Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Ondra (domácí kino Beyma)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [4]

Téma: Ondra (domácí kino Beyma)

  • Určení: Kompletní domácí kino

  • Datum realizace: Srpen 2005

  • Orientační cena: satelity 2600Kč, subwoofer bez zesilovače 4000Kč

  • Autor: Ondrej Šipka, Ondra, schischkin@seznam.cz

Osazení, technická data

  • Satelity: Beyma 5MP60N a T2030, uzavřená ozvučnice, (šxvxh) 22x33x25cm, Objem 11l, Příkon 50W, Citlivost 90dB, Frekvenční rozsah 150-20000Hz, Impedance 8Ω, MDF 18mm, Hmotnost 7.5kg

  • Subwoofer: Beyma 12BR70, bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 45x45x45cm, Objem 64l, Příkon 125W, Citlivost 94.5dB, Frekvenční rozsah 40-4000Hz, Impedance 8Ω, Bassreflex 4x Ø4x12cm (39Hz), MDF 25mm, Hmotnost 24kg

Úvod
Po dlouhých úvahách jsem se rozhodl, že si postavím domácí kino 4.1. Původně jsem chtěl pouze dodělat zadní reproduktory k mým původním stereo reproduktorům (ARN-150-03/8 a GDWK 10/80,8), nakonec ale zvítězila myšlenka postavit celý set stejný, a to s reproduktory z o něco vyšší třídy. Jistě si někteří řeknete, proč jsem nepostavil centrální reproduktor. Snad to bude tím, že jsem nepoznal žádný rozdíl s ním a bez něj. Podle mého názoru dokáží "funkci" střeďáku zaujmout přední satelity. Myslím, že středový reproduktor je nutný pouze u levných plastových sestav, kdy každý reproduktor má maximálně tak 3W, a tedy třetí přední reproduktor pouze ulehčuje "práci" těm ostatním.

Subwoofer byl postaven jako doplněk k domácímu kinu. Při navrhování ozvučnice bylo důležité, aby nebyla příliš velká a přesto zahrála i nízké frekvence.

Konstrukce satelitů
Jako měniče jsem si vybral reproduktory od firmy Beyma, a to středobas 5MP60N a výškáč T2030. 5MP60N má polypropylenovou membránu a koš ze slitiny hliníku, T2030 má hliníkovou kalotu bez ferrofluidu a koš taktéž ze slitiny hliníku, což umocňuje výsledný vizuální dojem. O kvalitě těchto reproduktorů se snad ani nemusím zmiňovat. V této cenové kategorii je těžké najít konkurenta.

Reprobedna má vnitřní objem 11 litrů. Ozvučnice je uzavřená. Pro reproduktor 5MP60N by byla sice vhodnější menší ozvučnice (určitě by reproduktor zahrál i nižší frekvence), ale jelikož budu k těmto satelitům používat subwoofer, nebyla pro mě spodní frekvenční hranice důležitá. Bedna je vyrobena z MDF desky tloušťky 18mm. Po naformátování desek jsem na hrany přilepil masivní hranolky, zlegalizoval do roviny s deskou, odýhoval (buk), ofrézoval a nařezal na pokos. Jednotlivé díly jsem poté slepil na pokos speciálním stolařským lepidlem. Poté následovalo umístění reproduktorů, které jsou přišroubovány na vnější straně čelní desky. Přední a zadní deska je přišroubována k bedně přes hranolky. Na zadní desce je umístěna miska se šroubovacími pozlacenými konektory. V plánu mám samozřejmě vyplnit vnitřek bedny tlumícím rounem.

Konstrukce subwooferu
Měnič pro subwoofer jsem použil (stejně jako u centrálních reproduktorů) od firmy Beyma, a to model 12BR70, který vyniká zejména vynikající citlivostí 94.5dB.

Reprobedna má vnitřní objem 64 litrů. V programu WinISD jsem odsimuloval velikosti bassreflexů, kvůli designu jsem použil čtyři malé, oproti jednomu velkému. Bassreflexy jsou naladěné na 39Hz, vnitřní průměr mají 4cm a délku 12cm. Bedna je vyrobena z MDF desky tloušťky 25mm.

