(upravil sinclair 15. 3. 2012 16:48)

Téma: Transformátory

Zde je seznam linkových, převodních, výstupních i síťových transformátorů jak z Tesly Vráble, tak Elektroakustiky Bratislava. Někomu se to při identifikaci zcela určitě bude hodit. Někdy bývá problém v tom, že nátisk označení je buď tak rozmázlý, nebo nečitelný, že nezbývá, než identifikovat, z jakého přístroje trafo pochází a podle tohoto seznamu určit přesný typ, převod, výkon atd.
http://sweb.cz/servisdok/prehled_transformatoru.doc

P.S.: pokud najdete doma, nebo z něčeho vykucháte transformátorek, který v tomto seznamu není, budu velmi rád, když ho změříte /převod/ a údaje mi pošlete, já je do seznamu doplním.
POZOR!!! Tyto signálové transformátorky SE NESMÍ MĚŘIT SS PROUDEM, tedy například Avometem a podobnými přístroji, které mají proudový ohmmetr. Jádro trafa se ss proudem ohmmetru /někdy i 50mA/ zmagnetuje a tím nevratně zničí v tom smyslu, že jeho zkreslení při vyšších úrovních signálu vzroste až na jednotky procent a je to zatraceně dobře slyšet.
Pokud tedy budete chtít měřit odpor jednotlivých vinutí, tak jedině digitálním ohmmetrem, kde obvodem teče zanedbatelný proud. Pochopitelně je na to nejlepší nf generátor a nf milivoltmetr, ovšem tohle vybavení každý doma nemá, tak to zkuste u kamarádů nebo ve škole.

Web

Re: Transformátory

Ještě sem hodím odkaz na měření signalových transformátorů Tesla:
http://www.prodance.cz/protokoly/Tesla_3AN67005.PDF
http://www.prodance.cz/protokoly/Tesla_ … _jedne.PDF
http://www.prodance.cz/protokoly/Tesla_ … _jedne.PDF
http://www.prodance.cz/protokoly/Tesla_50667071.PDF

Web

Re: Transformátory

Jestli by nebylo lepší dát jednodušší soubory přímo do příspěvku, přehlednost stejná, odpadne soubor, snazší přístup + snad i lepší vyhledávání pro roboty, je k tomu i lepší přístup pro úpravy...

Re: Transformátory

Nojo, Tondo, jenže třeba Vrábelských trafáků je tolik druhů a typů, že by to jednoznačně do jednoho příspěvku nevešlo, proto jsem to napral na sweb. Nevím jak vy, ale já jsem se swebem nikdy neměl žádné potíže, což se nedá říct o ostatních úložištích.
Až to oskenuju, tak na mém swebu bude například uložen vynikající přípravek pro zvukaře - fázovačka reproduktorů, mikrofonů a například i symetrických vedení, pokud někde nějaký hňup prohodí hot a cold. Je to jednoduchý jak slepičí žebřík, pro testování reprosoustav má přijímač vestavěný elektretový mikrofon a pro testování kabelů linkový vstup 0dB, vysílač kladných a záporných impulsů je rovněž jednoduchý jako facka, potřebujete k tomu akorát jednu 555, tranzistor, 0,5W reproduktorek z PC a trochu šrotu okolo. V přijímači jsou tučím dva běžně koupitelné CMOS klopné obvody a opět trochu šrotu za pár korun okolo.
Myslím, že je to pro zvukaře hustě užitečná věc-nikdy nevíte, jak ten číňan ty dráty na XLR v mikrofonu zapojil, případně pokud kupujete hotové XLR kabely, může se stát cosi podobného, nemluvě o přepólovaném speakonu. Není to z mé hlavy, vyšlo to velmi dávno v KTE tuším 1/93, od té doby to čas od času používám a už jsem s tím odhalil spousty přefázovaných mikrofonů, továrních kabelů atd. Dokonce se tím dá odhalit přefázovaný tlakový reproduktor ve vesnickém místním rozhlasu. Na mém swebu to bude jako kompletní článek, jediný drobný zádrhel můžete mít v momentu,kdy se budete snažit sehnat třípolohový otočný přepínač do vysílače impulsů-já tehdy použil tesláckou klasiku 2AN533.xx /modrý nebo zelený/, která má měnitelnou aretaci a defacto tam myslím stačí dvě patra. Firma Denkl ale těchto přepínačů má plnou prdel, já musím jen podle konstrukčního katalogu zjistit poslední dvojčíslí označení toho přepínače.V nouzi by se dal použít i páčkový přepínač se střední nulovou polohou, nahoru-kladné pulsy, dolů-záporné pulsy,střed-vypnuto. Já to mám oproti originálu ještě o pár věcí rozšířeno, např. vysílač pulsů má na výstupu potenciometr, dva cinche, pětikolík, XLRko, aby to bylo zcela univerzální, přijímač má rovněž cinche, pětikolík a XLR, aby s tím šlo testovat kdeco.
Musím příslušný časopis najít a oskenovat-chcete to jako word, nebo .pdf?
Filmy na destičky do této testovací soupravy mají Kohouti, nechával jsem si to tam tenkrát dělat. Alkalické 9V baterie v přijímači i vysílači vydrží nejméně pět let, pokud to ovšem nezapomenete po testování vypnout.

