(upravil derick 9. 8. 2011 18:11)

Téma: Seak PA400 a mozne upravy

Pozdravujem
pred casom som si zadovazil PA400 na ozvucenie malych sukromnych outdoorovych akcii.Papierovo 2x200w/8R,ale dost skoro ide do clipu.(4xTDA7294)Je pravda ze reproboxy su robene a maju nizsiu citlivost(8ohm).Jeden kanal uz bol odpaleny a vymeneny v Seaku(este za predosleho majitela).Zvukovo to hraje velmi slusne,ale ten clip v rytme bicich ma znepokojuje.Co sa tyka chladenia ventilacia ide na zakladnu rychlost.Iba raz sa mi stalo ze sa zapla vyssia rychlost ventilacie.
Zaujimalo by ma ci moze dlhodobo pracovat v takomto rezime,pripadne ci sa mu da nejako pomoct.Ci je chladenie dostatocne,filtracia atd.Su tam povodne starsie kondy 22000 mikro na kanal.
Dik

http://s19.postimg.cc/ldly5z7xr/6939_seak1.jpg http://s19.postimg.cc/fqpl8i5f3/6939_seak2.jpg http://s19.postimg.cc/lsx7yztv3/6939_seak3.jpg

Re: Seak PA400 a mozne upravy

schvalne si pozri údaje na tom sieťovom toroide, ostaneš zarazený  wink to trafo má príkon 400VA, pričom samotný zosilňovač by mal mať 2x200W výkon...

Web

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Myslis ze tak poddimenzovali toroid aby to dlhsie vydrzalo?Fakt nie je velky.Na stitok pozrem neskor,mam to v garazi.A na vacsi tam uz nie je miesto...

Re: Seak PA400 a mozne upravy

... přidám zbytnou do mlýna: A právě takové změkčení zdroje s odpovídajícím obvodovým řešením zesilovače může být důvodem, proč se netřeba vždy hnát za zesilovačem s toroidním transformátorem, resp. proč lze klasický EI transformátor s úspěchem použít v dnešní konstrukci.

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Takze vyzera to tak ze ten PEAK poblikavajuci v rytme bicich este urcite nie je na doraz moznosti koncakov a signalizuje len pokles napatia v spickach?
(Skreslenie este uchom nepocut)Pridanie elytov by pomohlo v tych spickach?

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Pomože.... leda tak v tej špičke odstreliť tie 7294......

Web

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Nechápu jak mohl někdo prodávat takovejhle bastl, ty uhelníky,kterejma je chycený to TDAčko to je je fak humus...:O

Web

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Ondra, stále lepšie ako prichytiť to za tú skrutku.... to chladiace krídelko je už od výlisu krivé.... uchytením iba za šrób to rýchlo odíde.  ved sú tie podložky krivé ako luk.

Web

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Kámoš jej pár let měl v dechovce na odposlechy, nikdy nešel do clipu a krmil kupované dvoupásmovky 150W/8R - 8"+tweeter. Když snad potřetí schořel konec (střídali se asi po roce), poradili mi zkontrolovat bedny. Překvapilo mě že k 8" bylo natvrdo paralelně připojeno piezo, takže jsem tam doplnil odpory - zřejmě nějaká garážová úprodukce, zvenčí pěkný, ale uvnitř bída. Můstkový provoz těch TDAček je citlivý na kvalitu beden.
Sice má psáno 200W/8R, ale tranzistorák 100W/8R (domorobo bastl),který používaly během oprav, jej přehrál. Docela jsem se divil že s tímhle výkonem nikdy neupekly ty bedny, zřejmě jej ve skutečnosti nedodává.
Při posední opravě jsem jej přeosadil TDA7293 podle Sinclairovy rady, navíc jsem poopravil ty bedny a pak 2 roky hrál bez potíží než jej nahradilo 4x150W/8R z SPV250. Prostě už nestačily 2 kanály a do 2U bylo potřeba dostat 4 kanálový trochu lepší zesík.
Po změně síťového napětí v něm asi po roce odešlo toroidní trafo na zkrat v primáru mezi přívody. Českému zastoupení se moc nechtělo mi dodat náhradní trafo, takže jsem si nechal udělat nové na míru u Talemy, jen 500W. Pak se ozvalo české zatoupení že mi dodají originál 400W, ale za víc než dvojnásobek ceny Talemy a do měsíce, což jsem odmítl a za týden si z Plzně dovezl toroid na míru.
Podle obrázku máš trochu jinou verzi, u téhle šly dráty od Jacků k potíkům spodem pod DPS. Takže jsem zesík musel kvůli výměně TDA rozebrat skoro do šroubků.

