i na desce zesilovače v ochranách proti zkratu/, a mají pořád ještě osazené elektrolyty TC937a 5.000uF/50V.
Nejnovější exempláře AUJ637 mají černěné chladiče, v celém zesilovači jsou místo diod GAZ51 osazeny schottky diody KAS21/40 /žlutý a černý proužek na bílém podkladu/, místo starých kýbl-elektrolytů TC937a jsou osazeny novější TE925 4.700uF/63V, v Boucherotu jsou místo hovňáků 220n osazeny TC206 220n/250V, na primáru síťového trafa je odrušovací kýbl v hliníkovém pouzdře 100n/250VAC, na sekundáru je rovněž odrušovací kyblík 47n/250V-většinou kvalitní terylen TC280 nebo NDR polystyren TGLxxxx.
Ovšem jedna zákeřná závada v obou druzích AUJ637 přetrvala a mnozí už na ni přišli, možná i díky mému dřívějšímu článku o úpravách AUJ637 - uhnilé přívody k "pozlaceným" přívodům dvojitých tranzistorů KC809-810. Tyto dvojitá KCčka, která mají klobouk i vývody pocínovány, tímto neduhem netrpí. Pozor při opravách, je to tam všecko tak nějak natěsno a hlavně si proboha zapamatujte pozici výstupku na klobouku KCčka. Jak ho naletujete opačně, zesilovač Vám vytvoří nádhernou skorovánoční atmosféru plnou jiskřiček...akorát tolik smradu by u toho nemuselo být smile
Pokud se pustíte do úprav podle mého dřívějšího článku, tak samozřejmě podle schématu jedno KF507, tyristor, diody, jazýčkové relé, operák a další zbytečnosti vyletujte do pryč a zesilovač vybavte plnohodnotnou ss ochranou, protože každý slušný zesilovač ji má mít, nelze se z toho vylhat tavnou pojistkou apod. Používám při těchto úpravách, pokud mě o to někdo požádá, modul SPP1. Nepotřebuje žádné sólo napájení /napájí se přímo ze střídavého napětí výkonového sekundáru/, je malý a v zesilovači je i po kapotáži místa dost.
Snad jsem toho mnoho nezapomněl, no a kdyby, klidně se zeptejte.

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

I já  bych vám rád  poděkoval sinclaire že jste si dal tu práci a sepsal rozsáhlé články  o těchto zesilovačích.A myslím si že toto téma zajímá hodně členů audiowebu včetně mě.Těchto zesilovačů a tím myslím AUJ 637 je v mém okolí ještě poměrně dost sám vlastním 3 kusy kompletně předělané podle vašeho návodu a bez problému fungují , ale o to ani tak nejde.Chtěl bych napsat že  je hezké dovědět se taky něco z historie výroby těchto modulů ne je jenom předělávat bez toho aby si  člověk udělal obrázek proč a jak tyto moduly vznikaly.Toto téma mě velice zajímá historie firmy Tesla vráble a doufám že jsi najdete čas k dalším článkům ať už  o rozhlasových ústřednách nebo o nízkoimpedančních zesilovačích Tesla.A ještě mě napadá otázka do jaké impedance jsou moduly AUJ637 schopny bezproblémově pracovat? Díky za odpověď Petr L

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Pokud zajistíš, aby za každých okolností modul stál kolmo, tedy chladicí žebra svisle, popřípadě ještě ofukovány malým ventilátorem /např. 92x92x25, Sunon přímo na 230V/ tak po drobné úpravě proudového jištění je modul schopen pracovat i do impedance 2 ohmy, do které odevzdá sinusový výkon okolo 180-200W. Moduly AUJ637 se dají i poměrně jednoduše můstkovat, takže jedna dvojice modulů po patřičných úpravách a s dobrým chlazením odevzdá bezpečně výkon kolem 400W do 4 ohmů. U modulů je ovšem výstupní výkon limitován tvrdostí zdroje. Je to ovšem taková nouzovka, s mírnou nadsázkou se dá říci "400W pro holoprdelníky". Je to velké, těžké a problémy s chlazením jednoduchosti nijak nepřidávají.

Web

(upravil Dockinez 13. 3. 2013 14:02)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Vážený pane, děkuji za podnětné příspěvky. Podobné výlety do historie mne velice těší číst.

