Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Narexka ve stojánku ani omylem nezaručuje spolehlivé vrtání smile Ale dá se to a a dokonce to vyjde levněji než při použití HSS vrtáčků. Vůbec nemluvím o výsledném vzhledu vyvrtaných děr - s HSS vrtáčky to vždycky, aspoň u mě, vypadalo pod psa. A to byly vrtáčky úplně nové.

(upravil Michelin1 6. 9. 2010 18:02)

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Bohužel i z výroby vycházejí zmetky a při těch laciných bůhvíodkud se kvalitou a to i broušení nikdo moc nezabývá.Určitě jste si vyzkoušeli vrtáky ze supermarketů(aspoň při jejich nástupu) a potom už jste asi kupovali jinde.Tyhle vrtáky bez přebroušení nefungují ani do dřeva a i potom dlouho nevydrží.

Nezkoušeli jste použít navrtávák?Rozhodně je pevnější a třeba vydrží i víc dírek.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

doporučuju si vrtáky nebo frézky koupit u INTERCONTI v Brne.MAjí perfektní kvalitu ind-sphinx a prodají i 5 ks.Navíc mají frezky s umelym diamantovym povrchem , ktere vydrzi 10x vic

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

používam takéto . Vydržia nespočetne dier (s jedným som vyvŕtal 15 dosiek na MIR 50) , potom som ho zlomil , vŕtam RUČNE ! v hadici s Dremelkou nastavenou na rýchlosť 2,5-2,8 - orientujem sa podľa zvuku . Nemôžem ju upnúť do stojanu lebo hádžu klieštiny (musím kúpiť nové )  cena je okolo 1,5E/kus , sú ale extrémne krehké

http://www.tech-place.com/11-55-thickbox/karbidovy-vrtak-do-dps.jpg

Web

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

right13, to nehází kleština, ale celá dremelka, mám ji taky , vyzkoušel sem hromadu kleštin.... nejlíp je na tom proxxon, ten bych řekl neháže vlůbec...

Web

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Potvrzuji - proxxon je skoro bez vůle.Pouřívám typ Micromot 50/E doplněný o skličidlo.Dá se s tím v pohodě vrtat i v ruce.Místo klasického stojanu používám upnutí  na 60cm dlouhou dřevěnou lištu, která je na jednom konci pevně upnutá a zdvih  je tak daný jen průhybem lišty.Vrták se tak sice pohybuje po kružnici, což ale při dostatečném průměru a nepatrné zdvihu vůbec nevadí.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Ako správny bastlič som si touto voľbou už tiež prešiel. Vŕtačka Micromot 50/E, najprv som používal obyčajné vrtáky z GES-u, 0,7mm priemer, stojan mám po starej vŕtačke, dal som si na ňu spraviť redukciu z 45mm na 20mm pre tú Proxxonku, s 0,7mm z gesu je kvalita dier nič moc - 100 dier je tak maximum, optimum je asi 50, otáčky mám na 7-10 tisíc, podľa nálady. Ďalej mám vyskúšané http://www.gme.cz/vrtaky-dulciky/spiralove-vrtaky-z-wolfram-vanadove-oceli-0-8mm-proxxon-28852-p732-123/ z GME, tam už je kvalita dier lepšia, výdrž zatiaľ nemám overenú, 8 tisíc otáčok/min. podľa doporučenia výrobcu(Proxxon). A nakoniec, čerešnička na torte, karbidové vrtáky - diery prekrásne, otáčky 20 000/min, viac mi vŕtačka nedá, ale bude si musieť kúpiť nové skľučovadlo a klieštiny, karbidové vrtáky sú viac náchylné na hádzanie a to nechcem riskovať. Zatiaľ mám len priemer 1mm, viac nepotrebujem, dier 1,2-1,5mm je malé percento oproti 0,7-0,8mm.
Priemery viac ako 1 kupujem u Skořepku v Brne, ceny síce 3x také ako v gese, ale hádam aj viac vydržia. Chcel som si tam kúpiť aj 0,7mm - bohužiaľ, majú všetky od 0,6-4mm okrem 0,7:lol:

