Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 116)

Audioweb.cz » Sluchátka » OTL sluchátkový zesilovač

  Stránky: 1 2 3 ... 116 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 2,319]

(upravil maras 26. 2. 2013 23:25)

Téma: OTL sluchátkový zesilovač

Ve vedlejsim tematu resim stavbu "dospeleho" elektronkoveho zesilovace, jelikoz jsem byl v elektronkach pred nedavnem  naprosty zacatecnik, tak jsem se rozhodl predtim, nez se vrhnu na velky zesik cosi vykutit pro sluchatka a tim ziskat nejake prakticke zkusenosti. Dalsim impulzem k tomu byl darek od tatika, ktery mi daroval sluchatka Sennheiser HD-650. Takze "rozkaz znel jasne : sluchatkac za kazdou cenu smile". Znovu sem se vratil k tomu co jsem nastudoval predttim, ale stale mi nebyly nektere veci uplne jasne. A tak jsem se o poradne  zacetl do povestsinou aglicky psane literatury (louskal jsem i rustinu) a snad docerpal aspon trochu potrebne vedomosti. Mezitim mi prisel tip na stavbu od "Kudlibabky" na OTL zesilovac s lampou 6n13. No rekl sem si proc ne, lampu mam tak jdu na to... Prepocital jsem budic pro 6N8S a zesik postavil. No hral na prvni sup a pomerne hezky.

Nicmene mel de vady na "krase":
1, "Neutahnul" nizkou impedanci sluchatek (kolem 32 Ohm)
2, Efektivita byla totalne v....

A navic po realizaci namerene hodnoty nebyly vice mimo nez 1% od teorie a tak sem sem presvedcil , ze uz to spocitat umim ...

A tak jsem se rozhodl postavit neco uplne jineho a hlavne co bych navrhnul totalne sam.... Rozhodl jsem se postavit  Whiteuv katodovy sledovac. Vypocty vypadaly vice nez slibne a tak jsem se vrhnul na realizaci. Zesik opet hral na prvni sup. No a jakmile jsem pripojil 32 Ohmove sluchatka tak sem zazil skutecne sok.  Takove hloubky jsem  na  Philipsech SHP8500 jeste naslysel...  Zadne zkresleni se na spodku nekona a zesilovac bezproblemu "ukrmi" i takto nizkou impedanci bez znatelneho kresleni na nizkych kmitoctech. Ty Philipsy jsou samy o sobe dost prebasovane a kdyz jsem pripojil pri stejnem nastaveni HD-650, tak  pocitove nesly tak nizko , ale zbytek byl samozrejme o nekolik trid lepsi. No hraje to urcite stejne nebo i lepe nez zesik s 6n13S (na nizke impedanci o 100% lepe). Jako budic by sla pouzit i novallova E88CC atd. (Uz ji mam koupenou a casem jiste vyzkousim).   No a dneska jsem provedl dalsi upravy (zvedl proud koncovyma lampama atd..) Nize postuju schema aktualniho stavu. Proc to tu davam... Myslim si , ze tato konstrukce by mozna stala jeste vylepsit a vice hlav vice vi.  Nicmene uz takto to hraje skutecne VYBORNE.

Jako obvykle za komentare a navrhy na zlepseni budu jenom rad

Marek

EDIT: Zitra dokoupim 30 Ohmove rezistory a pastnu tu z osciloskopu screeny  Ty stare sem smazal a odpory nemam doma. 

http://img802.imageshack.us/img802/3332/otl6n6.png



EDIT:

Hazu tady fotky " pracovniho prototypu" at je videt, ze to skutecne jede a ze si to necucam z prstu smile

http://imageshack.us/a/img706/5026/otl2.jpg
http://imageshack.us/a/img560/9783/otl1.jpg

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Marku,zajimam mne jak to bude hrat s AKG701.Vzhledem k tomu,ze to mam k tobe daleko musim zbastlit sam a vyzkouset...

