Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 5)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovače Tesla AUJ

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 100]

Téma: Zesilovače Tesla AUJ

Dobré odpoledne,

Chtěl bych se Vás optat čím se liší od sebe zesilovače AUJ635 a AUJ637, povšiml jsem
si, že v jednom běhají dva kusy KD503 a v druhém čtyři kusy KD503, tudíž
předpokládám že se liší výkonově, ale jinak netuším..

Který z nich je zapojením povedenější?

Jiří z Prahy

Re: Zesilovače Tesla AUJ

AUJ 635 je obvodově uplně něco jiného než 637.
http://www.blackout.sk/muzeum/zvuk/tesla/auj637.gif
http://www.danyk.wz.cz/auj635.html

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

To ano, je tam i výkonový rozdíl?

Mluvil jsem přes emaila se sinclairem, a on říkal ať to dá sem, a že mi na můj dotaz odpoví zde, že by to mohlo zajímat nejen mě!

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Hlavně musí být utrpení na 635 něco poslouchat, ten zvuk musí být teda něco.

(upravil Jan16 11. 3. 2013 21:33)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

AUJ637 je slušný a poslouchatelný zesilovač, AUJ635 je kopa sr.. leda tak jen pro ten tlampač na nádraží.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

přesně tak, jak říká jan16 smile

Re: Zesilovače Tesla AUJ

A kdo z vás tří ty zesilovače opravdu slyšel ??

(upravil sinclair 11. 3. 2013 16:01)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Nemáte pravdu vůbec nikdo.
Dohnalíku, kdybys aspoň trochu rozuměl zesilovačům, podíval na schéma AUJ635, jak je zapojen a konstruován, tak by Tě ani nenapadlo ten zesilovač poslouchat doma. Ale budiž Ti jako polehčující okolnost, že nemáš praxi a nemáš ani kde čerpat informace - to, co tady o těchto a podobných výrobcích nenapíšu já, se už nikde jinde nedozvíš. V knihách to není a na netu jsou většinou bláboly lidí, kteří tomu rozumí ještě méně než Ty, například Jan16, pokud bych měl vzít příklad odsud.
Vezměme to tedy popořádku. Asi málokdo ví, že Tesla Vráble při plnění vládního úkolu tranzistorizace elektroakustických zařízení jako první vyrobila 100W/100V modul, nesoucí označení AUJ630, který byl v budicí, ochranné i koncové části osazen germaniovými tranzistory. Jeden takový modul doma mám, našel jsem jej ve sběrném dvoře v poměrně dobrém stavu, takže Vám ho mohu popsat. Zapojení je včetně paralelního chodu prakticky totožné s pozdějším modulem AUJ635, osazení AUJ630 bylo: diferenční zesilovač=2xGC509, rozkmitový zesilovač GC509, proudový zdroj 104NU71, budicí dvojice GC510K/GC520K, elektronické jištění GC510/GC520 a koncový stupeň 4x7NU74. Zesilovač sice funguje, ale díky germaniovému osazení byl zřejmě v provozu značně nespolehlivý - germanium v diferenčáku, byť svázané páskem měděného plechu - výsledek je vandrování ss ofsetu na výstupu budicího zesilovače, potažmo primáru budicího trafa od -100 do +300mV, podle okolní teploty. O koncových tranzistorech řady NU74 je známo, že vyžadují jednak festovní chlazení a jednak buzení z hodně nízkoimpedančního zdroje, jinak řečeno co nejmenší odpor Rbe, což klade dost velké nároky na příkon a stabilitu předpěťových obvodů a výstupní výkon budicího zesilovače. Stojan s deseti těmito jednotkami nesl označení AUC1440. Protože mám tento dnes již historicky cenný modul jenom jeden a při měření jsem jej dost týral, tak výsledek mohl být a je následující: katastrofální nespolehlivost a účinnost modulu jako celku přibližně 30%, tedy ještě méně, než u elektronkového předchůdce AUJ620, ve čtveřici v paralelním chodu ve stojanu s označením AUC144.
Ještě něco málo k elektronkovému výkonovému zesilovači AUJ620 :
Elektronkové moduly AUJ620 používané v ústřednách AUA120, AUR120 a přídavných stojanech AUC144 rovněž nebyly příliš spolehlivé - nějaká pomazaná hlava ve Vráblích se rozhodla, že bude výkon 75W z dvojice EL34 tahat nikoli proudem, jak důrazně a jasně doporučuje katalog, ale napětím téměř 800V a primární impedancí Raa=11kOhm výstupního trafa. Stejná hlava pomazaná si ale zřejmě neuvědomila, že bakelit na paticích československých EL34 není žádná sláva, jeden vývod žhavení sousedí s anodou, takže stačí trochu vlhkosti a na průser je zaděláno. V případě průstřelu na patici EL34 to samozřejmě odesrala samotná elektronka, odbručovací trimr, pojistky atd., nehledě ke značnému poklesu výkonu, protože koncové zesilovače pracovaly téměř bez výjimky v paralelním chodu. Já sám jsem jako technik závodního rozhlasu tehdejšího n.p. SVIT Zlín vyházel několik stovek úplně dobrých elektronek EL34, které měly jen ten průraz na bakelitové patici. Některé se mi podařilo zachránit, pokud to nebylo vypáleno moc do hloubky a po instalaci do zesilovačů MUSIC70, MUSIC130 a MONO130, které měly Ua jen 500V, možná úspěšně chodí dosud. Naprosto stejným neduhem trpěly legendární zesilovače MONO50, kde bylo Ua kolem 650V a docházelo ke stejnému propalování patice EL34, jako v AUJ620. Po vyškrabání propáleného místa a instalaci takové elektronky do "placky" AZK401 či AZK201 bezproblémově chodily.

