Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Compact Easy stereo zosík s TDA2005

  Stránky: 1 2 3 ... 6 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 103]

(upravil millano 21. 3. 2012 17:02)

Téma: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Dle Sinclairových slov se jedná o zesilovač pro začínající, nebo méně náročné, kterým by to zcela bohatě stačilo, je to kompletní a hlavně levný.

Podstatou celého zesilovače jsou obvody TDA2005 které jsou napájeny ze stabilizovaného zdroje 18V, kdy při tomto maximálním napájecím napětí jsou schopny výše zmiňované obvody odevzdat do zátěže  4 ohmů nezkreslený sinusový výkon 25W.

Na začátku se kreslení DPS dle Sinclairem předloženého schematu ujal DC20 alias Gabo , ten dle připomínek Sinclaira nakreslil téměř finální DPS. Posléze jsem se kreslení DPS ujal já a společnými silami se Sinclairem se snažíme dovést projekt PC zesu , jak jej pracovně nazýváme, do konečného stádia.


/ tento příspěvek budu v budoucnu dle potřeby upravovat a doplňovat ( musím sem nakopírovat Sinclairovi připomínky a tipy aby to tu nemusel znovu vypisovat ) , prosím o shovívavost, prozatimní podklady najdete ZDE ( mezera mezi pájecími piny a mědí  0,4 mm )  /


16.3.2012 upravené podklady odeslány kohoutovi ,  název DPS : PC ZES 1.4

https://i.postimg.cc/nXTWwXsd/2041982.png

Upraven zdroj, celkové rozměry  (v x š ) 145 x 128 mm

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Abyste byli v obraze - Easy PC amp bude Milan ještě drobně upravovat, jde o úpravy takového charakteru, že bude možné nafrézovanou dělicí čárou odlomit desku korekcí s potenciometry a odlomit desku stabilizovaného zdroje. Pokud si někdo bude chtít vyrobit malé PC reproduktory, které hrají lépe, než cokoli jiného v této kategoriii, udělá to velmi jednoduše-na zadní stěnu upevní koncové stupně s chladičem a svorky pro výstup k druhé soustavě, desku korekcí připevní zepředu a desku zdroje s transformátorem na dno soustavy, přičemž uvnitř soustavy budou pouze čtyři drátové spoje, které si nelze splést - takové PC reproduktory s poctivým sinusovým výkonem 2x25W je možné spíchnout za dvě odpoledne. Milan už určitě usilovně pracuje na úpravě desky, data pošle Kohoutům a já si následně celý zesilovač důkladně prověřím, než bude zveřejněn. A ještě jednu věc-mnozí nad TDA2005 ohrnují nos a já si myslím, že zcela bezdůvodně, pouze je třeba se naučit s tím IO pracovat. Má poměně vysokou vstupní citlivost a pokud modul s tímto IO připojíte přímo ke zvukové kartě PC, logicky díky vysoké citlivosti bude zesilovat i klidový šum zvukové karty, načež se modul vyhodí s tím, že je na hovno a "že šumí".
Prototyp jsem zkoušel na svém laptopu, který má ultramizernou zvukovku a nic mi nešumělo, pouze mi padaly reprobedýnky z parapetu na kuchyňském okně, protože 2x25W není zas tak málo, aby to nedokázalo bedýnkami zalomcovat. smile
Takže Milane makej a uvidíme, co z toho vyleze - já osobně si myslím, že poměrně laciný, kvalitní a velmi životaschopný projekt.

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Takze od Kohoutu dorazila Milanova definitivni deska na tento zesilovac-bohuzel Kohoutove nemaji zarizeni na nafrezovani, aby deska sla lamat, ale Milan tam duchapritomne udelal delici cary a holt si to budete muset po care rozriznout pilkou.
Trochu se mi pritizilo, pisu Vam z nemocnice a desku mi dovezla ukazat Zuzanka.
Jakmile to bude mozne, desku rozrezu, osadim, vyzkousim a podam zpravy-zatim u Kohoutu nic neobjednavejte, dokud to neni vyzkousene a dukladne otestovane-je treba mozne, ze vykonovy darlington na trech 25cm dratech 1mm2 muze delat paseku a stabilizator bude kmitat, mozne to je a je to potreba vsecko overit a vyzkouset. Paklize vsecko bude fungovat jak ma, Milan sem da cislo desky nebo kod, pod kterym je to mozne u Kohoutu objednat.