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Predevsim je to dvojcinny "konec", dostanes do zateze az dvojnasobek pricneho proudu.
Pri 100V da 6N6P cca 40mA, muzes si dovolit 1/2 tj. 20mA pri Ug -2V coz mas. Do zateze to da spickove 40mA.
Katodovy odpor se nemusi blokovat, nastavis vetsi zesileni v anode.
Takova PCL82 jako trioda da pri 100V kolem 90mA smile

(upravil maras 27. 2. 2013 20:18)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Takze chlapi dalsi poznatky ... uz to vali i na E88CC, ale sem z toho takovy rozladeny. Zatim co sem mel lampy od JJ Electronic tak to stalo prosim vsecko za hovno. Podle jejich datascheetu jsem vypocital jak by to asi melo vypadat, osadil a ouha Ua0 bylo o dost mimo nez jsem mel vypocitane a navic jeste na kazdem systemu jinak. Takze jsem zmenil jak anodove odpory, tak jsem zmenil i odpory v katodach  za trimry.  Nakonec sem seridil pracovni body tak aby na obou anodach bylo v klidu +- 1/2 Ucc. Takze na jednom systemu je predpeti -1,64 V a na druhem -1.79 V, coz mi prijde oproti 6n8S dost bida, tam mi to vyslo naprosto presne a rozdil v predpeti byl asi 0,02 V !!! tesne nad 2V  (melo by tam byt podle datasheetu ktery mam ja k dispozici cca 2,2V, no pockam az lampa cosi odehraje, pak to zmerim znova a treba se "umravni")  Toz sem vymenil spocitane katodove odpory za trimry a nastavil predpeti tak aby bylo napeti na anode v klidu 1/2 Ucc.  Takze v klidu tece triodama klidovy proud 6 mA. No  proste je to uplne mimo datasheet ktery mam od JJ pro E88CC. No nicmene to hraje smile Co je jasne  je vetsi zesileni E88CC. Zaver si zatim nedelam co hraje lepe , neb jsem asi zaujaty proti JJ, takze by to chtelo asi udelat nezavislou poslechovou zkousku. Mam to poskladane na prkne tak , ze staci jen vymenit lampy a muze se porovnavat.  Zkusim premluvit manzelku at udela poslechovy test a pak pisnu , ktera lampa se ji vice libila ...

EDIT: To mereni osciloskopem asi dneska nestihnu (ale uz mam vse potrebne dokoupene) ...  takze snad zitra. Budu to este poslouchat a necham lampy poradne rozehrat.

EDIT2:  Fotka

EDIT3:  Takze po 1hodine hrani se lampa umravnila a predpeti  po serizeni 2,22V a 2,18 na druhem systemu. klidovy proude je 6,24mA , takze to sedi na to co jsem vypocital.    POockam zase este cca 2 hodky (mozna i dele) a pak to definitivne seridim.

Jen tak opatrne se mi zacina libit i jak to hraje, zcela urcite to jde do hloubek vice nez 6N8S  ale nechci predbihat, jeste uvidime jak se to rozehraje a jak si to poslechnou ostatni. 

http://img5.imageshack.us/img5/1676/otl3.jpg

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Pokud to byly nový flašky, tak se nediv....
Výrobci šetří, kde se dá a dlouhý zahořování není jaxi v módě...
Když si vzpomenu na zahořování flašek zvláštní jakosti v Tesle... to dnes nikdo neprovádí.
Novou flašku zapojit někam do středu charakteristiky, a nechat jet přes noc (stačí jen tak ji necht protékat kliďákem). Ráno moudřejší večera.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

nechcem tu veľmi mudrovať, ale z vlastnej skúsenosti tú E88CC odnes do obchodu odkiaľ si ju kúpil a buď ju vymeň alebo vráť.
Ona už lepšia nebude, keďže podobnú som kúpil ECC82 a po niekoľko dňovom zahorovaní nastala len minimálna zmena.
vymenili mi ju v obchode za druhú a pri tejto boli už emisie oboch systémov vporiadku a pre moje účely použiteľné.
Niekde doma mám odloženú nepoužitú E88CC NOS Tesla, ale to ju skôr zoženieš u vás v CZ ako by som ti ju ja posielal

Nech sa darí v stavbe
Matúš

(upravil maras 28. 2. 2013 2:05)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Takze sem zpet ...

