(upravil sinclair 10. 12. 2013 7:07)

Téma: ÚVAHA

Předpokládám, že stejně jako mně, tak i spoustě jiných aktivních bastlířů se doma povaluje spousta různých výkonových tranzistorů /teď zrovna nemyslím na KU a KUY, jsou to svině/.

Jeden projekt, do kterého jest možno napráskati téměř cokoli je už hotový- BA-200.
Z výkonových jednotek zrušeného  místního rozhlasu a tzv. rozhlasu po drátě /jednotky měly označení AUJ635, AUJ636 a AUJ637/ bastlířům zůstala spousta tranzistorů KD503 s poměrně dobrými parametry /např.pro AUJ637 je předepsáno Uceo=min.100V a h21e=min.66 při 5V/10A/.
Je tedy vcelku jasné, že tyto tranzistory, použité v 10 či 12 výkonových jednotkách výkonového stojanu AUC2100 nebo AUC4120 budou mít  charakteristické parametry silně podobné až stejné.
KD503  je velmi odolný tranzistor, který se vyznačuje relativně vysokou betou /proudovým zesílením  h21e/.
Napadlo mě proto - proč na obvodovém základě budicích jednotek BA-200 nestvořit z těchto tranzistorů  velmi výkonné můstkové zesilovače. Jediná změna by patrně spočívala ve změně budicích tranzistorů z KD337/338 na výkonnější a rychlejší MJW1302/3281, popřípadě MJW21195/21196. které by zůstaly na desce BA-200 a zbytek, tedy koncový stupeň s emitorovými odpory už by byl přes svorkovnici umístěn na chladičích či chladicím tunelu od fy Fischer.
Prakticky asi jediný, kdo by byl schopen takovou věc o výkonu 500-700W nakreslit je Mira Čejka, jež vlastní veškeré podklady k daskám BA. Já je samozřejmě vlastním také, nicméně Eagl ani nic podobného mi nic neříká.
Popřemýšlejte tedy, zda by o takovou věc byl zájem /koncový zesilovač cca 2x700W/.

Web

Re: ÚVAHA

Leoši nevím jestli by to mělo cenu, ono dneska už zase tolik lidí nemá kyblík KD503 pod stolem, čest vyjímkám smile A kupovat od překupníků kus za 60 korun asi nikdo nebude. Jinak jsem už kolikrát přemýšlel na podobným monstrem, ale neni na to čas.....

Spíš by jsi sem mohl dát nějaký spolehlivý laboratorní zdroj, tam by se KD503 dal taky zužitkovat.....

Web

Re: ÚVAHA

Taky si myslím, že to není dobrý nápad sad

Re: ÚVAHA

Dobrá, ale já to stejně vypiplám. Kdo nemá, stavět nebude, kdo má pytel, ať si postaví.
Spolehlivý lab. zdroj sem dám také, je to asi dva roky, co jsem něco podobného stavěl pro Pierrova kámoše :plynule 0-24V, pevně 3,3V, 5V, 12V, 24V a plynulé proudové omezení 0,01 - 4A.
Výhoda je, že tohle už piplat nemusím, to je hotová věc.Vyžaduje to jen ampérmetr, voltmetr a jeden festovní výkonový tranzistor, něco jako MJ15003.

Web

Re: ÚVAHA

Leoši, BA200 v můstku by se určitě někomu mohlo hodit. Jak píšeš, šlo by v tom dobře zužitkovat nadnormativní zásoby KD503, případně KD3773 a samozřejmě při snížení napájecího napětí by se v můstkovém provozu daly využít i KD502 a hromada dalších tranzistorů s nižším Uceo, kterých je mezi lidma docela dost a chybí pro ně smysluplné využití. Krom toho se určitě najdou i bastlíři, kteří budou mít v šuplíku třeba použité MJ15003, zásoby KD3055, KDY56 apod. Zesilovač v můstku o výkonu nějakých 250W až 400W také není k zahození, zvlášť když do toho může každý zužitkovat "co dům dá".