Web

(upravil millano 13. 4. 2012 12:26)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Sinclaire, já bych tu desku zatim nerozřezával a osadil ji v kuse. Rozřezat se to může vždycky ...

Pokud by si neměl čas či sílu to osadit, pošli mi desku a součástky v krabičce, ve které bych ti to moh poslat zpět, poštovné k Tobě uhradím na své náklady.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Pak už by to chtělo jen odladit nějaké slušné levné menší 2-pásma z reproduktorů, co jsou (a asi i budou) stále dostupné.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Pokud by byly za nějakou slušnější cenu, bych bych za ně taky rád. smile Myslím, že odborníků na tohle je tu více než dost, otázkou je, kolik z nich má čas.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Zacnem od konce - reproduktory bych videl takto nejak: vyskac DT300 a k nemu nejaky 6,5" stredobas, ktery pujde pekne navazat na DT300, na vyhybku jsou tady daleko vetsi machri nez ja, takze se jim do toho nebudu srat a bedynky o objemu do cca deseti litru budou na svete cobydup.
Milane, ja ten zesilovac CHCI testovat ROZREZANEJ a s propojovacimi vodici, aby bylo naprosto jasne a overene, ze to zapojeni je stabilni a nebude treba pridavat nejake blokovaci kapacity a podobne. No a pochopitelne to opet osadim /krom korekci a lodnesu/ tim nejvetsim hnusem, co doma najdu, nejspis to bude zase nejaka CRT monitorova deska, krome samozrejme usmernovacich diod, hlavnich filtraku, darlingtonu apod. Jakmile bude overeno, zmereno a vyfoceno, dodelam pdf dokumentaci, ktera tu bude zverejnena.
Verejne diky Milanovi za pomoc s "delici" deskou. Jsem zvedav, zdali vodic PNLY10x0,15 vejde do konektoru PFL, jinak je samozrejme mozne pouzit roztrzene ploche kabely ze stareho PC apod,

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

No pokud uvažujeme bednu objemu cca 10L (takovou jsem uvažoval i já), tak by na místě středobasu postačil schopnej 5,25" (třeba SPH-135AD), dělička by mohla jít výš a nebylo by třeba té hovadské DT-300, kterou je potřeba ještě upravovat...stačila by třeba DT-28N nebo DT-25N. Osobně používám k PC obdobné bedny osazené DT-28N a tímhle http://www.bsacoustic.sk/high-end-repro … fi/200509/
Odladěná vexle, dělička kolem 2,2k. Hraje to slušně, ale nevím, jaká je dlouhodobá sehnatelnost toho středobasu.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Chalani, som tu nový ale na toto sa veľmi teším a určite sa do toho pustím. Ak môžem za seba pridať jednu prosbu spravte to ako komplet aj s bedňami keďže to má byť ako aktívny systém k PC. Druhá prosba je ak by tie bedne mohli byť čo najužšie (samozrejme vzhľadom na osadený stredobas), t.j. radšej vyššie a hlbšie ako široké a bassreflex samozrejme vpredu.

Ak by niekedy vznikla mk2 verzia tak potom aj s výstupom pre subwoofer a prípadne k návodu aj komplet subwoofer k tomuto systému. Ale to už asi moc predbieham.

Díky moc.