No pred chvilkou jsme s manzelkou dokoncili poslechovy test a vysledek prekvapil i me.  Jakmile se lampa trosku "zajela" , tak je vse OK a pracovní bod je tam +-  kde jsem vypocital. Lampa je tedy snad OK. No a ted k tomu poslechu....  No manzelce se vice libi E88CC a ja se musim taky se sklopenyma usima priznat, ze mi se ta lampa ted zda taky alespon pro mne poslechove zajimavejsi, nez 6N8S. E88CC je takova "ostrejsi" zejmena to je poznat na vyskach  a stredech, sou takove rezavejsi. No a hloubky (zejmena "kopaky") jsou fakt lepsi na E88CC. Takovy "Hotel California od Eagles" to je proste MAZEC !! Oproti tomu 6N8s je takova "hedvabnejsi" a celkove mi pripada poslech mekci a ne tak ostry - idelani na klasiku (Vltava je na tom taky Pecka). Takze to jsou prozatimni rychle postrehy. Uvidim co na to reknou jeste ostatni.

(Ted sem to znova meril a lampa stale nepatrne  "cestuje")   tak  ten zesik necham zaply pres noc jen v klidaku a uvidime rano..   Zatim to vypada dobre.

Zajimave je ze at sem vzal jakoukoliv Ruskou lampu , spocital tak vysledek se skutecne moc nelisil od vypoctene hodnoty a lampa nijak "necestovala" (6n8,6n1p,6n13 a 6n6p) no asi sem mel stesti na dobre kusy

Marek



PS:  Matousi ja budu jen rad za dalsi komentare, kazda zkusenost  a dobre mirena rada se ceni ....

Web

(upravil PB0305 28. 2. 2013 9:53)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Nedávno (6. února) byla na aukru nabídka na nepoužite E88CC: http://aukro.cz/e88cc-tesla-3ks-i3002127303.html
Nebyly prodány.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Marku,
tvoje hodnoceni podani tech dvou budicu je shoduje s tim na co jsem prisel ja,teda ne ve sluchatkaci ale v predzesilovaci...dneska jsem ti poslal tu americkou 6SN7GTA tak jsem zvedavej jak se to bude libit.U mne zvitezily zvukove 6H8C metal base z roku 1953,jejich nevyhodou je cena...
Jeste zkus na misto E88CC zapojit 6N6P....to je muj tajnej tip...
Ja misto E88CC pouzivam PCC88,jsou za par supu a zvukove super,se zhavenim  7V se clovek snadno popasuje...dokonce jsem na ne delsi dobu hral se zhavenim 6,3V a zvukove jsem nepoznal rozdil...samozrejme se u podzhavene elky zkracuje zivotnost...pokud bys chtel laborovat a porovnavat zvuk ruznejch E88CC tak to nejaky muzu pujcit,mam vzacny Philipsy z sedesatych let,dokonce i E188CC...
Vcera jsem dodelal finalni verzi OTL s 6N5C pro kamarada,fotky sem hodim...

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Neboj se podžhavení.
POkud snížené teplotě katody přizpůsobíš anodový napětí (snížíš) a upravíš pracovní bod (takx kouek níž) tak životnost flašky prodloužíš, alespoň co se vyčerpání katody - ztráty emise-  tejče.
Běžně se to používalo v telekominikačních zesíkách, většinou tam jely 2 flašky "paralelně", podžhavený a se sníženým Ua.
Jde o to, že podžhavenou flašku (menší emise díky teplotě) nesmíš namáhat ani krátkodobě takovým polem, abys "vytrhával" elektrony z katody (bacha na impulzy a špičky), tj snížit  kliďák... hlídat dynamiku... a pak můžeš mít dlouhoživotnostní předzesík.
U konce tohle bohužel nejde, páš při zesilování výkonu podžhavená katoda jde ultrarychle do kytek. Ono platí to co jsem psal výše... prostě katoda "nedá" víc elektronů a jsou z ní "tahány" silným polem = rychlá smrt...

