Téma: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Zdravím páni,

chcem sa po dlhšej dobe ukázať s mojim najnovším dielkom, ktoré bude súčasťou pripravovaného stereo tri-amp zosilňovača.
Vzhľadom na to, ako zložito sa tu riešila kvalita súbehu bežne dostupných potenciometrov, riadenie poťákov Alps s motorčekom a nakoniec paketového Moskalovho prepínača, ktorý ste chceli ovládať prevodovkou mi to nedalo a navrhol som a zostrojil jeho diskrétnu digitálnu verziu.
Pozostáva z 24 relé na Moskalov odporový rebrík + 2 relé na loudness. Relé sú ovládané cez spínací tranzistor, pri cievkach je ochranná dióda. SMD relé sú 2c monostabilné na 4,5 V, omron G6K s pozlátenými kontaktmi. Tranzistory relé sú riadené cez 74HC138 dekodéry, ktoré zaisťujú zopnutie iba jedného relé súčasne pomocou 3 adresných a 3 chip select vstupov. Celá sranda je riadená modulom Arduino Mega (založeného na Atmel mikroporocesore). Má k sebe pripojený rotačný enkodér polohy an ručné prepínanie a takisto IR prijímač na ovládanie ľubovoľným diaľkovým ovládačom.

http://www.fotoadrian.sk/tech/triamp/m1.jpg
http://www.fotoadrian.sk/tech/triamp/m2.jpg
http://www.fotoadrian.sk/tech/triamp/m3.jpg
http://www.fotoadrian.sk/tech/triamp/m4.jpg


Môžem povedať, že pán Moskala pri návrhu odviedol skvelú prácu a loudness obvod má príjemný zvuk, nevtieravý. Za bežnej prevádzky to má spotrebu 5 V 22,5 mA, loudness je štandardne zapnutý. Ak prepnem prepínač na direct a zopnem paralelne ešte 2 relé, ktoré prepínajú loudness, stúpne spotreba na 63,6 mA 5V.

Čo sa týka "krásy dosky" Iste sa dalo aj lepšie, no to už by bolo cenovo "mimo mísu". Doska má rozmery 27 x 7 cm, tak, aby vošla na výšku pozdĺž 2U rack modushop škatule. Je obojstranná s rozliatou zemou na opačnej strane.

Cena bola zaujímavá, relé som kúpil od kolegu, ktorý si kúpil na Ebay celú rolku 100ks, takže som to mal za 0,7 E za kus. Odpory sú skladové zásoby. Nemal som chuť na SMD odpory... KAždá stupeň je tvorený dvojicou odporov, je to trochu napárované, takže presnosť oboh dráh je pod 0,5 %.

Toť vsjo, prosím komentáre smile

PS: ak by ste mali niekto nápad, ako urobiť zaujímavo balance, aby sa to k tomu hodilo, predsa naše obývačky nie sú ideálne a vedieť si tak prepínať balance diaľkovým ovládačom medzi dvoma pozíciami, napr "od jedálenského stola" na pozíciu "na gauči" by bola pekná drobnosť smile

Adrián

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Pěkné, asi to máš podle rozměru  a těch napájených odporů jako pokusný vzorek. Pokud by se to smrsklo tak bezva věc..Kolik to vyššlo, ty relata neco stoji..

Web

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

JE to prvý pokusný vzor, na DPS by to chelo ešte popracovať, no pre tie malé rozmery a trochu moje zrakové nedostatky tie drobné veci nebolo ľahké dávať dokopy. Takisto ak by bol otreba niečo prerobiť, tak na menšej DPS by to bol vcelku problém. Tak cenovo ako som písal, relé za cca 20Kč kus (x 26) odpory skladovka, Relé v takom SOS elektro sú ale cenovo niekde inde, než sa mi ich podarilo zohnať, teda okolo 30 - 35 Kč za kus. DPS obojstranná s predlohami a vŕtaním tak 500 Kč, robota pri návrhu DPS - na nezaplatenie. Celkovo tak 1200 Kč + modul Arduino s riadením tak na 500 Kč.

