Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 42]

(upravil MethMan 16. 10. 2012 23:01)

Téma: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Tento průzkum je převzatý z příspěvku na DiyAudio. Je docela jednoduchý a proveditelný prakticky každým, kdo má digitální multimetr. Rozhodně ho doporučuji každému, kdo nemá alespoň +-/ pár decibelů povědomí o tom, jak výkonný zesilovač / citlivé reproduktory potřebuje. Je vhodný zejména pro uživatele pasivních reprosoustav, ale dá se provést i na aktivních. Jak nebudu psát, protože pokud byl někdo schopný dát dohromady aktivní výhybku a zesilovače ví moc dobře co má dělat.

Tohle je velmi SUBJEKTIVNÍ věc. Nemá obecnou platnost. Je to o VAŠICH deskách, reprosoustavách, zesilovačích, zvyklostech, Vašich subjektivních představách o hlasitosti o Vašem poslechovém prostoru. Nehledejte finální Moudro typu "Každému musí stačit zesilovač schopný dodat 24,236 Vrms".

Test vychází z předpokladů z v DA je hodnota 0dB(FS) maximální dosažitelná, a že všechny DMM měří napětí na frekvencích okolo 120Hz relativně stejně a relativně dobře. Měřeným signálem je sinus.

Postup:
1) Stáhněte si 120Hz.mp3 nebo pokud používáte SW tak 220Hz.mp3. Level je -12dB.
2) rozbalte zip a vypalte si obsah na CD, dejte na USB, PC, do Sqeezboxu, iPodu nebo co máte.
3) Pusťte si svá oblíbená alba, která mají velkou dynamiku a dejte je tak nahlas jak jste je ochotni byť krátkodobě poslouchat.
4) Ponechte nejhlasitější nastavení, pusťte testovací signál a změřte AC napětí na svorkách reproduktoru/zesilovače.
5) Účastněte se hlasování.

Změřili jste napětí, které je 4x menší (12dB) než co Vám může váš digitální zdroj kdy dát. Maximální hodnotu napětí, které Vaše bedny na svých svorkách uvidí si spočítáte vynásobením 4.
! NEHLASUJTE PO VYNÁSOBENÍ !

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Asi metr od počítače a reprobedýnek. I po ekvalizaci se nedostanu nad 2V. Naměřená hodnota je 1,6V.

Díky za zajímavý téma. wink

(upravil Jan16 16. 10. 2012 13:27)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Test nezohledňuje impedanci!
Já hlasuji za 2,5V na 4 ohmech smile

(upravil mechanik 16. 10. 2012 13:31)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

ano, prepáčte... myslel som si že má ísť o realne hodnoty napätia na výstupe zosilovača a pozde som si to prečítal, dúfam že ten hlas pôjde nejako odobrať, teraz budem za blbca preto že je to ešte hrubo zvýraznené

(upravil Dohnalik 16. 10. 2012 13:27)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Já jen upozorním, že při používání windows ovladačů je při nastavení "100" na posuvníku hlasitosti výstupního hodnota +30 dB. Proto je lepší třeba foobar s ASIO, je to jistota. Jinak 0 dB by měla být hodnota někde kolem 76 myslím.

(upravil Jan16 16. 10. 2012 13:37)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Těch +30dB teda vážně nevím kde se vzalo, to slyším opravdu prvně.  Podle této prapodivné teze, když bych pustit soubor plný sinusu 0dBFS, a slider "wave a master" měl na 100%, muselo by to být přebuzené jako kráva.
100% = 0dB, žádné zesílení + tam imho není, pokud si ho v ovladačích nevynutíš. (což třeba tady v XPčkách jde akorát u mikrofonu fixně na +20dB)
ostatně definice "windows ovladače" to je co za ovladače ?

(upravil Dohnalik 16. 10. 2012 13:47)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Aha, tak to se potom omlouvám za mystifikaci a jen moje zvukovka měla na 100% gain +30dB. Windows ovladačema myslím prostě obecně správu zvuku ve windows, čili mixér. ASIO celý ten mixér obejde a cpe to přímo do zvukovky.

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=152480 essence má snad něco podobného...

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Tak já nevím, zesilovač 2.1. Na zesilovači naměřeneno pro stereo 220HZ 11.9 L a 11.7 R, SUB. 220hz 1.8
Pro stereo 120Hz 13.1L a 13.2R, sub jsem neměřil. Vše mám o impedanci 4R

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Dohnalik: S tím gainem se mi to stejně nějak nezdá. Dokud si někde v "ovládacíh panelech" nenastavíš těch +30dB, tak prostě 100% = 0dB. Jak jsem řikal, u mě na kompu jde nastavit gain pouze na mikrofonní zdířce +20dB. Na notebooku se sedmičkama, tam už to může být jinak, jelikož předvídatelnost těhle moderních omalovánkových systémů je opravdu malá. Ale můžu se na to když bude chvilka podívat, jak to tam je.
ASIO tu mám taky, ale na běžný hraní hudby to nepoužívám, leda když si tu hraju na muzikanta a potřebuju malou latenci, tak ASIO zapínám.