Po neúspěchu modulu AUJ630 a ukončení výroby elektronek EL34 iniciovala Tesla Vráble v Rožnově výrobu tranzistorů KD503. Jde v podstatě o okopírovaný tranzistor 2N5303, který Tesla bez špetky ironie vylepšila tím, že vyrobila pro tento tranzistor pouzdro TO3 se základnou CELOU z mědi a čip tranzistoru byl bez jakékoli vložky připájen na tuto základnu. Výsledkem byl hodně nízký vnitřní tepelný odpor, značná přetížitelnost tranzistoru jako takového a vysoká odolnost proti sekundárnímu tepelnému průrazu. Stejné pouzdro potom použila Tesla pro tranzistor KD15003, který tím získal daleko lepší vlastnosti, než originál-ale to jsme zbytečně odbočili.
V roce 1974 už byly k dispozici první série KD503 /tehdy stály v maloobchodě 365,-Kčs/, Tesla Lanškroun, závod Ostrava-Zábřeh vyráběla na speciální zakázku pro Vráble elektrolyty 10G/50V /které později zredukovali jen na 5G/50V, proto mají jedny z prvních modulů a i zesilovač AZK180 dvoje závitové díry na dva průměry příchytek elektrolytů a proto mám ve "štorckách" elyty 8G2/100V/  zbytek křemíkových polovodičů už byl také k dispozici /i když v maloobchodě ne/ a tak vznikl první celokřemíkový koncový zesilovač AUJ635, který potom Tesla Vráble používala v celé škále dalších výrobků "oranžové" řady STUDIO /Studiosolo 130, Studiobass 130, EQ130, Studiomix 6-130 a i v zesilovači AZK180, lidově zvukaři zvaném "štorcka". Pro deset těchto zesilovačů byly vytvořeny i zcela přepracované přídavné výkonové stojany dvou druhů, AUC2100, AUC2101 a pro rozhlas po drátě ADC2100, ve kterých pracovaly jednotky ADC635 s poněkud sníženým výkonem na 80W, protože tyto stojany rozhlasu po drátě byly v provozu 24 hodin denně a 365 dní v roce.
Že konstrukce modulu AUJ635 nebyla příliš šťastná už dneska víme, je konstruován s poznatky tehdejší doby/ a za nějaký rok to věděli i ve Vráblích. Modul AUJ635 obsahuje pro výkon 100W na sekundární straně výstupáku /tj. na primáru muselo být kvůli ztrátám v železe a mědi k dispozici aspoň 140W/ pouze dva tranzistory KD503. To by nebylo až tak strašné, pokud ovšem byla plně funkční a přesně nastavená elektronická ochrana koncového stupně. V modulu jsou použity tři druhy ochran-proudová, napěťová a výkonová. Které to jsou, jak pracují a hlavně jak se nastavují se lze velmi podrobně dočíst např. v servisním manuálu ke stojanu AUC2100. Bohužel, jak už to tak v životě bývá, tak lidé, kteří tyto stojany s těmito moduly měli na starosti, srali na nějaké osciloskopy, umělé zátěže a např. po výměně koncových tranzistorů nastavovali ochrany "od oka". Že od oka se tak akorát dobře sere je jasný a tak kádéčka při prvním zkratu na vedení odešly zase /kdyby byly správně nastavené ochrany, neodešly by-mohu to komukoliv předvést třeba na té štorcce-při plným kotli zkratuju kterýkoliv výstup a konci se nic nestane, dokonce nevyletí