(upravil sinclair 1. 5. 2012 10:49)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Rozřezal jsem desku na tři díly a postupně to budu osazovat s tím, že si budu dělat poznámky, s čím vším to chodí a s čím ne.
Potřeboval bych sehnat teslácké MDA2005 - nemáte někdo? Dělaly se údajně ještě MDA2005M, s trimovanou vnitřní strukturou na můstek- kvůli offsetu.
Pokud by se nějaký dobrodinec našel, stovku za švába mu dám a zaplatím poštovné.
Desku koncového stupně a korekcí budu tradičně osazovat hnojem, vykuchaným z CRT  neb něčeho jiného, krom zdrojových kyblíčků, ty budou muset být NiCh 4.700uF/35V  SMG a blokovací kyblíček na výstupu zdroje rovněž NiCh 220-470uF/25V  LXZ tedy s lowESR. LowESR kyblíky s poměrně slušnými vlastnostmi dělá i Samwha, prodává je u nás Official Electronic nebo EZK, obě firmy jsou ale výrazně dražší, než LXZ z Ecomu. Totéž platí o obyčejných elytech, svitcích, schottky diodách  SR560 nebo SR5100, všichni je mají značně dražší, než ECOM. Logicky zdražují všichni, ale co jsem si porovnával tabulky, nejvíc zdražilo EZK a nejméně, takřka neznatelně ECOM.
On byl totiž ECOM daleko levnější už před zdražováním, kdy poměrně kvalitní kondenzátor například 10uF/63V série SMG stál prakticky polovinu, než hnůj zvaný Jamicon.

Takže to dopadne tak, že desky v maximální míře osadím hnojem z CRT desek, změřím a potom se osadí kvalitní materiál a znovu změří.
Přílohou desky bude VELMI podrobný manuál, co se kam dá použít, kde nevadí rozptyl hodnoty o stupeň dolů či nahoru, chci vyzkoušet a popsat všecky možné druhy darlingtonů, co doma najdu a co se vyskytují v PC či CRT zdrojích, v PC zdrojích jsou myslím diody SR560 nebo SB560, na CRT deskách je materiálu hafo. Zbývá jen vhodný transformátor a o tom už jsem psal - polský INDEL s napětím 2x21V a výkonem 100VA, kupuju je /HonzaPaseka ví/ v součástkové prodejně Official Electronic ve Zlíně /průmyslová zóna U Tescomy/za velmi rozumné peníze. Mají oba sekundáry vyvedeny zvlášť, spojuju je paralelně bez žádných vedlejších účinků. Stojí tuším 480Kč, což je velmi rozumná cena za 100VA toroid. Kdo by jej nemohhl sehnat, a/t už v ČR, nebo SR, jsem ochoten jich pár nakoupit a rozeslat. Další varianta je 80-100VA rozvaděčový transformátor 220/24V, který ale díky tomu, že má primá motaný na 220V, tak celé trafo dává naprázdno i při částečném zatížení napětí kolem 26V, což už je "přes čáru". Jednak bude topit stábl jak nezavřenej, jednak hrozí výbuch filtráků, které jsou jen na 35V. Každý si snadno spočítá, že  26x1,414 = cca 36.7V. To by sice značkové elyty měly vydržet, ale je zhola zbytečné protápět  takový výkon na stabilizátoru. Trafa z rozvaděčů a strojů jdou poměrně snadno odmotat až na těch 21-22V, u stovky trafa je to pár závitů.         
Těch 21-22V je napětí tak přesně akorát, že je 1. minimální ztráta na stabilizátoru, 2. nehrozí napěťové přetížení hlavních filtračních elektrolytů /22x1,414=cca 31,1V/, víceotáčkovým trimrem jde nastavit zcela přesně 18,5V, /při tomto napětí zesilovač dává maximální výkon/, ale nešetřete a do daného místa kupte víceotáčkový cermetový trimr Vishay nebo Bourns, i když stojí myslím 25,-Kč - vyplatí se to, jsou velmi stabilní.
Použijte hodně přesný měřák a nastavte přesně 18,5V, pokud si nejste jistí přesností měřáku, tak radši jen 18V, protože při cca 20V se IO umlčí a při dalším zvyšování napětí odejde, těch 28V, které jsou uvedeny v datasheetu je nějaký blaf, nebo to možná platilo u starších sérií, ale novější IO /i značkové/ to nesnesou.
Co se týká chladiče - pokud máte něco vhodného doma, použijte to, pokud nemáte, tak v EZK mají velmi šikovný a vzhledný chladič  označený CHL20B/80 BLK. Akorát si dejte pozor na rovinnost chladiče-křivými profily jsou proslulé chladiče české i slovenské výroby. TDA2005 mají totiž tepelnou ochranu a jestliže nebude IO přitažen celou plochou k chladiči /jeden šroubek opravdu nestačí!! /, tak obvod začne omezovat výkon už velmi brzy a těch 2x25W z toho nevyrazíte ani omylem. Naprosto spolehlivá metoda je zaprvé dřevěnou paličkou co nejlépe srovnat chladič a zadruhé pomocí fólie Kerafol nebo Sarcon /docela dobré teplovodivé podložky se dají vykuchat i z PC zdrojů, jednou takovou velkou je izolovaná dvojitá velká schottky dioda/ podložit IO podložkou a přitáhnout ho k chladiči nějakým trámečkem, třeba i mosazným či železným, ideálně duralovým, ale není to podmínka. Přitáhnutí trámečkem např. 8x8mm a přitažení dvěma šrouby M3 k chladiči je to nejlepší, co pro toho švába můžete udělat. Ta podložka tam není kvůli izolaci, ale kvůli vyrovnání nerovností chladiče, aby při přitažení IO nepraskl, jinak TDA2005 má na křídle minus napájení, takže kvůli tomu to není a křídlo můžete klidně kouskem drátu a letovacím očkem spojit s minusem napájení, ale není to nezbytné.