Akorát mi nějaký vnitřní hlas říká, jestli by nechtělo desky zúžit a prodloužit podobně jako je tomu např. v PA2000BM, protože v zesilovači kolem 700W bude jistě třeba ušetřit nějaké místo pro kvalitní a robusní zdroj.

Napiš nějaký stručný nástřel, co všechno by zahrnovala úprava modulu BA200 pro tenhle způsob využití.

Re: ÚVAHA

Já bych určitě nebyl proti kdyby se tu BA200 objevilo!! Sám mám cca 20 ks KD503!!

Re: ÚVAHA

Je teda fakt, že by se dalo třeba z KD502, které jsou jinak celkem málo využitelné dostat kolem 200W/4ohm bez vybírání na Ucemax, je to ovšem vykoupeno složitostí zapojení, ale proč ne...

Web

Re: ÚVAHA

Ja som tiez za. Pokial by bolo potrebne vypomoc s Eaglom (kamaratim sa s nim smile), tak v ramci mojho casoveho fondu mozem vypomoct. BTW, pre podobnu vec som prave dokoncil navrh rack chassis na umiestnie 4 modulov vo vyske 2U za velmi dobru cenu (viac v sekcii bazar).

Re: ÚVAHA

Taky bych to chtěl vidět,.. mám doma ještě 20 KDček z AUJ 637 a hromadu jiných podobných,..

Re: ÚVAHA

Chlapci, někde je jako patent pana Svobody dostupný dokonce kvazikomplementární sérioparalel. Já jsem nad tím ještě moc nepřemýšlel, ale fakt je, že takové KD502, v podstatě nikde jinde nevyužitelné, by se v tom daly použít a pakliže by se v tom konci daly dejme tomu tři až čtyři sérioparalelní kaskády a dva takové konce do můstku, bylo by možno z takového zesilovače dostat dost brutální výkon a to tedy dost levně, protože KD502 a podobné tranzistory /např. 2N3055 a KD3055/ nikdo moc nechce a jsou v tom případě relativně levné.
Já se bez mučení přiznám, že nejsem nějaký extra třída obvodář a toto zapojení jsem nikdy neřešil, ale možná by nám s tím mohl pomoct Vašek /danhard/, který by takový konec vystřihl levou rukou a ještě ožralej smile
Vašku, pustíš se do sérioparalelního kvazikomplementu?

Co se týče BA-200 a BA-300, jsem tak nějak pořád na vážkách, zda zveřejnit či nezveřejnit - causa BA100 ze mě tak trochu udělala blbce přesto, že vlastním Multisim /poslal mi ho kdysi na CD Alan Kraus/, Multisimem jsem BA-100 proháněl a nějaké závažnější chyby jsem neobjevil. Test na Multisimu byl jenom taková sekundární záležitost, primární záležitost byly moje uši - přesto, že je mi padesát, tak na ORL se divili, jak to, že ještě tak dobře slyším. Já osobně si myslím, že to není nic nenormálního, padesát ještě není takový strašidelný věk, abych byl hluchej jak poleno.
Pokud si některý z modulů BA udělá někdo po svém, jako to třeba udělali Luta a DJRix, nemám žádných námitek, někomu pasuje tohle, někomu zas něco jiného a ti, kteří mě považovali za ješitu, tvrdě lpícím na tom, aby byl modul na původní desce, se škaredě spletli - jak už jsem napsal, někomu vyhovuje tohle, tomu zase něco jiného, někdo má v úmyslu použít zcela jiné potenciometry atd.

Nicméně jednu věc Vám musím napsat natvrdo : projekt BA jsem s Mirkem Čejkou vyvíjeli jako skutečně BareAss, tedy pro mladé kluky a študáky, kteří mají holou prdel a nemají kopu peněz na potenciometry ALPS, které jsou notabene v korekcích a na balanci naprosto zbytečné.
Pokud si někdo na hlasitost sežene logaritmický ALPS s odbočkou ve třetině dráhy, s motorem a koupí si u Flajzara IR dálkové ovládání, je to super a nadstandardní záležitost pro lidi, kteří vydělávají, mají zaměstnané oba rodiče a tudíž pro ně není problém vyvalit dvě stovky za takový potenciometr. Že se takové potenciometry vyrábějí, o tom není pochyb, protože např. NAD a Denon je běžně používají.