ani pojistky/. Navíc má AUJ635 ještě několik dalších nectností - čtyři 15W silně topící odpory-dva pro 10W zenerky, ze kterých jsou napájeny ochrany a dva, které jsou součástí předpěťového systému koncových tranzistorů /který je mj. tak blbě navržený, že i při spárovaných KDčkách konec otřesně zkresluje - to byla ta Dohnalíkova poznámka, že se to nedá poslouchat. Právě kvůli zkreslení byl tento zesilovač zařazen EZÚ až do 3. kvalitativní třídy podle tehdejších norem ČSN.
AUJ635 byl po několika letech nahrazen inovovanou verzí, nazvanou AUJ636, která se ale používala pouze v pultových ústřednách AUA230. Tento inovovaný modul poznáte podle toho, že na bocích modulu už nemá 10W zenerky ma chladicích křídlech, ale má tam z každé strany malý pomocný modulek s pojistkou, pár diodami KY130/80, malou zenerkou, dvěma elektrolyty a síťový transformátor je zcela jiný, má dvě slabší vinutí navíc. Chybí také dva 15W topící odpory, protože předpětí pro koncové tranzistory zajišťují ony malé pomocné moduly, je konečně nastaveno správně a zesilovač nezkresluje. Dva výkonové odpory, přes které je napájeno elektronické jištění ale zůstaly, ale aspoň tolik netopí. To bylo takové přechodné období a moduly AUJ636 se vyráběly po celou dobu produkce pultových ústředen AUA230, jejích odvozenin a pomocné výkonové stojany s těmito moduly měly označení AUC2100A, někde mám ještě fotku.
V mezidobí mezi skončením výroby ústředen AUA120 a začátkem výroby AUA230 se vyráběly vynikající, variabilní a vlastnostmi dosahující až k 1. třídě kvality podle ČSN pultové ústředny AUA063, AUA082 a AUA144, které ale byly výrobně bohužel tak drahé, že jejich výrobu po několika tisícikusové sérii byli ve Vráblích nuceni zastavit. AUA230 ještě nebyla hotová a tak asi rok a půl prostě ve Vráblích nešlo koupit žádnou pultovou ústřednu. To už jsem pracoval v Tesle Eltos v Uh. Brodě, jezdili jsme na montáže a servis ústředen, tak si na toto období dobře pamatuju, kdy jsme do škol a institucí jezdili léčit už dávno odepsané AUA120, aby tam aspoň něco fungovalo.
Prosím všechny, kteří by z AUJ635 rádi vyexpedovali výstupní transformátor, ať se nedívají na idiotské návody typu danyka a spol. - ono to totiž nejde, resp. jde, ale úplně jinak. Na výstupním trafu je jedno tenké pomocné vinutí, ze kterého se bere napětí nikoli pro zpětnou vazbu, ale napětí právě pro elektronickou výkonovou ochranu, toto napětí je na desce ochran usměrněno a zpracovává se společně s výstupním napětím a napětím z emitorových odporů koncových tranistorů. Odpojením tohoto vinutí, nebo demontáží celého transformátoru vyřadíte z funkce tu nejdůležitější část elektronické ochrany koncového stupně a pak doslova stačí jen výkonový modul silněji přebudit, či nedejbože zkratovat a máte po KD-čkách.
Příští příspěvek bude celý věnován modulu AUJ637.  Rixi bravo.

