Re: Výpočet cívky

Sendy mam tu draty 0,9 a 1,12mm. Pouzil bych nejspis ten 1,12mm a vysledna indukcnost civky by mela byt 4mH.
SW na vypocet zde na foru rika, ze odpor pri motani jednim dratem bude necelej ohm cili pri praralelnim vinuti bych se mohl dostat na cca 0,5ohmu coz bych chtel. Prosim tedy o vypocet.

Re: Výpočet cívky

Tak jsem to dneska hodil do stroje...  jestli to má být malé a malý odpor, tak mi to nejlíp vychází vinout to 2x 0,9mm drátem paralelně, je to skladnější a líp se to ukládá, než 1,12. Vycházelo mi to při šabloně široké 20mm, vnitřní průměr 20mm - bude to mít odpor 0,502 ohmu, a mám pocit, že to vychází 246 závitů ***

Pro drát 1,12 - to třeba vycházelo :
- na průměru 20, šířce šablony 25mm 291 závitů (odpor 0,66 ohm)
- na průměru 25mm, šířka 25mm 279 závitů, odpor 0,693 ohm, spotřeba 340g drátu.

U tak malých vnitřních průměrů a šířek dost záleží na tom, jak to navieš a zabandážuješ po sundání z trnu, mám tam jisté korekce pro mé šablony. Jiné utažení vodiče = jiné rozjetí dělá chybu cca 5-10% indukčnosti.

*** musím znovu ověřit, nějak jsem založil lístek s výsledky

Web

Re: Výpočet cívky

S tim slabsim dratem se pracuje lip, ale prekvapil me vyzsi odpor u silnejsiho dratu. Spis bych to cekal obracene

Re: Výpočet cívky

Ne, je to v pořádku, ta vhodnější cívka je 2x 0,9 drátem a ty 1,12 jsou jen jednoduchým drátem. Já se obávám, že 1,12 paralelně nepůjde rozumně udělat, možná leda tím způsobem vinutí, jak to dělal Visaton, tedy začátek ve středu vrstvy a dráty se rozbíhají na obě strany.

Web

Re: Výpočet cívky

Takže doplňuji - pro vodič 2x 0,9 mi to vychází na 246 až 257 závitů dle toho, jak to bude utaženo atd., ale korekci pro tak malý průměr trnu už nemám moc přesnou.

Web

Re: Výpočet cívky

Jak se k tomu dostanu tak poreferuju o vysledku wink
Snad to nebude moc skaredy....

Re: Výpočet cívky

Zkoušel jem nejdřív motat z drátu 1,12 a za čas i z 0,9mm. S tím slabším je to nuda smile

Re: Výpočet cívky

Na navrh civek jsem pouzil tuhle online kalkulacku
http://www.circuits.dk/calculator_multi … ircore.htm
doporucuju si precist dole pasaz o Brooksove civce - pri dodrzeni urciteho pomeru vinuti muzete usetrit drat a DC odpor smile
Zrovna se chystam motat, tak pak porovnam vysledek s RLC mustkem jak moc se ten navrh trefil...

Web

(upravil Sendy 16. 2. 2013 12:02)

Re: Výpočet cívky

Zajímavé je, že hodně cívek v komerčních výhybkách, a byly tak myslím i cívky Monacor, nemají tvar jako Brooksova cívka (tedy průměr trnu = 2A), ale průměr trnu pouze 1 až 1.2*A.
Kdysi dávno jsme vytvářeli soft na optimalizaci tvaru cívky - z hlediska spotřeby mědi, ale už si teda nepamatuju, jaké poměry vycházely naprosto optimálně.

Web

Re: Výpočet cívky

Ako píše Sendy, ten rozmer nie je kritický. A má to tiež jeden zádrhel. Totiž pre každú hodnotu cievky (pokiaľ má byť optimalizovaná) musí byť iná kostrička. Takisto dochádza ku zmenám pri zmene priemeru drôtu. Takže prakticky to použiteľné nie je. Má to zmysel vtedy, keď sa navíjajú  veľké hodnoty cievok a hrubým drôtom. Pri menších cievkach sú tie rozdiely zanedbateľné.

Re: Výpočet cívky

Ono taky - kromě cívkových těles - hraje jistou roli i zastavěný prostor ve výhybce, takže při požadavku katování kostů může být i vyšší spotřeba drátu nakonec vykompenzována nějakou úsporou na celku.

