Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 10)

Audioweb.cz » Ostatní technika » "Kvalitní" reproduktorový kabel

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 10 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 188]

(upravil reeb 25. 12. 2021 19:40)

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Tak hifi je o poslechu a kdyz vyměnim kable za ruzne konstrukce (dvoulinka, pletenec, koax...) tak to hraje trochu jinak. Zesík DPA380, bedny Shan.
Pokud neuvedu jestli jsem to poslouchal na MBA810 a repráku z televize nebo Mark Levinsonech a Wilson watt puppy je to info k prdu..

Web

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

smile U mě to bylo na AVR Denon 3806,bedny VMA-2. Je zajímavý,že pokud by šlo o nějakou formu autosugesce,zřejmě by mi ten RG213 hrál lépe,protože jsem ho s tím vyráběl a pořizoval.... smile Kapacita byla skoro stejná jako u toho Taskeru,odpor byl u toho RG myslím malinko větší.

Poslouchal jsem to několik týdnů,než jsem jej dal pryč a vrátil se k taskeru. Bylo to prostě i na tomhle zesu slyšet. Možná škoda že jsem si jej nenechal a neposlechl si to teď na DPA.

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Je zvláštní, že po půlstoletí co je nad slunce jasnější, že kabely s výjimkou těch úplně nejpitomějších nemají na poslech žádný objektivní vliv o tom dokážete diskutovat. Jdu si do uší vrazit pletací jehlice.

(upravil pslava 29. 7. 2012 11:15)

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Nebylo by od věci, kdyby si každý, kdo chce vůbec něco kolem audia porovnávat odzkoušel a uvedl, do kolika kHz slyší.
Kdo pamatuje na rodinné hádky o tom, zda televize v obýváku píská nebo ne, dá za pravdu lol

Nedávno jsem zapojoval plašič proti kunám na půdu a mohl jsem se u toho po... Rodiče absolutně nic. Žádné pískání nepostřehli.

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

To MethMan a pslava:
Patřím sice do kategorie 50+, ale přesto musím konstatovat, že rozdíl slyším. Není to jen o nejvyšším kmitočtu, který jsme schopni slyšet. (Pslavo neboj, taky postoupíš do vyšší ligy mezi stařečky hifisty,  a bude to dřív než by ses nadál - čas letí fakt rychle smile.

Tomu, že mezi kabely nemůže být žádný zvukový rozdíl jsem taky věřil, ale pouze do okamžiku, než jsem kabel k míchačce zaměnil za obyčejný Monster.

Samozřejmě srovnávání parametrů, měření a logické úvahy jsou fajn věc, ale nakonec se obloukem stejně vrátíme k tomu nejdůležitějšímu: k poslouchání.

V řetězci zdroj zvuku - zesilovač - (kabel) - bedny - posluchač je ten posluchač nejdůležitější, ale zároveň nejhůře definovatelný: každý slyší trochu jinak a hlavně každý chce slyšet něco jiného...