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Já mám doma 637 po Sinclairových úpravách do 4R a nezní špatně, nečekám od toho zázraky, ale za tu cenu, co jsem to sehnal (200,- + 50,- na úpravy), to asi nemá konkurenci. 635 jsem neslyšel...

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Leošu, su sice blbej, ale uši mi ještě zatím fungují dobře.

(upravil jmd 9. 3. 2013 18:55)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

sinclair
Ďakujem pekne za čítanie o histórii AUJ, už sa teším na AUJ637...

Pár týchto 367 modulov sme v podniku prevádzkovali, len žiaľ som k ním ani nestihol pričuchnúť. Nepamätám si už ani typ stojanu len tipujem pravdepodobne AUA4712. S kolegami sme tomu nepričuchli ani ako údržba MaR, nakoľko stojan so záťažou pár ampliónov, búdkami fungoval spoľahlivo. Ku koncu sme systém spúšťali len sporadicky pri skúškach požiarnej, chemickej a CO ochrany. Neskôr sa táto zábava zredukovala na "prenosné" AZK052 zabudované v RSA051 pre ozvučenie jedálne k príhovorom predstavenstva a prípadne aj malých spoločenských akcií zamestnancov.
Neskôr ma bývalí kolegovia upozornili že sa to celé likviduje a tak som si odniesol od kontajnera 3 ks týchto AZK052, kde je v podstate koncový modul 367 bez výstupného ochrany s relé. Po odídení výstupáku a vstupnej zmiešavacej časti ale aj prečistení spájkovaných spojov žhavím tieto zosilňovače pri čurbesoch na chalupe v Hradišti.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Děkuji Vám sinclaire též za článek, těším se na to povídání o AUJ637, doufám, že je alespoň dobře vyvinutá, chci si nějakou tu AUJ pořídit, takže teď vím že do AUJ635 nestojí za to vrážet, tak doufám že AUJ637 bude za to stát...

a u té AUJ635 se nedá vůbec ničím vinutí té ochrany  ,,nahradit" například jiné, menší trafo, anebo nějak onen obvod mírně předělat/upravit smile??

Ty výkonové stojany se mě líbí, startuje se to jak auto klíčema, kdybych mohl jeden takový stroj ,,vlastnit" ani není problém penízky jako to, že zatím bydlím u rodičů, kteří by mě nejspíše vynesly v zubech i s AUA/AUJ/AUC aspol. takže si slintání po tom mohu nechat zajít ...

(upravil sinclair 11. 3. 2013 15:54)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

CZJKP1 : Jeden stojan 4. generace, AUC4080 Ti mohu věnovat. Klíčema ve spínači T6K se "startují" pouze ústředny AUA4710, AUA4712 a AUA4944.

Jane16, nemyslím si, že bys byl blbej, ale všechny moduly, tedy jak AUJ635, AUJ636 i AUJ637, jsou-li správně seřízeny, mají naprosto stejný výkon, tedy 100W do impedance 100R, tedy s výstupním napětím 100V. Takže Tvoje poznámka, že výkonový rozdíl se má AUJ637=2xAUJ635 je tedy zcela mimo mísu a kamarádsky bych Ti doporučoval, abys tuhle pasáž ze svého příspěvku smazal, ať nejsi za hlupáka. Chodí sem totiž lidé, kteří právě této 100V technice rozumí minimálně stejně dobře, jako já, pracují, nebo pracovali s ní a mohou Tě opravit i jedovatějším způsobem, než já. Udělej to prosím.

Jiná věc je, pokud jsou do modulu AUJ637 jistým způsobem vybrány a dobře spárovány koncové KD503, tak po drobné úpravě v obvodech zesilovače je tento modul schopen nechat na sebe navěsit bez protestů až 150-170W příkonu v reproduktorech, aniž by došlo ke zkreslení či aktivaci proudových ochran. Dělal jsem to už víckrát, kdy na výkonovém rámu AUC4120 o jmenovitém výkonu 1.200W bylo a dosud je navěšeno 2.000W příkonu v reproduktorech. O tom ale až v příštím příspěvku o historii AUJ637. 