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Už vás tady chvilku sleduju smile a mám čím dál větší chuť si sluchátkáč s elkami taky postavit. Bohužel 6N6P nemám ani jednu.... mám doma jen 6N1P a ta tohleto neutáhne. Takže mě zaujala ta Danhardova poznámka o PCL82 v triodě. Mám tu asi deset NOS koncovek 6L31, pro které nemám jiné využití, myslíte, že by se daly v tomhle zapojení použít?

Re: OTL sluchátkový zesilovač

2elmouse:zalezi jaky mas sluchatka,pro 300 ohmova udelas OTLko i s 6n1p,koukni do Betaronova vlakna...ja jich postavil nekolik...

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Nic se nestyď použít použít 6N1P do sluchátkáče  s paralelně propojenými systémy smile Budeš překvapen,  jak znamenitě hraje, s dostatečnou intenzitou.
Zrovna včera jsem na něj měl zapojeny sluchátka DT-880_600 Ohm .... zvuková nádhera smile

(upravil maras 28. 2. 2013 14:22)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Vsem diky za komentare a tipy na lampy.

Miro tobe zvlaste diky za pujceni te US lampy.. Pak urcite poreferuju (vyzkousim ju na tom zapojeni  OTL s 6n13). Ale hlavne sem zvedavy jak  postavis tohle , co na to reknes - mas srovnani a urco budes objektivni.

Jinak tady postuju schema jak to vypada s E88CC.  NEchal jsem to valit 12 hodin jen v klidaku a lampa uz je asi "zahorena"
Takze definitivne to vypada takhle:

Ubias=-2,14/-2,25V
Ia0= 6,25mA  oba systemy prakticky stejne
Ua0= 98V (napajim to 196V)

RK vychazi cca 370R
Takze to zase vyslo presne jak sem vypocital smile


Pro ty co to budou stavet, tak tu hodim hodnotu odporu R7 dle zavisloti na pripojene impedanci sluchatek (at to nemusi pocitat):

Nicmene 32 Ohmove sluchatka vali velmi dobre i na 150R , ale neni to idelani stav (to je asi jediny nedostatek tohoto zapojeni, ze je "nalazene" na konkretni zatez a sluchatka)

32  Ohm=130R
300 Ohm=150R
600 Ohm=200R

Napajeci napeti by v tomto zapojeni  NEMELO prekrocit 200V, neb horni trioda bude za katalogovym udajem napeti mezi vlaknem a katodou.


No a ted uz zase spekulju jak to cele jeste vylepsit, docetl jsem se ze Mu-Follower je v Hi-Fi velmi oblibene zapojeni budice s extremne nizkym THD atd.... Myslite, ze ma smysl se tim zabyvat a zkusit jeste jiny budic ? (mam tu treba jeste 6n16b - to by nemuselo byt tez spatne smile)
http://img849.imageshack.us/img849/9652/otle88cc.png

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Nojo, do 600 ohm určitě ano, problém je právě v tom, že mám 32 ohmové Sennheisery. Takže potřebuju docela velké proudy, proto bych tam radši dal něco výkonnějšího. 6N1P dá zhruba polovičku toho, co 6N6P, možná by 2 systémy paralelně stačily, ale bude to taktak. S těma koncovkama 6L31 by to mohlo být s rezervou. Asi si to někde na prkýnku vyzkouším.... ECC88 a další elky doma mám, jde jen o ten konec.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Elmouse:  a nebo je kup na ebayi (nebo aukro) 6n6p stoji fakt par desetikorun a mas klid. Garantuju Ti ze ty 32 ohmaky tohle zapojeni proste utahne. 

