Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Zdravím,
potřeboval bych radu. Dělám s kamarádem na procesorem řízeném regulátoru ventilátorů, čerpadla... do PC a chci použít nějaký DC/DC měnič. Jenže nemůžu najít nic, co by mi vyhovovalo. Ideální by bylo něco, co lze řídit procesorem přes SPI/TWI, když by nebylo, řídil bych to elektronickým potenciometrem. Napadá vás jakýkoli šváb, co zvládne kolem 5 A, má minimální úbytek napětí (rozumějte dosáhne skoro maximálních 12 V) a splňuje výše uvedené krom TPS5450? Díky

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Nějakou dobu používám L5973D (SMD HSOIP8 250kHz/2,5A/0,25R). Řídit to jde jen analogově. Případně z procesoru si přes 3-4piny (tj. pár odpůrků a 8-16 úrovní) udělat jednoduché DA... Měl(y) by ty IO jít i synchronizovat a tím pádem zapojit víc bloků společně (paralelně)... Případně zapojovat bloky do cca 2A bez synchronizace. Ale při 2A už na něm je nějaký ten úbytek (0,25Rtyp-0,5Rmax)... Zas není tak drahý. V GME mám dojem něco kolem 70Kč, velkoobchodně pod 20Kč... A možná bude obdobný i v 5A, ale asi už ve větším (dražším) pouzdře.

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Vypadá celkem dobře...jen ta analogová regulace... Potřebuji alespoň 100kroků, takže použiju 8bit digitální potík. Nitram mi kdysi doporučil TPS5450...jaký si myslíš, že na něm bude úbytek(na TPS)?

(upravil zuki 15. 4. 2012 19:06)

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

TPS má 2x menší odpor (tj cca jako dvě 5973 "paralelně"). Tj. úbytek cca 0,6V/5A.

Na co 100 kroků??? To s tím budete hrát muziku či co?
Na ventilátor i čerpadlo bych já viděl 8 kroků jako dostačující (tzn. 3xR na DA smile ). A to se ještě pod cca 40% jmenovitého napětí většina z nich ani nerozběhne (nebo bez záruky) nebo se zastaví... I když rozběh se dá vyřešit krátkým startem s třeba 75% až 100% napětí a pak se dá snížit napětí třeba na 50%...

(upravil Dohnalik 15. 4. 2012 19:14)

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Ano, rozběh takto budeme řešit. 100 kroků protože proto smile Musí to být plynulý.

Chci se tě ještě zeptat, bude to mít 6 kanálů a chtěl jsem použít AD5206. Jenže tam je maximální napětí na potenciometru něco přes 5 V, VSENCE má maximální vstupní napětí 3 V,  ovšem nastavení se prování děličem napětí zavěšeným na výstup. Můžeš mi alespoň trochu nastínit jak tohle funguje a zda-li by šel ten digital pot s napětím 5V použít? Díky

(upravil zuki 15. 4. 2012 19:48)

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

S AD5206 jsem nedělal. V katalogu je hned mezi prvními řádky uveden provoz na +-Vcc a také na singl 2,7-5,5V.
Na sch níže je IO zapojen jako proměnný odpor - takže si ho můžeš zapojit (asi v rozsahu Vcc) jak budeš chtít. Tak mi to aspoň připadá na první (nezaručený) dojem smile a na 30sec "proletění" pdf-kem.

Edit: Často se používá řízení procesorem pomocí PWM. Záleží kolik má procesor čítačů či přímo generátorů PWM. V práci používáme na podobné aplikace AD5308 tj. DA 8kanálů 8bit.

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Já vím, že si jej můžu zapojit tak chci, ale jde mi o to, že maximální napětí na tom potenciometru je 5,5 V, kdežto na výstupu TPS bude blízko k 12 V.

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Nevím v čem je problém? Řídit SD (L5973, TPS5450) můžeš "odporem" nebo napětím z 5V do řídícího vstupu SD, nebo ze vstupu SD (většinou 1,25V) do GND. Zpětnovazební bude nějaký odpor.

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Takže chce říct, že z potíku mám udělat jednoduchej DA připojenej na 5V a to pouštět do VSENCE?

(upravil zuki 16. 4. 2012 12:07)

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Stačí se zamyslet a spočítat potřebné odpory, např. viz http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Spínané … /L5973.PNG
"potenciometr" se nastaví na 10k, 470R před potenciometrem jej chrání před zničením (IO AD...) např. před zkratem jezdce na GND při bastlení.... A zároveň chrání referenci U6 před riply (šum, gliče apod) z AD při jeho nastavování... S udanými odpory to bude chodit cca od 0,2V do 12,7V.  Jiný rozsah je třeba "doupravit" některým z odporů...

Pozn.: VSENSE (FB) si snaží SD udržet na 1,25V,  nejde tam připojit 3V apod. přímo - to by  SD "vypadl" z regulace. Je třeba řídit to "proudově" přes odpory (R2) do FB.

(upravil Dohnalik 16. 4. 2012 18:11)

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Aha takhle, já chtěl celý ten odporový dělič nahradit digitálním potíkem (+ pár ochranných odporů) smile

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

No to bys samozřejmě mohl, ale jen do 5V výstupního napětí. Při vyšším napěti na výstupu SD a tím pádem i na potenciometru by se rozhodila činnost digi. potenciometru a tím i regulace SD a výstup by pravděpodobně přešel na hodnotu maximálního výstupního (=vstupního) napětí. Tak jak je to zapojené to můžeš s odpovídající hodnotou R regulovat do libovolného napětí tj. třeba do 30V smile  ( dokud stačí napětí na vstupu). 5V můžeš použít buď z reference IO nebo z napájecího napětí uP.

(upravil Dohnalik 16. 4. 2012 18:44)

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Jo jo, díky moc, už si s tím nějak poradím, zkusím něco načmrkat a případně ti to dám na schválení. O tom maximálním výstupním napětí 5 V jsem tu mluvil celou dobu smile

(upravil zuki 16. 4. 2012 18:54)

Re: Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Mě zas nebylo jasný co ti není jasný smile O řízení přes odpor do vstupu SD jsem psal už v #8  smile Hlavně že jsme se domluvili jak na to...

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Low Vdrop DC/DC měnič řízený procesorem

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£