Téma: Řízení ventilátoru

Zdravím,
Dostal jsem zadání úlohy které zní navrhnout regulaci 200W ventilátoru 12Vss pomocí potenciometru a k tomu doplnit pojistku ve stylu: Jetliže teplota překročí určitou mez, sepni ventilátor pomocí tohoto obvodu na 100% výkonu.
Takže jako schéma jsem vybral toto: http://www.djpeak.cz/elektrotechnika/pw … ulator.htm
Vypadá to jako jednoduché a funkční.
A teď k tomu zbytku, napadl mě rozpínací termostat ve spojení s malým relátkem jak je to tady na obrázku:
http://img.infun.cz/thumbnails/509c8638af3f443b66752588a42f6bfa.jpg
Pokud bude teplota nižší než nějakých 90-95°C tak se to musí dát ovládat potenciometrem.

Takže otázka, je možné to takhle zapojit? Nebo je to blbost a přemýšlím nad tim moc "vědecky"? Nebo je to uplná kravina? big_smile

Nebo mne napadla varianta kdy bude relátko zapojené přes termostat a ve chvíli kdy termostat rozepne, tak relé jedním kontaktem odepne ventilátor z řídící desky a druhým ho připojí přímo na autobaterii?

Web

Re: Řízení ventilátoru

protože nikdo neodpověděl, přidám svůj názor..udělal bych to tak, že bych dal ten pwm obvod na ventilátor a k němu úplně mimo termostat s rele přímo k ventilátoru. tj pokud se nějakým způsobem poškodí pwm budič a nastane porucha a dojde k vzrůstu teploty, relé sepne ventilátor přímo do země místo mosfetu..

Web

Re: Řízení ventilátoru

Jasný, díky. Měl jsem podobnou myšlenku. smile

Web

Re: Řízení ventilátoru

Tak to spínání ventilátoru jsem už vyřešil, jen mě teď trápí horší věc a to sice že jsem poskládal uvedené zapojení s BUZ11, ale má to háček. Při menší zátěži není problém, zapojení normálně funguje. Jakmile ale pověsím na tento modul ventilátor na chladiči, tak se ten "koncák" prorazí ihned při zapnutí. Mám podezření že nevydrží ten proud který protéká při zapnutí.

Takže se chci zeptat... Nejsem žádný extra teoretik v téhle problematice.
Dal by se bez problému vyměnit ten BUZ11 za něco silnějšího? Třeba mi padnul do oka IRFZ48N a jestli tuto regulaci někdo už použil, tak jak je nutné ten koncák chladit?

Web

Re: Řízení ventilátoru

Polopaticky: "silnější" tranzistor víc vydrží... Horší je měnit slabší za silnější smile  Jestli se má chladit se snadno spočítá z výkonové ztráty na tranzistoru protékajícím proudem cca 20A (pro 12V/200W). P=R*I*I
=0.014R*20*20 tj cca 6W. Bez chladiče uchladíš jen cca 2W. Takže chladič. A jaký? To vypočteš z rozumného oteplení ( tepelného odporu chladiče). Např. pro chladič s 6°C/1W ti výjde oteplení 6x6 tj. 36°C + teplota okolí 20-30°C dává cca 60°C na chladiči - což je OK... Pokud chceš oteplení menší (menší chladič), tak dáš dva tranzistory paralelně, nebo si najdeš jiný s menším odporem v sepnutém stavu...

Re: Řízení ventilátoru

Pardon, přišel jsem v tu dobu z hospůdky a nějak mi to moc nepálilo lol Dobře, díky zuki. To že bych měnil slabší za silnější myslíš jak? Trochu se v tom pohybuji, ale nevím zda-li můžu tyto mosfety mezi sebou jendnoduše zaměnit. Chladič jsem si na tohle pořídil tenhle: http://www.ezk.cz/e-shop/obalka.php?id=14788 CHL142/50-BLK z EZK Takže podle těch výpočtů by to mělo být OK. Jen to bude použité v prostředí kde teplota okolí může přesáhnout i 40°C (uvnitř auta) i tak by to ale mohlo být v únosných mezích.

Web

Re: Řízení ventilátoru

Mosfety lze celkem snadno měnit mezi sebou. A i paralelní řazení je o něco méně problematické než u bipolárů (klasiky). Zejména pokud se jedná jen o DC provoz. Až u kmitočtů nad cca 0,1-1MHz se  mohou významě lišit spínacími a rozpínacími časy (včetně časů interní diody mezi S a D)...  Důležité pro DC provoz je odpor v sepnutém stavu a potřebné řídící (ovládací) napětí pro dosažení jmenovitého (minimálního) odporu v sepnutém stavu. To se může lišit dle provedení. Logické FETy mají řídící napětí od cca 1V až do cca 4V. Klasika od 3,5V až do cca 10V. Vše potřebné bývá uvedeno v konkrétních pdf.

