Téma: A kde vlastně posloucháte?

Měření reproduktorů a reprosoustav konečně přibývá, protože si stále více členů uvědomilo, že bez toho to nejde. Nevidím ale pokrok ve druhé neméně podstatné části akustické disciplíny, v místnostech. 100X je tu omleto: "místnost stejně všechno změní". Four legs good two legs bad. Jako by jsme zde zůstali v úrovni "raw testíků" a žvanění o "rozlišení" a tom jestli je papír od skenspíku lepší než ten od vify, ale vůbec nejlepší je kevlar anebo taky ne ... Takže, když už máte měření na reproduktory, změřte si taky jak to s nimi vypadá v místnosti a nestyďte se pochlubit. Stejně tak tady uveďte jaké akustické úpravy jste dělali a proč, nebo o tom klidně jenom žvaňte smile
Poprosím jen, aby to nebyly irelevantní věci jako doba dozvuku nebo jakási frekvenční charakteristika do 20k na 120dB škále. Impulska 20ms, frekvenčka 20-200Hz bude OK. Kdo chce ETC nebo další může být.

Dám co mám, než to třeba jednou vylepším.

Impulsní charakteristika a k ní přináležející ETC:
Odraz od podlahy je evidentní ale díky vysoké směrovosti reproduktorů není pro mě překvapivě nijak silný (-14dB). Od stropu, stěny za a podél reproduktorů jsou odrazy slabé. Po cca 9ms od přímého zvuku jsou vidět odrazy od zadní zdi/nábytku a kontralaterální odrazy.
https://i.postimg.cc/30D6CxwD/2083788.jpg https://i.postimg.cc/K4KdyJ5v/2083792.jpg


Po instalaci esteticky neakceptovatelného absorbéru na podlahu, je situace o dost lepší. Odrazy do cca 10ms jsou utopeny o >25dB pod přímým zvukem:
https://i.postimg.cc/vc0qgnhS/2083789.jpg https://i.postimg.cc/5XjPwtk9/2083791.jpg

Frekvenční charkteristika v modálním pásmu:
červená - průměr všech 3 poslechových míst
zelená - ideální poslechové místo
šedá, okr - další poslechová místa (-10dB pro přehlednost)
https://i.postimg.cc/Rq0TrjC2/2083790.jpg

Jelikož to není rovné jen tak za nic, pro ilustraci dávám přínos 3 SW řízených DSP:
Postup je evidentní z popisu na obrázku. Zeleně jsou přední reprosoustavy samostatně.
https://i.postimg.cc/JHt3bBdR/2083787.jpg

Re: A kde vlastně posloucháte?

Momentálně koukám po pozemku, kde by se vedle baráku dala postavit úplně samostatná poslechovka (kino, chcete-li) a vzít to z gruntu.
Snahy o přizpůsobení obytných místností, navíc sdílených dalšími členy domácnosti, jsem už vzdal smile

Re: A kde vlastně posloucháte?

Hmmm, tak to totální souhlas s MaBat. U mě - co by muzikanta - je největší problém sdílet s ostatními obyvateli bytu nejen tu poslechovou místnost, ale i hlasitost. Pro to prostě není pochopení. Tu akustickou hladinu zkrátka potřebuji a to to nijak zvlášť "nekulím".

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: A kde vlastně posloucháte?

Zapojil jsem je do toho. Děti i manželka se ráda podívá na film na 2m plátně. Stejně tak si čas od času pustí muziku nahlas - tedy tak jak má být.

Re: A kde vlastně posloucháte?

Taky potřebuji poslouchat "dost" nahlas, abych si hudbu vychutnal. To si pustím jen když moje polovička není doma. A sousedi zatím v pohodě. Ale akustika místnosti je otřesná. S akustikou každopádně potřebuji něco udělat, protože tam mám docela velký dozvuk.

Web

Re: A kde vlastně posloucháte?

Před čtyřmi(toto letí)když jsem začal podruhé stavět,jsem měl velké plány.Dokonce jsem kontaktoval i Velkého Boba ohledně nějakého návrhu.Dopadlo to klasicky.Stačilo si sednout ke stolu a udělat hrubý rozpočet.Nakonec jsem na tom akusticky hůř než "U Maminky".
Momentálně nejvíce využívám terasu,zvuk v otevřeném prostranství mi sedí nejvíc,a uvažuju o nějakém altánu uprostřed zahrady.Bohužel bych byl závislý na počasí.Taky mě napadlo znárodnit garáž a vyhodit auto,nebo zkusit upravit půdu.
MethMan založil dobré vlákno.Vidím to úplně stejně jak to popsal v úvodním příspěvku.

