Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Teorie & praxe » Užitečná zajímavá literatura

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 64]

Téma: Užitečná zajímavá literatura

Články najdete na webu, vítám tipy na další.

Re: Užitečná zajímavá literatura

Josef Punčochář - Operační zesilovače v elektronice
Jiří Dostál - Operační zesilovače
Ing. Jaroslav Belza - Operační zesilovače pro obyčejné smrtelníky
Sigfried Wirsum - Abeceda nf techniky
Jens Peer Stengl/Jeno Tihanyi - Výkonové tranzistory MOSFET
Zdeněk Faktor - Transformátory a cívky
Václav Vlachý - Praxe zvukové techniky
Ctirad Smetana a kolektiv - Praktická elektroakustika
Ctirad Smetana - Ozvučování
Ctirad Smetana - Stereofonie
Ing. Kamil Jurkovič / Ing. Ján Zodl - Príručka nízkofrekvenčnej obvodovej techniky
Ing. Kamil Jurkovič / Ing. Ambróz Škrovánek - Príručka nízkofrekvenčnej techniky
RNDr. Bohumil Sýkora - Stereofonie v praxi
Ing. Jozef Felix - Rádce pracovníka se zvukem
Karel Kubát - Příručka zvukaře a fonoamatéra /1. i 2. vydání/
Vladimír Gazda - Čtení o HiFi
Aleš Boleslav - Mikrofony a přenosky
Ing. Bohumil Kovařík / Ing. Ctirad Smetana - Korektory
Ladislav Svoboda / Ing. Miloslav Štefan - Reproduktory a reproduktorové soustavy
Ing. Jan Stach - Výkonové tranzistory v nizkofrekvenčních obvodech
Luboš Slezák - Výstupní transformátory
Ing. Jindřich Čermák / Ing. Kamil Jurkovič - Návrh a konstrukce nf tranzistorových zesilovačů
Jaroslav Lukeš - Věrný zvuk
Ing. Aleš Boleslav - Reproduktory a ozvučnice
Sláva Nečásek - Radiotechnika do kapsy /doporučuji hlavně začátečníkům/
Ing. Jiří Svoboda / Ing. Jiří Brda - Elektroakustika do kapsy

Web

Re: Užitečná zajímavá literatura

Prostorová akustika na statku i v chaloupce
(RNDr. Bohumil Sýkora)

Zverejnené so súhlasom p. Sýkoru a hifi-voice.com.

Re: Užitečná zajímavá literatura

Zdravím.

Zháňam knihu od Ing. Kamil Jurkovič / Ing. Ambróz Škrovánek - Príručka nízkofrekvenčnej techniky, ale nikde sa k nej nemôžem dostať (ani elektronická verzia, antikvariáty ......proste nikde). ....tu som ju zaregistroval.

Chcem sa spýtať, či by sa nedalo k nej nejakým spôsobom dostať.

Ďakujem

(upravil reeb 17. 1. 2017 20:17)

Re: Užitečná zajímavá literatura

Já mám : Ing.Kamil Jurkovič / Ing.Ján Zodl - Príručka nízkofrekvenčnej obvodovej techniky, 2. vydání, modrá obálka, rok 1985,
683 stran, vydavatelství Alfa

Ing. Kamil Jurkovič / Ing. Ambróz Škrovánek - Príručka nízkofrekvenčnej techniky, rok 1965

http://imageshack.us/photo/my-images/51 … mbrzk.jpg/

Web

Re: Užitečná zajímavá literatura

Cico1976, od té doby, co jsem přišel o servisní dokumentaci od studiového pultu EMP124, už knížky zásadně nepůjčuju.
Prostě jsem tu dokumentaci někomu půjčil a ten zmrd už se ani neozval, ani mi ji nevrátil. Vím jenom, že pracoval na vrátnici v ABB Jablonec n. Nisou a jmenoval se Franta.
Kniha těch dvou autorů /Jurkovič-Škrovánek/ má neuvěřitelnou hodnotu, protože tihle dva pánové inženýři pracovali dlouhá léta v Tesle Elektroakustika Bratislava, která se zabývala vyloženě jen studiovou technikou. Ta kniha je tak nabušená informacemi, že i já do ní občas nahlédnu. Tuhle knihu jedině na Aukru, nebo v antikvariátech, kde vedou elektrotechnickou literaturu. Já ji koupil za 30Kč v antikvariátu Lotos ve Zlíně.