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

přidám trochu do mlýna svůj, opakuji, SVŮJ názor, který nikomu nenutím.
Myslím, že kabel poznat půjde, zvláště, pokud půjde o delší kus "drátu" (do hodnocení kabel myslím něco solidního, mikoliv nitěnku z GM na 3,-Kč metr). Nejdůležitější parametry jsou odpor, kapacita a indukčnost. Všechny tyhle složky zahrají dohromady s komplexní zátěží  - reprobednou - docela solidní čtverylku a mají velký vliv na zesilovač, zvláště pak na jeho zpětné vazby.
Kabely lze značně ovlivnit tlumení beden.
Musíte si uvědomit, že kabel je de fakto namáhán impulzně a k tomu velkými proudy (viz dynamické špičky signálu).
Bratru takových 400W do 4ohmů je dobrejch 10A. Když k tomu přidáte nějakou tu dynamiku (třeba 80dB) a uvědomíte si dU (I)/dt co se v signále běžně nachází tak  je jasné, že kabel má rálný vliv. (při 10A je zajímavý se zamyslet i nad úbytkem napětí 5 metrový drát z 0,75mm průřezu je jaxi víte na co, že......)
Další poznámka: ony přenosové vlastnosti vedení nezávisí ani tak moc od výkonu vedením procházejícím (pokud je na maximální výkon dimenzováno), ale hlavně na jeho impedanci!!! (tj ne jen na ohmickém odporu)
OVŠEM:
tento vliv není dominantní a velmi závisí na zbytku řetězce. Hlavne na vnitřní impedanci zesiolovače (hlavne ve vztahu k zavedeným zpětným vazbám) a hlavně k citlivosti reprobeden. Na mámo citlivých bednách osazených repráky s mizerným přednesem se zamaskuje lecos.
Markantně lze vliv "drátu" poznat na kvalitních sluchátkách (s velkou citlivostí a vyšší impedancí), při nízkém akustickém tlaku. Pak je opravdu slyšel výměna kabelu. pro začátek si zkuste udělat pár 5-ti metrových "prodlužek" přiměřeně redukovaného průřezu vzhledem k přenášenému příkonu, různé konstrukce (kroucený pár, kroucené "čtyřče" koax, dvoulinka, smotaná svoulinky do malé "špulky" a poznáte rozdíl. S bednama je to obdobné.
Na 20 metrové štrece poznám různé kabely i na našem mnoho kilowattovém PAčku (teda zvlášť, když mi tam někdo natáhne 2x2,5 kabel určenej k odposechům...
Kousek "rozumů" soudruhů od Nexa:
2.1.3 Cabling
NEXO recommends the exclusive use of multi-conductor cables to connect the system: the cable kit is compatible with all the cabinets, and there is no possible confusion between LF, MF and HF sections. Cable choice consists mainly of selecting cables of the correct sectional dimension (size) in relation to the load resistance and the cable length. Too small a cable section will increase both its serial resistance and its capacitance; this reduces the electrical power delivered to the loudspeaker and can
also induce response (damping factor) variations.
For a serial resistance less or equal to 4% of the load impedance (damping factor = 25), the maximum
cable length is given by:
Lmax = Z x S
S in mm2, Z in Ohm, Lmax in meters

The table below indicates these values, for 3 common sizes.
Load Impedance (Ω)  2    3     4     6      8     12     16
Cable section                 Maximum Length (meters)
1,5 mm²                    3   4.5    6     9     12    18    24
2,5 mm²                    5   7.5   10   15    20    30    40
4 mm²                       8   12    16   24    32    48    64

2.1.4 Example:
• GEO S12 has a 16 Ohms nominal impedance in passive mode, so 4x Geo S12 wired in parallel
will present a 16/4 = 4 Ohm load impedance. The maximum acceptable 2x2.5 mm2 cable length Lmax for such a cluster is 10 meters.
IMPORTANT

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Tvrdíte přesný opak toho co se dá nazvat za objektivně prokázané. Podle toho co píšete, to ani jeden z vás nevyzkoušel korektně.
Dalčo, to co přetiskuješ z Nexo, je běžná praxe. Pokud se zhruba dodrží, pak vsjo ravno. Elektrický proud se jaksi nezastaví na svorkách reproduktorů. Klidně si proteče výhybkou i cívkou. Drahocenné parametry kabelu, které zmiňuješ, pak ztratí na významu jak elektricky tak perceptuálně.
Mavipe ... a hlavně každý chce slyšet něco jiného ... nemá s hi-fi nic společného.

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

To je hrozně hezký. Jak teoretik přesvěčuje někoho, kdo si něco vyzkoušel o tom, že jeho praktický poznatky jsou vlastněpsycho-akustika. To mě fakt baví:-) To, žes ten rozdíl nikdy neslyšel, neznamená, že neexistuje, ačkoliv máš teorii, která to potvrzuje.

Web

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

To, že každý chce slyšet něco jiného,  hraje při posuzování zvuku aparátů roli větší než malou. Posloucháme ušima a ne očima na měřácích a charkách.
Jak už jsem napsal, všelijaké měření a srovnávání je fajn, ale nakonec stejně sednu mezi bedny a poslouchám....
Dobré čtení na toto téma je tady:
http://audiodrom.cz/recenze/jak-to-vidi … erime.html
Ale to určitě znáte z vlastní zkušenosti.