Re: A kde vlastně posloucháte?

Není vůbec třeba mít zabitou místnost plnou tlumení, difuzérů podhledů a podobných kravin. Nejste ve studiu, jste v poslechové místnosti. Málokdo mezi tím dělá rozdíl, ale JE tam a JE podstatný. Já mám tlumení jen za reproduktory a je udělaný tak, aby vypadalo jako tmavý podklad pod plátno. Náklady? Vyšlo to celé na pár stokorun. Irelevantní parametr doba dozvuku T60 mi Arta ukazuje, jestli si dobře pamatuju, asi 600 nebo 700 msec. S bednami klasické konstrukce by byl možná ještě větší. Nejlepší na tom je, že i kdyby byl dvojnásobný, vůbec na tom nesejde. Záleží hlavně na prvních odrazech, jejich síle a směru a aby dozvuk byl do jisté míry frekvenčně neselektivní a kopíroval přímý zvuk. Co přesně znamená "do jisté míry" nevím. Vím, že reproduktory s konstatní a poměrně vysokou směrovostí jsou v tomto ohledu výborné a imho nenahraditelné.
Místnost je potřeba mít logicky co největší, podkroví jsou imho problematický kvůli tvaru, pokud nejsou opravdu velký. Jasně, že místnost hrozný bedny ještě zvýrazní a vyvolává potřebu je vyndat na terasu nebo do altánu. Ale pak není nutně chyba v místnosti. Ta věci asi nikdy nepřidá, ale dá se společně s reproduktory vyřešit tak, aby to bylo docela dobrý "celoročně".

Re: A kde vlastně posloucháte?

MaBat napsal:

Momentálně koukám po pozemku, kde by se vedle baráku dala postavit úplně samostatná poslechovka (kino, chcete-li) a vzít to z gruntu.
Snahy o přizpůsobení obytných místností, navíc sdílených dalšími členy domácnosti, jsem už vzdal smile

Přesně takto bych to řešil i já (dokonce jsem uvažoval o něčem podobném, jenže u nás by se musel odbagrovat svah a udělat jakejsi audiobunkr lol) - když nový barák, tak poslechovka už v projektu. Zatím to ale vypadá, že si budu muset vystačit se svým podkrovím...

(upravil jik 7. 8. 2012 18:50)

Re: A kde vlastně posloucháte?

Já se v tomto vlákně svěřím následujícím a to tak že od výše uvedených příspěvků dosti low endovou záležitostí, kterou mám ale v nadcházejícím době v plánu dovést k dokonalejší podobě. Jedná se o blízký poslech, jak se v anglicky mluvících zemích říká near field.

Uvědomil jsem si, že už hodně, ale hodně dlouho jsem nezapnul žádný z CD přehrávačů. Gramofon mám někde zahrabaný, jenom téměř nehranou vložku Ortofon mám uloženou zvlášť. O tape decku nemluvě, stejně tak o věži (poctivější staré). O DK se ani nebudu zmiňovat, ale to je občas používané. Kousek vedle tady v obýváku jsou instalovány regálové diy reprosoustavy, v kuchyni diy reprobedny s tesláckými poměrně dobře hrajícími reproduktory Tesla ARN5608 těmi modrými z počátku, kdy se přecházelo z ARN567. Ty jsem skoro vůbec neposlouchal. A přitom hrají lépe než daleko pozdější ARN5614, ARN188 a spol.

Takže k věci: Zpozoroval jsem u sebe, že 99% toho, co poslouchám, se odehrává na ubohé soupravičce Labtec Arena 685 tady u počítače, která se ale naštěstí od jiných mnohých podobných PC souprav vyznačuje aspoň svým jakž takž neutrálním zvukem v tom smyslu, že je těžko poznat kde kmitočtově končí subwoofřík a začínají satelity. Subwoofřík je dole pod stolkem a zvuk je takový plný a divím se že i bez hučení. Trochu mě to stálo laborování s umístěním. Středy a výšky v blízkém poli jakž takž.