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Máš to moc pěkné.
Jaký je rozsah regulace? Je nějak ošetřeno časově spínání relé aby to nelupalo?

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Nazdar JeF, diky za pochvalu.
K technickým detailom: Rozsah regulácie je rovnaký ako pôvodné zapojenei pána Moskalu, teda od - 60 do -18 dB po 3 dB a od -18 po 0 do s krokom 2 dB. čo by som upravil, je posledný krok medzi -2 a 0 dB, je to vcelku počuteľný skok.
Relátka sa zapínajú vždy len jedno súčasne, teda lupance by mohli vznikať. Avšak chcel som vyskúšať, ako sa bude v praxi chovať zotrvačnosť relé, teda že čas zopnutia aj rozopnutia je približne rovnaký, teda okolo 3ms. V praxi regulátor nemá problém ani s prudkým pridaním hlasitosti, pekne prejde celou stupnicou a rovnako aj so stíšením. Lupance vzniknú pri veľkej hlasitosti basovej zložky v hudbe, teda predstavte si, že prepínate hlasitosť skokovo práve vtedy, keď je sínusovka basových nástrojov v špičke. Logicky tam nastane skok, no ten sekvenciou spinania rele principialne neovplyvním. Chelo by to logiku spínanai v nule smile Zo skusenosti toto vzniká velmi málo takých rušivých momentov pri normálnej hudbe a viac počuť šťukanie samotných relé než tieto lupance. čiže, kto sa chce pustiť do stavby reléového prepínania, nebojte sa lupancov.

(upravil Dohnalik 11. 5. 2012 21:09)

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Bomba, fakt moc pěkný smile Naladil jsi mě, rád si postavil něco podobného. Trochu OT se zeptám, programoval jsi to v tom Arduino IDE, nebo C, případně ASM? Mohl by jsi mě prosím nechat nahlédnout na kód? smile Logika spínaní v nule by snad tak složitá být neměla, či? Usměrním vstupní signál a přes ADC jej vyhodnocuju. Ale možná by to ta mohlo zanášet trošičku rušení...

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Moskala je moje slabost. No, s těmi SMD relátky už je to  akceptovatelný. Viděl jsem to před lety na netu (snažil jsem se to znova vygooglit, ale už se mi to nedaří) udělané s relátky LUN. Ale to byl hroznej bastl, minimálně 3x tak větší než tohle.
Tohle, po úpravě desky (je zbytečně velká) by mohlo být jedno z použitelných řešení. Taky Arduino se mi zdá jako dobrá volba. Je jako dělaný na podobný věci.
Jakou plánuješ k tomu indikaci? Display nebo nějaké ledky?

(upravil JeF111 11. 5. 2012 22:06)

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

To spínání v nule u reálného hudebního signálu není sranda. Dá se tak ošetřit lupání se signálem na nejnižších basech, ale nedovedu si představit softwarové řešení. Snad jsou tu zdatnější programátoři než jsem já lol
Na menší desce bych o to měl opravdu zájem. Myslím že ani nebude třeba SMD potvor místo těch sexy tesláckých odporů (taky ty SMD zrovna nemiluju), stačilo by promyšlenější uspořádání.

Na čem je ten Adurino postavený? Je to AVR? Přemýšlím o možném rušení stálým hodinovým signálem/stálou aktivitou MCU, i když nic nedělá.

Upřímně - nejsem zastáncem loudness, teď ho ani nemám. Ale při velmi tichém poslechu (tuner jako zvuková kulisa) bych ho celkem ocenil. Moskala se mi jeví jako jediná rozumná možnost.

