Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Autohifi » Zahloubený reproduktor

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

Téma: Zahloubený reproduktor

Ahoj,
mám nápad a neumím posoudit, jak moc je dobrý, tak bych rád znal názor.

Jde o montáž většího reproduktoru do pozice pro menší (konkrétně 6x9" ovál do pozice pro 4x6" ve Felicii Combi). Nepřichází v úvahu výměna krycí mřížky, reproduktor by držel na MDF redukci, která by ho posunula o něco hlouběji vůči konvenční montáži 4x6" repro.

Ilustrační obrázek, jak je montážní pozice situovaná (ten černý flek): http://mekyky.rajce.idnes.cz/basak/#meky-14.jpg

Rád bych se zeptal, jestli taková montáž přes "zúžující" redukci bude mít významný vliv na zvuk. Je mi jasné, že s nízkými kmitočty problém nebude, spíš mě zajímají střední.

Díky

Re: Zahloubený reproduktor

Pokiaľ to bude len na mdf redukcii, tak v pohode, ale dovtedy pokiaľ by si nevytvoril nejaký úzky zvukovod, ty bo už bola taká húkačka smile
Hráť to bude, s výškami ani s basmi problém nebude, skôr stredy môžu vyznieť kdejako, pretože sa vlastne medzi reproduktorom a menšou mriežkou vytvorí akustická komora, ktorá môže výsledný zvuk prikresliť, laicky povedané zafarbiť.

Web

Re: Zahloubený reproduktor

Otázka, co je úzký zvukovod. Byl by velký přesně jak 4x6" reproduktor, takže 2/3 rozměru většího. Středové frekvence myslím hraje především část reproduktoru blíž k cívce, tzn. střed. Výšku redukce bych asi udělal nejmenší možnou - tzn. ať je při xmax reproduktoru pár milimetrů rezerva. Už tak jsem zvědav, jestli se mi to tam vůbec vejde, možná to bude dost natěsno.

A ještě bych se chtěl zeptat na kvalitu výhybek koaxiálních reproduktorů (v cenové relaci třeba kolem 2000 - 3000 Kč). Je mi jasné, že koaxiál bude mít kompromisní výhybku, ale otázka je, jak moc špatné to je. Znáte nějaké koaxiální 6x9" reproduktory, které mají výhybku externě?

Ještě mě napadlo, že bych takhle instaloval komponentní 6x9" reproduktor s tím, že výškáč by byl přidělán zespoda ke krycí 4x6" mřížce, pokud by se tam vešel. Ale kupodivu jsem zjistil, že se komponentní 6x9" skoro ani nevyrábí, což je možná škoda. Nicméně pár se jich najde.

Re: Zahloubený reproduktor

Koaxiál je podľa mňa vždy tá horšia možnosť, výhybka sa nedá považovať za výhybku, jedná sa len o lacný bipolárny kondenzátor, ktorý podľa svojho úkolu ´´odfiltruje´´  basovú časť pre potrebné stredové / výškové pásmo podľa typu koaxu. Existujú koaxy, kde sa dá natočiť výška, ale aj to je dosť okresané kvôli výchylke membrány reproduktora. Lepším riešením zvukovo ako aj hlavne výhybkou sú komponentné zostavy, samozrejme všetko sa odráža v cene, výber je tiež veľký, ale dokážu byť výhybky prepracované aj na úrovni hifi, až na tie ceny smile

Web

Re: Zahloubený reproduktor

Nepotřebuju v autě hi-fi, stačí mi, když to bude hrát tak, ať mě nic neřeže do uší a ať mě ten zvuk neotravuje a nemusím se za něj stydět; a ať to má aspoň nějakou zatížitelnost (přehlušit hluk auta na dálnici). Což originální TVM reproduktory vepředu ani vzadu naprosto nesplňují.

Mám v plánu udělat zástavbu komponentních 6,5" do předních dveří (vytvořit překližkou ozvučnici, zalepit díry a zatlumit). Zaujaly mě komponenty Helix nebo Rainbow s plnohodnotnou výhybkou a gumovými závěsy v ceně 2-3 tis Kč. A chci to udělat neviditělně, tzn. předek pod originální mřížky v tapecírunkách.

