Re: Vzkazy a sprosťárny

SUB-woofer prodoma by PODLE MNE ml hrát to, co nezvládají "plnohodnotné soustavy" s řekněme 8"-10". Tedy řekněme 60-. Myslím, že to byla marian, kdo to tady dobře vyjádřil, že by měl za aparaturu jenom "dýchat" a využít možnosti toho, že mám další měnič s dalším koncem, kterému můžu tvarovat přenos, aniž bych musel zasahovat do soustav nad ním.

To, co se jako subwoofer prodává v datartech za subwoofer nepovažuju, promiň, 40hz v podmínkách klasického obýváku dá soustava s 10" celkem s přehledem. Sub je tu od toho pod tím. smile

Ale je to čistě MHO, a nehodlám nikomu s jiným HO tento můj O nutit. O tom, zda je to tak vhodné a hudba vs. kino je jiná debata.

Říkej si tomu jak chceš, já do PA nevidím, mluvím o klasickém hifi.

Re: Vzkazy a sprosťárny

Já vím že to je jen tvůj názor, ale zase já to vidím takto. Rěkněmě že si potavím hifi nebo PA to je jedno a bude mi to hrát 40hz -3dB tak potom už se mi zdá zbytečné vrážet třeba 20tisíc spíš víc nevím za sub který bude hrát 20hz -3dB protože je se podle mě nevyplatí. Na filmy to je jiná to je pravda smile Ono subwoofer se říká v dneníš době všemu i 226ce narvané pod stolem ve 30litrech a k ní 2malé satelitky. Ale taky jak tomu chceš říkat smile woofer? Navíc když se všude o PA "woofrech" mluví jako o subwoofrech tak lidi zblbnou i já jsem asik zblbnul. Pro mě je zbytečné dělat k "plnohodnotným" soustavám sub když už ty soustavy jsou samy o sobě plnohodnotné.

Re: Vzkazy a sprosťárny

No nevím proč se hnát AŽ k 20Hz, plnohodnotnost vidím bohatě od 30ti. Dělit sub příliš vysoko nahoře moc nejde, 100Hz je v domácích podmínkách nepoužitelných, jednak to není třeba (ledaže by satelity byly prcci), druhak to nejde sladit, i ty nejobyčejnější 2p 60Hz zahrají, takže to dělení nahoře vidím, stejně jako Michal, max do cca 60Hz, ovšem čím níž, tím se to lépe slaďuje.
Ten PA sub co jsi postoval Karlosi je prostě PA, tam se myslí na zadní vrátka, jakože bude připojený k satelitům, které nejdou moc nízko. Slaďování už není tak kritický jak v uzavřeném prostoru doma.

(upravil hot.shot 23. 8. 2007 13:12)

Re: Vzkazy a sprosťárny

Ve vyšším dělení bych neviděl problém jsou-li satelity odříznutý od spodku.

edit: kdyby někdo chtěl -3dB/18Hz ať si koupí 2 Emi Lab12 - isobaric, 100l, br 20Hz, sice to má na pýču citlivost ale pyčo jde to nízko...

Re: Vzkazy a sprosťárny

Inu presne tak. Oriznu-li satelity dolnopropustnym filtrem, cca 100-110Hz tak je tato sestava normalne pouzitelna a navic

1) snizim VYRAZNE zkresleni stredobasu (v  2p satelitech) diky mensi vychylce a tim ziskam cistsi vyssi basy a stredy
2) subwoofer prebere nizsi basy, rekneme 30-110Hz a je take nutne jej spravne oriznout hornopropustnym filtrem
3) diky JEDNOMU zdroji hlubokych kmitoctu  je SNADNEJSI sladeni se zbytkem pasma
4) diky JEDNOMU zdroji hlubokych kmitoctu se SNADNEJI najde umisteni v mistnosti pro vyrovnanou charku bez hrbu a doliku
5) basy kolem 100-110Hz nelze v zadnem pripade uchem smerove lokalizovat - charakteristika je vsesmerova
6) antonio ma plnou pravdu, 30Hz bez poklesu je velmi dostacujici spodni hranice, kinosuby 2x18" s THX certifikaci sice hraji i 20Hz, ale s -10dB a bezne hraji bez poklesu od 35Hz
7) snesitelna hranice objemu pro DOMACI sub? Pro nekoho 35 litru, pro me maximalne 100 litru.
---------------------------------------------
- 40Hz/-3dB se ziskava SNADNO
- 30Hz/-3dBse ziskava MNOHEM hur
- 20Hz/-3dB je temer nesplnitelny sen
---------------------------------------------

