Re: Čištění a údržba techniky

Bacha, mám z vlastní zkušenosti npříjemný zážitek z čistění vysavačem. Kolega přinesl PC, sundaly se plechy, štětec do levé ruky, hubici do pravé a už se prášilo. Po exekuci počítač ani nemrknul. Po dlouhém pátrání jsme přišli na to, že se uvolnila propojka taktu CPU a vysála se. Blbost, ale stála mne hodinu prověřování, proč to najednou nestartuje. Hezký den!

Re: Čištění a údržba techniky

No taky špatná zkušenost - statická elektřina - vysával jsem takto vnitřek syntezátoru (hubici v levé, štětec v pravé). Psal se rok 1991. Byla to Yamaha DX11. Oprava mě stála tehdy 2.850,-. Do věčných lovišť odešel ten největší šváb s největším počtem nožiček. Od té doby to vždycky zfouknu "hubou" a prdím na to.  TO je jako obrazovnka monitoru, na to jsou nejlepší vlastní sliny. Kdo nezkusil, nepochopí, ale taky nezaplatí, že. RF

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Čištění a údržba techniky

Taky to někdy dělám, ale s tím vědomím, že přístup k věci se musí řešit lokálně a nikoliv globálně! Nějakou část (zákoutí zařízení) jinačí technikou než druhou. Mám na mysli např. zaprášený roh zařízení versus vytažený integrovaný obvod z patice. Vzít všechno šmahem a kór když si třeba ani nezjistím, jestli v tlakovém vzduchu není olej, je chyba. Já to kombinuju třeba vzduchem (vysavač) plus mechanicky s chemií (jenom líh), ale zásadně rozlišuju místa podle toho, co je tam či tam vhodné.

Re: Čištění a údržba techniky

Že bych si zřídil foukání kompresorem? Přijímám objednávky. smile

Re: Čištění a údržba techniky

Pokud je špína zažraná tak u některé techniky pomůže vysprchovat vlažnou vodou , pokropit trochou jaru nebo šamponu a znovu vysprchovat..a pak nechat dlouho sušit, nejlíp na slunku.. U PC bych to ale nedělal.

Web

Re: Čištění a údržba techniky

Pro ty co nemají kompresor je tady za pár korun stlačený vzduch ve spreji smile Já to dělám jedině něčim co fouká, já třeba přehodim hubici na vysavači smile  Když se to trochu zažere tak kompresor. Vysávat to je blbost a k ničemu.

Web

Re: Čištění a údržba techniky

Vysavač fakt ne, jednou se mi povedlo umrtvit základní desku. Nikde jsem se jí nedotkl takže hádám statická elektřina.

Re: Čištění a údržba techniky

No zpětně asi za 15let jsem vysál ne desítky, ale spíš stovky pc, někdy v kombinaci se štětcem nebo stlačeným vzduchem ve spreji. Nikdy nenastal žádný problém.
Co člověk to názor jako asi ve všem smile.

Re: Čištění a údržba techniky

klasický prach dávam dole - vhodné štetce plus vysávač, slabé sanie.
zalepený a mastný prach - rozoberiem na prvočiniteľe, vyhodím maximum možnej mechanickej techniky a vydrhnem v jarovej vode s liehom, náslende opláchnem a nechám vysušiť v teplom prievane a prípadne zahrejem fénom.

Web

Re: Čištění a údržba techniky

Osazenejm součástkám většinou statika už neublíží, ale stejně používám kompresor místo vysavače a štětce. Třeba tohle by bylo docela na dlouho: http://thedust.rajce.idnes.cz/nastenka/#prachadehet.jpg smile Kompresorem to je za dvě minuty i s natlakováním. Používám obyčejnej domácí kompresor se zásobníkem z hobbymarketu, obvykle kolem 3barů, s olejem jsem ještě neměl problém.

To se teda týká převážně PC, pokud by šlo o nějakou starší nebo vzácnou techniku, tak tam bych byl opatrnější..

Jinak na mytí převážně isopropylalkohol, na ten nedám dopustit, nicméně slabá vlažná jarovka se občas taky hodí.

Re: Čištění a údržba techniky

ja hlavne mám byt a maximálne balkón, kompresor nevediem smile

Web

Re: Čištění a údržba techniky

Nejdriv zbezne a opatrne vysavacem, od tech nejvetsich chuchvalcu, potom otevrit okno, zavrit oci a fuuuuu... Potom stetecek a pusou ofoukavat. Se statikou jsme zatim zadny problem nezaznamenali.
Ale je obrovsky rozdil v tom, jak je udelana skrin. Jsou pocitace (ale obecne elektricka zarizeni), ktera jsou uvnitr cista, ikdyz jsou v prasnem prostredi. A pak prijde pocitac s jinou case, z ciste kancelare, ktery je vevnitr jako prase.
Mit kompresor, pouzivali bychom ho. Dostali jsme vysavac, pouzivame vysavac. V pomeru cena/vykon by se nam kompresor nevyplatil. Mame na starosti pres 500 pocitacu.

