(upravil sinclair 12. 5. 2012 23:32)

Téma: Indikátor vybuzení

Kdo se ujme solidního nakreslení dvoukanálové desky pro indikátor vybuzení se záchytem špiček, použitý IO je LB1412. V ČR se koupit už asi nedá, ale slovenský Avelmak jej běžně vede. Mám to vyzkoušeno jen tak na drátech a je to super, indikátor je sám o sobě logaritmický a zdaleka tak nežere, jako současné LM3915 a podobné. Indikátor s tímto obvodem je skutečně efektní, jak už jsem napsal, má záchyt špiček, ale není to jenom nějaké blikátko, je to plnohodnotný v decibelech cejchovaný logaritmický indikátor, jednoduchý jak facka. Chce se do toho někomu?
Zde je datasheet, ať ho nemusíte hledat
http://www.datasheetcatalog.com/datashe … 1412.shtml

P.S.: přiznám se bez mučení, že současné návrhové systémy jako Eagle, Protel a podobné jsou pro mne už španělskou vesnicí. Nicméně mohu být užitečný při konzultaci návrhu desky a následném testování. Myslím, že kdyby se do toho nacpaly současné vysocesvítivé ledky, které už při 5mA málem oslepují, byl by to parádní doplněk jakéhokoliv zesilovače. Jednu LB1412 jsem si přes Martina Kurpela v Avelmaku koupil, vyzkoušel a je to fakt paráda a to jsem v tom měl obyčejné 10mA ledky. Spotřeba proudu minimální, asi jako A277D. Jednu dobu tyhle obvody používala firma Crest Audio, ale poté, co Sanyo omezilo jejich výrobu, používají už cosi jiného, bez záchytu špiček, ostatně si to můžete prohlédnout na crestaudio.com jsou tam skoro všecka schémata a velmi dobré indikátory jsou v pultech X4 /X-Four/ a X8 /X-Eight/.

Web

Re: Indikátor vybuzení

Leoši, mohu se nabídnout, že bych desku nakreslil, v Eaglu umím. Pokud máš o spolupráci se mnou zájem, dej mi vědět mailem. Pokud chceš, mohu ti na ukázku poslat pár mých desek co jsem si kreslil.

Re: Indikátor vybuzení

Leoši, nebude to zbytečná práce? LB1412 je v ceníkju Avelmaku, ale na skladě ho nemají. Cenově je srovnatelný s PIC16F88-I/P s kterým se dá udělat indikátor s 2x 16 LED s pamětí špiček a konstrukce je už zpracovaná včetně DPS. http://s-o.webnode.cz/vu-metr/
Nahrání programu do PIC by tu zvládlo víc lidí, stačilo by zadat poptávku do bazaru.

Re: Indikátor vybuzení

Indikátor viz předch. Hippo007 mohu doporučit. Stavěl jsem ho taky a je super.

Re: Indikátor vybuzení

OT: osobne jsem si oblibil BA6822S - v CR se sehnat neda, ale prodava jej UTCsource na ebay za 2.5USD kus. Take je super - navic ma dva kanaly (multiplexovane), jeste vyssi citlivost, spotreba v klidu 10mA (5V), nastavitelny attack a release.... ale je to SDIP a vstupni odpor ma kolem 3k...

(upravil TAZ 13. 5. 2012 20:49)

Re: Indikátor vybuzení

Hippo007  já na to nakreslil novou a myslím i lepší desku https://picasaweb.google.com/1043005646 … 9521001138

Web

Re: Indikátor vybuzení

TAZ, já to  mám úplně stejne smile.  Akorát ty ledky mám do mírného oblouku.

Re: Indikátor vybuzení

tek , no ta původní deska byla prostě nepoužitelná, ale jinak ten indikátor funguje dobře

Web

Re: Indikátor vybuzení

Hezký to máš, konektor je dobrý nápad. Propojky a velikost desky na původním návrhu se mi nelíbily. Ale úprava je jednoduchá.

(upravil luta 14. 5. 2012 10:33)

Re: Indikátor vybuzení

předpokládám, že před ten PIC jste dali ještě nějakej OZ jako buffer... Ty usměrňovací diody by patřily zavřít do ZV s operákem což by taky přispělo k oddělení té 100n kapacity od vstupního signálu.. jinak je to na linkové úrovně dost naprd..

Web

Re: Indikátor vybuzení

Chlapi kruci, já ty PICky nemám moc v lásce. Někde mám schéma pro A277D v tandemu, tj. 24 ledek na kanál. Má to regulaci jasu ledek a 24 ledek rozměru 2,5x5, tak to už je indikátor. A277D umím sehnat asi za 15Kč, libovolné množství.

