1 ...editoval mr.garisson (30. 6. 2012 0:49)

Téma: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

Úvod

Vzhledem k povaze článku úplně přesně nevím, kam jej přesně zařadit, tak jsem zvolil projekty, protože se v podstatě jedná o celý projekt stavby repro, i když je to „pouhé“ reosazení.
K TVM je zde řada příspěvků, ale komplexní příspěvek k repasi reprosoustav ARS 330-04/8 zatím nikde není. Po dlouhém váhání jsem sehnal 2 ks TVM ARS 330-04. V domnění, že pouze vyměním kondenzátory a pohraju si se zatlumením, jsem vyzvedl balíky na poště. Krásný sen se rozplynul, repro byly v různých impedancích, tj. 4 a 8 Ohm a s poškozenými kalotami výšek. Tady na fóru jsem se po krátké poradě rozhodl poslat Benazimu cívky na okopírování. Tím se rozjela velká vlna a projekt tak nešel v této fázi zastavit (otázka jestli bych to udělal znova).
V textu níže uvedu všechny kroky oprav, cenové kalkulace a fotky (budou doplněny, teď nějak nestíhám, tak se omlouvám).


Krok 1: Zkouška repro 1.

Zvuk byl tedy dost mizerný, zjistil jsem odpálené výšky (následně opravil), ale pořád to nebylo ono - asi elektrolyty ve výhybce a bassreflex, který se pro daný typ osazení téměř nehodí (zkoušeno také se zacpaným BR). Zásah je tedy nevyhnutelný.


Krok 2: Rozkuchání.

V této fázi jsem vymontoval všechny měniče, výhybku, svorkovnice a vypájel dráty, vyházel z ozvučnice igelit a nátrubky. Změřil jsem přesné rozměry ozvučnice a zanesl do simulačního programu Bassbox Pro společně s parametry reproduktorů.


Krok 4: Výhybky.

Vypájení výhybek, tj. bipolary pryč, cívky Benazimu, změřit rezistory, nakoupit MKT kondíky (TC205 a TC206), koupit keramické rezistory ve shodných parametrech jako u 8 Ohm výhybky (Tady na fóru mi bylo doporučeno, že tam vklidu můžu do jendné dát 20W keramiku a ve druhé nechat původní UR006 15W, když si pohlídám shodnou hodnotu odporu). Zapájení součástek do dps. Usazení výhybky jsem změnil, dle mého názoru je lepší ji dát na dno, kde nebude přímo za magnetem basového reproduktoru.


Krok 3: Úprava/oprava ozvučnice.

Vykroužením koleček z osb desky jsem ucpal díry po nátrubcích. Uchyceno akrylátovým tmelem a překytováno polyuretanovým karosářským tmelem. Přebroušení: doporučuji ztrhnout hrubým 120, potom 180 a na závěr stačí 240 nebo 400. Přelakování: zamaskovat páskou, novinami, překrýt pouze kitovanou část a po zaschnutí doladit hrboly (přebrousit jemným smirkem 400-600 pouze pro precizní dohlazení). Potom zamaskovat celou spodní část a překrýt finální vrstvou. Výsledek je perfektní, viz foto.


Krok 4: Shánění repro.

K mému neštěstí jsem musel shánět 2 ks ARN 226, protože 226-07 nejsou k sehnání, alespoň ne v době repase. Nákup shodného magnetu by vše vyřešil, ale výrobci v Brně a okolí takové velikosti nemají. Čili 2 ks ARN 226-03/8 a k tomu dva shodné magnety v podobném rozměru jako ty původní. ARX 150-25/8 se dá sehnat bez problému. ARV-104-04/8 jsem taky sehnal bez problému.


Krok 5: Tlumení.

Jak jsem napsal v úvodu, tak igelit byl vyhozen ven, komora pro ARX napěchována rounem. Vnitřek ozvučnice byl vystlán jednou vrstvou rouna od firmy Dexon. Celé tlumení bylo počítáno v BassboxPro. Pro litráž a typ reproduktoru bylo programem doporučeno normální až středně silné tlumení. Vyzkoušel jsem obě simulace, lépe vycházelo jednovrstvé tlumení, soustavu ještě naposlouchám a případně upravím.