Bratranek kompresor ma, je to super, je to pohodlnejsi.

Re: Čištění a údržba techniky

Jo, kompresor je dobrá věc, ale to se dá použít tak v garáži a pod. U zákazníka nebo na dílně jedině vysavač. Naprostou podmínkou je ale použít
gumovou vodivou hubici, kterou obsahuje každý vysavač určený na údržbu elektroniky (např. Convac). Pak stačí držet jednou rukou chassis a druhou rukou hubici a vysávat. Ověřeno dlouholetou praxí na tisících přístrojích. Při použití obyčejné plastové hubice hrozí velmi reálné nebezpečí
od statiky. To jsem také bohužel mnohokrát viděl u kolegů, kteří si nedali říci. Na dílně máme 4,5kW profi vysavač a kluci v letním suchém prostředí
vytahovali od plastové hubice 5cm jiskry. Proto máme mnoho let  i trvale zapnutej zvlhčovač vzduchu.

Re: Čištění a údržba techniky

Jojo, vysavač s plastovýma štetinkama je svinstvo. Nedávno jsem vysával podhledy po broušení sádrokartonu a po pár nevinných šlehách jsem dostal přes metrovou plastovou trubici takovou perdu, ze jsem se málem položil.
Ještě jsem nezkoušel takovou tu čistící plastelínu, ale nemuselo by to být marný. Ono i po důkladným vymetení chce ta deska ještě něčím setřít.

Re: Čištění a údržba techniky

Z vysavače jsem přešel na stlačený vzduch (spray za stovku) protože vysavač se na notebook nechytal. Na zažranou špínu v elektronice Isopropylalkohol... na mechanické části WéDéčko...

Web

Re: Čištění a údržba techniky

Asi mě pár lidí bude mít nutkání ukřižovat, ale mě se na důkladnou očistu elektroniky (zvláště zesilovače a magnetofony) osvědčila následující kombinace:  Vlažná sprcha, čistič do kuchyně COOP, vlažná sprcha, slušný ventilátor po dobu min. 2 hodin. Chápu, že to není zrovna pro údržbu desítek PC v podniku, ale na domácí údržbu či očistu něčeho je to docela OK. Jen je samosebou potřeba předem odstranit transformátory a případně součásti, do kterých by se mohla voda dostat a zůstat. Čistič COOP si dovolím tiše a nenápadně doporučit. Kdo jednou zkusí, již nechce jinak smile

Re: Čištění a údržba techniky

Haló, pánové, co je tu v tomto směru nového? Viděl jsem vyhozený soudek - 5l - od piva, dala by se z toho udělat nějaká nádoba? Kompresor bych měl. Zkusil jste to někdo?

(upravil therion 14. 2. 2023 8:03)

Re: Čištění a údržba techniky

Mate nekdo zkusenosti s podobnymi spreji? https://www.svetsoucastek.cz/sprej-cist … l-p100713/
Nebo podobnymi co jsou setrny k desitkam let stary osezenymi dps bez nutnosti demontaze? Tj. aby nenechavaly fleky?

Re: Čištění a údržba techniky

Já jsem začal používat úplně obyčejnej čistič brzd. zatím mi nic nenaleptal. Na konečný dočištění mám nějakej PCB FLU z TME, čistič brzd je na hrubou práci, FLU na konc nenechává fleky, ten čistič brzd někdy jo, i když se ho použije hodně. další level jsou čisticí kapaliny na dps co se používají ve výrobě, ale tam jsou problémem potenciometry, nehermetický relé a vůbec. Postřikování a šudlení čističem brzd je v tomj´hle bezpečný, pokud někdo neutopí potenciometr v tom odmašťovacím svinstvu...

Re: Čištění a údržba techniky

Je dobré si vždy pohľadať technické listy, prípadne bezpečnostné listy, v ktorých je uvedené zloženie.
Tie čistiace preje na kontakty obsahujú izopropylalkohol, ktorý sa odparí bez zbytku. Ale usadeniny, ktoré rozpustí,môžu zanechať fľaky. Spreje, ktoré aj mažú a konzervujú, obsahujú malé množstvo oleja.

S čističami bŕzd treba byť opatrný a tiež si pohľadať technický list. Niektoré obsahujú acetón, a tie sú nevhodné (aj na hadičky a tesnenia v okolí bŕzd). Väčšinou však tieto čističe obsahujú čistý petrolej (kerosin), a tie sú tiež použiteľné.
Pre "autotechniku" sa predáva izopropylalkohol ako čistič váhy vzduchu.

Na očistenie plošných spojov by som použil čistý izopropylalkohol.