Web

Re: Užitečná zajímavá literatura

Kde je přesně ten antikvariát Lotos?

Re: Užitečná zajímavá literatura

Antikvariátů máš mraky, ale knížek z roku 1965 je dnes jak šafránu..

Web

Re: Užitečná zajímavá literatura

Nejaké tie antikvariáty už som navštívil, ale zatiaľ neúspešne. Snáď sa to raz podarí. ...a neuvažoval si o možnosti túto knižku oskenovať?!?

(upravil sinclair 19. 5. 2012 6:37)

Re: Užitečná zajímavá literatura

Cico1976, v tom je tak trochu problém. Uvedená publikace/mimochodem skutečně obsahově velmi kvalitní/ má přesně 710 stran formátu pravděpodobně B5  /A5 to myslím není/. To je naprosto neskutečné množství práce a hlavně času u skeneru a PC, kterýžto čas já bohužel nemám. Nestíhám ani to, co bych měl stíhat, tj. servis a výrobu speciálních přístrojů, natož tak dělat podobnou práci. Byl bych ale ochoten knihu půjčit spolehlivému člověku, kterého dobře znám a u kterého mám jistotu, že mi knihu vrátí. Pokud by dotyčný měl kvalitní skener, PDF Creator a dostatek času, nejspíš by v tom nebyl problém.
Kniha je kvalitní hlavně v tom, že je v ní bez obalu popsáno veškeré "know-how" kolektivu lidí z Tesly Elektroakustiky Bratislava, která vyráběla výhradně záležitosti pro nízkofrekvenční techniku do profesionální sféry, nejčastěji do rozhlasových a televizních studií a dělali to na nejvyšší možné úrovni, dosažitelné v dané době. Například pan Škrovánek už tehdy navrhl a realizoval kompletní elektroniku do stolkového studiového magnetofonu s mechanikou Jensen, kde např. přehrávací zesilovače /všechny studiové magnetofony byly vždy nejméně tříhlavé, někdy i se čtvrtou hlavou pro synchronizační stopu na okraji celostopého pásu/, tedy moduly přehrávacích  zesilovačů, navržené panem Škrovánkem, měly už tehdy symetrické vstupy a odstup rušivých napětí kolem -100dB a to prosím s germaniovými tranzistory. Cokoliv navržené a vyrobené v Tesle Elektroakustika Bratislava mělo neskutečně vysokou profesionální úroveň, kterou se jim dařilo realizovat s prvky, dosažitelnými v tehdejší RVHP, ale spíše převážně z Tesly Rožnov. Je jasné, že množství prvků si Elektroakustika musela tehdy pro své záměry vybírat a používat z pasivních prvků to nejlepší, co se tady tehdy dalo vyrobit. V modulech tedy bylo po otevření a prvotním úžasu najít kvanta tantalových elektrolytů, speciální a přesné polystyrenové kondenzátory z Lanškrouna, které běžný smrtelník ani neznal, na určitých pozicích byly např. odpory TR161 v modrém provedení a pozlacenými vývody /pro ty mladší: jsou to odpory s nejnižším vlastním šumem, které Tesla kdy dokázala vyrobit/, signály byly přepínány speciálními jazýčkovými relé, kde konce jazýčků v trubičce byly pozlacené a ještě k tomu naplněné dusíkem, pouze v dorozumívacích studiových systémech byly používány relé LUN s pozlacenými kontakty, případně relé řady QN, rovněž se zlacenými kontakty a hermeticky uzavřené, plněné dusíkem, speciální kapitolou jsou posuvné regulátory úrovně, které vůbec nebyly řešeny jako potenciometry, ale jako proměnné útlumové články s konstantní vstupní a výstupní impedancí /jsou použity i v pultu EMP124/ atd...o tomto všem, jako i o signálových transformátorech, omezení rušení při přepínání signálů a o spoustě jiných neskutečně zajímavých věcech se lze v této knize dočíst, včetně výpočtů apod.
Pracoval jsem několik let s mixážním pultem ESS2412, který byl vzhledem ke své složitosti sice relativně spolehlivý, nicméně čas od času nějakou tu údržbu potřeboval a po otevření čehokoli /pulty z Elektroakustiky byly vždy modulové koncepce/ se bylo vždy pořád čemu divit a to se jednalo o jeden z jednodušších pultů. O složitosti jednotlivých modulů vypovídá např. fakt, že odběr pultu z externího napájecího zdroje při stabilizovaném napětí 2x18V byl od 2x12 do 2x16A....Mám kompletní servisní dokumentaci od řady mixážních pultů ESS, ESR a ESM, jsou to všechno světlotiskové plachty formátu A1 a pokud si to všecko projdete, tak i mně je naprosto jasné, že nic z obvodového řešení modulů prostě nelze použít v komerční sféře, ať už jsou to vstupní zesilovače, korekční obvody a jiné, je to všechno prostě tak složité, že se můžete na tu plachtu jenom dívat a pokud nemáte ten modul v ruce, tak se jenom divit...

