Téma: Modecom SUB

Prosím vás, už mne omrzel PC subwoofer a rozhodl jsem se to předělat na normální basovou bedýnku. Basový repro mám momentálně vně bedny.
Je to osazeno TDA 2030 a LM 324 na vstupech. Má to minimum pasívních součástek, což mne silně mate. Ten basák tam někde musí mít výhybku, propust??? Při regulaci basů potenciometrem na bedně to opravdu jen hučí. Po zapojení toho repra na nf zesilovač to normálně hraje.

Re: Modecom SUB

Počkej, takže jak zní dotaz?

Re: Modecom SUB

Dotaz zní: Kde mám hledat příčinu, proč reproduktor nehraje jako středobasový, ale v tom zapojení funí rádoby velmi nízké kmitočty. Původně jsem myslel, že je to konstrukcí bedny, ale repro mám venku a funí to stejně. Tak musí být něco v elektronice.
Jestli to TDA nemůže být zapojeno jako propust do nějakých 30 Hz? RC člen ve zpětné vazbě, co já vím?

Re: Modecom SUB

Je klidně možný, že je konstruovaný jen jako subwooferový reproduktor, pak ti středy zrovna moc nezahraje, leda tak s poklesem desítek decibel.

Máš k dispozici jiný "fullrange" zesilovač? Zkus reproduktor zapojit na něj a vyzkoušej...

Re: Modecom SUB

Dyť to píšu. Že to na normálním zesíku hraje správně středobasově.

Re: Modecom SUB

Tak pak ti nezbyde nic jinýho než LM324 přemostit. Ideálně co celej dát do prčic (odpájet) a vstup vést přímo na bejvalej výstup. Nic těžkýho.

Tady máš datašit, kde jsou krásně vidět pozice jednotlivých vývodů:
http://www.datasheetcatalog.org/datashe … 529_DS.pdf

Re: Modecom SUB

Nechci bejt hnidopich, ale vis proc se subwooferu rika SUBwoofer, protoze to neni delany na to, aby to hralo kolem 300Hz (stredobass). Jinak pokud to huci je neco spatne, sub ma dunet a ne hucet, ale nevim co je to za konstrukci a jakej je tam reprak (treba huci vlivem naprosto zoufaly charakteristiky na vyssi frekvenci). Co se toho LM tyce, tak nez ho bezhlave premostis, bylo by dobry zjistit, jak je to tam zapojeny (asi to bude vyhybka, spis nejaka pasmova propust, ale dost hadam). Proste posli nejaky fotky, rozmery atd nez takhle cucat z prstu.

Re: Modecom SUB

Máte celkem pravdu.
Zakreslit schema s LM by byla šílená práce, deska samá propojka. Proto jsem našel jen vstupy a výstupy a přemostil ho. Prakticky jsem výstup z PC dal přímo na vstupy TDA. Korekce a hlasitost řídí počítač. Teď už to hraje jako normální audiozařízení.Už jen srovnat hlasitost basu a satelitů.
Stejně plánuju to, že vyřežu díry z boku a na jednu stranu dám basák a na druhou nějaké dva malé střeďáčky. Přes integrovanou zvukovku se to stejně nedá poslouchat jako hudba. Tak na řeč, maximálně.  (původně jsem to měl připojené i k televizi ale též mne to nenadchlo ani u filmů). Celé je to jako výrobek ptákovina už od začátku.

Re: Modecom SUB

axoncz: myslím že by subwoofer měl v první řadě hrát a né dunět.

z. občan: no je to takové řešení na pistol smile pokud jsi to nenapojil na SW výstup z PC tak to stejně (zřejmě) hraje celé spektrum (nevím jestli není front zespod něják ořezán), ale i tak lepší by bylo kóknout do katalogového zapojení toho OZ stáhnout si prográmek na výpočet aktivních výhybek, změřit hodnoty odporu a zjistit kondíky, dosadit a vypadnou ti frekvence na kterých to jede a pak můžek klidně laborovat.

Re: Modecom SUB

na jednu stranu dám basák a na druhou nějaké dva malé střeďáčky. Přes integrovanou zvukovku se to stejně nedá poslouchat jako hudba. Tak na řeč, maximálně.
Ta zvukovka je ta poslední věc, která za to může. Chybu hledej ve svém uvažování a té bedně.