Web

Re: Transformátory

Leoši, jsem rád, že jsi z původního záměru přešel k realizaci. Konečně informačně i projektově smysluplná sekce. Doufám, že se to tu časem bude hemžit schématy a dalšími užitečnými věcmi smile, z kterých půjde čerpat inspiraci pro vlastní projkety a obvodová řešení.

Držím palce, ať to tu i přes tvoji nemoc, s kterou se pereš, nezajde ladem. A na závěr, chci Tobě popřát hoďne sil a brzké uzdravení. Chci aby jsi tu s námi ještě několik desítek let byl smile . Měj se, Honza.

Re: Transformátory

Sinclaire i já se připojuji a přeji Ti brzké uzdravení, koukej se z toho chlape dostat! Jinak Tvůj nápad se mi také líbí, těším se na další články!

Re: Transformátory

Myslím, že mluvíte za všechny....

Re: Transformátory

Dovolil bych si zde slušně poprosit Sinclaira o posouzení vhodnosti trafka 3AN67007 k použití jako oddělovacího linkového tr. pro audio signál ze zamýšleného zdroje (PtahBox, nahrazuje původní Měnič CD) do audio vstupu origo rádia ve voze. Někdy je problém s tím, že pokud přepnu rádio na tenhle zdroj signálu, z repro je slyšet hezky "audio otáčkoměr". Pokud by to šlo použít, nevím jak má vypadat správné zapojení (neznám označení barevných drátů) a popřípadě jak ho přizpůsobit nějakými externími RC články.

Web

Re: Transformátory

Zkoušel jsi na jednom konci signálového kabelu od rádia k měniči odpojit zem? Zpravidla se zem odpojuje u výstupu signálu, u vstupu, tj. u rádia by měl zůstat připojený.
Jinak samozřejmě trafo 3AN670.07 je pro daný účel velmi dobře použitelné, má převod 1:1, primár je červený+modrý, sekundár je černý+zelený a pátý drát /žlutý či bílý/ je kostra plechů transformátoru a obvykle se spojuje s GND sekundáru/s černým drátem/. Nemusím připomínat, že ani jeden z vodičů primáru nesmí být spojen s kostrou /GND/, pak by transformátor samozřejmě přestal plnit svůj účel.

Web

Re: Transformátory

Díky za vysvětlení, tím jsi mne navedl zrějmě na zdroj problému. Ten PhatBOX má určitě AudioGND společnou s powerGND a tím je i na šasi které jsem při montáži vlastně opět vodivě spojil šrouby a vytvořil tím smyčku. Zkusím ho celý demontovat a uchycovací šrouby izolovat od šasi a namontovat zpět. Potom ještě zkusím střihnout tu audioGND. Díky moc.

Web

Re: Transformátory

KTE ročník 1993 je na uložto.cz ve formátu .pdf

Re: Transformátory

Jen bych chtěl připomenout, že většina traf potřebuje pro optimální fuknci RC článek na výstupu. Ten článek je možné vypočítat z měřených parametrů trafa, okopírovat z původního zapojení kde bylo použité nebo se musí vylaborovat. Bez něj totiž amplitudovka mívá převýšení v nadakustické oblasti, což může být dost nebezpečné. Je to vidět stejně tak na impulsní odezvě, samozřejmě. Některá trafa mají kompenzační článek uvnitř krytu, takže člověk nemusí nic řešit, ale některá ne. Takže by možná bylo vhodné do popisů traf o tomto něco napsat.

Hodně informací o trafech Elektroakustiky a vůbec velké množství jejich know-how je v knihách:
Kamil Jurkovič, Ján Zodl - Príručka nízkofrekvenčnej obvodovej techniky
Kamil Jurkovič, Ambróz Škrovánek - Príručka nízkofrekvenčnej techniky