A ještě jednu perličku na závěr : Kondenzátory NipponChemiCon řady SMG jsou v ECOMu téměř o polovinu levnější, než shitové Jamicon, Hitano, Yageo a další...
Doporučuju to v praxi dělat tak, že pokud potřebuju např. elyt 10uF/63V /často používaná hodnota/, tak místo pěti, které nutně potřebuju, jich vezmu deset až patnáct - jednak tím klesá cena a jednak to má tu výhodu, že příště, až budu takový kondík potřebovat, prostě šáhnu do šuplíčku a mám ho okamžitě...Dělám to tak u všech hodnot a napětí a i u těch, které např. Aldax nepoužívá.
Vážně a bez prdele doporučuju kamkoliv používat Nippony SMG a pokud mají pracovat ve vyšších teplotách, například někde blízko chladičů, tak Nippony KMG,
pokud potřebujete do nějakých speciálních aplikací kondenzátory s nízkým ESR, tak velmi doporučuju Nippony řady LXZ, LXY, LXV. Speciálně do zesilovačů s TDA1562Q jako "halfkýbl" doporučuju typy Nippon LXZ /jsou modré, ať Vás to nesplete/ s kapacitou 4.700uF/25V, pokud se vejde, tak i 4.700uF/35V.

Co se týče objednávání : vyberete si mail některého z obchodníků Ecomu, například  cerna@ecom.cz a pak už jen zbývá co nejpodrobněji specifikovat to, co potřebuju, například  10uF/63V  5x11  SMG    20ks.
Na závěr objednávky připište to, co se v solidních objednávkách dělá, tzn. děkuji apod. a poznámku, že požadujete výhradně kondenzátory Nippon ChemiCon, nikoliv náhrady.
Na stránkách Ecomu je ke stažení ve dvou formátech /xls a dbf/ aktuální stav skladu, aktualizuje se každý týden v pondělí a úplně nejlepší je objednávat součástku podle jejího čísla. Sklad Ecomu je v Downloadu na horní liště, klepnete si na Sklad Ecom třeba v .xls, ten umí otevřít i .rar a prohlédnete si, zda je Vámi požadovaná součástka zrovna skladem. Pokud ano, tak nejlepší je objednávat tímto  formátem, je pro Ecom maximálně srozumitelný - použil jsem jako příklad již uvedený kondenzátor 10uF/63V :

36282  CERA - 10/63  5x11  KMG    20ks

Vysvětlivky: 36282 je číslo součástky ve skladu Ecom, takže se nemůže stát, že       
                  by Vám poslali třeba Nantong či Yageo.
                 CERA - znamená kondenzátor elektrolytický radiální
                  10/63 - první číslo znamená kapacitu, druhé napětí
                   5x11 - rozměry kondenzátoru, zvláště u větších, nebo snapinů se
                             stejná hodnota může vyskytovat ve dvou rozměrech
                   KMG - typ kondenzátoru, v tomto případě je to kondenzátor pro max.       
                             provozní teplotu 105°C, je zapouzdřen v hnědé smršťovací     
                             bužírce a v běžném prostředí do cca 40°C má obrovskou
                             životnost   
A NEZAPOMENOUT DO MAILU NAPSAT ZPÁTEČNÍ ADRESU !!!

Jednou jsem si tak z prdele objednal s dalším zbožím z GESu kondenzátory HITANO 100uF/35V a podrobil je testům, zda už se náhodou nepolepšili tak, jako se polepšila třeba Samwha.
Takže nejprve naformovat - i po třech hodinách na jmenovitém napětí nebylo možno svodový proud dostat pod 30uA, přičemž stejný kondenzátor od Nipponu lze už po patnácti minutách dostat na nějaké 3-4uA.
Kapacita měřená na můstku s předpětím dávala nějakých 102uF, tak jsem se zaradoval, že už se blýská na lepší časy - akorát tak hovno, kapacita měřená proudovou metodou dala nějakých 92uF, takže buď ty kondenzátory mají tenké a děravé fólie, anebo je jejich ESR tak vysoký, že i primitivní měřicí metoda ukáže takový pokles kapacity. Takže jednoznačně nebrat ani na bastlení.
Na bastlení, ale i běžnou práci si objednejte v OFFICIAL ELECTRONIC ve Zlíně kondenzátory Samwha, nebo u nějakého jejich distributora na Slovensku, což je tuším SOS. Samwha se značně polepšila a ani já bych se nebál je používat v servisní praxi - bohužel Samwhu dovážejí do ČR i SR v určitém, poměrně omezeném rozsahu kapacit, napětí a provedení - sehnat od Samwhy snapin třeba 10.000uF/100V je zcela neřešitelný problém. Řešitelný leda Farnellem.