Krok 6: Osazení.

Před osazením jsem napájel novou kabeláž na repro, potom k výhybce, která přišla na dno ozvučnice. Připomínám, že výškové a středové repro je přefázované, tedy prohozená polarita, basové normálně. Aby celá soustava dobře těsnila, na okraje košů měničů bylo aplikováno samolepící okenní těsnění.


Krok 7: Zvuková zkouška 2.

Sehnal jsem testovací signály pro subwoofer, horní a středové spektrum. Nějaká testovací muzika, atd.


Celkové náklady na repasi bez ceny za pořízení původních ARS 330:

Některé položky neuvádím z důvodu, že jsem je měl v e svých zásobách z dřívějška.
Kondenzátory 640,- včetně poštovného u Denkla www.denkl.cz
Rezistory 30,- GM Electronics
Cívky 450,- Benazi, včetně poštovného
Tlumící rouno 2x1m 320,- ESYST www.esyst.cz
ARN 226-03/8 2 ks 710,- Aukro
ARV 104-04/8 2 ks nové 500,- soukromá inzerce
ARX 150-25/8 1 ks nové 450,- Jaroslav Krejča www.tesla.iplace.cz
Magnety 180,- Selos www.selos.cz
Kabely, sprej, maskovací pásku, tmel, kousek osb desky, atd. jsem měl již doma v dílně.
Celkem: hrubě přes 3k smile

Závěr a zhodnocení:

Pro ty, co se na podobný projekt chystají nechci odrazovat, ale reosazení se v konečném důsledku ukázalo jako velmi drahá varianta. Nicméně výsledek je dle mého názoru odpovídající. Takže pokud máte tyhle bedny, tak pokud vynecháte složité reosazování, jak to bylo u mě, tak za celkem slušné peníze posunete tyhle TVM někam dál.

Jakékoliv připomínky hned sem! Kladná i záporná kritika, nebráním se ničemu, protože člověk se celý život něčemu učí.

Aktualizace 21.6.2012:
Přidány fotky - první várka: http://hovanec.rajce.idnes.cz/Repase_ARS_330-04

Schéma výhybky (origo+změny): http://hovanec.rajce.idnes.cz/Repase_AR … yhybka.jpg
Osazení DPS (origo):  http://hovanec.rajce.idnes.cz/Repase_AR … ka_TVM.jpg

Další budou přidány v nejbližším možném termínu.


Aktualizace 29.6.2012:
Takže zbytek fotek: http://hovanec.rajce.idnes.cz/Repase_ARS_330-04

Nemohl jsem se dočkat kondenzátorů, u Holana to trvalo neskutečně dlouho a ve finále stejně neměl všechno (akorát obří krabicáky, ketré bych do DPS stejně nenarval). Nakonec jsem vše vzal u Denkla (u něj taktéž 15uF nebyly k dostání).

Konečné osazení MKT TC205 (viz schéma):

50uF - 5x10
22uF - 2x10+1x2,2
10uF - 1x10
4,7uF - 1x4,7
3,3uF - 1x3,3

Vše je pojištěno pouze kapkou horkého lepidla, aby to šlo v budoucnu oddělat a zároveň to dobře drželo.

S tlumením je to takové složité, zkoušel jsem jednu verzi bez výhybek, ale asi s tím budu hýbat. Kdybyste měl někdo návrhy, připomínky, například ohledně již odladěného tlumení na tuto verzi, tak neváhejte napsat.

2 ...editoval Benazi (21. 6. 2012 20:48)

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

Chlape,máš to ok,uděláno vše jak má být, akorát výtka, že není ARN 226-07- bassreflex mu sedí, žádné litání repra tam není,,,spíš jiný zesík,tyto soustavy mám také doma, ale 4 ohm,zůstavají doma, památka na TVM.Za ty prachy ok.Dráty od cívek trochu zkratit,zbytečné také oka.