Existuje jedna možnost, jak v modulu AUJ635-636 plně zachovat činnost všech ochran a přitom s ním bez úprav napájet nízkoohmový reproduktor. Připomínám, že na tuto úpravu je mnohem vhodnější modul AUJ636 /tedy s předpěťovými destičkami místo výkonových zenerek/, který podstatně méně zkresluje a jeho zkreslení se dá malou úpravou ještě zmenšit. Takže : Místo původního výstupního trafa v AUJ635-636 se namontuje výstupní transformátor z vraků přístrojů STUDIOMIX 6-130, STUDIOSOLO 130, STUDIOBASS 130, nebo z vraku zesilovače AZK180 "štorcky". Tyto přístroje mají stejné primární vinutí jako AUJ635-636, stejné protifázové vinutí pro ochrany, ale sekundár mají navinut pro impedance 8R, 15R nebo pro linku 100V. Sám jsem takto několik modulů AUJ636 /které nezkreslují/ upravil. Znovu ale upozorňuji, že KD503 v těchto modulech pracují na hranici svých možností a je velmi důležité, aby byly všechny typy ochran perfektně funkční. Naprosto nezbytný je perfektně funkční obvod ochran, kde bývají po všech těch letech zasrané a zkorodované trimry tak, že nejsou funkční, bývají uhnilé "pozlacené" vývody tranzistorů KF508 a KF517B, popřípadě jsou tyto tranzistory poškozené, nebo bez bety. Připomínám jen /berte to jako dodatek ke stati o AUJ635-636/, že tranzistory KF508 a KF517B na destičce obvodu ochran musí mít h21e minimálně 200, jinak obvod není funkční! Přiznám se, že jsem nikdy nezkoušel tyto tranzistory /stejně jako budiče na budicí desce/ nahradit něčím jiným - KFek bylo vždy dost a tak mě to nijak nenutilo k náhradám. Na budicí desce /kde je hliníková "hrazda" s termistorem a příchytkami pro pouzdro TO39, by zřejmě původní budiče šly bez větších potíží nahradit tranzistory KCY39+KCY40, při výměně je třeba zkontrolovat také emitorové 10R odpory, které se nacházejí na tom nejblbějším místě na světě-pod tou půlenou hliníkovou hrazdou - připomínám, že hliníková hrazda pro budiče je opravdu půlená a její poloviny se samozřejmě nesmí dotýkat, protože tranzistory v pouzdru TO39 mají na pouzdru kolektor. Tranzistory na desce ochran by zřejmě šly nahradit TESLÁCKÝMI KC637/638, případně po správném "poskládání" vývodů a pootočení pouzdra i značkovými BC639/640. Trimry 470R na desce ochran se dají bez potíží vyčistit čističem ČIKULI, trichloretylenem a kdo má zásoby starého modrého Kontoxu 5 a červeného Kontoxu 10, tak šup tam s nimi. Po čisticí proceduře je bezpodmínečně nutné vyzkoušet ohmmetrem perfektní funkci trimru a to od běžce k obou krajům-stává se, že v místě, kde je měděným nýtem přinýtován krajní vývod je přerušené místo. Pak nezbývá, než trimr vyměnit, u firmy Denkl je jich stále dost a dost jich mám i já, kdyby bylo zle.
A ještě jednu důležitou poznámku : budicí i ochranné moduly ze zesilovačů AUJ635 a 636 NEJSOU ZÁMĚNNÉ !!! i když na první pohled vypadají úplně stejně. Pokud se vědomky či nevědomky pokusíte moduly prohodit, tak na budicím modulu s posledním dvojčíslím 50 Vám okamžitě shoří budicí tranzistory, emitorové odpory, uhoří zem, tažená kolem destičky a taktéž shoří rozkmitový tranzistor BC177C se svým proudovým zdrojem KC147 a jde to až tak daleko, že jedna z KC148 v diferenčním zesilovači ztratí betu, i když se i při měření proudovým ohmmetrem jeví jako dobrá.
Pokračování večer, chlapi.

Web

(upravil CZJKP1 11. 3. 2013 19:18)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Sinclaire, dostáváte ode mě 1+ za perfektní popis ve článku, že se v tom opravdu vyznáte a jste naprostý odborník je zcela patrné na první pohled z Vašich článků!! ..

Vlastnit výkonový stojan by byla představa moc hezká, leč reálná jen ve snu. Nedávno jsem dovýšil své plnoletosti, zatím bydlím u rodičů a ještě nějaký rok (minimálně než se vyučím) bych tu chtěl mít možnost bydlet aniž by mi někdo vyhodil z domu!!!

Jak ten AUC4080 vypadá, to je na jeřáb že? Přiznávám, že jsem ho neviděl, na internetu bohužel není seznam ani foto všech těchto modulů co se vyráběly. Takže nemohu soudit, jestli bych to sem někam vkomponoval, ale je mi jasné že to bude nejspíše monstrum, můžete když tak přidat foto?