Web

Re: Indikátor vybuzení

Leoši neblni, pořád se tu vytahují samé archiválie, technika de dopředu

Web

Re: Indikátor vybuzení

Omlouvám se, že to tu spamuju, ale mám trochu OT dotaz. Jak je v procesoru řešeno zlogaritmování a paměť špiček? Rád bych si taky nějaký napsal smile
Jinak procesory odrazují hodně začátečníků od stavby, možná, kdyby se zajistila trvalá dodávky naprogramovaných MCU s poštou za pakatel... sinclaira chápu, s PICem to prostě není ono smile

Re: Indikátor vybuzení

Dohnalik: Hardwerově snad nijak. O všechno se postará příslušný program v něj. Ten procesor jinak "umí nic".

(upravil Dohnalik 14. 5. 2012 14:50)

Re: Indikátor vybuzení

Však ano, to mi je jasné, ale ptal jsem se jak, teoreticky. Já bych si to napsal pro AVR v C, s PICy neumím. Pokud se hodnota z ADC převodníku zlogaritmuje, tak jak a jakým logaritmem a poté jak ukládat špičky, EEPROM? Nerad bych to tu sinclairovi zasíral nečím, co nemá rád, tak poprosím, kdyby byl někdo ochotný a vysvětlitl mi to sem. Díky

Re: Indikátor vybuzení

Rovněž by mne velmi zajímalo, jak PŘESNĚ logaritmovat průběh toho indikátoru a jakým způsobem zobrazovat - a samozřejmě viditelně podržet - špičky v tak nespojitém signálu, jako je hudba. Opravdu se přiznávám, že s PICy a podobnými srandičkami nemám vůbec zkušenosti - je to možná tím, že v době mého studia nic takového neexistovalo a tudíž nebylo jak a proč se to učit. Možná právě proto tomu jaksi nedůvěřuju a nesnesu ani operák ve výkonovém zesilovači, maximálně tak v DC servu, jinde ne.
Možná právě proto bych rád v takovémto modulu analogový IO i za cenu toho, že bude mít pouze 12 ledek na kanál, ale zcela přesně logaritmicky kalibrovaných bez toho, abych musel danému IO předřadit další dvojitý OZ, který se postará o logaritmování, jako tomu bylo v případě např. A277D nebo UAA180.

Web

Re: Indikátor vybuzení

No, logaritmizaci má v tabulce, ta se dá lehce upravit, sám to tam i píše . A špičku je jednoduché zobrazit, ze signálu se vybere největší amplituda, ta se uloží a po nějakou dobu se zobrazí příslušnou led. Jinak ten indikátor chodí slušně. Jen by opravdu potřeboval udělat úpravu, tak jak psal výše Luta. Pokud se toho někdo shostí, překreslí to, sem ochoten na to udělat dps a poslat mu je na testy.

Web

Re: Indikátor vybuzení

Logaritmovani je tam reseno prevodni tabulkou - aproximace linearnimi useky mezi body te tabulky. Je to tak v kalkulackach a nikdo si snad zatim nestezoval smile
V praxi jsou tam ale ulozeny logaritmy a  je provadeno jenom rychle porovnavani - logaritmus je monotonni funkce a navic je potreba jen vedet ktera ledka ma svitit, takze to lze takto udelat...

Re: Indikátor vybuzení

Zadny logaritmovani tam neni, ne ze by to ten procesor nezvladal, ale protoze by to bylo zcela k hovnu, staci uplne komparator s hodnotama, ktery potrebujes pro jednotlivy ledky. Dokonce si to muzes udelat dostatecne nobl a pridat tam mezihodnotu a polovicni jas te ledky, jemneji to nema smysl.
Spicky vyhodnocujes take uplne stejne, pred analogovym vstupem musi byt spickovy usmernovac, staci kdyz ma odezvu aby to stihal zpracovat AD prevodnik, to je asi 100us na kanal.
Co uz udelas s takovou radou hodnot pri zobrazeni zalezi uz zcela na programu.

Re: Indikátor vybuzení

Jednoduché indikátory vybuzení nebo VU metry se řeší na to určenými obody , ale pro ty, co nechtějí pic a sním spojené případné rušení se nabízí indikátory na principu komparátorů, tak jak nastínil danhard. Indikátory na bázi komparátorů má velice pěkně zpracované Alan Kraus a v AR jich najdete až až ...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web