3 ...editoval mr.garisson (21. 6. 2012 20:58)

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

Ty BR jsem prostě vyhodil, protože mi připadne, že jsou bez té díry o dost přesnější ve spodních kmitočtech. Simulace sice ukázala lehké zatlumení, ale sub to pobere, takže výsledný zvuk je slušný. Sehnal jsem jeden pár 226-03 se spirálovou membránou, nalepil magnety sekunďákem a rázem jsem vyčaroval 226-07. Ty co tam byly původně šly do světa z důvodu toho, že onen magnet by musel být identický a navíc risk, že to nakonec bude hrát jinak...

Ještě k tomu sezu. Psal jsem tady na fóru (http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16379), že se to Sansui chová nějak divně. Psal jsem uživateli DJ_Rix, ale zatím se mi neozval, jak je na tom časově. Neznáš někoho, kdo by ten zesák v Brně a okolí zvládlul proměřit? Zadarmo to samozřejmě nechci.

Edit: Tak ozval. Teď mi došel e-mail.

4 ...editoval Benazi (21. 6. 2012 21:02)

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

to je škoda 4 magnety z tvm mám doma,železná zásoba,to tvoje arn mi uteklo, ale přitukl jsem na arx,dělám si zásoby na horší časy.Uživatel DJ_Rix ti to určitě udělá.

5

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

No ty magnety...no ehm... mohl sem krapet ušetřit, kdybych to byl tušil. smile No každopádně výsledek je stejný. Myslím, že u téhle kategorie měničů se o zásadních rozdílech mluvit nedá.

6

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

tak jsem ty svoje TVM 330/4 ohm  oprášil ze skříně, proměřil ,dopadlo to takhle:

https://i.postimg.cc/kV9rMnBn/2079543.png

7 ...editoval mr.garisson (8. 7. 2012 21:04)

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

Hodil by se ještě komentář ohledně toho, jestli jsou původní, tj s původními výhybkami a tak. Ty moje nemám jak změřit, ale po úpravě by mě to i zajímalo. Ten hrb mezi 10k a 20k je ok? Charakteristika od 50Hz dolů je dost poznat, proto je mám i se subem, jinak se to musí na zesilovači upravit korekcemi... a to už není ono.

Jo a takhle mi vyšla simulace té uzavřenky (poze arn 226):

http://hovanec.rajce.idnes.cz/simulace# … arn226.jpg

8 ...editoval Benazi (8. 7. 2012 21:31)

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

výhybka je okopčená z originálních beden,jestli myslíš hrbek na 12 kilech,tak to je to naše aervíčko,má to svoje opodstatnění.výhybka sice ze zbytkových kondů,ale svůj účel splní na jedničku.

https://i.postimg.cc/XXgrnJqv/2079597.jpg

9

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

Jo, tak to jo. Tušil jsem to (logicky, co jiného by ten hrb dělalo). Jenom teda se mi nelíbyly s tím bassreflexem, prostě se to nedalo moc poslouchat. Co jsem to upravil a vytlumil, tak to má sice útlum u těch nižších kmitočtů, ale když např poslouchám rock, tak jsou ty basy mnohem přesnější a né takové uhuhlané, jak to bylo s tím BR. Je to můj poslechový názor, možná to někdo slyší jinak. A výměnou za svitky se úžasně a znatelně pročistily ty výšky. Sice to není hájend, ale hravě to strčí do kapsy kdejakou bambusáckou produkci za mnohem větší peníz.

10

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

mr.garisson napsal:

Ten hrb mezi 10k a 20k je ok?


Mě by spíš znepokojovaly ty hory kolem děličky u basu (300Hz) a taky těch +5dB na kile,ono je potřeba si uvědomit hlavně to měřítko co tam Benazi má,holt je to Tesla a lepší to nebude,na takový to žvýkání to je ok smile

11

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

Zanedbatelné,vlivem místnosti je možné různé pohrbení,kde není, je to potom podezřelý,reál je jiný. měřicí signál v softu zřejmě potřebuje bezodrazovku, bylo mi doporučeno projet to nahodilým či růžovým šumem,ten je ideální pro domácí měření.

12

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

No jo,s tou cimrou máš pravdu......

13

Re: mr.garisson (Repase ARS 330-04)

ve většině projektů ani měření není,takže jen se domnívat co za pohromu mají...