Postup výroby je stejný jako u satelitů, tedy jen pro připomenutí: po naformátování desek jsem na hrany přilepil masivní hranolky, zlegalizoval do roviny s deskou, odýhoval (buk), ofrézoval a nařezal na pokos. Jednotlivé díly jsem poté slepil na pokos speciálním stolařským lepidlem. Poté následovalo umístění reproduktoru, který je přišroubován na vnitřní straně čelní desky. Přední a zadní deska je přišroubována k bedně přes hranolky. Pro připojení k externímu zesilovači jsou na zadní desce dva šroubovací konektory. V plánu mám samozřejmě vyplnit vnitřek bedny tlumícím rounem.

Subwoofer je řešen jako pasivní, zesilovač je umístěn zvlášť. Reproduktor napájí zesilovač SDA 200 od firmy SEAC, který do 8Ω dá 125W sinus.

Výhybka
S konstrukcí výhybky mi pomohl Boramyr, za což jsem mu velice zavázán a patří mu velký dík. Výhybka má dělící kmitočet 4500Hz a strmost 12/12dB/okt. Výškový reproduktor je utlumen. Hodnoty jednotlivých součástek viz schéma. Výhybku jsem složil z plošného spoje zakoupeného v Dexonu a součástek zakoupených tamtéž. Cívky jsou vzduchové, kondenzátory fóliové a odpory keramické výkonové 10W.

Zvuk/satelity
Když jsem zkusil porovnat tyto bedny s mými předcházejícími (ARN-150-03/8 a GDWK 10/80,8), tak jsem došel k závěru, že Beyma má lepší dynamiku a daleko vyrovnanější frekvenční charakteristiku. Celkový dojem je také lepší. Myslím, že za tyto peníze bych nepostavil nic lepšího, o koupi hotových reprobeden v obchodě ani nemluvě.

Zvuk/subwoofer
I přes to, že jsem zesilovač ještě nevybudil úplně na plno (chybí mi předzesilovač), tak se mi podařilo rozdrnčet skla v oknech. Výkonová rezerva je tedy veliká a nedochází ke zkreslení přebuzením zesilovače, či poddimenzovaným zdrojem. Reproduktor vydává mohutné, solidní basy a jsem s ním velice spokojen. Jelikož je subwoofer umístěn na zemi, dost se na něj práší, a tak mám v plánu přidat před reproduktor rámeček s průzvučnou tkaninou.

http://s19.postimg.cc/kki9dkprj/ondra1_01.jpg http://s19.postimg.cc/3y0p4hwtr/ondra1_02.jpg http://s19.postimg.cc/6tdsbd0tr/ondra1_03.jpg http://s19.postimg.cc/x2yuu5mr3/ondra1_04.jpg http://s19.postimg.cc/5gw39h3e7/ondra1_05.jpg http://s19.postimg.cc/f2pnprujz/ondra1_06.png

Re: Ondra (domácí kino Beyma)

Je to moc hezky provedené. Opravdu na profesionální úrovni. Chtěl bych se zeptat: pochopil jsem dobře, že subwoofer má tedy hrát až do frekvence 4500Hz? Není to na subwoofer zbytečně vysoko a nedochází ke zbytečnému zatížení subwooferu frekvencemi ze středového pásma?
Uvažuji totiž o podobné konstrukci, tak se ptám. Za odpověď děkuji.

Re: Ondra (domácí kino Beyma)

Pokud dobře čtu, tak 4500Hz je dělící frekvence u satelitů, což se subwooferem nemá nic společného. A samozřejmě, že subwoofer by tak vysoko ani nehrál, ten se uřezává mnohem níž, podle toho, jak na něj navazují satelity. Takže jestli v tomto případě hrají od 150Hz do 20k, tak sub by měl hrát od 150Hz níže, ale bohužel tu nikde není žádné měření těch beden, tak to ber jen jako orientační info smile

hue hue hue

Web

Re: Ondra (domácí kino Beyma)

Taky mně to napadlo, zdálo se mi to divné, nikde nebyla uvedena dělicí frekvence subu...Hezký zbytek víkendu.

Příspěvky [4]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Ondra (domácí kino Beyma)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£