(upravil mechanik 16. 10. 2012 14:07)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

ten test nemusí byť presný čo ked sa testovaná nahrávka pohybuje celá na nižšej úrovni, hlavne staršie nahrávky alebo časť pri ktorej sa testuje je na nižšej úrovni, ono sa to tak lahko nepozná, túto nahrávku teda dáme viac nahlas a teda výsledky sú skreslené, preto že ked nahrávka bola na úrovni -5db tak sme to dorovnali aj ked sme nepočúvali realne až tak nahlas

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

No v XP to právě je ještě normální, ale od vist výše se MS rozhodl, že posere i tohle...

(upravil Jan16 16. 10. 2012 14:15)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

To s tou hlasitostí nahrávek je svatá pravda mno smile
Já už v #3 nadával, že test nebere v potaz ani impedanci.  (a vlastně ani tu citlivost beden... Já mám třeba 2,5V na 89dB, někdo zas 10V na 85dB či 95dB smile )

"Já to vzal prostě co vyleze ze zesilovače při -12dB, přičemž 0dB beru jako clip" a protože zesilovač rád popoháním až k té 0, tak to asi docela sedí.

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Chybí tomu referenční nahrávka - taková, u které by byl zaručeně využitý celý digitální rozsah, tj. ve špičkách až k 0dBFS. Jedině tak dává takový test smysl. Spoléhat se, že nějakou takovou nahrávku každý má a použije, je IMHO dost nesystematické.

I kdyby se taková nahrávka použila, dá to stejně jen informaci o maximálním napětí, které kdy půjde ze zesilovače. Bohužel to nic neříká o proudech, které v tu chvíli musí zesilovač zvládat (a to "oběma směry"), což s výkonem jistě úzce souvisí a IMO to bude i to, v čem se budou různé zesilovače lišit, i když budou oba třeba i pořád dost daleko od napěťového klipu.

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Mayslím že MaBat vystihl, proč je tenhle test tak nějak "francouzskej" smile

Web

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

neschopnosť zdroja dodať dostatočný prúd sa prejavý v extrémnom prípade hlavne poklesesom napätia a teda pre to zosilovač pôjde skôr do limitacie, neni to tak?

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Mám teď málo času takže v rychlosti.

Tohle je velmi SUBJEKTIVNÍ test. Nemá obecnou platnost. Je to o VAŠICH deskách, reprosoustavách, zesilovačích, zvyklostech, Vašich subjektivních představách o hlasitosti o Vašem poslechovém prostoru. Nehledejte finální Moudro typu "Každému musí stačit zesilovač s schopný dodat 24,236 Vrms". Nelze tím hledat odpověď jestli je Váš zesilovač navržen kompetentně a opravdu si umí poradit s reálnou zátěží Vašich reproduktorů.   

#3, #12 - je to o napětí. Impedance je zajímavá při výpočtu proudu a výkonu. "Umí" tvůj zesilovač dodat 4x naměřené napětí? Jsi běloch a nemáš připojené 4ohmové soustavy k 8-ohmovému  nebo ojebanému zesilovači? Jsi. Tak na co se vlastně ptáš? 

#5 - nastavení úrovně na přehrávači je irelevantní (pokud nedostává vst. zesilovač do klipu)

#8 - na SW měříš nízké napětí asi proto, že jsi nad dolní propustí

#10 - není zkreslený - to je právě to o čem to je. Pokud posloucháš i starší nahrávky s velkým DR, nízkou střední úrovní dáváš to "víc nahlas". Aby jsi zjistil, jestli máš dostatečný rozkmit potřebuješ právě takovou. Na Red Hot Chilli, Metallice nebo popu s DR 4 dB si to podceníš, protože subjektivní hlasitost je hlavně o střední úrovni a velmi málo o špičkách (pokud nejsou v hlubokém clipu)

#13 ve stereu neexistují pravidla, není reference, není jednotná správná hlasitost (oproti filmům). Test je to o tom co kdo má doma, co poslouchá. Subjektivně. O proudech píšu výše.
I kdyby byla reference výsledek by byl stejně k ničemu - poslouchají lidi málo nahlas? stačí jim 10W zesilovače? Mají tak blbě navržený bedny, že jim proudově limituje zesilovač? Mají tak blbý bedny, že se při 95dB stávají neposlouchatelnými? Tisíc důvodů proč to tak může být.