(upravil luta 11. 5. 2012 22:18)

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

co by tě tam tak tolik rušilo? Rele je galvanicky odděleno..AVR má třeba napájení extra trafem..deska s CPU mimo desku rele.. když se udělá dobře deska tak řízení rele nezasahuje do signálových spojů a rušení musí být nulove smile

SMD ze strany bottom by tu kompaktnost právě mohlo docela dobře vyřešit..zkrátilo by to délky cest.. nebyla by to taková obrovitá DPS..

spínání v "nule" je u audia asi trochu problém..šlo by to vyřešit analogově pomocí OZ a optočlenu.. mcu by přes interrupt chytal "nulu" nebo spíš asi co nejnižší úroveň napětí blízkou nule, a prováděl změnu hlasitosti..u sinusu je to lehký ale u hudebního signálu by to chtělo trochu promyslet.. smile

Web

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Na tohle se dají použít mnohem lépe tyhle relátka: http://www.ges.cz/cz/dss4-1a12-GES05700099.html
Pak je rozměr samozřejmě ještě v kombinaci s SMD lepší..:)

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Problém s rušením určitě nebude. Navíc Arduino vyřeší i spínání vstupů a DO. Akorát to bude všechno několikrát tak dražší než vlastní korekce smile

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Zdravím, vďaka za reakcie, skúsim odpovedať zaradom:
Dohnalík: pôvodne som sa to snažil programovať priamo v AVR štúdiu, robím aj s Asm a aj C, avšak programovanie knižnice na dekódovanei DO sa mi faaakt, enchcelo riešiť a prevzal som hotový framework v Arduino 1.0 vývojovom prostredí. Kód je "fuj", v momentálnom stave riešim len to prepínanie a diaľkové ovládanie na skúšobné účely. Keď budem mať hotové ďalšie moduly, kód "učešem" a bude tam aj prepínanie vstupov riadené tlačidlami z predného panela alebo diaľkovým ovl., takisto využijem ADC konvertor a pripojím k arduinu aj led stupnice po bokoch ovládacieho gombíka hlasitosti, ktorý bude indikovať nastavenú úroveň Moskalom, prípadne bude prepnuteľný do režimu tak, aby ADC konvertor vedel napr. s rýchlosťou 100 samplov za sekundu použiť ledky aj ako VU meter... Plus to bude riešiť podsvietenie ovládacích prvkov - vyberiete vstup a tá ikona bude svietiť. Taký nástrel dizajnu pripájam na obr. nižšie. Stále sa mi na starých Tesla rádiách páčili tie symboly, čo svietili, preto grafický návrh smile Dizajn by použil princíp ako môj predošlý zosilňovač, kde som gravíroval predný panel z plexiskla, ten čo svietil na červeno.. tento by bol amber.

http://www.fotoadrian.sk/tech/triamp/predny_panel.jpg

TEK: indikácia, ako som spomínal, napr. pomocou tej stupnice LED diód. Vedelo by to zobraziť aj stav nastavenai balance (rozdielna výška stĺpčekov), hlasitosť a aj vybudenie. Vhodný ručičkovú VU meter som nenašiel, aj keď by som si stupnicu vedel dať laserom vygravírovať. Som otvorený nápadom, ak nejaké máte.

JEF: je to AVR, konkretne toto Arduino je doska okolo  Atmel ATmega2560, má to dosť pinov a sám by som si ju lepšie nevyrobil. Plus má konektivitu na USB port - prevodník. Čiže, bude sa dať ľahko upgradovať zosilňovač a firmvér. Čo sa týka rušenia, na koncové stupne sú samostatné dva toroidy, plánujem dual mono, z nich je potom urobená stabilizácia na +/-15 V na zosilnenie signálu. Na napájanie predného panela a elektroniky je samostatný 12V trafáčik, ktorý robí 12VDC, ktoré spínajú toroidy s koncákmi a plus za tým je ešte stabilizácia na doske Arduino, ktorá vyrába 5V pre čip a relé... zeme sú uzemnené, rušenie pri testovaní na stoel s modulmi LAMA od Opampa nepozorujem žiadne počuteľné. Bude to chcieť ale na osciloskop...