Web

(upravil mira 27. 3. 2012 22:32)

Re: ÚVAHA

http://ba-200.sweb.cz/kvazi-SP.PNG

(upravil sinclair 31. 3. 2012 22:01)

Re: ÚVAHA

Miro, a tohle jsi našel kde? Pochoopitelně tam chybí spousta věcí /bias si představuju jako násobič Ube, což je jediná spolehlivá věc, schopná udržet kliďák i při vysokých teplotách,
Na vstupu diferenčáku bych rád viděl dvojitý RC člen proti vf /sami víte, kolik je dneska v éteru všelijakého bordelu/,
Diferenčák by měl mít proudový zdroj, jinak to bude s ofsetem pochodovat jak vojsko, to samý rozkmiťák.
Konec a budič vypadají dobře, otázka je, zda tím napěťovým děličem půjde nastavit na konci v každé polovině konce 1/2 Vcc, nicméně za vyzkoušení s výše uvedenými úpravami by to stálo.

Jak už jsem napsal, kdo má doma pytel KD503 nebo i KD502, ať to zkusí, kdo nemá, ať prostě nestaví. Podle mého názoru by standardní KD503 neměla v dnešní době stát víc než 20, max.30Kč. Jenže prodejci a doprodejci jsou si moc dobře vědomi toho, že v určitých aplikacích není KD503 nahraditelná /např. v obcích, kde ještě funguje místní rozhlas a jsou tam výkonové jednotky AUJ635, tak do porouchané AUJ635 potřebujete koncové KD503 jednak trochu slušně spárované a jednak musí mít betu kolem stovky při 5V/5A, jinak ten konec nedá plný výkon a po krátkém čase to odstřelí budič.
Nebo například pokud se někdo pokusí nahradit KD503 v modernějších jednotkách AUJ637 tranzistory MJ15003, tak se z toho zesere, protože to s nimi neudržitelně kmitá a nepomáhají ani změny kompenzací apod. - to mám osobně vyzkoušeno a strávil jsem na tom docela dost hodin. Jediný tranzistor, kterým lze nahradit KD503 v AUJ637, je ONSemi 2N5631, dá se při slušném jednání objednat v EZK-tahle firma od ONS bere spoustu sortimentu a není pro ně problém Vám jich třeba dvacet přiobjednat.

Ještě bych měl asi vysvětlit, proč se sháním po sérioparalelním kvazikomplementáru. Ne každá KD503 má takovou rezervu od výrobce, že snese Uceo třeba 120-140V. V sérioparalelu by se tyhle tranzistory nemusely nijak vybírat, stačilo by těch katalogových 80V, tak maximálně by se mohly na Ube vybrat kusy, které v zapojení pracují paralelně -ostatně pokud by tam byly instalovány emitoráky 0R33-0R47, tak by se nemuselo asi vybírat vůbec nic a práskat to tam z krabice "rad za radom".Koneckonců to nemusí být zrovna KD503, ale třeba i KD3773, KD3442, KD4348, výborný je i KDY56. Osobně si myslím, že pokud má někdo zásobu KD15003, tak ten konec by díky robustnímu budiči byl schopen pracovat v můstku i do dvou ohmů a dávat dost šílený výkon. Jinak BA-200 je poměrně jednoduchá, má proudové zdroje pro diferenčák i rozkmit a má násobič Ube. Při přepracování na budicí jednotku sérioparalelu už by to chtělo pouze instalovat výkonnější relé /Finder S65/ a tlumivku z 2mm drátu instalovat až ke speakonu, nikoliv na desku.