Dnes jsem se díval v autě na ten zadek a zdá se mi, že se mi tam ten 6x9" s redukcí asi nemůže vlézt, škoda, přišlo mi to zajímavé netradiční neviditelné řešení. Buď tam tedy dám 4x6" (cesta nejmenšího odporu) a nebo udělám zástavbu i do zadních dveří (což by určitě hrálo podstatně lépe než cokoliv v těch plastech kolem plata), bude to dražší (o tlumení), přijdu o popelníky (to mi nevadí) ale bude to vidět, to už mi vadí.

Rozhodně nesouhlasím s tím, co hodně lidí hlásá, že stačí slušné reproduktory vepředu a dozadu nic. U takové sestavy se nedá použít subwoofer, protože buď vepředu není sw slyšet, a nebo je to vzadu strašně přebasované.

Varianta plato se mi taky moc nelíbí, ačkoliv by to vyšlo levně. Rozhodně si nemůžu dovolit pod repráky v platu dávat kyblíky, to by mi výrazně zmenšilo kufr, který využívám naplno pořád, navíc když se plato vyndá, vzadu zase nebude hrát nic (což bych asi přežil). Chci zachovat co nejlépe funkčnost auta.

Subwoofer zatím používám Peerless XXLS10 v asi 18litrové laminátové ozvučnici místo rezervního kola. Zesilovače (pod předními sedadly) Blaupunkt 4kanál (asi 4x60 W, to mi stačí) a Alpine monoblok. Pokud bych byl se zvukem nových reproduktorů v ozvučnicích spokojen i bez subwooferu, na subwooferu netrvám (ale asi je škoda ho nevyužít, když je to Peerless). Rádio mám Alpine s USB, které má 3 páry výstupů na zesilovač, jsem z něho nadšen, je to skok proti všemu, co jsem měl předtím (Sony, Pioneer). Jednak v možnostech nastavení (horní, dolní propusti) a subjektivně mi přijde, že i ty integrované zesilovače v Alpine hrají podstatně lépe než třeba Sony, ačkoliv výkon asi bude podobný. Je to dost znát i na TVM reprech v neupravených montážních pozicích.

A kdybych někdy v daleké budoucnosti chtěl jít dál, možná bych snížil rezonančí kmitočty karoserie přilepením asfaltových plátů všude možně, to je ale dost drahé, takže to spíš nedopadne. Záleží, jak to bude hrát, podle toho se pak rozhodnu.

Chtěl bych se zeptat ještě na jednu věc - v reproduktorech připojených přes Blaupunkt 4kanál zesilovač mi píská v závislosti na otáčkách motoru. Vyřešilo se to (z velké části) tím, že jsem zapojil na vstup zesilovačů oddělovací trafa. Zdá se mi ale, že mi ty transformátory trochu kazí zvuk (poznatelně). Napájení zesilovače je poměrně tlustým kabelem přímo od baterky přes pojistku, signál stíněným kabelem z nějaké autohifi sady kabelů. Mám signálové kabely vedené hned vedle silových (vím, že by se to nemělo) - je možné, že to je způsobené tímto?

Re: Zahloubený reproduktor

ukostři pořádně zesilovač a rádio ke kastli. pak by mělo pískání ustat.

Web

Re: Zahloubený reproduktor

Zesilovače by měly být ukostřené pořádně, vede od nich asi metr dlouhý tlustý kabel přímo přišroubovaný ke kastli v oblasti před zadními sedadly. Rádiem si nejsem jistý, je připojený neoriginálním (ne-Alpine) ISO kabelem na svazek od Parrot handsfree sady a ta je připojena na originální ISO konektory. Navíc pokud v rádiu zapnu integrované zesilovače (i bez zátěže v podobě reproduktorů), tak rádio mírně poblikává do rytmu, takže by tady opravdu mohl být problém. Díky, jak bude čas, tak to vyzkouším. Už jsem se bál, že mám závadu v zesilovači/rádiu/alternátoru.

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Autohifi » Zahloubený reproduktor

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£