Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Harry (Beyma 5WOOFER a Vifa D19TD-27-08)

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1]

1

Téma: Harry (Beyma 5WOOFER a Vifa D19TD-27-08)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy - efekty domácího kina

  • Datum realizace: Rok 2002

  • Orientační cena: 3500 Kč

  • Technická data: Uzavřená ozvučnice, (šxvxh) 18x29x27cm, Objem 8l, Příkon 30W (RMS), Citlivost 89dB, Frekvenční rozsah 100-20kHz, Impedance 8Ω

  • Autor: Petr Sázel, Harry, adviser@centrum.cz

  • Další projekty: Reprosoustavy (Beyma 5MP60N a Seas 27TDC), Reprosoustavy (Beyma 5MP60N a Seas 27TDC)

Úvod
Kamarád mne požádal o satelity pro domácí kino, které by hrály "dost dobře, ale nebyly by moc drahé". Samozřejmě, že takovým protichůdným požadavkům se dá stěží vyhovět, přesto výsledek je poměrně slušný za docela mírnou cenu.

Konstrukce
Jako středobas byl vybrán Beyma 5WOOFER s papírovou membránou a s velmi dobrým poměrem výkon/cena (cena 700 Kč). Nepříliš vysoká zatížitelnost tohoto reproduktoru je vykompenzována jeho velmi dobrou citlivostí (90 dB), která o několik dB převyšuje konkurenty a umožňuje tak z tohoto reproduktoru v souhrnu "vytáhnout" stejně popř. i více. Jako vysokotónový reproduktor byl použit Vifa D19TD-27-08 s plastovou 19 mm kalotou (jde v podstatě o známý D19TD-05-08 vyráběný na zakázku pro kanadský Paradigm, výprodejová cena 400 Kč). Oba reproduktory jsou v ozvučnici umístěny těsně nad sebou. Ozvučnice je uzavřená o objemu 8 l, lze s ní docílit požadovaného kmitočtového rozsahu od 100 Hz výše, a to s lepší dynamikou a větší odolností středobasového reproduktoru s ohledem na jeho nepříliš vysokou zatížitelnost. Bedna je vyrobena z potahované dřevotřísky, tloušťka stěn je 18 mm, stěny jsou sešroubovány vruty a utěsněny akrylovým tmelem. Boční stěny ozvučnice jsou navzájem spojeny vlepenou vzpěrou. Vnitřní tlumení ozvučnie je provedeno tenkou molitanovou fólií (tloušťka 3 mm), která je nepravidelně zmačkaná a vyplňuje celý vnitřní prostor reprosoustavy.

Výhybka
Výhybka má dělicí kmitočet na 4000 Hz, strmost u basového reproduktoru je 12 dB/oct, u vysokotónového 18 dB/oct. Všechny cívky jsou vzduchové s vinutím z drátu průměru 1 mm, všechny kondenzátory jsou svitkové na 100 V. Po odsimulování v LspCADu bylo nutno upravit hodnotu kondenzátoru zapojeného paralelně se středobasem a doladit útlum výškového repra.

Zvuk
Subjektivně dobrý, vyvážený, silnou stránkou je velmi dobré středové pásmo. Výšky jsou poměrně dobré, snad poněkud méně detailní. Od výškáče za 400 Kč nelze čekat zázraky, také chlazení ferrofluidem se na zvuku svým způsobem "podepíše".

Další varianty
Při zvětšení objemu až na dvojnásobek a použití bassreflexu (při objemu ozvučnice 15 l a rozměrech nátrubku Ø 5 cm a délkou 6 cm) lze získat plnohodnotnou regálovou dvoupásmovou reprosoustavu.

http://s19.postimg.cc/b4u5z63cf/harry3_01.jpg http://s19.postimg.cc/yx3hap5db/harry3_02.png

Příspěvky [1]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Harry (Beyma 5WOOFER a Vifa D19TD-27-08)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£