Nejhorší a právem nepochopitelné ale je to, že jsem se nachytal, že když si chci poslechnout nějaké album nebo skladbu, které leží tady v obýváku mezi ca 200ks cédéček, mnohdy originálních lisovaných, ani nestoupnu a nevložím do daleko kvalitnějšího řetězce. Místo toho to zadám na Youtube, ale zase pozor! Vybírám odkaz na zásadně čistý a kvalitní zvuk (kolikrát i bez videa, takové ty kde je jenom fotka interpreta nebo alba). A to je už na pováženou. Stejně tak než abych stoupnul, tak jsem dokonce i nějaké album někde stáhnul, poslechl a poté vymazal. Přitom támhle vedle leží ve stojanu s CD!!! Je to normální? Asi ne… smile .

Takže pro mě bude asi nejlepší, že ten blízký poslech nějak rozvinu. Trochu koketuji s myšlenkou postavit si nějaký kompakt zesilovač, kde na satelity by byly nějaký zesilováčky v třídě A řekněme 2 x 5W, nebo třeba jenom i 2x 3W. U třídy A je každý watt navíc problém s odvodem tepla, že ano sad . A subwoofer klasická AB třída si odladit, aby pěkně a spolehlivě hrál alespoň od 40Hz, lépe od 30Hz. Ale rozhodně trvám na tom, aby mezi satelity a subwooferem nebyla díra! Satelitky trochu kvalitní, ne drahé, klidně i otevřené tak 13 cm (5“) nebo i 10cm (4“) třeba i s papírovým závěsem (mají své kouzlo) popř. doplněné výškáčem a k tomu hlubokotónová jednotka tak 8“ nebo i 6,5“.

Pokud se tak rozhodnu, čeká mě nekonečná práce s kalkulačkou, pájkou, odpory a kondenzátory v ruce a k tomu neunavené ucho. Mikrofonem měřit 2.1 ve tvarově složité situaci - stůl, místnost a k tomu blízký poslech, je bezpředmětné.

Blízký poslech má své zásady co se přesného posedu a vzdáleností týče. Stereofonní vjem je u něho také dost dobrý stejně jako jiné věci jsou výhodou. Jedná se o panelákový byt, vedle mají děti, jedno malé, spíš maličké, možná i to jsou trochu zábrany.

(upravil chyna.cz 14. 10. 2012 12:27)

Re: A kde vlastně posloucháte?

co jsem si jednou takhle hrál, tak by mě osobně vyhovovala kombinace 8" dayton SD215-8-8 v nějakých 30litrech s pasivním zářičem laděným na myslím 30Hz ana vršky širokopásma dayton 4" až mě překvapilo jak krásně dokáží zahrát třeba linkin park,divokýho bila a podobnou rockovou hudbu , která na lepších bednách hraje díky své nekvalitní nahrávce dost špatně.

Web

Re: A kde vlastně posloucháte?

https://i.postimg.cc/DJCFY0Fj/2117187.png

Bedna versus poslechovka...

Re: A kde vlastně posloucháte?

Takhle vypadá měření v koutu menší místnosti. Protože normální bedny na stole nehrály vůbec dobře, viz zelený graf v galerii, zkusil jsem nahradit autorepráky (co jsem našel mimochodem u popelnice big_smile a v úplně super stavu) v sololitu u stěny. Jak je vidno z grafů, získal jsem 5-10dB v pásmu 80-100Hz + je frekvenčka celkově vyrovnanější.

Klik na obrázek...
http://i.minus.com/jb16SyotJ4wGLS_e.jpg

(upravil mechanik 4. 10. 2013 21:53)

Re: A kde vlastně posloucháte?

tak a ako je to pri mne? smile

https://i.postimg.cc/p96Nmbm9/2152292.png

Dole je náčrt miestnosť. Všetko je tam asi popísané až na to zelené. To je zatial mini basová pasca. Rozmery miestnosti sú cca 6m x 4,5m x 2,4m

Už dávnejšie som sa s umiestnením trochu hral na základe simulačného programu. Teraz zistujem že to dosť dobre sedí. No toto umiestnenie pod oknom mám velmi rád takže vždy sa jednalo len o +/- 1-1,5m (poslucháč a repro). Jeden čas som mal tiež sub ten som v simulácií aj v realite mal na mnohých miestach...

Ked som to meral pred pár mesiacmi tak výsledky boli horšie. Asi je to tým že som od vtedy dosť zmenil výhybku... Pôvodne nekompenzovaný priebeh impedancie stredáku a pár dalších vecí. Tiež tu mám už slušnú hromadu krabíc a roznych stien z MDF ktoré tu vtedy neboli alebo boli umiestnené inak.

