Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření měničů v ozvučnici

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [4]

Téma: Měření měničů v ozvučnici

Mám asi dost laický dotaz který vy zkušení rozlousknete jednou větou. Když měřím frekvenční charakteristiku  reproduktorů v hotové třípásmové ozvučnici, vztahuje se osa aktuálního měření vždy k měřenému měniči, nebo k ose poslechu (k výškovému reproduktoru)? Př. provádím-li osové měření výškáče mám mikrofon v jeho ose. Pak budu měřit středotónový, posunu tedy mikrofon také do jeho osy, nebo měřím stále v ose výškáče? Přijde mi logičtější vše vztahovat k jedné poslechové ose (tj k výškáči) včetně vertikálních a horizontálních měření. Děkuji.

Web

(upravil MaBat 9. 5. 2012 9:38)

Re: Měření měničů v ozvučnici

Asi výhodnější je vztahovat všechno k poslechovému místu, tj. měřit všechny měniče vždy z jednoho bodu v prostoru a jen natáčet ozvučnici (poslechová osa nemusí být nutně osa výškáče). Problém je ale v tom, že zvlášť u velkých beden je v typických domácích podmínkách prakticky nemožné měřit to z dostatečné vzdálenosti, jakou by to vyžadovalo. Chce to značné zkušenosti a cvik, aby z toho vyšlo něco použitelného. Něco už jsem o tom psal ve vlákně, kde jsi řešil přestavbu těch beden.

Re: Měření měničů v ozvučnici

MaBat: Díky, myslel jsem si to... ještě k tomu měření velkých beden. Nejspíš budu měřit ve větší dílně, která má podobu kvádru. O odrazivé plochy není opravdu nouze. Kam v takovém prostoru ideálně bednu umístit. Na osu místnosti zhruba do jedné třetiny a mikrofon do opačné třetiny? Nebo lepší dál od osy místnosti, aby odrazy od stěn dopadaly na mikrofon z každé stěny v jiné fázi?

Jinak jsem si cvičně zkusil odladit výhybku pomocí JustMLS a LSPcadu na takových malých dvoupásmech (ARN-150-03/4 + monacor DT-284S), kde jsem použil auto-výškáč a začínám to docela chápat. výsledky na ucho i měření celkem uspokojivé. Použil jsem základ výhybky BS akustics a předělal jen kondenzátory, odpory a doplnil kompenzaci pro středobas, cívky zůstaly původní. Najednou tyhle bedny hrajou tak, jak jsem nebyl nikdy zvyklý. Suše, ze středu, prostor úplně konkrétní. Vzhledem k velikosti bedýnek a nedůležitosti jsem měřil pouze v horizontální rovině v ose a  15° a 30° od osy. Po téhle zkušenosti si troufám tvrdit, že jsem o kus blíž k tomu abych ty svoje velké bedny dokázal změřit a udělat výhybku.

Web

(upravil MaBat 9. 5. 2012 17:21)

Re: Měření měničů v ozvučnici

tubamusic napsal:

Kam v takovém prostoru ideálně bednu umístit. Na osu místnosti zhruba do jedné třetiny a mikrofon do opačné třetiny? Nebo lepší dál od osy místnosti, aby odrazy od stěn dopadaly na mikrofon z každé stěny v jiné fázi?

Bavíme-li se o měření a zpracování bezodrazových dat přes impulsní odezvu, zajímá tě jen první odraz a je potřeba, aby ten přišel s co největší prodlevou za přímým zvukem (to si můžeš snadno zjistit - funguje to jako optika a zrcadla, bavíme se o tzv "geometrickém" pásmu, nad tzv. Schroederovou frekvencí). Co a z jakého směru se děje pak, je irelevantní, jelikož to už jsou data, která se z měření musí vyloučit tak jako tak, spolu s prvním odrazem.

Bednu a mikrofon je třeba umístit doprostřed volného prostoru, jak vodorovně, tak svisle, tj. bednu je případně dobré postavit na podstavec tak, aby byla i uprostřed výšky místnosti. Vzdálenost ke stropu, resp. k podlaze, pak zpravidla určuje, za jak dlouho dorazí první odraz. To vše je vidět přímo na změřené impulsní odezvě.

Příspěvky [4]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření měničů v ozvučnici

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£