Téma: Optická závora

Kluci hodil by se mi tip na levnou optickou závoru s napájením 12-24 a s logickým výstupem do PLC (PNP/NPN). Vzdálenost tak 20-30cm, detekce plastových forem na pásu - respektive otvorů v nich.

Myslel jsem na nějakej fotočlen na kterou bych šajnil klasickým propiskovým lejzříkem, ten stojí pár kaček. Nějaká průmyslová čidla tohoto typu (přes 1000kč/kus) bych samozřejmě najít a použít uměl, ale jsou pro danou aplikaci nepoužitelná - cena. Nevyplatí se to. Pokud by se takováhle věc dala realizovat stavebničkou v řádu stokorun...
Co se rychlosti týče, tak 1/10sec je plně dostačující, libovolně víc samozřejmě lepší.

Upozorňuju, že nejsem elektrotechnik, takže pomalu na mě s tranzistorama a takovejma věcma.

Re: Optická závora

Jestli to majstr neprodal\nevyhodil tak ti dám tu moju jestli chceš .. zítra ti řeknu jestli ji mám nebo ne.

Re: Optická závora

Potřeboval bych toho minimálně 4kousky + rezerva. A pokud by byly záměnné, bylo by to optimální. Místa je tam dost, nicméně 10x10x10cm krabice tam taky nedám. A nějakému vedení optickými vlákny bych se rád vyhnul.

Re: Optická závora

Já na Optickou závoru k PLC používám v GESu koupenou světelnou závoru doplněnou jedním tranzistorem a dvěma odpory a funguje to už pár let bezproblémů. Nevidím důvod proč by to stejně nemohle chodit s IR LED a fototranzistorem i na těch 30cm (hasiči to tu mají na vzdálenost 1m).

Jestli cheš tak ti to nafotím a nakreslím.

Re: Optická závora

Udělal bys to pro mne? Potřebuju nakopnout nějakým směrem.

díky.

Re: Optická závora

Tak jsem podle součástek obkreslil schéma a doplnil tam místo závory LED a fototranzistory z GESu. Cenu odhaduji tak 10kč.

http://img412.imageshack.us/img412/7228/dscn0514xh0.th.jpg

Dole jsou vidět rozpracovaná a hotová závora.
Když tam nebyl na výstupu zesilovací tranzistor, tak vlastní optická brána nedokázala spínat 20V/20mA vstup PLC, proto je tam jako zesilovač. Asi by bylo dobré mu dát do báze malý odpor (470R ?) ale i bez něj to takhle pár let běhá na několika mašinách bez problémů.
Zkusil jsem tu závoru vykuchat a ta moje jde do 3cm, takže jedině vyzkoušet jak půjdou ty náhradny.