Nevěděl byste, pro jaká zařízení vlastně Tesla vyráběla elektronky EL51? Pokud je mi známo, žádný masověji vyráběný výrobek této značky jimi osazen nebyl, laicky tedy předpokládám, že zde hrála roli snaha udržet při životě přístroje jiného výrobce, vyrobené před znárodněním. Nebo šlo o nějaké ústředny pro rozhlas po drátě, o kterých se běžný smrtelník neměl moc šanci něco dozvědět? Děkuji.

Web

(upravil sinclair 15. 3. 2013 8:22)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Ale ano, Dockinezi, bylo jich hodně, jenže to tady nikdo /kromě mála výjimek/ už nepamatuje v provozu.
Já, coby dnes starý kokot, tenkrát učeň, moc dobře pamatuji rozhlasové ústředny a výkonové rámy řady RU.
Jednalo se o stojanové rozhlasové ústředny podobné těm současným ze 4. generace, zástavbová šířka rovněž 19" /okopírováno českou soukromou firmou Telegrafia Pardubice od Američanů/, půdorysné rozměry stojanů byly téměř čtvercové a skutečně velmi podobné těm ze 4. generace, pouze na konstrukci rámu i modulů nebyl použit dural a hliník jako v případě systému TESLA-ALMES, ale obyčejná úhlová ocel a Fe plech, případně jednoduché výlisky z Fe plechu.
Řada rozhlasových ústředen RU firmy Telegrafia byla připravována tajně už za 2. světové války, protože jinak totiž musela Telegrafia vyrábět válečnou produkci pro protektorát a okupující Němce.
Jakmile válka skončila, bylo nutné se potýkat s řadou problémů, mj. s nedostatkem elektronek, pasivních součástek, prostě všeho až po obyčejný železný plech. Přes to všechno Telegrafia Pardubice už v suchém roce 1947 představila ucelenou stavebnici rozhlasových ústředen řady RU. Jednalo se o řídící ústředny typu RU-A1, RU-A2 a později nejpoužívanější RU-A3, k tomu všemu patřil výkonový 300W stojan s označením RU-C a jeden nižší, drobet vybočující z řady, sestavený z deseti paralelně pracujících 25W zesilovačů, označený RU-C10, určený pro mobilní použití, myšlena je tím například zástavba do skříňového vozu apod.
Pak ovšem přišel únor 1948, komunisti a všecko bylo jinak. Telegrafia Pardubice byla znárodněna a násilím začleněna do nově vznikajícího národního podniku Tesla s tím, že si Telegrafia směla prozatím nechat svůj výrobní program /telefonní a rozhlasové ústředny/.
No, ať to zbytečně neroztahuju, na co se Dockinez ptal. Ano, modulové koncové stupně ústředen řady RU byly osazeny elektronkami EL51, nejprve Philips a po přebudování části holešovické žárovkárny na výrobnu elektronek byly tyto ústředny osazovány nijak nezaostávajícími elektronkami Tesla EL51. Ke každému modulovému koncovému zesilovači 75W výšky 4U patřil samostatný tzv. eliminátor rovněž výšky 4U, což nebylo nic jiného, než zdroj Ua, Ug2, -Ug1, žhavicího napětí pro elektronky koncového stupně i eliminátoru, modul obsahoval i důmyslně propracovaný systém ochran, diagnostiky elektronek a také poněkud neobvyklé rtuťové usměrňovací výbojky DCG4/1000.  V samotných modulech koncových stupňů byly jen předzesilovací, budicí, inverzní a koncové elektronky, obrovitý výstupní transformátor /ústředny chodily od 30Hz/ a diferenciální transformátorek pro paralelní chod.
A propos paralelní chod : to byla naprostá, světová specialita a patent firmy Telegrafia, který si po roce 1948 Tesla jaksi "přivlastnila".
Pro nezasvěcené : je to možnost, jak poměrně jednoduchým a levným způsobem dosáhnout toho, aby spolu koncové zesilovače naprosto bezeztrátově pracovaly paralelně a vytvořit tak z menších zesilovačů systém o naprosto libovolném výkonu. Podmínkou je, aby všechny spolupracující zesilovače byly stejného typu a výkonu.
Nikde jinde v komerční elektroakustické sféře elektronky EL51 použity nebyly, nebo o tom nevím.
To takový Philips, ten s nimi louskal jak přenosné, tak stacionární zesilovače o výkonu až 140W na pár.
Ústředny řady RU se vyráběly od zmíněného roku 1947 až do roku 1959 /to už v Tesle Vráble/, kdy byla na jarním brněnském veletrhu představena hybridní ústředna AUA120 a její odvozeniny. Hybridní ústřednou se myslí to, že napěťová malosignálová část byla osazena tranzistory, kdežto 300W výkonová část v podobě stojanu AUC140 byla elektronková s nechvalně známými koncovými zesilovači AUJ620.
Stačí to takhle, Dockinezi?