LUTA a DJ_RIX: pôvodne som chcel dosku jednostrannú, preto tá topológia - dalo by sa to ešte zahustiť, ale nechcel som si znemožniť prípadné opravy DPS, ak by som v prototype spravil chybu a nemal na to miesto... Ale v 2 alebo 3U krabici na výšku od modushopu, keď to dám pozdĺž predného panela, to proste zavadzať nebude smile
Inak, tie relé sú fajn, ale ja mám dvojpólové relé, teda jedno relé na stereo a teito relé, ktoré uvádzaš, sú mono, teda, by ich trebalo 2x viac. +, mohol som si vybrať také relé, aké kolega kúpil v rolke z Ebay za polovičnú cenu za kus, než by som to kúpil v SOS elektro napr....
To spínanie v nule fakt nie je kritické, bolo by to potrebné počuť, ale zas, kto z nás sa pri počúvaní hudby nonstop hrá s gombíkom hlasitosti? smile

TEK: no, cena Arduina je tak 20 EUR, cena tojho moskalu s relé tak 50 - 60 EUR...

Otázka, ešte by to chcelo balance obvod, v praxi mi to chýba, keď mením polohu z postele ku stolu. Máte nejaký nápad, ako an to? NEviem, či by sa tam nehodilo tiež utobiť neičo diaľkovo ovládateľné pomocou relé...

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Na balance bych se možná nebál použít „obyčejný“ motorový alps. Byl by někde vevnitř bez přístupu a ovládání by zase řešilo AVR přes rotační enkodér + dálkáč. Pokud by bylo potřeba, tak by se dala udělat zpětná vazba v podobě takového toho díravého disku, který se nachází v tiskárnách, myších...umístit jej na hřídel potu a snímat jej optočlenem.

Jinak držím palce, zatím to vypadá moc pěkně a doufám, že budeš průběžně informovat smile

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Dohnalik: Znie to tiež zaujímavo, no ešte mi nejaké relé zvýšil ia tak ma napadlo, že by som za Moskalovým regulátorom dal ešte jeden neinvertujúci  buffer a za ním vyskladal dva regulátory - rebríky podľa http://jos.vaneijndhoven.net/switchr/index.html , kde stačí len log2(N) relé, teda so 6 relé by som vedel vyskladať 32 polôh balance. Ako ale vidno zo schémy na uvedenj stránke, buď vstupná alebo výstupná impedancia nezostávajú konštantné, preto sa mi tento prístup nedaril oaplikvoať ani na Moskalov regulátor, dke som si to chcel zjednodušiť a urobiť to excelentnejšie. Aj keď som delil Moskalu na akoby dva poťáky - nad a pod odbočkou, tak tá impedancia robila problémy, preto to mám surovo čo level, to relé.

PS: budem informovať, rád, len neviem, asi to nechám v tomto threade, nech nezakladám druhé, aj keď to bude trošku všeobecnejšie než len o Moskalovi. Tak schematicky čo to vlastne staviam:

Tri-amp stereo zosilňovač + 3-pásmové bedne z repro Visaton (viac v lete, až sa dostanem aj ku dielenským prácam)

Vlastnosti zosilňovača:
- doska 5 pomocou relé prepínaných vstupov s nastaviteľným zosilnením alebo útlmovým článkom pre prispôsobenie úrovní na niektorých vstupoch + linkový výstup;
- za tým Moskalov regulátor - viď tento článok;
- za tým obvod balance + mute (relé ovládajúce koncáky LM3886)
- za tým 3p elektronická LR výhybka, podľa simuácií repro v Boxsim cca delenie 300 / 1850 Hz
- za tým 6 koncových stupňov LaMa (dik Opamp ešte raz smile s LM 3886
- koncepcia dual mono - 2 x 150 VA toroidy s 10 000 uF na toroid ( kanál alebo vetvu) + 2200 uF na každom koncáku, teda dokopy 16 600 uF na kanál;
- Atmel AVR (arduino) riadiaca elektronika;
- samostatný zdroj na ovládanie elektroniky - 12V plus "kvázi softstart" na toroidy (najprv zopnem jeden a o 1,5 s zopnem druhý), Moskalu, diaľkového ovládania, vstupov, balance, tlačidiel a indikátorov predného panela;