Tak ako je vidieť dosť dobré výsledky sa dajú dosiahnuť aj pri normálnom umiestnení dvoch reprobední s reproduktormi ktoré hrajú od 25hz a s nekompenzovaným bafflestepom. Najhorší je ten prepad okolo 60hz ten bolo dobre vidieť aj v simulácií.

Časom by som si sem rád dal 2 balíky mineralnej vaty a vhodne ich integroval do miesrnosti. Predpokladám že sa to tým dole ešte trochu zrovná a hlavne odstráni to dozvuk a basy budú trochu mäkkšie a tlmenejšie. Čo som si potvrdil v minulosti ked som tu balíky s mineralnou vatou mal...

A okrem toho pri meraní bola zapojená len jedna reprobedna. Druhá teraz nehrá.


MethMan, ako to pri tebe vyzerá s meníš vyhladením? Pri FFT 8192 som to mal tiež do 5db.

Re: A kde vlastně posloucháte?

Samozřejmě se změnou vyhlazení špičky a propady trochu zaostří. Co s tím má společného 8k FFT netuším, protože šířka pásma je i tak více než řád větší než je zajímavé. Nepoužívám na tento typ zobrazení jiné vyhlazení, protože to strhává pozornost na nepodstatné věci. Důvody proto jsou dva. Za prvé nezjišťuji činitel jakosti jednotlivých módů, aby mělo nízké vyhlazení nějaký smysl a navíc by procedura měření musela být jiná. Šlo by pak o měření místnosti jako takové a ta není ovlivnitelná žádným druhem EQ. A za druhé auditorní systém má - co se vnímání hlasitosti týče - rozlišení cca 1/3 - 1/4 okt. Proto je vyhlazení na 1/6okt. pásma nejlépe vypovídající. Samotné měření, ze kterého se vychází, ovšem musí mít rozlišení okolo 1-2 Hz.
Při měření v modálním pásmu je ovšem potřeba mít zapojeny všechny bedny, protože připojením další se situace dramaticky změní. Takže na otázku "ako je to pri mne", odpovím: "Těžko říct, ale nejspíš stejně špatný jako jinde." V prvním příspěvku je napsaný co je potřeba, aby byly vidět ty nejzákladnější věci.

(upravil MaBat 11. 10. 2013 14:05)

Re: A kde vlastně posloucháte?

- Sakra, teď jsem si to po sobě smazal editací ...a znova už se mi to psát nechce.

(upravil Zorg 11. 10. 2013 13:37)

Re: A kde vlastně posloucháte?

Můžu se vecpat sem?
Chtěl bych vědět, jak interpretovat tenhle graf:
http://www.aidinc.com/images/news/M2/LSR_plot.jpg

Modrá plná je psáno "Total sound power" a červená "First reflections" a zelená pak výsledné "Poslechové okno". Znamená to tedy, že s bednami co mají příhodnou směrovost (tady M2), lze v příhodné místnosti ekvalizovat tak, aby součet vyzářeného výkonu a prvních odrazů dal rovinu (flat response)? Z čehož vyplývá, že měření samotných beden v poslechové ose nemá být do roviny?
(jen poznamenám, že O'Toola jsem ještě ani neotevřel lol)

Re: A kde vlastně posloucháte?

No tak si to všechno nejdřív přečti. Protože už jen "součet vyzářeného výkonu a prvních odrazů" je nesmysl sám o sobě.

Re: A kde vlastně posloucháte?

Uff, nemám tě rád. Přeskočil jsm rovnou na stranu 400 lol

Re: A kde vlastně posloucháte?

Počúvam teraz akýsi trance na T 100 ledva sa mi sem pomestia všetky vlny 5x4m, ale hore nad hlavou mi čuší voľný priestor 10x11m, z času načas ma to pokúša-veď viete čo.

(upravil mechanik 13. 10. 2013 0:04)

Re: A kde vlastně posloucháte?

tak to ste ma zase dostali big_smile bolo by to zmerať pre obe... no obe tak skoro mať nebudem... takže teraz počúvam len jednu a teda sedí to s tým čo som ukázal tongue tie dve si nasimulujem a myslím že už som to niekedy aj robil a nepamätám si že by tam bol nejaky rozdiel ktorý by stál za zapamätanie...