A na zaver, 20Hz je jen pomyslna hranice vnimani

SUBKONTRA, "C", 16,4Hz po "H"
KONTRA, "C", 32,7Hz po "H"

Re: Vzkazy a sprosťárny

Subkontra C obsahují buď čistě elektronické nástroje, nebo pak už jen píšťalové varhany v podobě téměř čtyřmetrové píšťaly o průměru skoro 30cm.

Web

Re: Vzkazy a sprosťárny

Tato diskuze se mi líbí a jeví se mi jako dost plodná, přestože má takové nedůstojné umístění ve Smetišti. Já sice konkrétně s těmito věcmi moc zkušeností nemám, ale chtěl bych se podělit o pocit, který mám já. A to, že když chci vyždímat basy z gumáku, který z nějakého důvodu spolu s nevhodnou (malou) ozvučnicí je pro tyto frekvence už nevhodný - prostě ho donutit tyto frekvence zahrát (třeba vhodnou nahrávkou nebo přidáním korekcí), tak ty basy zahraje taky. Ale (subjektivně!) se mi tyto basy nelíbí – zdají se mi takové jakoby duté, kovové, přestože tam „jsou“. G na nejspodnější oktávě zní stejně jako Géčko o oktávu výš apod. Když si to poslechnu přes papírák (obecně), je tam těch basů ještě míň, ale ta troška, která tam zbyla se mi zdá taková plná, přirozenější. Samozřejmě hrb vznikne tak i tak. Je tady spousta odborníků, kterým je určitě jasné proč tomu tak je (nějaký druh zkreslení…), Papírák se mi jeví jakoby byl blbuvzdornější vůči nevhodným podmínkám. Možná právě proto nevadí, že pro baskytaru jsou běžně v nabídkách papírové reproduktory s frekvenčním rozsahem tu od 60Hz, tam od 65, jinde od 70Hz…Ale tohle tu už dávno vysvětlil třeba Betaron, Halen a jiní. Ještě chci podotknout, že celou dobu mluvím o hudebních frekvencích od cca 41 Hz výš (ikdyž se musím přiznat, že doteď jsem nevěděl, že existuje hudební nástroj se základním tónem cca 16 Hz). Jinak - třeba v autě nemám žádný přídavný zesilovač, ve dveřích mám 13-tky koaxiály Sony, na palubovce 2 výškáčky a hlavně v zadu mám v platě ARO 667. S těmi posledně jmenovanými, které sice hrají do slušně velké ozvučnice typu kufr, jsem spokojený, s trochou nadsázky zastanou pro hudební kmitočty i subwoofer (výkonově ne), ale spolu s výkonem rádia a citlivostí nemám zatím potřebu nic navyšovat. Teď to po sobě čtu, je to zmateně napsané, ale chtěl jsem trochu zapět ódu na papíráky (přestože těžiště mé tvorby v minulosti byly gumáky) a můj příspěvek je reakcí na 2 – 3 poslední stránky tohoto tématu.

