Re: DIY gramofon

No, já tedy nevím. Někdo někde psal, že pokud clamp položí na gramec, okraje desky se zvednou, prý to je k ničemu.
Byl jsem na auto kelly, kouknout po ventilu, zatím jsem nic neobjevil, komplet.

Re: DIY gramofon

Koupíš ventil, a k němu vodítko ventilu. Prodává se to zvlášť, protože se většinou mění jen ventily.

Web

Re: DIY gramofon

Taky jsem si sesumíroval gumičkofon - motor, ložisko a talíř koupil jako náhradní díl ProJect RPM - 9, rameno OEM Rega 250 - e-bay,
tělo - lepený dřevěný sendvič, řemínek Clearaudio, vnitřní kabel raménka - Cardas 4X33, nožky Vibrapod, konektory...není to žádný zázrak, taková skládačka a světe div se hraje to a stačí to.
Půdorysné nastavení je dané předpisem pro rameno a protraktory, trochu je potíž s VTA díky pevnému uchycení ramene, ale jde to ''dorvat'' :-).
http://seanpes.rajce.idnes.cz/turncircle1#G1.jpg
http://seanpes.rajce.idnes.cz/turncircle1#G2.jpg
http://seanpes.rajce.idnes.cz/turncircle1#G3.jpg

Re: DIY gramofon

Móc hezký. Co chtěli za ten talíř? Přesně takovej bych chtěl.

Web

Re: DIY gramofon

Už je to cca 10 let, tenkrát to bylo všechno /motor, ložisko a talíř RPM-9/ z Litovle cca za 5k. Nevím, jakou mají dnes politiku, jestli to jde ještě koupit. Dalo se to objednat u paní Kulaté - http://www.sev-litovel.cz/kontakty.html

(upravil kudlibabka 6. 3. 2013 17:31)

Re: DIY gramofon

vsem DIY gramofreakum posilam nasledujici tip,ramenko z hlinikove trubicky vyplnene piskem,upevnene do golfoveho micku,ten je zavesen na silonovem vlasci a tlumen silikonovym elegem v nadrce ve ktere je ponoren,genialni vec,gramofon z odkazu zvukove predci monstra za 20 a vice K USD
http://www.witchdoctor.co.nz/index.php/ … le-review/

2gom556:ten gramec se ti fakt povedl...

Re: DIY gramofon

To je na zamyšlení. Díky za tip, já tedy v současnosti na gramo čas nemám, doufám, že se k tomu nedostanu až na podzim.

Ale řešení to je fakt originální.

Re: DIY gramofon

na tom gramci je nekolik US patentu,ikdyz na na prvni pohled treba nevypada...ten clovek dela jeste jednu drazsi verzi,zvukove jsou si ale oba gramce rovnocenne

Re: DIY gramofon

No, s tím řešením nevím. Ono moc originální není, spíš bych řekl ukradený. S tím uložením totiž začali kdysi rusové. Tedy s principem, i když mechanicky to bylo řešeno trošku jinak, ale principielne stejně. Ta trubka vyplněná pískem- do toho bych nešel. Sice je to výhodný pro potlačení přenosu vibrací tou trubkou, ale každý výrobce gramofonů se snaží, aby nosná část ramene- trubka byla co nejlehčí- co nejmenší setrvačnost. Hliníkový trubky jsou samy od sebe dost těžký, proto hodně výrobců přešlo na karbon. Takže s tím pískem a ještě v hliníkový rouře to amíci moc nepořešili- tohle by bylo vhodný na starý mono šelaky, kde byly drážky řezaný jinak. Na dnešních deskách je to tak nějak kontraproduktivní řešení. Tlumit přenos vibrací ramene se dá i jina- třeba karbonovým ramenem s proměnným  profilem, jako třeba Wilson Benesch, nebo ještě vyplněním polyuretanovou pěnou [stavební pěny] která neváží téměř nic, ale tlumí to rameno dost účinně. Ale zatěžovat už tak dost těžký ramerno ještě pískem, do toho bych opravdu nešel.

Web

Re: DIY gramofon

U toho gramce je dobre vymyslena koncepce,zavesenim toho raminka a jeho dokonalym tlumenim se konstrukce ostatnich casti gramce hodne zjednodusi.Jedna se o  zkusenyho konstruktera tak se da predpokladat,ze vi co dela s tim duralovym raminkem a piskem.Co se tyce karbonu jsou i jeho odpurci davajici prednost materialum jinym,treba drevu.Ja mam pripravenou karbonovou trubku...ale u nekolik verzi ze dreva...