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Moje reálná zkušenost:
Rybízci, hrájí na "apec" cca 2x500W, bedny nedefinovatelný výrobce, 15" + jakási horna na vršky dvojice vyůhlovaný o cca40° od sebe (Cimbala? RH-sound?), na každé straně 2 bedny.
Původní "drátařina" - jacky z GM + bílá dvoulinka.
Sem se v záchvatu dobrovolnické dobrosrdečnosti jal jim předělat dráty (nic víc se mi nechtělo a zbylo mi klubko CMSM v provedení 4Cx2,5 - co s takovým káblem, že...) Byly 90-tá léta a já páchal dobrý skutek - občas.
Tak jsem z beden vyházel jacky a na dráty co k nim vedly jsem vrazil NL4 Speakon, kabely jsem zapojik na 1+, 1-, žíly do kříže. Na druhý straně zesík  (myslím že QSA1200) taky se spíkonama a ono to fakt hrálo o mnoho líp.
Myslím, že pokud má kabel patřičný průřez (aby prolezl patřičný výkon i se špičkami) nemá příliš velkou indukčnost a kapacitu, tak bude zvuk dobrý.
Opět se opakuju, závisí na citlivosti bedny a stabilitě zesíku...

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Hmm. Myslím, že už to taky slyším.

Milan napsal:

To je hrozně hezký. Jak teoretik přesvěčuje někoho, kdo si něco vyzkoušel o tom, že jeho praktický poznatky jsou vlastněpsycho-akustika. To mě fakt baví:-) To, žes ten rozdíl nikdy neslyšel, neznamená, že neexistuje, ačkoliv máš teorii, která to potvrzuje.

Taky bych chtěl bejt jednou tak dobrej jako ty. Takovejch zkušeností, na to je jeden život krátkej.

Cimrmani říkali, že vyfukováním kouře do umyvadla zlato nevzniká, ale já jim nevěřil. Mě zežloutly prsty zlatem. Zkusil jsem to rozpustit v lučavce královský. Věřte nebo ne ono to pustilo - to je jasný důkaz, nemyslíte?

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

No jo, pokud to neslyšíš ty, nemůže to slyšet nikdo, co? lol

Web

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Vždyť píšu, že už to slyším. Reebe, vezmi mě do party. Prosím, prosím.

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Na to si moc chytrej a znalej věci. Takový oni nepotřebujou...

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Ty na mě nemluv. K tobě se já neznám. smile Si hluchej od toho tlampače co máš doma, ale je to můj názor a nikomu nic necpu. Já to slyším a to je hlavní. Když to slyším já, Míla, Robík a milióny dalších tak to tak MUSÍ být. Věřím jim a HLAVNĚ nikomu nic necpu. Žádná vlastněpsycho-akustika. Reálná zkušenost. 

To, žes ten rozdíl nikdy neslyšel, neznamená, že neexistuje, ačkoliv máš teorii, která to potvrzuje.

Vy ste hlava pane vachmajstr! lol Chápeš? Já zatím ne uui, ale je v tom všechno.

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

LOL, tuhle větu si dej, Milane, do podpisu smile

(upravil Milan 30. 7. 2012 18:55)

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

lol, aspoň že sem někoho pobavil.  Nikde není milý methmane napsáno, že tvoje teorie je správná.  Na kabely sem taky nevěřil, až sem se přesvěčil, že to rozdíl být může. Je možný, že tvůj PA aparát nemá takovou rozlišovací schopnost a tak ti nejmenší detaily zůstávají skryty, co já vím. Podobnou zkušenost určitě nemám sám, jak je zde vidět. Pak ale přijde odborník, co zpochybní to co X lidí zažilo, protože má teorii, že to tak prostě bejt nemůže a tak to prostě je a přes to nejede vlak. Jestli sem jedinej, komu to připadá divný, pak sem divnej asi sám.

Web

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Pokud to není nějaký speciál, ale dvojlinka KABLO SCY2*2.5MM A JIM KONKURENČNĚ SCHOPNÉ KABLE JE JICH ASI 15 TYPŮ, TAK NÁŠ JE PARAMETROVĚ STEJNÝ JAKO VETŠINA TESTOVANÝCH MEZI NIMI I  6 TYPŮ VAN DEN HUL M.C.NEVIDÍM DŮVOD KUPOVAT JINÝ,ZVLÁŠTNÍ TYP JE MONSTER BASS CONTROL KTERÝ MÁ UPROSTŘED DRÁTEK KTERÝ SE ZAPOJÍ PARALELNĚ K OSTATNÍM,ODPOR KLESNE A INDUKČNOST VZROSTE A TO JE TO, POKLESNOU VÝŠKY A ZLEPŠÍ SE BASY.

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

MethMan: ještě chceš do party? http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-laughing004.gif

Re: "Kvalitní" reproduktorový kabel

Je někde dostupná ta teorie proč to nemůže být slyšet? Rád si počtu..

Web

Příspěvky [61 až 80 z 188]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 10 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » "Kvalitní" reproduktorový kabel

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£