Re: Vzkazy a sprosťárny

Neco mozna prinasi, prestoze  zacala nadavkama a skoncila flamewarem (ale v mezich slusnosti, rekl bych). Jasne ze zneji male gumove reproduktory 8" v pokusech jit s nimi na 30Hz blbe. Zcela jinak zni gumak 12" ve  spravne ozvucnici, zcela jinak v mensi nez potrebuje a uplne jinak ve velky a treba navic blbe naladeny kisne. Treba ARN 312/8604 (special TVM) zni v bandpassu ladenem na 30-110Hz uplne jinak (tvrdejc) nez ve vented nebo closed bedne z jednoho prosteho duvodu - ma urizenou vychylku.

BTW, symfonicky orchestr obsahuje jeden nastroj, ktery se jmenuje kontrafagot a ten jede opravdu nizko.

http://eshop.kytary.cz/AMATI-Kontrafago … &add=1

Re: Vzkazy a sprosťárny

http://www.monacor.cz/catalogue-product … amp;Hier=6

Re: Vzkazy a sprosťárny

Karlos a co jako?

Web

(upravil Karlos 24. 8. 2007 9:52)

Re: Vzkazy a sprosťárny

A to jako, jsem chtěl lidem tady ukázat že jsou PA i co mají nízké fs. Protože každý tady pořád vykládá něco o fs kolem 45hz mad

Re: Vzkazy a sprosťárny

To není PAčkový reprák.

Web

(upravil Karlos 24. 8. 2007 12:50)

Re: Vzkazy a sprosťárny

Promiň asik jsem špatně četl for professional and semiprofessional DJ and PA applications and for car HiFi and home cinema applications of highest requirements. Četl jsem jen ten kousek, a všiml jsem si celkem pěkné citlivosti na takovou mršbu velkou. Ale klasická guma to není.
Dobře tak třeba PD.2450 to má fs 25 tak už tu nechcu slyšet nic o nějkých 45hz ..

Re: Vzkazy a sprosťárny

Karlos: Není problém udělat PA repro s nízkým fs, ale pokud má velké Cms a nízké Mms, má tím pádem vysoký Vas a právě ten zabrání tomu, aby to šlo (v rozumném objemu) nízko, samotné fs ti řekně akorát tak hovno, zohledňuj spolu s ním i Vas.

Re: Vzkazy a sprosťárny

Hm ani ne smile

Re: Vzkazy a sprosťárny

Vas přece nemá takovou váhu aby sis mohl antonio dovolit říct že bez oběmu bude hovno. U průměrného PA možná, ale pokud se nebavíme o ceně, jisté možnosti tu budou.

Re: Vzkazy a sprosťárny

Vas je s fs přece přímo spjat. Dejme tomu Beyma SM115/N (29Hz, 430l, 0.31, 77g, 0.4mm/N). Díky nízkému fs má předpoklady jít nízko, ovšem díky vysokému Vas až ve velkém, skoro dvojnásobném objemu než normálně (cca 100l).

Re: Vzkazy a sprosťárny

ano. ale Vas je spjat s mraky věcma, a myslím že Fs si z toho nebere 99% nebo ano? smile

Re: Vzkazy a sprosťárny

Vas je obecně spjat vlastně pouze s poddajností Cms a plochou Sd, vzdáleně až s Fs - protože Cms spolu s Mms "dělají" ono Fs.

Je snad jasný, že když mám repro s měkkým závěsem (dejme tomu 12" s Cms=1mm/N), nepotřebuje k nízkému Fs (třeba 25Hz) vysoké Mms, stačí pouze 40g. Vas je u takového repra s plochou 460cm2 300l. ...taková 312ka.
Stejného Fs lze dosáhnout tvrdým závěsem (Cms=0.2mm/N) a těžkou membránou (Mms=200g). Vas bude 60l.

Pro stejný výsledek bude druhému repru stačit 5x menší bedna - 30l/150l.
Vas je stejně důležitý jako Fs, jsou to vzájemně provázané parametry.

Re: Vzkazy a sprosťárny

ano, tomu rozumíme smile , ale tak internet je mocná věc a když se koukneš, určitě tam najdeš nějaký kompromisní dobrý PA/poloPA i se slušně nízkym Vas smile