Re: DIY gramofon

Tak dřevo je výhodnej materiál na rameno, protože není tak úplně homogenní, tudíž blbě přenáší vibrace. Jenže pro mě má jednu nevýhodu- prostě se mi na ramínku moc nelíbí. Nemůžu vyjádřit proč, dřevo mám rád, ale prostě na ramínku se mi nelíbí. Naopak se mi strašně líbí karbon, který má taky velmi dobré vlastnosti- podstatně lepší, než dural/hliník. Ale člověk míní... a nakonec možná taky zkusím nějakej ten "špalek". Ale jedině něco tmavého, a k tomu kovový díly ve zlaté barvě- nejspíž mosaz.
Co se týče zavěšení, tak docela dost jednoduchý na DIY výrobu, a zároveň s velmi dobrými vlastnostmi jsou ramena typu Schroeder. Osobně o takovém taky uvažuju. Člověk má zkusit všechno.

Web

(upravil stiglitz 7. 3. 2013 21:09)

Re: DIY gramofon

Dřevo je nádhera. S tmavou barvou souhlas, třeba mahagon, dnes jsou i různobarevné lazury, takře i smrk může vypadat...
Váha - prosím vás, jak se chová modelářská balsa? Nebo balza? Jak se to píše, sakra? To je lehounké dřevo, ale jestli tvarově, rozměrově stálé?

(upravil kudlibabka 9. 3. 2013 19:32)

Re: DIY gramofon

balzu lze na raminko pouzit...se drevem je to tak,ze dreva stejneho druhu /ze stejneho stromu/ mohou mit velmi ruzne vlastnosti...to se tyka hlavne zminovaneho smrku nebo vlastne i balzy...ja osobne davam prednost drevu v jeho prirodni podobe...pouzivam k uprave oleje a pak voskovou polituru...pokud je drevo vyschle tak je pomerne rozmerove stale...
a co tohle raminko:
http://i26.tinypic.com/2rdkmkg.jpg
tresen muzu dodat...mam zasobu tak na 1.000.000 raminek...

Re: DIY gramofon

A co takhle ložisko s hard disku. Onehdá jsem jeden rozebral a na první pohled tam bylo slušný ložisko. Ovšem já o jeho kvalitách vůbec nic nevím.

Re: DIY gramofon

Už se tu taky několikrát probíralo. Takže znovu- na valivý ložiska zapomeň. Na gramo jedině kluzný!

Web

(upravil stiglitz 9. 3. 2013 20:54)

Re: DIY gramofon

Půjčím si stetoskop, a udělám pár pokusů. Mám tady tu videohlavu. Věřím tomu, že se dá usadit způsobem, kdy se do talíře, ani přístroje nic nepřenese.
Zkusím to. Protože ta videohlava má taky svý přednosti.
No a HC 43, 58, kluzné ložisko, a dělá stejně hluk.
Vliv kluzného ložiska na výsledný zvuk se moc démonizuje. Pročetl jsem fórum, kdy byla použita videohlava k naprosté spokojenosti. Do doby než byla - nikoli autorem projektu - zpochybněna, a šla pryč.
Jak tak chodím po netu, všude je spousta řešení, včetně úplných nesmyslů.

Re: DIY gramofon

Já to stetoskopem zkoušel- šustí teda pořádně a se zvyšující se zátěží je to horší. Kluzný ložisko je ticho- samozřejmě pokud má kuličku dole správně vystředěnou, jak má být. Pokud na videohlavu posadíš tak 5 kg talíř, nebudeš se stačit divit tomu rámusu. To ložisko NENÍ určený na svislý zatěžování.

Web

Re: DIY gramofon

A co to ložisto odjehčit magnetem jak to má třeba Verdier? Pak by mohlo být jedno, jestli ta videohlava bude mít "na sobě" 5kg talíř, ne?

Re: DIY gramofon

Mám tady bronzová pouzdra. Ještě sehnat osu.

(upravil sagitarius 17. 3. 2013 10:03)

Re: DIY gramofon

Tak zkombinovat to s levitačním uložením by mohlo pomoct. Ale proč zkoušet vyzkoušené- kluzný je prostě tišší, navíc jde koupit nový origo tovární ložisko na gramo od Technicse za nějaký tři kila, tak proč se trápit. Na hodně těžký talíře pak v pohodě sací ventil s pouzdrem, magnet a není co řešit. Neboj, tu videohlavu zkoušelo už dost lidí, včetně dost znalých odborníků, a všichni od toho dali ruce pryč.
Časem to taky budu řešit, ale ložisko není problém. Pro mě je největší problém talíř. Nemám nikoho, kdo by mi ho "vykroutil". Vše ostatní už mám vyřešený.

Web