(upravil Jan16 27. 11. 2012 17:08)

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Klasické vrtáky HSS na plošňáky, to v žádném případě. To bych dycky vyletěl z kůže. Nejde tím pořádně vyvrtat ani jedna celá větší deska, natož víc desek. Ty vrtáky jsou sice levný, ale taky hezky sračkový. Vřele doporučuju zainvestovat do dražších, třeba jak takovýhle:
http://i45.tinypic.com/5ux6v.jpg

Mám tu ještě jiný typ vrtáku, co jsem získal od kamaráda. Vrtám s ním plošňáky už možná dva roky, a stále to vrtá lépe, než ty HSS z GM či GESu. Sice pravda, už je po dvou letech tupý jak tupoň, ale pořád to vrtá (0,8). Ostatní průměry beru klasickými HSS, ty se tolik nepoužívaj ía tak spotřeba není taková. S trochou šikovnosti se dají i opětovně nabrousit (tak od 1,2mm výše)  Nyní se snažím přejít  na ty vrtáky viz foto výše. Ty už taky ale chtějí řádné otáčky, rozhodně dost přes 10kRPM.
Pokud někdo vrtáte 2000 otáček (j_paseka?!) tak se nedivte, že po deseti dírkách je vrtáček na vyhození.

staffy: Standardizovaná díra na THT  součástky je snad 0,8 (a né 0,7) ?!?

(upravil right13 27. 11. 2012 17:44)

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

jj , tým vrtákom musíš nájsť správnu rýchlosť, ja používam Dremel Multipro . Na rýchlosti 5 to má okolo 30tis otáčok  (na 1-5tis) to je strašne veľa vrták sa rozletí ešte len pri dotyku s vrtaným objektom , keď sú ale nízke - rýchlosť 2 tak sa vrták zlomí pri styku s podložkou , DPS prejde ale pri dotyku dosky sa zlomí , ideálna rýchlosť je 2,,5-2,8 -rozoznám podľa zvuku , vtedy to vŕta najlepšie a vydrží aj mierne hádzanie .

BTW: hentak ich skladovať, to je teda riadna odvaha , sú strašne krehké a zlomia sa pri sebemenšom páde . Treba na nich buď originál púzdra v ktorých sa nemajú šancu pohnúť alebo si z molitánu alebo niečoho takého púzdro vyrobiť... Totižto svojími pokusmi a neopatrnosťou som ich zlomil už veľké množstvo -finančne to ani nerátam , tak si už dávam bacha

Web

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Co máš proti tomu pytlíku? smile Mám je tu takhle už rok a zatím se nezlomil žádný... Nějakou škatuli si na ně udělám, už sem sehnal vhodnej tvrzenej molitan.
2,5 až 3k RPM na 0,8 vrták je strašně málo. Betarone, zkus jim to vysvětlit smile
Když je ostrej vrták a správný otáčky, musí to díru do desky udělat během zlomku vteřiny s ostrým syčivým zvukem. Když to nedělá, je to tupý, nebo málo otáček. Tolik asi moje zkušenosti, nech si každý vrtá ako se mu chce. Jeho boj se zlámanými a tupými vrtáky smile

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

ale ja nepišem 2,5-3k rpm , ale rýchlosť na dremeli , reálne je to niečo okolo 20-25tis rpm

Web

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Jo takhle.. No tak to je fakt  směrodatný údaj, číslo na poťáku na dremeli smile

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

K dieram pre THT: Väčšina súčiastok - odpory, tranzistory, diódy v DO35, fóliové kondenzátory, elektrolytické kondenzátory - všetky oveľa lepšie sadnú do 0,7mm diery - treba vyskúšať, ja už 0,8mm vŕtam len diery na IO a väčšie kondenzátory - stačí pozrieť datasheet.