Mám doma ještě čtyři centry Magnat, každý z nich je osazený dvěma tuším 5,5" a je to konstruováno jako Appolito a do nich bych tohle všechno chtěl namontovat. Dva tyhle centry jsou volné, kdo by měl zájem, klidně za nějakou symbolickou cenu prodám. Je to Appolito s basreflexem, výhybka je uvnitř a jsou to centry, čili úzké a vysoké. Zkoušel jsem je jak hrajou a podle mě je to normální celopásmová bedna s výbornými výškáči, hezky to cinká. Napadlo mě, že by se to někomu mohlo hodit k PC vedle monitoru, protože jak už jsem psal, jsou to původně centry a když je postavíte na kratší hranu, zabírají velmi málo místa.
Zkusím to pak nějak zdokumentovat, co kde a jak je a budou z toho vlastně dva projekty - kdo je šikula, navrhne si bedny i s reproduktory a druhý projekt bude tenhle zesilovač. A ať mi nikdo nevykládá, že 2x25W je k PC málo, když máte bedny defakto metr od hlavy.
Co se týče nějaké verze Mk.II se subwooferem, to pokládám za zbytečné, aktivní subwoofer s výkonem dejme tomu 50W lze vyrobit levou zadní a co se týče DPS, tam by si to vyžádalo jen drobnou úpravu, která by koneckonců šla namontovat i na zásuvku cinch pro subwoofer.
Viděl bych to na Opampův modul LaMa v můstku/Opamp poradí, jak to zmůstkovat/ s předřazeným SubJuniorem, nebo jinou podobnou propustí a bude z toho subwoofer s výkonem 100W a celkově aparát jak víno. Škoda, že už nejsou teslácké ARN188/07 s tím zdvojeným magnetem, dát dva takové reproduktory do bedny cca 50L a pod stůl, tak Vám to při neopatrnosti urazí koule smile
Pokud máte nějaké jiné, lepší nápady, sem s nimi, víc hlav vždycky víc ví.