Velmi rád bych k tomuto tématu získal vyjádření Vaška - danharda, což je špičkový obvodář, kterému já nesahám ani po kotníky. Vašku, co Ty na to?

Web

Re: ÚVAHA

Pripájam sa k záujemcom o BA 200 s univerzálnejším osadením, napájaním a s užšou doskou plošného spoja  tak, ako písal mira v #5 a ktorá by sa prípadne dala elegantne zmôstkovať. KD-čka sa po šuplíkoch vyskytujú a mohli by dobre poslúžiť. Bol by to záslužný čin, i keď nemáte so zverejnením svojich vecí dobré skúsenosti. Ale všetko sa dá zneužiť - závisí to od charakteru ľudí.

Re: ÚVAHA

I já bych byl pro taky se mě doma válí jakési KD503, aspoň bych pro ně měl využití...

(upravil sinclair 1. 4. 2012 10:08)

Re: ÚVAHA

Chlapci, deska BA-200 by se bez problémů dala o cca 4,5 - 5cm zúžit za předpokladu, že koncové tranzistory nebudou přímo na desce.
Já s obvodařinou nemám až zas tak velké problémy, ale ve hře je jedna věc. Mně maximálně vyhovuje styl práce s Eaglem, tak, jak to dělá Mira Čejka. Obávám se ale,
že někteří looseři, neschopní ani sami obvodově udělat korekční zesilovač a zveřejnit ho, aby si ho mohli postavit i ostatní, Mirka dost nasrali a já se obávám, že se mu do toho nebude moc chtít. A mám takový nejasný pocit, že poslední dobou jsem tady zveřejňoval a kreslil schémata z větší části já a pak ještě několik seriózních lidí.

DJRixi, vůbec nic proti Tobě nemám, ale proč jsi třeba nějaký solidní korekčák neudělal sám? Obvodařinu umíš, s Eaglem umíš taky, tak proč jsi neudělal už dávno něco podobného, jako je BA-100 a zveřejnil to? Bál ses, že by Ti do toho ostatní rejpali a trousili nejapný poznámky, jako to bylo v mém případě? Na tohle bys mi mohl odpovědět, byl bych docela rád.

Mirek Čejka je moc príma člověk a přesto, že jsem se snažil BA-200 dotáhnout do úplného konce, tak Mirek tam dodělal na finální desce některé věci, na které jsem já vůbec nemyslel, i když jsem se snažil to udělat co nejvíc univerzální a když přišel první náhled, tak jsem čuměl jak puk, jak jsem na to mohl zapomenout...
Všechno teď záleží na Mirkovi, protože já podklady k BA-200 zatím nikomu nedám.

No a proč se pídím po kvazi-sérioparalelu? To je velmi jednoduché - šly by tam použít  třeba i KD503 se závěrem 70V, které se nikam jinam stejně použít nedají.
Dva budicí moduly BA-200 s koncovými stupni v kvazi-sérioparalelu a to všechno do můstku by mohlo dávat podle tranzistorů 500-700W téměř zadarmo. To přece není myšlenka k zahození, co myslíte?

P.S. Laboratorní zdroj s napětím 0-40V a regulací proudu od 0,01-4A se tu zcela určitě objeví, je poměrně jednoduchý, je k němu i deska, akorát mě mrzí, že se v tom dá využít třeba KD503 jenom jedna-vlastně dvě, zdroj je symetrický. Sympatické mi na tom zdroji je, že v něm nejsou žádné zbytečné operáky, 723 a podobně. Mám ho vyzkoušený a v jednom luxusním exempláři běhá ve zlínské firmě MonetPlus.

Web

Re: ÚVAHA

Ja som síce laik, ale myslím, že tie koncové tranzistory sa letovali do DPS pre lepšiu, reprodukovateľnosť, stabilitu a odolnosť voči kmitaniu. A to by som radšej mal širšiu dosku ako problémy s kmitaním. Mimochodom aké rozmery má tá doska s koncákmi a prípadne chladič k tomu?

