Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » PA a zvukařina » Repro Kabely

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Repro Kabely

Zajímalo by mě, jestli jako reprokabel jde použít kabel určenej primárně pro 230V rozvody. Jedná se konkrétně o typ v pryžové izolaci, tzn. o pružné. Jde mi především o to, že klasické PA čtyřžilové kabely 4x4mm (pro bi-amping) jsou cca o 20Kč za metr dražší než kabely o stejném průřezu, které se dají koupit v elektropotřebách. (konkrétně např: http://www.lseshop.cz/kabely-draty-vodi … 992.html). Tak jen jestli to třeba někoho taky nenapadlo řešit takhle, nebo jestli se to tak řeší běžně wink dík

Re: Repro Kabely

Nevidím důvod proč by to nešlo. Sám jsem to takto realizoval už několikrát.

Re: Repro Kabely

Úplně bohatě stačí průřez 4x2,5mm2, dvě a dvě žíly křížem paralelně, tzv. křížová čtyřka. Získáš průřez 2x5mm2 a to je do 10m délky kabelu naprosto vyhovující. Gumový kabel je na hovno, raději použij kabel CYSY 4Bx2,5, plastový kabel je ve všech velkoobchodech s elektrem vždy výrazně levnější, než guma. Guma navíc hrozně trpí na sluníčku, vylučuje se z ní síra, která je vlastně vulkanizátorem a zůstává na povrchu kabelu, který už potom není krásně černý, ale hnědošedý a po pár letech začne praskat.

Web

Re: Repro Kabely

OK wink to s tou gumou by mě nenapadlo... každopádně to bude pravda. Nicméně křížem je dát nemůžu... potřebuju to na Bi-amp. Budou cca 10m... a do středobasu půjde cca 300W. Bude i tak stačit 2,5mm2? nebo už mám šáhnout opravdu po 4mm2. Dík.

Re: Repro Kabely

Leoši s tou gumou to není tak horké jak říkáš. Používáme jí v práci dost často a neprojevuje se ani změna barvy ani praskání (některé gumáky jsou použité už řadu let). Dokonce ani při vystavení oleji gumáky nijak nedegradují. Používáme nkt cables a Draka. Ale je fakt, že guma je mnohem dražší a mnohem tlustší než CYSY

Ondra.klofat: jestli chceš použít bi-amp, tak radši 4mm2. Jenom bacha na konektory, do spousty "levných" koncovek je problém narvat i 2,5ku

Re: Repro Kabely

Mohu potvrdit, že stará guma (20r.) praská a musel jsem takto starou už několikrát vyhodit... Ale těch cca 10-15r. je OK smile Taktéž asi od síry ukrutně černá měď. Ale jinak se s ní pracuje dobře.

Re: Repro Kabely

Pokial chces takmer nezničitelny kabel tak Helukabel Multiflex PUR alebo Lutze Superflex PUR a... sú čosi tenšie no drahšie ako gumenne a vydržia extremne namahanie. Pre bežného použivateĺa ktorý to často nestača a neroztáča vyhovuje aj klasická CYSY šnúra.

Re: Repro Kabely

Sám tiež už roky používam/vyrábam z krížovej štvorky z cysy 4G2.5, zvukovo výborná, výkonová tak zaťažiťeľná, že na takú úroveň sa človek v domácom prostredí nikdy nedostane, čo viac dodať, len to, že treba aj natrafiť na dobrého výrobcu, tie pvc plášte nie vždy sú kvalitné, aspoň čo mám overené tak od nexans, general electric cables a nkt cables. Krížová štvorka je populárna aj u svetových výrobcov reproduktorových káblov v hifi technike, tú istú typológiu štyroch točených žíl majú aj základné rady cardasov, w§m audio, audioguest ibaže tam je kvalitná izolácia, nylonové opletenie, tienenie hliníkovou fóliou pri základných modeloch a nekresťanská vysoká cena, zvlášť u audioquestu smile

Web

Re: Repro Kabely

Na 300W ti 2,5mm2 určitě stačí i přes celé pódium.

Re: Repro Kabely

Nebudu zakládat nové téma, ikdyž problém je lehounce jiný, ale související...

Řeším nové kabely k subbasům, něco málo přes 1kW/4ohm na stranu, cca 12-15m. Dostal jsem se šikovně ke kabelu 4x4mm2... Tedy řešit to budu jako křížovou čtyřku, problém je ale ten, že do 4pin speaconů nacpu max 6mm2 kabel, podle papíru... a reálně se tam 2x4 opravdu nevejde. Chci se pokudmožno vyhnout pájení na konektory... nicméně řešení se jedno nabízí... kabel vyrobit kabel jako klasický bi-amp... čili 4 separátní žíly mezi speakony a "křížit" je až za panelovým protikusem... čili v terminálu zesilovače, resp. subwooferu.

Možná z přehnané opatrnosti vymlýšlím zbytečnosti, ale raději se zeptám, jestli v tom někdo neshledal nějakou záludnost, proč takto ne.... ať už z elektrického hlediska, či blbuvzdornosti při zapojování atd. Díky.

Re: Repro Kabely

Křížení až v panelu reprobedny je v pohodě, jen to na ten panel napiš, kdyby s tou bednou dělal někdo jiný.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Repro Kabely

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£