Další z neskutečně zajímavých knih, kterou sepsali lidi z Tesly Elektroakustika Bratislava je
"Príručka nízkofrekvenčnej obvodovej techniky", která má 770 stran, která je ale spíš zaměřená na výpočty obvodů, výpočty transformátorů všech možných druhů a použití atd.  Rovněž i v této knize není sebemenší náznak nějakého tajení know-how autorů, nebo celého podniku, takže o takovém symetrizačním "vajíčku" se zde dozvíte tolik věcí, že i já občas do těchto dvou knih, o kterých je řeč, občas nahlédnu.

Je dost pravděpodobné, že na nějakém ftp nebo na nějakém klasickém úložišti dat bude něco podobného. Mám uloženo na výšku asi 30cm skript z fakulty sdělovací techniky VŠB /ta fakulta už tam bohužel není, byla přesunuta údajně na UK/, ty by také rozhodně stály za okopírování, protože já si z VŠB odnesl kromě červeného diplomu také tuhle hromadu kvalitních informací. Diplom je mi jako živnostníkovi sice na hovno, ale peníze a čas vložené do studia se Vám, pokud míříte výš, vždycky vrátí.

Web

(upravil marda 27. 5. 2012 16:25)

Re: Užitečná zajímavá literatura

Který rok absolutoria VŠB? Mám u sebe ročenku, ale zatím jsem jméno nenašel smile

(upravil DJ_Rix 28. 5. 2012 12:05)

Re: Užitečná zajímavá literatura

To jsem tedy žádostiv,co dostaneš za odpověď mardo... tongue

(upravil jura80 1. 6. 2012 19:58)

Re: Užitečná zajímavá literatura

Zdar,

u té Příručky Nízkofrekvenční obvodové techniky, pokud by se do toho někdo se mnou společným úsilím pustil, tak sám za sebe si můžu vyhradit čas k naskenování prvních padesáti stránek. Kdo by byl ochotnej naskenovat dalších padesát, případně víc, ať se sem přihlásí. Víc lidí, víc rukou.;) Domluvíme se na rozlišení obrázků, formátu (že by třeba BW gif?)...

Jinak si myslím, že v té příručce není ani tak "know-how", aspoň ve smyslu, co si představuju pod pojmem "know-how", jako spíš spousta tabulek, grafů, vzorců, všechno stručně a přehledně. Ne všechno se tam dá najít, ale je toho v té knížce spousta.;)

Jinak, ještě je fajn knížka Tranzistorová technika (Čermák, Navrátil), jsou tam základy kolem použití tranzistorů, a že je to všechno psaný v podstatě ohledně germania, mně až tolik nevadí.

Pak je ještě dobrá Tranzistory řízené elektrickým polem (Beneš, Černý, Žalud- dobrý příjmení).

Absolutně nesmíme zapomenout na Příručku Elektroakustiky, která je mnohem lepší než zde doporučovaná Praktická Elektroakustika (kolektiv autorů pod vedením prof. Mohra).

Kdo by hrooozně hezky poprosil (na email!!!), fláknu mu to na ulozto.


Jo, ještě mě napadlo: Hledejte taky na internetu v učebních textech pro vysoký školy, taky jsou podle mě docela dobrý, i když, někdy trochu vopruzovitý.

