Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 49 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

  Stránky: ««« 1 ... 47 48 49 50 51 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [961 až 980 z 1,205]

(upravil DJ_Rix 3. 6. 2012 11:45)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

No,hodil jsem to zapojení s tranzistorovým gyrátorem do simulace. Samozřejmě má danhard pravdu,zdvih na basech je +-16dB,na výškách je to už +-22dB. Ovšem ty průběhy,no posuďte sami,mě se to líbí! Viděl bych to na stvoření destičky a odzkoušení jak to hraje. smile

Průběhy zde:

http://djrix.rajce.idnes.cz/Sinclair_BA … yrator.jpg


EDIT: Podle mě se tam prostým zaměněním dá osadit místo toho BCčka i Jfet,možná zbytečně....

Jen nevím,ten gyrátor má podle mě dost velkou šířku pásma kde reaguje,ale snad to nevadí......

(upravil tek 3. 6. 2012 16:11)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Hraje to, na to jak je to jednoduchý, velice dobře. Ale ta šířka pásma se mi nezdá Rixi. Když jsem to kdysi stavěl, měřil jsem to. A tak široký to myslím nebylo. Ale možná kecám, je to dobrejch 10 let, ty tvoje simulace se zatim  ukazujou jako pravdivý smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

No vida, jak "dokurvená" BA-100 spustila lavinu konstruktérské invence. Teď ještě aby sám Rix vyplodil nějaký načinčaný korekčák a už to bude v pucu smile

Web

(upravil DJ_Rix 4. 6. 2012 6:06)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

No,Leoši,nalejme si čistého vína,ona ta BA100 taky není tvoje vlastní autorské dílo,že ano.....
Velká část nejrůznějších zapojení už byla v minulosti realizována,jde jen o to,nekopírovat to neustále se všemi těmi chybami co se v tom v minulosti nasekaly...

V celku je mi buřt že ty do mě ryješ kvůli vlastní tvorbě a a utorství a Betaron se vysmívá tomu dělat simulace na nejrůznější zapojení,sice tedy nejsem inženýr jako ty,ale já si honit triko nepotřebuju,stejně tak totiž bude někdo mrmlat na zapojení s operákem co mám rozdělané,to už někdo předemnou udělal taky,že ano. smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Já používám v korekcích taky obvykle operáky...dokonce používám prasácké pasivní korekce zařazené ve ZV operáku, kde je potřeba těžko sehnatelných exponenciálních potenciometrů...pokud by je někdo chtěl stavět, bez problémů tu zveřejním podklady i za cenu, že mi to někdo ofrfle.  smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

"pasivní korekce zařazené ve ZV operáku"
Že by to byly ty aktivní korekce ? smile

(upravil TheLastUnicorn 6. 6. 2012 0:29)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Tak oni samozřejmě jsou aktivní tím, že jsou v tý vazbě, ale zapojení samotnýho korektoru je stejné, jako u pasivních. A používá se neinvertující zapojení. Jsem to tak debilně napsal jen proto, abych vytvořil představu o co vlastně jde. smile
http://m2.aimg.sk/forig/f_420879877_050def02522488274f9d8f34b498cf32.jpg

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

...vsázím se, že Rix už začíná schéma korekcí prohánět simulátorem big_smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Tak já je změřený mám, moh bych zveřejnit i průběhy. smile Jen prozradím, že výšky v tomhle zapojení nejdou až tak krásně za rukou a bohužel řádně zabírají až na kraji. Zvukově jsem s nima ale dosti spokojen i přes některé nedostatky.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

No vejšky ti nejdou za rukou, jelikož tam máš nesmyslnou hodnotu potenciometru vůči ostatním součástkám a taky odběr z blbýho místa. Tohle si skutečně nasimuluj, ať vidíš, jak to máš blbě. Ovšem zapojení sterováhy, která nemá s korekcema nic společnýho, tak to bych milostivá skutečně blil mad

