Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Moje první měření

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [16]

(upravil antonio 30. 1. 2012 16:22)

Téma: Moje první měření

Tak takhle odpadlo první měření mýho repráku. Impedance 8 ohmů, průměr 13,5cm. Je to subwoofer pochopitelně. Je něco špatně?

http://img854.imageshack.us/img854/1483/beznzvuje.th.png

Edit: už na tgo koukám, ta impednace, je, no trošku přehnaná big_smile nevim kde se to tam bere...

Re: Moje první měření

Máš to blbě změřený.
Provedl jsi kalibraci před měřením? Máš správně zadanou v LIMPu hodnotu odporu použitou v měřícím přípravku? A co ta klesající impedance nad 5kHz?

Re: Moje první měření

Hippo007. řikám že prvn měření, tak jsem očkával nejakou blbinu big_smile... Hodnota je nastavená správně, kalibraci jsem neprovedl hmm... Klesající impedance nad 5kHz? kdybych vůbec věděl, jak by se ta impedance měla zvyšovat nebo snižovat podle frekvence.... Zkusím provést kalibraci.

Re: Moje první měření

Kalibrace má trochu jiný smysl, v tomhle případě nebude hrát absolutně žádnou roli. Podle tohoto návodu by ses měl dopracovat reálnému výsledku. Dole máš i ukázky, jak to má vypadat.

PS: Opravil jsem ti odkaz k obrázku.

Re: Moje první měření

Když už tady to téma je....

Dal jsem se do měření TS parametrů pomocí zvukovky a LIMPu (návod zde na webu). Pokud měřím maličký repráček, například Tonsil GDN13/40/08, tak naměřím vše potřebné, křivky mi vycházejí krásně "hladké", žádné kostrbaté potvory, spočítají se TSka a hotovo.... Ale! Pak jsem zkoušel měřit HELIX W12 COMPETITION (12" basák do auta, postavil jsem s ním subwoofer na doma, viz vlákno Sestava 2.1 k DK a PC). Bohužel jsem narazil na problém. Když chci tento reproduktor změřit, bohužel na to asi nestačí zvukovka a imp. a fázový křivka jsou šíleně kostrbaté, je na nich milion zubů vrcholů, propadů... Ať zkouším jakékoliv nastavení, nic nepomáhá. Nenapadá někoho co s tím? Jak měřit i takhle velké a "žravé" repráky? Setkal se někdo s takovým problémem?

Re: Moje první měření

Tam není nic o žraní, velký reproduktor není vůbec žádnou výjímkou. Možná mu něco je, a možná už je to tak vyrobené.

Re: Moje první měření

Nejlepší bude sem dát grafy.

Re: Moje první měření

Večer sem hodím grafy ať víte co a jak. Ale připadá mi to nějaké divné. Reprák hraje naprosto normálně, bez pazvuků, propadů a podobně... Spíš dělám něco špatně ale nevím co sad Měřím přes integrovanou zvukárnu s Realtek HD čipem... Bohužel momentálně není k dispozici nic lepšího.

Re: Moje první měření

Overload. Zařaď do sestavy zesilovač a útlumový článek.

Re: Moje první měření

Tohle je nejlepší výsledek jakého dosáhnu. Zkusím vykalkulovat TSka a vyskočí na mě error :-/ Z nějakého důvodu to prostě tenhle reprák odmítá změřit. Cokoliv jiného naměřím bezproblémů... Nastaveno mám přesně podle návodu

https://picasaweb.google.com/lh/photo/d … directlink

Re: Moje první měření

Parametry jsou generovány z průběhu rezonance, Limp vyhodnotil rezonanci na skoro 40kHz, proto nic nespočítá. Omez horní hranici měření na méně než 40kHz.

(upravil babakus 11. 2. 2012 10:52)

Re: Moje první měření

Tak jsem snížil hodnotu na cca 5kHz a pomohlo to smile Pořád jsou ty křivky ale strašně kostrbaté. Tohle je nejlepší výsledek jakého jsem dosáhnul, asi to není dobře že? Repro jsem měřil ve vertikální poloze (žlutá) s přilepenou zátěží (zelená).

https://picasaweb.google.com/1029907578 … 5654818210

TS podle výrobce:
Citlivost - 89 dB
Impedance - 4 Ohm
FS - 22 Hz
QTS - 0,3
VAS - 120 litrů
Xmax - 11 mm
Dop. objem ozvučnice -
26,4 l uzavřená
47,0 l basreflex (7x18 cm)

Naměřené TS:
Fs, 26.99, Hz
Re, 3.50, ohms[dc]
Le, 1032.64, uH
L2, 2135.87, uH
R2, 20.74, ohms
Qt, 0.35, -
Qes, 0.40, -
Qms, 3.25, -
Mms, 157.18, grams
Rms, 8.210584, kg/s
Cms, 0.000221, m/N
Vas, 74.89, liters
Sd, 490.87, cm^2
Bl, 15.324697, Tm
ETA,  0.36, %
Lp(2.83V/1m), 91.21, dB

Edit: opraveny odkazy a hodnoty TS, prvně jsem postnul špatné...

Re: Moje první měření

Mě se to zdá dobré. ale:Není náhodou problém v tom, že ten reprák bere moc hluku z okolí(velká membrána) a to zpbůsobuje kostrbatý výsledky? Zkus změřit jinej velkej kousek. Proto je dobré to napájet přes zesilovač.

Web

Re: Moje první měření

nj jinej větší reprák bohužel nemám k dispozici. Zkusím ho proměřit ještě jednou v absolutním tichu... Je možné, že jsem u měření vydával zvuky...

Re: Moje první měření

Nebo taky umístění/vibrace... Taky můžeš snížit úroveň.

Žádný zesilovač k měření absolutně nepotřebuješ, naopak je překážkou zkreslující výsledky. TS parametry se měří při velmi nízké úrovni a na to výstup zvukovky s velkou rezervou stačí.

Re: Moje první měření

Prosim Vas o radu nedari sa mi nic zamerat vyhodi mi to len vertikalne ciary proste uplnu hlupost.Meram podla tohoto navodu na stranke tomkocur.yw.sk/z-navody/meranietsp.html uz som to presiel sto krat a ziadna zmena vysledok je rovnaky.

Příspěvky [16]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Moje první měření

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£