(upravil derick 10. 8. 2011 12:40)

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Dik za odpovede.
Tiez ma to zarazilo ze je to krive,ale aspon napruzene.Snad to ucel splni.Cital som tu niekde na fore ze sa doporucuje uchyt cez nejaku podlozku,alebo kovovy pasik.
Podla tych informacii co som tu dostal to vyzera,ze je to dobre tak ako je.Na tych 10-15 akcii v roku to snad vydrzi.
Co sa tyka boxov je tam klasika ziadne piezo.
Objednal som z US 4ks origo TDA7293 do rezervy.Snad to nebudu pajcovane ST.

http://s19.postimg.cc/92szlwlwv/6939_tda7293.jpg

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Vyházej ty "plíšky" a udělej třmeny z nějakého AL U profilu,aby byl přítlak rovnoměrný po celé ploše,takle bych se bál. že ty TDAčka upečeš...

Web

(upravil derick 2. 9. 2012 19:19)

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Po roku si jeden TDA odfukol.Nestrelil,len odisli poistky napajania v danej vetve a je pod nim trochu cierneho humusu.Odisiel svab,ktory mal najviac ohnuty pritlacny pliesok.Takze AL profily budu nevyhnutne.Idem to osadit nanovo.Mam 4x origo 7293 z US a pajce 7293V z Ciny.Piny 5a 11 nie su na DPS zapojene,tj malo by to sadnut namiesto povodneho 7294.
TDA zo zadnej strany su trochu oxidovane,je treba ich nejak prelestit koli odvodu tepla?Chladic je izolovany od kostry,povodne tam bola len pasta.Pouzijem pastu na procesory.Moze to tak byt?

edit:
Po nalozeni TDA7293 vsetko sa zda byt OK.Skusane len 20-30 minut.Co sa tyka uchytov pouzil som hlinikove pasiky.

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Zdravim,pri vymene 7294 sa urvali privody k cidlu na fotografii.Neviem zistit ktory je ktory.Je jedno ako ich zapojim?
http://s9.postimg.cc/fyppz4x6j/Seak_cidlo.jpg

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Ano je to jedno. Termistor nieje polarizovany.

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Ok,dik

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Este otazka,zosil je stale pouzivany v mostiku.Pri odpaleni jedneho 7293 som vzdy menil par.Je to nevyhnutne?Nestaci vymenit len konkretny odpaleny TDA?

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Samozřejmě stačí vyměnit pouze příslušný odpálený kus, ale celé je to postavené na hlavu tím, že ty TDAčka sice ten výkon dodají, ale ne dlouho, přestupová plocha je pro 100W odpadního tepla prostě malá a to znemožňuje tyto TDAčka používat na PA.
Osobně bych nikomu nedoporučoval to používat ani na monitory a to ani za předpokladu, že to budou originály TDA7293 od výhradního dovozce STM, firmy ERA Components, kde je nakupuju i já. "Střelení" těchto TDAček je právě důsledek lokálního přehřátí čipu, kdy samotný IO ani nemusí být příliš horký, ale nějaká silná basová špička způsobí lokální přehřátí čipu, koncové DMOSy se prostě prorazí, aniž by se samotný IO stihl nějak výrazně ohřát. Některé kusy TDA7294 střílely tak, že plast pouzdra byl na deset kusů, zajímavé ale je, že TDA7293 pokud se prorazí, tak zůstane vcelku, pouze na chladicím křídle se přesně uprostřed pod upevňovací dírou od plastu směrem nahoru objeví černá šmouha, po demontáži je pohledem přes lupu patrný  malý otvůrek v plastu, kudy si IO, resp. DMOSy "odfoukly", při měření lze zjistit zkrat napájecích pinů i výstupu vzájemně.
Používám tyto IO poměrně rád, ale jen do výkonu cca 80W a nikdy v aplikacích, kde hrozí hluboké přebuzení, zkrat výstupu apod.
Doporučuju ten zesilovač vyměnit, resp. rekonstruovat např. dvěma SPV100P+, případně ideálně SPV250, který by v takové aplikaci /se sníženým napájením/ byl díky robustním koncovým tranzistorům MJW21195/21196 naprosto nesmrtelný a to i do impedance 2 ohmy.

Web

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Zkontrolujte prosím někdo můj myšlenkový pochod. Na PA410 je na vstupu psáno 1V, na výstupu 8ohm 200W. Na vstup připojím z generátoru 1V 1kHz, na výstupu na 8ohmovém odporu naměřím 40V a na indikátoru vybuzení svítí všechny diody kromě poslední červené. Je to tak v pořádku?

Re: Seak PA400 a mozne upravy

tych 40V meras cim? a meras v zatazi len jedneho kanalu alebo oboch naraz?

Re: Seak PA400 a mozne upravy

Měřil jsem to osciloskopem, zkoušel jsem to i nf milivoltmetrem, ale nějak to rozkmitávalo konec, při opačné polaritě sice ne, ale taky to nějak nešlo. Už si přesně nevybavuji co to dělalo. Milivoltmetr je určitě na vstupu uzeměnej, zesák na konci ne. Tu zátěž jsem měl na obou. Jen mi přišlo, že na 200W by to měl být větší mazec. Citlivost beden neznám, ale jsou to nějaké hifi Heco 120W rms, původně za dost peněz.