Téma: Odrušení ventilátoru

Zdravím, vím, že taková témata tu už byla, avšak rady z nich mě nedovedly ke zdárnému konci (rušení).
Nastíním situaci, ve svém MiniAMPu mám malinký ventilátorek řízený podle teploty, je řízený lineárně operákem a darlingtonem. Jenže ruší...ruší hodně. Zkusil jsem mu dát paralerně kondík 470uF, pomohlo to opravdu rapidně, ale pořád se slyšet trochu bzučení. Keramické kondíky nefungují, protahování feritovým kroužkem také ne, nefunguje dokonce ani indukčnost do série (ba je to ještě horší). Jiné vinutí nepřipadá v úvahu. Poraďte prosím, co ještě zkusit. Díky.

(upravil zuki 9. 6. 2012 12:13)

Re: Odrušení ventilátoru

Bez sch ti nikdo neporadí optimálně ( díval si se na to osciloskopem?, nekmitá ti nějak regulace apod...)

Obecně:
1) samotný ventilátor vyrábí značné (voltové) pulsy od přepínání interní elektroniky. Na základní potlačení stačí 220nF-1uF. Na "lepší" desítky uF.

2) Je potřeba (jako u všeho) mít správně rozmyšlený systém zemí. Tzn. blokovací kondík od ventilátoru musí být u blokovacího kondíku od Vcc elektroniky a výkonového prvku (u tebe darlingtonu). Případně ještě nějaká ta tlumivka v přívodu napájení do tvé elektroniky. A kondíky před ní a za ní...

(upravil Dohnalik 9. 6. 2012 14:31)

Re: Odrušení ventilátoru

https://lh5.googleusercontent.com/-xseENeMaT1Y/T9NPOhsf2dI/AAAAAAAABuw/sM63FcuSPqo/s1514/V%25C3%25BDst%25C5%2599i%25C5%25BEek.jpg
Ty šikmé lajny pak napájí koncák, který je právě rušen. Na K5 se připojuje ventilátor. Napadlo mě zařadit před regulátor ještě nějaký monolitický stabilizátor...kdyby to pomohlo.
Jakou velikost té tlumivky?

Re: Odrušení ventilátoru

A co tak pouzit oddeleny zdroj pre regulaciu vetrania? Plus dat na primar poctive odrusovacie kondiky.

Re: Odrušení ventilátoru

Dohnalik napsal:

Jiné vinutí nepřipadá v úvahu.

Není na to místo.

Re: Odrušení ventilátoru

Nevidím nikde blokovací kond od IO IC1A a taktéž blokování napájení tranzistoru TIP122. Asi proto to ruší yikes
A jak jsem psal výše - buď do přívodu k tranzistoru zapojit tlumivku,  nebo aspoň malý odpor a před něj (k tranzistoru) elyt a před tlumivku taky...

Re: Odrušení ventilátoru

Blokovací kondík je kousíček od něj, nechtělo se mi dávat na 3cm spoje další smile Do přívodu tranzistoru myslíš do kolektoru? Takže kondík na zem, tlumivka, kondík na zem, tranzistor? Jakou tak přibližně velikost tlumivky? Co největší? Kondíky tam fláknu tak 220M.

(upravil zuki 10. 6. 2012 7:12)

Re: Odrušení ventilátoru

1) lenost je hrozná věc smile
2) tl. třeba  nějaké mH... nebo použít jako filtr další tranzistor ( i když v tomhle případě bude jeho vliv pouze obdobný jako odpor zmíněný výše a i níže...). Mezi bázi a gnd kondík (10-220uF) a mezi kolektor a bázi odpor (dle zesílení tranzistoru a jeho proudu, úbytek na R tak 0,1-1V) tj. cca 470R.

Stačí i jen vřadit do napájení odpor cca 10R a kolektor tranzistoru zablokovat elytem 10-220uF. Udělá to RC článek, který potlačí šíření riplů do napájení.

ps: pokud je napájení ventilátoru uděláno jako "odbočka" z napájení konce a země se už dále nepotkají, tak by to mělo jít snadno vyřešit.
Pokud je to řešeno jako vřazené (vbastlené) mezi zem konce a zem předzesilovače apod., tak to odrušení nebude snadné, né-li nemožné...