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Já Ti v tom nebráním. wink
Btw. já to simulovat nemusím, já to měřil přímo na stole, dokonce jsem to i poslouchal. Jinak to vaše honění grafů přes simulace mi občas připomíná srovnávání aut na základě výkonu a točivýho momentu motoru, zrychlení z 0 na 100km/h a maximání rychlosti...:D

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Zajisté, blbou blondýnku nějaké grafy nezajímají, tý stačí, že je to auto červený.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

A ty korekce jsou taky červený? big_smile
Hodnota potenciometru výšek 50k/C je zvolena i přes záběr na okrajích z důvodu sehnatelnosti potenciometru. Zkrátka jsem se snažil vyhnout další komplikaci se sháněním další hodnoty. Přitom všem jsem ale chtěl zachovat určitý zdvih/potlačení na výškách a dodržení dělící frekvence mezi 850-900Hz.
Stereováhu si může udělat každý podle libosti. Jestli si tam někdo strčí tandemák, nebo jí vyoperuje nadobro (stejně jí už dneska v podstatě není třeba) je každýho věc. Já nikomu tenhle výtvor nenutím, spíš jde o ukázku, jak to jde udělat ještě jinak. Že tam jsou některý věci blbě vím. Krom toho se ani neprsím, že jde o nějaký můj výmysl - i tohle je ve své podstatě vykrádačka toho, co už jednou někdo vymyslel.
A samozřejmě si i tohle schéma může každý dotáhnout podle svých představ.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

danhard napsal:

Zajisté, blbou blondýnku nějaké grafy nezajímají, tý stačí, že je to auto červený.

lol

No jo,ale pozor,hlavně nesimulovat! yikes

To nevíš že nevědomost je sladká? Je lepší  osadit k dépéáčku či něčemu jinému korekce co mají prasečí průběh a obrací fázi,kdžy to nevím,tak si rochním,jak to "jde za rukou" lol

TheLastUnicorn:
Klidně hoď ty průběhy,je to jedna z cest,dalo b yse to jistě doladit,tahle pasivní část korekcí se používá často  ve spotřebce.
To co danhard myslel tím potenciometrem výšek je,že ty "dorazový" odpory mají nesmyslný hodnoty,ten spodní 100R (ale i ten horní 1k5) jsou tak k 10k potenciometru,určitě ne k 50k. Pak doladit kondíky a je to. Problém jsou ty potenciometry,tady už platí i to,že se blbě ladí střední poloha,protože průběh dráh nemůže z principu být lineární......

(upravil danhard 5. 6. 2012 11:19)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Problem je, ze ty potenciometry nejsou ani exponencialni,  k dispozici v podstate jediny prubeh 15C, takze se musi rozsah korekci  naladit podle toho.
Kromtoho se uplatnuje na  funkci tolerance hodnoty a take je zarucena horsi tolerance prubehu, nez u linearnich potenciometru.
Co se tyce zvlneni a vzajemneho ovlivnovani charakteristik hloubky-vysky, tak je pasivni korektor ve zv primo obludny a velmi citlivy na hodnoty.


Prubehy potenciometru, Alps to ma podobne
http://www.panasonic.com/industrial/com … 000PE1.pdf
ale 15C je naprosto nesehnatelny a treba ten linearni Alps s aretaci stredni polohy se dela jediny 20k typ.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Taktak,průser navíc je,že s tím lineárem se prostě nedá dostat nad nějakých +5dB zdvihu,právě kvůli tomu že je střední poloha uprostřed odporu dráhy.... sad

(upravil TheLastUnicorn 5. 6. 2012 14:29)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Proto je to takový, jaký to je. Střední poloha u tohohle zapojení samozřejmě funguje a jede to skoro úplně rovně a maximální zdvih v krajních polohách je cca +10dB u 60Hz a 14kHz. Jiný průběh potenciometru jako antilog se ale použít nedá...tedy vlastně dá - lze použít logaritmický, ale pak to funguje obráceně. S lineárem je to úplně blbě, tam je pak rovnej průběh mimo střední polohu potenciometrů. Ten průběh sem dám večer nebo v noci, až budu při druhým počítači. Až takovej průser to zase není.