Když tak by určitě zaujmuly foto i modulů AUJ636 a AUJ630 a dalších méně vídaných modulů..

A ještě trochu od tohoto tématu, když už jsme u těch podob, neviděl nebo nevlastní někdo Music 130 v této podobě, mam pocit že když jsem se o Music/mono nezaobíral tolik, že jsem viděl v nějaké diskuzi tuto fotku barevnou ale za žádnou cenu to už nemohu najít sad Netuší někdo! Rád bych to znovu viděl..

http://s23.postimg.cc/w34jklvav/music130_scan_203.jpg

Děkuji za informace, zase vím toho o krůček více!

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Dobrý den,
existuje nějaké zapojení konce, kde by se dal využít AUJ635 jako dárce součástek(síť.trafo, polovodiče)?
Koukal jsem na zapojení zesilovače si třemi tranzistory a uvažoval nahradit BD711-KD503 a darlington BDX33C složením KD503+BD139. Byla by to možnost?
Děkuji.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Leoši jsem rád, že už se umíme domluvit v klidu. Na tvou kamarádskou radu to odstraním. Na oplátku mi ale prosímtě vysvětli, proč na stejný výkon má 637čka 2x tolik tranzistorů. Buď museli v jednom zesilovači soudruzi pekelně šetřit a nebo v jednom pekelně předimenzovávat.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Trefil jsi to do černého, Jane.
V AUJ635 jely KD503 na doraz a slabší kus to občas prostě neustál, hlavně v případech, kdy nebyla zodpovědně a přesně nastavena elektronická ochrana. Ve hře bylo ještě několik důležitých faktorů : jednak 80% produkce Vráblí šlo do Ruska, něco málo bylo instalováno v tuzemsku i v Rusku s jiným VT a výstupním napětím 240V na tzv. rozhlas po drátě a byly neustálé problémy s reklamacemi od Rusů, protože Rus je hovado blbý, byla i na základě jiných požadavků vyvinuta AUJ637, kde KD503 pracují dvě a dvě paralelně, nemusejí se vybírat ani párovat, takže to tam šlo jakoby "sypat ze štangle". Při stejném napájecím napětí a téměř stejné primární impedanci výstupního trafa to neznamená větší výkon, ale podstatně vyšší spolehlivost.
Paradoxem je, že AUJ637, ač konstrukčně vcelku dotažené a na tu dobu relativně moderní, dojížděly na naprosto směšnou věc, o které bude řeč příště.

Web

(upravil sinclair 12. 3. 2013 14:41)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Chlapci, zajímá tohle téma ještě někoho kromě mě, nebo tu zbytečně tluču prázdnou slámu? smile

Zkusil by mi někdo z moderátorů či přímo Tonda, admin webu vysvětlit, proč se mi nepřičítají příspěvky? Ne že by mě to nějak zvlášť tankovalo, ale už hodně příspěvků zpět mám pořád stejné číslo, tak mě jenom ze zvědavosti zajímá, čím to může být?

K příspěvku #14 : v této povrchové úpravě existuje pouze malinká série těchto zesilovačů a jsou to ty, které byly na zkouškách v EZÚ.
Jinak znalcům asi nemusím vykládat, že je to oprásklý Dynacord Gigant II. jak vyšitý. Akorát že Dynacord se nesnížil k tomu, dávat do hybridního zesilovače germanium, ale rovnou tam naprali BC107B-109C. Už kvůli teplotní stabilitě. Další šetření bylo paradoxně na elektronkách, Dynacord Gigant II. má koncových EL34 šest a sinusový výkon 220W.

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Leos, zaujima samozrejme, hlavne lampove smile Este nejake pikosky by sa pridali smile

Re: Zesilovače Tesla AUJ

U mňa pravdepodobne nehrozí, aby som reálne prichádzal do styku s týmito prístrojmi takže je to poväčšinou záujmové čítanie, ale sakra zaujímavé. (trošku dúfam že sa časom dočítam aj o lampových prístrojoch keďže jeden vlastním)
A ak sa má človek chovať k týmto vykopávkam korektne, tak neviem kde sa o tom dozvedieť /naučiť viac, ak nie tu  smile

Prajem pekný deň

Příspěvky [1 až 20 z 100]

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovače Tesla AUJ

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£