Re: Řízení ventilátoru

IRFZ48N
vs. BUZ11

Pokud tedy čtu správně informace z datasheetů, je IRFZ "bytelnější" a bez problému zaměnitelný za BUZ. Je to tak? smile
Při paralelním řazení předpokládám dva až tři kusy "pro lepší pocit".

Web

Re: Řízení ventilátoru

IRFZ mají i větší povolený ztrátový výkon, takže budou jak píšeš bytelnější. Při použití dvou IRFZ48N paralelně je asi uchladíš jen AL křidélkama s cca 25°C/1W. Ale čím lépe je chladíš, tím mají menší odpor. Při 100°C mají už skoro 1,5x větší odpor v sepnutém stavu... takže by se s těma křidéklama ohřáli asi tak odhadem na těch 100°C...

ps.: Nevím jak moc je indukční ten ventilátor a zda se na něm neobjeví špičky napětí při rozepnutí. Dal bych k němu preventivně antiparalelně 3A diodu... nebo aspoň nějaký RC. 

Pokud bys dal jen C a fet bys otvíral příliš rychle, tak se snadno v kolektoru (D) objeví proudové rázy řádu stovek A. Pak je taky možné otvírat fet "správně" rychle. Tak, aby se nevytvořila příliš velká špička od kapacitní složky zátěže a zároveň se nevybočilo z SOA fetu. Dá se v to ovlivnit i přiměřeným odporem (10R -1000R) zařazeným sériově k bázi (G). Tj. mezi ovládací signál a bázi. Ten R s kapacitou báze vytvoří pomalejší náběh tranzistoru. Taky R může omezit nějaké ty parazitní (nechtěné)špičky napětí pronikající do jeho řízení.... Občas se R hodí, když v okamžiku destrukce tranzistoru někdy projde kolektorové napětí do G. Tím R se oddělí řízení od "siloviny".

Nevím jak to řídíš, ale já dávám ten sériový R (min 10R, dle spínací frekvence) před G tranzistoru vždycky.

Re: Řízení ventilátoru

Řídím to pomocí NE556, je to dvojitý časovač a potenciometrem se nastavuje střída signálu. V základním schématu je v gejtu odpor 10k. Antiparalelní diodu už u ventilátoru mám. Spínací frekvence je nastavena na 100Hz.

Web

Re: Řízení ventilátoru

Teď jsem si všiml, že v tom schématu je mezi výstupem 555 a Gejtem MOSFETu odpor 10k, což je nesmyslná hodnota hodně zpomalující spínání a zvyšující ztráty, rozumná hodnota je cca 10R až 100R jak píše Zuki...

Web

Re: Řízení ventilátoru

Určite by som tam dal tú ochrannú diódu (antiparalelne k záťaži - tak ako radil zuki, možno nejakú rýchlejšiu). Nečudoval by som sa ak by sa ten tranzistor odpaľoval práve kvôli tým naindukovaným špičkám.

Re: Řízení ventilátoru

Antiparalelní dioda na zátěži už byla a stejně to jeden BUZ11 nestrávil smile
Mě se právě zdálo že je tam divná hodnota podle toho co psal Zuki a taky to bylo znát, ten chladič co jsem k tomu účelu koupil byl teplý už při zatížení malou vrtačkou na díry do DPS.

Web

(upravil zuki 21. 5. 2012 19:35)

Re: Řízení ventilátoru

BUZ11 by neměla být teplá od malé vrtačky na DPS !  I s 10k v G. Těch 10k je už dost velká hodnota a způsobí, že po dobu odhadem 0,1ms tranzistor vede v lineárním režimu (pomalu se otvírá) a pálí se na něm nějaký ten W navíc... Vzhledem k předpokládané periodě 10ms je to ale zanedbatelné... A těch 10k v G tranzistoru tam měl autor sch proto, že (jak jsem si teprve teď shlédl sch a popis) paralelně k zátěži (motoru) měl elyt 2200uF. A menší odpor by rychle zapínal tranzistor a kondíkem a trazistorem by se proháněly dle kvalit kondu desítky až stovky A.

Typoval bych si, že si asi zvýšil frekvenci a pak se trazistor s velkým 10k odporem v G pohyboval v spíše lineární oblasti a nestíhal pořádně spínat... A BUZ11 v kontinuálním módu např. při pomalém rozběhu motoru vydrží dle SOA jen např. 10V/7A... Ona je to celkem prasárna dávat (dle návodu) přímo za spínací prvek velký kondík. Správně tam má být ještě cívka (tlumivka) a rekuperační dioda...

U indukčních aplikací se občas při zjednodušení využívá indukčnost zátěže a její akumulační schopnost (setrvačnost motoru)... Pokud je tam velký kondík s malým ESR, dá se vhodnou (ani malou ani velkou) hodnotou R v G nastavit jakžtakž spolehlivý provoz, ale musí být vše dost předimenzované...

Re: Řízení ventilátoru

Tak já tedy nakoupím nějaké IRFka do zásoby a budu laborovat a zkoušet doma na stole smile

Web