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Jestli bych mohl poprosit, příspěvky tohoto typu prosím nepište sem, vlákno potom úplně ztrácí kontinuitu.  Mockrát děkuji. Pokud se mnou o těchto věcech chcete komunikovat, mám plně funkční mail a dvě telefonní čísla, která jsou 607531850 a 606861281. Osobně si myslím, že osobnějším kontaktem po telefonu toho vyřešíme daleko víc, než psaním mailů, které mohou spadnout do spamu, případně psaním sem, kam to -nezlobte se na mě - nepatří. Mnohokrát děkuji za pochopení. Pokud se Vám stane, že se mi nedovoláte ani na jedno číslo, může to být způsobeno jen jedinou věcí a to rakovinou v mé hlavě, kdy si musím vzít prášky, co mě doslova přibijí k zemi a musím si lehnout, než to přejde.
Ti, kteří měli možnost se mnou komunikovat po telefonu určitě zjistili, že nejsem žádná arogantní stvůra, ale pouze vážně nemocný člověk, kterému v tom horším případě zbývají asi tak dva, možná tři roky života.
Ještě jednou mockrát děkuji za pochopení.

Co se týče Compact Easy Stereo zesilovače s TDA2005, tak na tom teprve budu dělat, až udělám  to, co je nejnutnější a opravím věci, které jsou tu nejdéle. Rád bych Vám už předložil kompletní a zdokumentovaný projekt, protože si myslím, že stojí za to - je levný a po dodatečných Milanových úpravách bude naprosto univerzálně použitelný kdekoliv v bytě.
Padesát wattů sinusového výkonu například nejste schopni využít v paneláku ani ze čtvrtiny, aniž by to nevyvolalo hádky a nevraživost.
Sám bydlím v paneláku a vím, co dokáže udělat blbých dvakrát deset wattů puštěných např. půl hodiny. Mám Aiwu AX-7800, jejíž koncové stupně využívám jen pro vykrývací účely v bytě a jsou k ní připojeny dvě ARS1054, přičemž Aiwa má indikátor výkonu. Stačí špičky zasahující k deseti wattům a nebaví se s váma půlka baráku...

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Celkom nádejne sa to tu rozbehlo ale myslím že z toho nič nebude alebo sa mýlim? Hmmm?

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Já doufám, že tento mini projektík se co nejdříve dotáhne do zdárného konce ...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

(upravil sinclair 28. 11. 2012 3:04)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Byl bych rád, kdyby se tento levný, nicméně poměrně kvalitní projekt /v porovnání s různými RedStary a Genihnusy/ dotáhl do konce. Deska, která má vodicí linky na rozříznutí je hotová, objednal jsem do korekcí a hlasitosti v ES Ostrava potenciometry TP169A  25R  2x10k/G, 2x10k/E a 2x25k/L se souběhem 2dB, jinak, než po 10ks to nešlo, takže kdo bude mít zájem, potenciometry jsou u mě. Nedoporučuju používat typy TP163A z EZK, nemají garantovaný souběh.
Až udělám to, co mám, po chvilkách se pustím do dokumentace celého projektu, bude to asi jedno větší pdf s fotkami, klišé desky, osazovákem a poznámkami, které nechám na některém úložišti. Možná tam budou i fotky z realizace, mám tu jeden pár bedýnek, do kterých se tento projekt asi ideálně hodí. Desky jsou volně k objednání u Kohoutů pod označením PCZes, bližší podrobnosti ví Milan. Jinak veškeré elektronické podklady pro výrobu desky /desek/ má opět Milan.
A v tomto zapojení TDA2005 opravdu, fakt nešumí...

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Dobrý den,

minimální množství pro výrobu potenciometrů je od 1.10.2012 100 kusů od
hodnoty.
Je mi líto, ale Vaši objednávku nemohu zadat do výroby.

