(upravil Jan16 1. 10. 2012 0:16)

Téma: Bandpass filtr (s OZ či bez OZ)

Dobré brzké ráno smile

Trochu mi tu vrtá hlavou (nejen) pár věcí okolo pásmových propustí.
http://www.swarthmore.edu/NatSci/echeeve1/Ref/FilterBkgrnd/bandpass.gif
Tohle na obrázku, je předpokládám filtr druhého řádu, tedy 12dB/oct?  Nebo to takhle zde nelze brát, jako třeba u LPF či HP filtrů?
Snažím se trochu porozumět těmhle obvodům, zatím se však moc nedaří.

Zde na této stránce se mi povedlo se prokousat snad i příslušnou matematikou.  Protože se však ve vzorcích počítá v oboru C, můj takový začátečnický odhad je ten, že v přenosové funkci imaginární část (..spolu s reálnou, respektive úhel) vyjadřuje fázový posun signálu na daném kmitočtu.

Pokud bych chtěl zkonstruovat filtr strmější, než výše uvedené schéma (má-li to 12dB/oct) a chěl bych třeba 24dB/oct, jak bych to měl provést? Lze to vůbec s jedním OZ, nebo budou potřeba nutně dva OZ? (na konstrukci  LPF či HPF libovolného řádu stačí jeden OZ).
Schéma strmějšího filtru jsem našel viz níže. Lze to vůbec pořešit pouze jedním OZ ? (Ostatně, lze ten BP filtr realizovat jen za pomoci tranzistoru/ů?)
http://www.wa4dsy.com/robot/uploads/ima … ndpass.gif

UPD:  Tak s tranzistorem to také evidentně jde. Co však netuším, jaké parametry takový filtr bude mít (oproti filtru s OZ) horší, či lepší: http://www.scienceprog.com/wp-content/u … filter.PNG


Díky za pomoc,
H.

Re: Bandpass filtr (s OZ či bez OZ)

Filtry vyšších řádů se samozřejmě dají postavit s jedním OZ, jen si musíš v návrhu zohlednit že se jednotlivé (6db/okt) stupně mezi sebou ovlivňují, protože před nimi není zanedbatelně malá a za nimi nekonečně velká impedance. OZ tam slouží primárně jako buffery, které tyto "ideální" podmínky nastaví.
Tady je pro mě nejsrozumitelněji nejlépe popsaná problematika. Pro jednoduchost návrhu a spolehlivost bych se osobně držel filtrů s OZ. Osobně nevidím žádný důvod proč je nepoužít.

(upravil Jan16 3. 10. 2012 0:46)

Re: Bandpass filtr (s OZ či bez OZ)

"Filtry vyšších řádů se samozřejmě dají postavit s jedním OZ" - Nemáš někde prosímtě konkrétní schématko, jak takový filtr vypadá? (24dB/oct bandpass s jedním OZ) ?

"Osobně nevidím žádný důvod proč je nepoužít." - to já těch důvodů zrovna vidím docela dost, protože je rozdíl, především zda těch OZ budu potřebovat 20 nebo 40 smile

Re: Bandpass filtr (s OZ či bez OZ)

Má jen více R-C článků vybavuji-li si to dobře, ale neviděl jsem to nikde použité. Beztak je třeba použít nějaký SPICE aby jsi to nasimuloval. Takže použij radši těch 40 OZ.