Web

(upravil reeb 25. 3. 2014 13:45)

Re: Užitečná zajímavá literatura

Ony jsou 3 verze te knižky, z roku 65, 78 a 85. O které mluvíš?

http://t.imgbox.com/cCY0BP3h.jpg http://t.imgbox.com/aawfpIx9.jpg http://t.imgbox.com/aak2KddM.jpg

Pokud o té první tu už mám skoro celou oskenovanou.. je tam i teorie a popis elektronkových obvodů, což ve 2 a 3 není. 2 a 3 se od sebe liší minimálně...

Web

Re: Užitečná zajímavá literatura

Aha, tak to díky za upřesnění, to jsem netušil. Já mám konkrétně tu prostřední...

Takže o té prostřední ani tak řeč nebyla, o tu zájem není?

Web

Re: Užitečná zajímavá literatura

Dobrovolnosti se meze nekladou.. Nebudu skenovat Pasivní prvky, Oscilátory, Záznam zvuku, Zdroje energie..je toho hodně a času málo.

Web

Re: Užitečná zajímavá literatura

Ta prva Prirucka je uz oskenovana na nete...az to vyhrabem v PC hodim to sem.

(upravil jura80 2. 6. 2012 14:24)

Re: Užitečná zajímavá literatura

To zní dobře. Potom je otázka, má smysl, aby jsem se s někým dalším pouštěl do skenování té druhé? Ostatní vydání nemám, takže nemůžu porovnávat.

A jinak, tak teda dobře, snad mně za to někdo neutne hlavu, když to zveřejním i mimo emailovou komunikacu...

Tranzistorová technika zde:

http://uloz.to/xiMKoKz/tranzistorova-technika-exe

Tranzistory řízené elektrickým polem zde:

http://uloz.to/xCdMrMP/tranzistory-rize … -zalud-exe

Tu Příručku elektroakustiky, bohužel, jsem skenoval za časů prvního kompijůtru, ten měl 20GB (resp. 18,6GB řečeno nekapitalistickou, správnější řečí), takže je zašitá někde na CD. To by až tak nevadilo, kdyby jsem teď měl u notebooku funkční mechaniku- no, nemám, zjistil jsem časem, že k ničemu nepotřebuju pořizovat novou...

Kdyby se to někomu hodilo, tak se taky můžete přihlásit na email pod centrum.cz:

grajda@centrum.cz
2745

Najdete tam nějakou literaturu ohledně astronomie v odeslané poště (Vladimír Vanýsek, Základy astronomie a astrofyziky; Bohumil Hacar, Úvod do obecné astronomie; Pavel Andrle, Základy nebeské mechaniky; a pak tam taky někdo svýho času přidal knížku o amatérských astronomických dalekohledech, ani toho člověka neznám). To byl takovej můj polotajnej email, co jsem nikdy nevyužil k soukromé poště- spíš uložiště dat, nic víc...

Třeba se to někomu bude hodit.

Jinak, dneska žádám klídek, dávám si pivní den!!!

_____


Jo, ještě edit: Ty knížky kolem astronomie jsou všechny zastaralý jak sviňa (hlavně ten klasické a proklatě voblíbené Hacarův Úvod), takže nevhodný pro úplný zelenáče. Ale to vlastně platí i o té literatuře kolem elektroniky... Čék si musí všechno přebrat. Každopádně, jsou to kvalitnější informace než poskytuje internet (s tou flignou, že momentálně jsou čistě náhodou i na internetu).

Web

Re: Užitečná zajímavá literatura

kdyby to někdo chtěl v tištěné podobě tak Tranzistorová technika- Čermák je na aukru poměrně běžná, a Tranzistory řízené polem prodávám v Bazoši..

Web

Re: Užitečná zajímavá literatura

reeb: Dávám citování, aby ta informaca nezapadla.;)

Sranda je, že v době, kdy jsem to skenoval, jsem ještě neměl internet, takže jsem to měl hezky půjčený z knihovny, žádný luxusy jako je Aukro. Ále není nad vorigoš... Hmm, pro mě už je to ale pasé, natisknul a svázal jsem si knížečku A5 skoro jako pravou. A zajímavost, tisknul jsem to černou, odepsanou kazetou z tiskárny HP, naplněnou inkoustem do plnicích per (ne vůbec si nedělám srandu, myslím to vážně, jen je škoda, že ten inkoust ji po pár vytištěných knížkách odepsal už úplně nadobro).

Web

Příspěvky [1 až 20 z 64]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Teorie & praxe » Užitečná zajímavá literatura

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£