(upravil mira 1. 4. 2012 13:55)

Re: ÚVAHA

Leoši, hoď se prosím odkaz na vhodné chladiče pro BA200 v můstku. Bylo by dobré vědět, jestli se budou moduly dávat do skřně 2U nebo 3U. Napadají mě dvě rozumné koncepce - buď desky umístit nastojato, jako je tomu např. v A2200, těsně vedle chladiče s koncovými tranzistory, nebo udělat dlouhé úzké desky a umístit je podobně jako v BV PA2000BM.

Obrázek v příspěvku #12 osobně považuju spíš jako pomůcku pro pochopení funkce sérioparalelního řazení než jako perfektně fungující konec. Bylo by zajímavé vyjít např. z koncového stupně v DPA1000 a upravit ho pro kvazikomplementární zapojení. Osobně jsem zatím žádný konec se sérioparalelním řazením nestavěl, takže se k tomu nemůžu kvalifikovaně vyjádřit.

2 ballast: Při výkonu třeba těch zmíněných 700W bude nutné použít poměrně velké množství koncových KD503. U desky je nutné, aby šla vestavět do standardní 19" skříně a svými rozměry neznemožnila vestavbu dostatečně dimenzovaného zdroje. Jako rozumné řešení bych viděl zvláštní desku pro koncové tranzistory s emitorovými odpory, která by byla s budicí deskou BA200 spojená co nejmenším množstvím nezbytně nutných drátových propojek.

Re: ÚVAHA

Za mě by to bylo perfektní, ve škole ve skladu se válí asi 20x AUJ637 + hafo krabic s KD503 a 502.
Kdyby se nenabídl někdo lepší co se týká Eaglu, tak bych nabídl svou pomoc, sice nejsem zrovna návrhář dps, ale lecos v eaglu svedu. smile

Web

(upravil sinclair 2. 4. 2012 2:14)

Re: ÚVAHA

Jenom bych rád upozornil, že výkonový zesilovač, ať jakkoli konstruovaný, o výkonu 500 - 700W a možná ještě více wattů není příliš vhodný pro málo zkušené mladé kluky nebo laiky, kteří by sice rádi měli silný zesilovač ať už na suboofer, nebo na party. Je to prosté - v takovém zapojení tečou ve špičkách desítky ampér, na napájení je nezbytně nutný výkonný zdroj a zesilovač jako takový už nebude Bare Ass, bude poměrně dosti drahý, i když máte dejme tomu pytel kádéček doma a leží ladem. Jakýkoliv přehmat se u takových zapojení trestá totální destrukcí a to je hrozná škoda.  Je třeba si uvědomit, že k zesilovači jako celku jsou nutné poměrně drahé filtrační kondenzátory s velkou kapacitou, poměrně drahé chladiče /nelze použít ty křivé potvory z Gamaaluminium a dalších firem, ale je nutné použít rovné, ale poměrně drahé zdvojené chladiče z Fischerelectronic, dále je ve hře relativně drahé trafo, softstart a už nám to narůstá....

Vypadá to tak, že zatím se bude po chvilkách na tomto projektu pracovat a mezitím si můžete postavit regulovatelný stabilizovaný zdroj s regulovatelným proudovým omezením, to je poměrně jednoduchá konstrukce, kterou by měl zvládnout téměř každý a dá se postavit zčásti ze šuplíkových zásob.

Následovat by měl vychytaný logaritmický indikátor vybuzení s s pamětí špiček a s obvodem Sanyo LB1412, který se dá ještě ledaskde koupit, myslím, že jej mají zcela běžně v Avelmaku, alespoň Martin Kurpel mi je tam kupoval. Je to vynikající a velmi efektní indikátor, který pravděpodobně s ničím jiným nepostavíte.

Web

Re: ÚVAHA

Přesně tak, cena koncových tranzistorů není v celkové ceně parního zesilovače s výkonem 500 a více watů tak významná. Takže to opravdu nemůže být lowcost zesilovač. Jde spíš o to využít tranzistory, které se válí někde pod stolem.

Web