(upravil Jan16 27. 11. 2012 19:00)

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Bohužel tu nemám žádné 0,7ky vrtáky abych to vyzkoušel. 0,6ky mám, ale to je už moc málo. Příležitostně vyzkouším.  Úplně ale nerozumím tomu "lépe sedne". Co se tím myslí? Cožpak do 0,8čky díry odpor nejde dát? smile (btw, do 0,7ky díry nedáš třeba LED diodu mám ten dojem).
Já jsem zvyklý prostě na tu 0,8 "všichni" to tak používají, já taky. Funguje to, není důvod to měnit, zatím smile

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

To že to tak robia všetci, neznamená automaticky, že je to tak správne. Je to taký "zvyk". Keď použijem 0,7 dieru, zostane napr. viac miesta na samotný pad súčiastky. Je to síce len 0,1mm rozdiel, ale je to vidieť, no nemám po ruke kvalitný foťák, na také makro. Základné knižnice v eagli majú myslím tiež 0,7mm dieru. Lepšie sadne - samozrejme tam dať ide, ale z 0,8 diery vypadne skôr ako z 0,7 - hlavne ak potrebuješ zapájkovať viac rezistorov naraz.

(upravil Jan16 27. 11. 2012 21:05)

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Právě že základní knihovny eaglu jsou na všeobecným standardu 0,8mm děr (DRILL 0,0325, nebo jsem teď našel více zaokrouhleno jen na 0,032 což je pořád v toleranci blíže k 0,8 směrem shora) smile

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Aha, tak mám potom iné knižnice. Keď pozerám originály, tak tam je priemer 0,812, to máš pravdu.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

staffy napsal:

To že to tak robia všetci, neznamená automaticky, že je to tak správne. Je to taký "zvyk". Keď použijem 0,7 dieru, zostane napr. viac miesta na samotný pad súčiastky. Je to síce len 0,1mm rozdiel, ale je to vidieť, no nemám po ruke kvalitný foťák, na také makro. Základné knižnice v eagli majú myslím tiež 0,7mm dieru. Lepšie sadne - samozrejme tam dať ide, ale z 0,8 diery vypadne skôr ako z 0,7 - hlavne ak potrebuješ zapájkovať viac rezistorov naraz.

S tým 0,7mm vrtákom to vyskúšam ikeď teraz som prakticky komplet na SMD okrem konektorov a výkonových prvkov. Neviem ako vy ale ja väčšinou mám všetky knižnice pre THT upravené . Základné knižnice v Eagle ako aj v iných systémoch sú pripravené na továrenskú výrobu a na tolerancie takejto výroby. Ja mam každý pad na vývodovej súčiastke zväčšený oproti základnej knižnici a drill dávam všade 0,4mm ako navádzací otvor pre vrták.
Vrtáky mám prakticky všetky od proxxonu ako aj vŕtačku a stojan.

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Já mám eagle taky přizpůsobený po svém, a nekolik kompletně svých knihoven.
Drill 0,4 je pěkná konina. Až budeš potřeba dát něco do výroby, to to zas budeš upravovat zpátky? Nehledě na to, že vrták se dá krásně trefit i do té 0,8čky díry, a to i bez stojanový vrtačky. Stačí aby ten vrták byl ostrej, on pak po tom laminátu nebude běhat a tam, kde se dotkneš povrchu to provrtá. S tupým vrtákem paklehko potřeba malou dírku pro vedení vrtáku. Tolik asi můj názor na ty malé díry wink

Re: Vrtáky na DPS a jejich kvalita

Okrem iného nepoužívam eagle , takže zmena drillu je jednoduchšia ak som prasa tak si to zmením priamo v DPS ale väčšinou tých pár vecí čo majú vývody si prehodím z inej knižnice ak potrebujem dať dačo do výroby.  0.8mm je možno v pohode ale bežne používam aj 0.6mm/0.5mm na prepojky z jednej strany na druhú.