Marek


PS:   Jdu se vrhnout na mereni .. za chvilku tu dam screeny s Osciloskopu

Web

(upravil maras 28. 2. 2013 15:30)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Tak tady jsou slibene screeny z rychleho mereni na osciloskopu


Pro plne vybuzeni pred limitaci : 100 mV RMS (350mV Pk-Pk) (jak sem si myslel je to zbytecne citlive)


-3dB 17Hz az 320 Khz


Zatez 32R


Ten zmrseny prubeh kolem 17 Hz je generatorem


Marek


EDIT: Vymena obrazku
http://imageshack.us/a/img96/2333/hantek710.gif
http://imageshack.us/a/img713/5129/hantek79.gif
http://imageshack.us/a/img713/5923/hantek78.gif
http://imageshack.us/a/img801/608/hantek77.gif
http://imageshack.us/a/img33/5255/hantek76.gif

Web

(upravil Betaron 28. 2. 2013 15:19)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

..elmousi máš nějaké obrácené chápání s proudy pro 600 Ohm a 32 Ohm smile
S klidem si zapoj i sluchátka s impedancí 32 Ohm, je to ověřené praxí smile

Mám spíše jinou poznámku k elektronkovým sluchátkovým zesilovačům;
Už několik roků kolem flaškových sluchátkáčů diskutujeme na tomto i jiných forech. Vždy, i v mailech, různé zájemce upozorňuji na použití oddělených anodových napájení pro pravý – levý kanál. Je opravdu poznat v odstup signálů, přeslechy mezi oběma kanály při použití jednotného zdroje anodového napájení a odděleného napájení !!
Zatím jsem nezaregistroval, že by některý ze stavitelů elektronkových sluchátkových zesilovačů dotáhl svou konstruci do tohoto stavu. Moje flaškové sluchátkáče jsou všechny vybaveny spec. toroidy v audio provedení se samostatnými anodovými vinutími.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Betarone, a zkousel jsi oddeleni zdroju v jake urovni? Jestli dobre chapu, mas jedno trafo se dvemi sekundary pro anody oddelne. Podle me od nejlepsiho k nejhorsimu:
- uplne oddeleni (2 monobloky, 2 trafa)
- dve oddelena vinuti pro anody na jednom trafu
- dva oddelne zdroje z jednoho vinuti (spolecny usmernovac, oddelene CLC filtry)
- dva oddelne zdroje z jednoho vinuti (spolecny usmernovac, oddelene CRC filtry)
- jeden spolecny zdroj

Zajimalo by me, jestli nekdo zkousel porovnat, jak se lisi jednotlive urovne oddeleni. Je mi jasne, ze to zavisi jeste na spouste dalsich faktoru, jako poloha traf vuci sobe, odstineni vinuti vuci sobe, velikost kapacit v CLC atp. Mate s tim nekdo prakticke zkusenosti? Jake jsou rozdily, co ma jeste smysl a co uz je pro netopyry... wink

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Chlapi ja moc zkusenosti zatim nemam, ale myslim si ze preslech na kanalech vice ovlivnuji jine soucastky nez jen zdroj. Nekde sem se docetl, ze jenom dvojity potak zhorsuje preslech na cca 40 dB

Tady postuju obrazek z tohoto zapojeni - je treba brat v uvahu, ze se jedna o "vzdusnou stavbu" hala-bala.  Napajena je ze spolecneho  stabilizovaneho anodoveho zdroje (ten ktery resim ve vedlejsim tematu), ktery je postaveny na nepajivem poli a preslech je nejakych 37dB.

Postuju obrazek.

http://img96.imageshack.us/img96/2978/hantek712.gif

Web

Příspěvky [1 až 20 z 2,319]

  Stránky: 1 2 3 ... 116 »»»

Audioweb.cz » Sluchátka » OTL sluchátkový zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£