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Leosu, nejake dalsie info ohladom toho paralelneho chodu? Myslim zapajanie, atd. Dik

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Zdenoeddie, paralelní chod je naprosto perfektně a ve slovenštině vysvětlen v tmavomodrém servisním manuálu od ústředny AUA120 a myslím, že v tranzistorové verzi je to popsáno v SM od 1kW výkonového rámu AUC2100. Jestli chcete, paralelní chod Vám oskenuju.
Jen tak pro zajímavost: kdo z Vás vlastní ČERVENÝ servisní manuál od pultové ústředny AUA230, tak tam sice nenajdete schéma upravené AUJ636, ale zato tam najdete v dodaném schématu AUJ635 na místě koncových tranzistorů ještě 2N5302, tedy schéma z doby, kdy KD503 ještě nebyla na světě smile
Večer Vám oskenuju schéma a i plošáky pro ruční nakreslení jednoduchého, ale výborně hrajícího kytarového komba AZK153, pokud ho již všichni nemáte smile Dá se postavit ze šuplíkových zásob a fakt hraje výborně, daleko líp, než Regenty R221 a R222.

Web

(upravil EsoRimmer 13. 3. 2013 17:00)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Můžu se zeptat jaké by měly být úpravy AUJ637 pro provoz ve 2 ohmech?? Podle mě by stačilo změnit hodnotu R36/R37 nebo je tam potřebná ještě nějaká další úprava?? Nebo se pletu i s R36/37??

Schema http://www.blackout.sk/muzeum/zvuk/tesla/auj637.gif


AZK153 mě celkem zajímá smile

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Už jsem to tady někde psal, při zmůstkování nebo zdvouohmování AUJ 637 hledejte inspiraci v AZK220. Došel jsem k závěru, že když zmůstkujete AUJ 637 dle SINCLAIRa, máte konec z AZK220, ještě teda upravit ty hodnoty odporů v té ochraně proti zkratu. Opravte mě, pokud nemám pravdu.....

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Taky děkuji za info, tak teď už vím jak se to má, takže se pokusím sehnat nějaký AUJ637, docela se mi to líbí..

Ještě dotaz na sinclaira, mohl bych poprosit o informace ohledně nabízeného stojanu AUC4080, váha, rozměry případně foto..

Děkuji Jiří

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Děkuji vřele za odpověď, skutečně si toho cením.

Web

(upravil jmd 13. 3. 2013 21:44)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Ďakujem pekne za články...

sinclair napsal:

...Pokud se pustíte do úprav podle mého dřívějšího článku...

Môžem sa opýtať na ktorý článok sa odvolávate? Nechcem otravovať, skúšal som cez vyhľadávač s frázami "KD503 , 503 , 637 , AUJ637" ale nič ucelené ako tieto posledné som nenašiel.

Zatiaľ som zažil problém bodovej korózie, prerazený kondenzátor TGL na primárnej strane sieťového trafa a studené spoje na vinutých odporoch s konštantánu. Rád by som podľa Vašich skúseností predišiel prekvapeniu.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

http://aldax.cz/index.php?act=prod& … key=auj637

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Ďakujem, to mi nenapadlo...

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Výkonový rám 4. generace AUC4080 je naprosto stejně velký, jako rám s plným výkonem AUC4120, je osazen všemi pomocnými moduly i ventilátory, ale má v dodávce osazeno pouze osm koncových stupňů AUJ637, kdežto full-power rám AUC4120 jich má dvanáct. Dají se samozřejmě doplnit, vše je tam připraveno.
Rám AUC4xxx jako prázdný /tedy bez modulů AUJ/váží přibližně 100kg, je vysoký 2,13 m a půdorys má 53 x 46cm. Primárně je určen pro paralelní chod a z výroby je takto i zapojen, ale není problém malou změnou-přepojením jej upravit na stojan nikoli 800W, ale 8x100W, případně 4x200W a podobně. Vstupy jsou plně symetrické plovoucí, odděleny transformátorky 3AN670.07.

Web

Příspěvky [21 až 40 z 100]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovače Tesla AUJ

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£