#14 nerozumím. Kolik jsi naměřil? smile

(upravil MaBat 16. 10. 2012 20:01)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Ne, jde o to, že měřit to na něčem, co je -12dB oproti full-scale, dává smysl jen pokud maximum toho, co může nastat (resp. reálně nastává), je ona 0 dBFS. Jak už zmínil mechanik, pokud si pustím nahrávku, která bude celá o 10dB níž, tak následně s daným signálem -12dBFS naměřím zcela nekorespondující (mnohem větší) hodnotu, než bych naměřil na nahrávce, využívající plně digitální rozsah. Zkrátka výsledek takto realizovaného měření je závislý na nahrávce a proto IMHO moc logiku nemá ani při zcela konkrétním subjektivním pokusu.

Ještě jednodušeji řečeno, pokud je něco nahrané "zbytečně potichu" (nevyužívá plně digitální rozsah, ale to nutně neznamená, že to nemá "dynamiku") a já u toho vytočím hlasitost na mé subjektivní maximum, pak při -12dBFS naměřím mnohem víc, než kdy budu na takových nahrávkách reálně mít. Proto je ta konkrétní nahrávka důležitá a aby to vůbec dávalo takhle smysl, musí být normalizovaná na plný digitální rozsah (v editoru otázka chvíle, ale je třeba to udělat).

(upravil Vasi 16. 10. 2012 23:22)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

MaBat má pravdu. Ale pro hrubou představivost to stačí. Vyšlo mi, že si vystačím s průměrným výkonem 5W na kanál, to je pěkný. To by ty dva páry TO247 mohly zvládnout smile

Ano, spíš jsem měl napsát, že mi stačí výkon do 5W (teoreticky).

Web

(upravil MethMan 16. 10. 2012 23:04)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

MaBat: Nic horšího než že budeš mít zbytečný headroom se Ti nestane. Nemá cenu se v tom detailně prohrabovat. Jestli se chce reference, ať se použije filmDVD, který by mělo mít headroom 18dB. Buď si jistej, že se najde někdo, kdo řekne že to chce 20dB a pak další, že má jednu nahrávku, kde to je 25 a tak doalelujá. Výsledek bude ten, že ač to 99,9% posluchačů nepotřebuje, bude jim vycházet, že >105V je vono. Psal jsem, že to je subjektivní. Jiné požadavky a nahrávky má metloš a jiný intoš poslouchající řídký jazz. Těch neregulovaných proměnných je v tom tolik, že nahrávka je jen část věci. 
Zatím to nevypadá na ten případ co píšeš. Podívej se na výsledky. Naměřené hodnoty jsou velmi nízké. Jestli je to tím, že mají všichni tak hanebný nahrávky nebo bedny či co, se můžeme jen dohadovat. Nad tím ať se každý zamyslí sám. Pro lidi jako je SeasFreak, který má představu velké bedny musejí být pověšený na 200W áčku to je poměrně solidní informace.
Osobně jsem těsně pod 5V a to s poměrně citlivejma reproduktorama. Čekal jsem trochu jiný výsledky.

Vasi: Co myslíš průměrným výkonem?

(upravil Power of Bass 17. 10. 2012 11:14)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Tak já nevím,mám tu vcelku řekl bych profesionální album jisté místní Rockové kapely,mám to z origo CD,možná je to potišeji nahrané,nastavoval jsem hlasitost podle toho a:
na 220Hz jsem pak měl 6,8V
na 120Hz 9V
(multimetr pichly ve svorce na zesu,přeplý na AC)  a byl to spíš limit beden,než ,že bych to nesnesl hlasitěji big_smile
pozn. Foobar volume cca -7dB, ZK Esi Julia,buzení vystupu podle ESI indikatoru (at nelitá do "červených"),teprve podle toho dávám volume na zesu.
testem jiného songu (uvodní "nářez" songu Myslíš,že Vieš kto som od Horské chaty -viz. youtube) foobar volume -6dB na zesu nezměněno ("limit beden"). kdyby to někdo chtěl použít jako referenci: http://www.youtube.com/watch?v=CPrz8pQ7cJQ
220Hz 7,2V
120Hz 9,55V
při stejném nastavení přímo při konkretní nahrávne špičky cca do 13V . Bedny 8ohm, volume na zesu 12.dílek ze 40ti - 1/3 ,zaply loudnes,korekce 0.
jsou to smysluplné výsledky? smile
jestli dobře počítám vychází mi to 2x20W (přičemž měřič spotřeby před zesem v zásuvce mi ukáže spičkový odběr jistě i ke 100W)..

Příspěvky [1 až 20 z 42]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£