(upravil TheLastUnicorn 6. 6. 2012 1:30)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Takže tady slíbený průběhy. Jo a ještě se omlouvám, postnul jsem tady původně prvotní, neodzkoušenou verzi...tak jsem to opravil a nalinkoval tu finální. Nicméně změny jsou tam jen minimální - jediná větší změna je hodnota u kondenzátoru výšek - místo původních 68nF je tam 47nF.
http://m3.aimg.sk/forig/f_420880238_09871ebac05017c581f657d86ef4fb7a.jpg
http://m4.aimg.sk/forig/f_420880719_f89f242ff9f3a1d105f51a037fe5031b.jpg

(upravil DJ_Rix 13. 6. 2012 19:59)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Jak jsem napsal,tak nyní číníme. Vzhledem k tomu že pro mě je projekt BA100 už uzavřená záležitost,poprosil jsem Ondru,aby vyvěsil všechny podklady pro korekce BA100 v úpravě schématu ode mne a ve verzi DPS od něj na svůj web,kde jsou pro vás volně ke stažení.

Celá tahle akce byla pro mě velkým ponaučením a do jisté míry i zklamáním jak se někteří lidé mohou chovat.... sad


Pro ty,kteří by chtěli osadit korekce na jiné průběhy jsem připravil několik variant,mění se pouze hodnoty kondenzátorů u basového a výškového potu,vše ostatní zůstává tak jak je to ve schématu a rozpisce.

20Hz/20kHz +-9dB  Basy 330n výšky 3n3
40Hz/16kHz +-9dB  Basy 150n výšky 4n7
50Hz/12kHz +-9dB  Basy 100n výšky 6n8
65Hz/12kHz +-9dB  Basy 68n   výšky 6n8

Kompletní dokumentace k BA100 je dostupná zde: http://luta.7u.cz/files/ba100/

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ano, i pro mě je dost velkým ponaučením, jak se někteří lidé mohou chovat. Nicméně co jsem slíbil, tzn. indikátor s LBčkem a laboratorní zdroj, to splním, pokud mi s tím Mira Čejka pomůže.
BA-100 je i pro mě už uzavřená záležitost, právě popisem, schématem, osazovákem a klišé plošáku začíná pdf dokumentace celého projektu BA, pokračovat se samozřejmě bude BA-200, ať si do toho rýpe kdo chce a jak chce, samozřejmě tam bude schéma, osazovák, klišé desky a tabulky, čím a jak to lze osadit a napájet pro různé výstupní výkony, pokračování je BA-300, což je univerzální zdroj pro dva druhy 35A usměrňovačů a pomocným zdrojem pro napájení např. ventilátorů a různých pomocných zařízení /BA-100 e napájena z kladné větve hlavního zdroje pro BA-200/ a zkusíme i nástřel BA-400, což je Appolito se dvěma ARN188/07-4 a jedním DT300.
V tomto směru bych poprosil lidi, kteří mají přes reproduktory daleko větší znalosti a zkušenosti než já, zda by ze sortimentu Monacoru nevybrali reproduktory, ekvivalentní ARN188/07-4, aby bylo možno Appolita vyzkoušet, doladit a publikovat. Asi takto - můj cíl je kompletní ozvučovací řetězec. Nemám sice hudební ani absolutní sluch, nicméně jestliže je s řetězcem BA-100 + BA-200 spokojený Betaron, což je dnes už téměř profesionální muzikant, má to pro mě jistou váhu. Zkusím si od Betarona zesilovač BA půjčit, koupím pár flašek dobrého červeného a pozvu ještě dva profesionální muzikanty s absolutním sluchem, působící ve Zlínské filharmonii a bydlící u nás ve městě. Porovnávat se bude s DPA380, vybaveným na vstupu Moskalou. Pakliže nebudou výhrady, bude to pro mě velmi směrodatná věc, pokud výhrady budou, upravíme dle jejich výhrad.

Web

Příspěvky [961 až 980 z 1,205]

  Stránky: ««« 1 ... 47 48 49 50 51 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£