S pozdravem Papiežová

Takže si podřízli větev sami pod sebou...Eventuálně je možné u Denkla objednat klasické TP169 s očkovými vývody /bohužel ale nemá nic s expo průběhem/, to ale není žádná katastrofa, expo průběh měl být na hloubkách, ale když tam dáte G, nic strašného se neděje. Do korekcí můžete dát TP169 2x10k/G i 2x25k/G, pokud si v korekcích přepočítáte odpory a kondíky. S emitorovým sledovačem se dá do takovýchto korekcí dát prakticky cokoli, ale lepší je držet se nižšího odporu, nízkoimpedanční korekce jsou daleko méně náchylné na indukci brumu. Navíc má Denkl k dispozici i TP169  25k/L, což je tandemák s odbočkou na fyziologii, o kterou byste jinak asi přišli, protože ani u Farnella nejsou tyhle obyčejné poťáky s vývody 5x5x5 mm s odbočkou.
Milanovi pošlu definitivní schéma, protože ani on neví, jaký odpor má být v emitoru sledovačů a jaký odpor na nastavení pracovního bodu, tj. mezi C-B.

Web

(upravil Hordek 28. 6. 2014 11:56)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Škoda, měl jsem u Sinclaira zamluveny nějaké kousky.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

To si snad delaj prdel,člověk to chce od výrobce,bo ví,že jsou dobré a oni si stanovují čím dal nedosažitelnější požadavky (nejdřív po 10 ted rovnou 100) ,jako by je obtěžovalo,že mají lidi zájem.. taky bych si o nějaké řekl,ale pochybuju,že se tu poskládáme na 100ks.. taky bych nepohrdl Kondikama do zdroje a loudness tlačitkem,případně....

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Chlapci, pokud bude dostatečný zájem o kompletní stavebnice, tak já těch 100ks poťáků v ES Ostrava objednám. Deska je totiž dělaná na rozteč vývodů drah 10mm, kdežto standardní poťáky, vyráběné i v Číně i ALPSem mají rozteč drah 5mm.
Tak teď uvažujme, co bude levnější - když millano upraví desku korekcí a udělá se nový film /který notabene tolik nestojí/, anebo se to nechá tak a potenciometry TP169 se připojí do desky vodiči, což mi nepřijde moc košer, protože celá deska korekcí byla a je určena na uchycení do panelu za matice potenciometrů.
Vše hraje do karet úpravě desky na standardní světové potenciometry a zaplacení nového filmu /v mé režii, vymyslel jsem si to já/.
Zde na tomto místě se ptám millana, zda by byl ochoten do toho jít. Desku bychom pracovně i u Kohouta nazvali PCzes 1.5 a mělo by to tu výhodu, že komu se doma válí tandemové TP169A 10-25k/E do korekcí, objednal bych mu desku 1.4, všem ostatním verzi 1.5 - vím o českém prodejci poměrně slušných standardních potenciometrů /tedy s roztečemi 5x5x5/, který vůbec není drahý a je ochoten objednat i exponenciální tandemové poťáky do korekcí a lineární s odbočkou pro loudness, vše od 50ks výše, což už je snesitelné už vzhledem k tomu, kolik stojí.
Co Ty na to, Milane?

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Další možnost je udělat podobnou redukci.

EDIT Leoš : Hippo, byl bys ochoten navrhnout a nechat realizovat pár kousků /4-6 pro začátek/ podobných redukcí na dotyčné potenciometry? Připomínám jen, 
                  že deska je navržena pro použití tesláckých potů TP169A se vzdáleností vývodů drah 10mm, kdežto standardně koupitelné potenciometry mají
                  rozteč drah 5mm, že okolo potů je poměrně málo místa a je třeba se držet s potenciometrem co nejvíc dopředu k okraji desky, anžto bude držet s
                  největší pravděpodobností pouze za matice potů? Pot hlasitosti si asi každý připojí přes osmipinový PSH konektor, doporučuji 25k/Y, který se dá
                  ještě ledaskde sehnat. Uděláš to pro nás? Pokud nemáš čas, nebo Ti brání cokoli jiného, dej vědět, pověříme někoho jiného.
                  Chci jen, aby to bylo kompatibilní na běžně dostupný materiál, když to v ES tak posrali s min. objednacím množstvím.

Příspěvky [1 až 20 z 103]

  Stránky: 1 2 3 ... 6 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£