Web

(upravil rayer 17. 2. 2013 22:54)

Re: Výpočet cívky

Tak nemyslel sem, ze je nutny se toho drzet nejak dogmaticky, ale lepsi si s tim kalkulatorem chvili pohrat nez nastrelit rozmery uplne na slepo nebo podle toho co se mi vali doma.
Tak u me to nakonec dopadlo tak, ze zmerena indukcnost je o 20% mensi nez pocitana.
Vysledek meho snazeni http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/tlumivka.jpg - 1,2mH/0.4R, 1/4 kilo medi
Patrne proto, ze se mi nepodarilo dodrzet hustoru vinuti, do radku se mi veslo o 1 zavit min nez melo a tak narostl i vnejsi prumer. Utahoval sem co to slo, ale precejen ta 1.18 uz neni tak snadno tvarna.

Web

(upravil check 18. 2. 2013 0:01)

Re: Výpočet cívky

Jestli tu cívku nechceš vyhodit (strčit do zásuvky jako lapač prachu). Tak buď může navázat pájením pokračující drát (zaizolovat smršťovačkou), nebo sehnat železoprachové jádro vhodných rozměrů a vložit dovnitř (ferit není vhodný, ten je tak na antény nebo magnety).

Web

Re: Výpočet cívky

Tak civky se daj i spojovat do serie, kdyz to bude malo. Ferit bych urcite nedaval, ten ma este mensi syceni jak zelezo. O zelezoprachu toho moc nevim, to je otazka jesi si to nechat mrvit jadrem nebo vecim DC odporem, zas nemuzu mit celej vnitrek bedny vyplnenej tlumivkou z kolejnice s krasne malym odporem ze...

Web

Re: Výpočet cívky

Ovšem při spojování do serie, tak aby se neovlivňovalo polel navzájem nevyužiješ přibližně kvadratické závislosti indukčnosti na počtu závitů. a Pokud dáš cívky kostřičkami k sobě tak stejně bude nějaká vzduchová mezera, takže ve výsledku nízká indukčnost a vysoký odpor.

Web

Re: Výpočet cívky

Eeeee, mas pravdu, koukam podle kalkulatoru, tak pro pridani dalsich 0.5mH by melo teoreticky stacit 20z, prip. pro 1mH dalsich 37z. To by se tam este melo vejit.

Web

Re: Výpočet cívky

Nu dobra, tak sem to predelal a vykoumal takle: do vnitrnich vrstev sem dal par metru 1,0mm kde nahonim nejvic zavitu aniz bych prilis zvysoval odpor, dale jsem napojil tu 1,2mm a namotal co se veslo. Vysledek: 2,02mH / 0,6ohm to uz musi stacit...

Web

Re: Výpočet cívky

Sice je to už dlouho co jsem to řešil, ale narazil jsem teď při třídění fotek na foto paralelně vynutých cívek.
Je to vlastně už druhý nebo dokonce třetí pár cívek o krerý jsem se snažil.
Nějak tak to tedy nakonec dopadlo:

Spoiler

http://jpeg.cz/images/2013/06/13/clSvR.jpg

Musím si ještě domyslet nějaké kostřičky. Takovým způsobem stažený cívky se dost blbě odmotávájí
(pokud je potřeba).

Re: Výpočet cívky

V LP filtru střeďáku mi vychází cívka s impedancí 6,8ohm. Použít drát 0,17 nebo 0,28mm asi není dobrý že?
Takovýma drátkama už budou navinutý kmitací cívky. Asi by bylo jistější použít rezistor (chtěl jsem bez něj).

(upravil staffy 17. 3. 2015 16:54)

Re: Výpočet cívky

Momentalne mám prednášku s Doc. Patočkom, predstavil nám jeho vzťah na vypočet tlumivky, zadáva sa indukčnost, odpor a volí sa vodivosť materiálu a činitel plnenia medi a vzorec vypluje rozmery kde cievka vychadza najlacnejsie=najmenej medi, vecer sem ten vztah hodím.

Tad tady to je, spravil som na to jednoduchý excel, prvá stránka výpočet tlmivky z rozmerov, druhá stránka výpočet tlmivky ideálnej a tretia stránka, niečo k činitelu plnenia. http://leteckaposta.cz/560817257