Re: Odrušení ventilátoru

Díky, už chápu, jak to myslíš smile Nějak to pořeším. Dneska bych to celé řešil úplně jinak...ale tohle už je projekt starší.

Re: Odrušení ventilátoru

Všechno už asi zazněno. Ja jen doplním, že jsem se setkal s ventilátorem, kterej prostě odrušit nešel. Bordel, co z toho lezl, neodstranilo nic. Stačilo ho vyměnit za stejný model od jiného výrobce a byl pokoj. A pak stačil kondík a tlumivka přímo na ventilátoru. Je to individuální, pozor na země.

Re: Odrušení ventilátoru

Přesně tohle jsem chtěl teď ráno doplnit, že je lepší blokovat (zatlumit apod.) rušení v místě vzniku.

Takže pokud je vedení k ventilátoru moc dlouhé (nebo vede poblíž signálových spojů), je lepší ho blokovat kondíkem přímo na něm nebo možná ještě použít stíněnou dvoulinku.
Dá se taky vřadit za regulaci, směrek k ventilátoru, proudově kompenzovaná tlumivka nebo do každé větve (aspoň do živé) samostatná aspoň 0,03-1mH. Kondíky před ní a za ní. A do přívodu k tranzistoru (do jeho kolektoru vřadit odpor tak 10R/0,6-1W (předpokládám odběr tak 0,2A). A opět kondík za něj (z kolektoru na gnd) a pokud je místo tak i před něj (do přívodu napájení).

Země - to je samostatná kapitola která to může řádově zlepšit nebo zhoršit...

Re: Odrušení ventilátoru

Tak tak. V případě zesilovačů to dělám tak, že na kulatý prostor větráku ( na kterém je nálepka výrobce), přilepím kolečko z pocínovaného plechu které spojím se zemí (tvoří stínění). Na něm tlumivky a kondík, vedení stíněnou dvojlinkou. Osvědčilo se mi to v přijímačích. Ale i tak můžeš narazit na větrák, kterej je jak rušička.

Re: Odrušení ventilátoru

Nevyrábí ventilátor komutační napětí? Pokud ano, pak co nejblíže k němu vhodná antikomutační dioda, C a L pak druhdy nejsou ani třeba, je-li vše ostatní prosto hříchů (země, průřezy, směry, úbytky, ne/smyčky, atd.).  Kdybych se snad strefil.

Re: Odrušení ventilátoru

Tak jednoduché to nebude smile  Jakmile se někde vyskytne strmější signál, tak se objeví rušení... Jak si matně vzpomínám, tak na DC napájení ventilátoru bývá namodulován poměrně úzký několikavoltový ripl, snad něco do plusu a něco do mínusu a AC detekcí by šly snadno měřit otáčky...

Re: Odrušení ventilátoru

Viděl jsem jen dvouvodičový přívod k ventilátoru, a tudíž jsem dovozoval, že pokud pulsy, tak komutační či z PW regulace, a odtud tedy parazitní, nikoli funkční špičky. A k 78xx a 79xx dávám diody (2) také.

Re: Odrušení ventilátoru

U stabilíků a výstupů z desky platí, že je nutno být obezřetný hlavně když jde výstup mimo zařízení ( je přistupný na konektoru apod. zvečí) a nikdo neví co s tím někdo "cizí" vyvede.  Uvnitř zařízení se někdy dává pouze dioda ( v závěrném směru) přes stabilík (často bývá integrovaná, nebo mu nevadí když se In vybíjí rychleji než Out. Často se Out vybíjí podstaně rychleji než IN a situace která by výžadovala diodu nenastane... A dioda na výstupu - to je podobné. Já jsem je zatím snad nikam k 78(9)xx nemusel dávat (mimo "laboratorních" zdrojů které může kdokoli zapojit jakkoli..., resp. si na to nevzpomínám). I když jsou určitě aplikace kde se následné zařízení "přetahuje" o +Vcc a -Vcc a tam jsou obě diody vhodné smile

A znáš ten o jeptišce ? která si nasadí na svíčku prezervativ s tím, že jistota je jistota smile

Re: Odrušení ventilátoru

Niekto si tu zasluzi ban.

Desktop: EVE Audio SC203+ sub EVE TS107, Asus Xonar. HT: ELAC AM180, Pioneer VSX-924-K