- vlastnosti repro - veľkosťou a tvarom podobne než skvelý projekt o člena "Kocour" - stĺpové 2x basový Visaton, 1x streďák + 1x výškový, korekčné členy k jednotlivým meničom - teda spojenie aktívnej výhybky a pasívnych korekcií.

No, ešte to bude veľa práce, nákresy simulácie, schémy a zapojenia už sú urobené, no ešte to zmontovať smile

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Jedna dost zásadní informace,kterou jsem vypozoroval v simulaci Moskaly s potenciometrem ALPS: JE dobré,aby následný stupeň neměl impedanci menší než asi 100k,pak už dochází k ovlivnění průběhu korekce. tedy oddělit sledovačem,pak by bylo jedno že se mění impedance balance.

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Pokud by se to udělalo nějak tekhle http://www.amb.org/audio/delta1/ tzn deska s rele a odpory odděleně od CPU, dálkově ovládatelné byla by to príma věcička..nadějný projekt o který by byl zájem

Web

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

DJ_RIX, áno, počítam s tým, odsimuloval som si to  47kOhm, čo mi príde ako rozumný kompromis medzi ovplyvňovaním a "manažmentom šumu".

reeb: hmm, skvelý projekt, videl som ho raz kdesi na webe, ale nečítal to do podrobna. Bolo ba zaujímavé urobiť kombinovaného moskalu a balance riadeného procákom.. No, po skúsenostiach s týmto súčasným zapojením, by som sa možno do toho časom aj pustil, uvidíme.

(upravil mechanik 20. 5. 2012 15:59)

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

tiež ma napadlo riešiť reguláciu hlasitosti pomocou relé no vychádzalo to dosť draho s relé ktoré som chcel použiť... a povedal som si že je to až príliš velká šialenosť big_smile  na slovanete som čítal o tom ako sa dá použiť o dosť menší počet relé, bola tam k tomu schéma, neviem či to tak nemá aj Frank v DRC, no ale to by asi už nešlo použiť loudness, nepripadá ti -60dB málo?

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

Zdravím mechanik, v akom zmysle málo? Ako príliš malé zoslabenie, teda že na večerný posluch ešte stále vcelku hlasno, alebo naopak, zbytočne priveľké stíšenie? Uchometricky na testovacej zostave môjho súčasného zosilňovača som najtiššie veci v noci počúval na cca -54, - 51 dB, tichšie stupne som nemal možnosť odskúšať (priveľký ruch ulice zvonku aj v noci) a zatiaľ teda nepociťujem potrebu ísť tichšie než - 60 dB. Presne tie schémy s binárnym radením relé pomocou exponenciálneho mostíka som chcel skúsiť, ba dokonca som skúšal tento Moskalov výtvor rozdeliť a simulovať ako dva nezávislé potenciometre - teda časť pred odbočko ua časť za odbočkou, no problém bol v nekonštantnej vstupnej impedancii, ktorá by sa dala kompenzovať ale za tú cenu, že by to bolo zložitejšie a pri danom počte stupňov by som ušetril tak možno 3 relé...

Re: Pocta pánu Moskalovi @ digitálny Moskalov regulátor

myslel som príliš malé ale odpoved som už dostal, pri mojich citlivých reprobedniach by som už pri najhlasnejších nahrávkach čo mám asi nezaspal big_smile