Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » AlesK (Seas G18RNX/P a T25CF001)

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1]

1

Téma: AlesK (Seas G18RNX/P a T25CF001)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Červenec 2004

  • Orientační cena: 20000Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, Objem 15l, Citlivost 86dB, Impedance 8Ω, Frekvenční rozsah 38-25000Hz, MDF 25mm

  • Autor: AlesK

Nápad
Po řadě reprosoustav, které jsem stavěl pro své známé i neznámé s objemy od 40 do 90 litrů, jsem se rozhodl jít jinou cestou. Už mě nebavily ty velké dunící bedny převážně s českými repráky, které rychlé a přesné basy prostě nezahrály, o středech a výškách se radši ani nebudu zmiňovat.

Dlouho mi vrtalo hlavou, jakto, že reprosoustavy renomovaných výrobců umějí zahrát basy v poměrně malých objemech ozvučnic. Když jsem si pak před lety začal hrát s LspCADem a simulovat bassreflexové ozvučnice, zjistil jsem, že konkrétně měniče od norské firmy Seas mají takové parametry, že jim pro vyrovnaný kmit. průběh na basech v bassreflexových ozvučnicích stačí mnohem menší objem ozvučnice než u TVM.

Osazení
Nejprve jsem chtěl stavět reprosoustavy Besie I. zveřejněné na stránkách JJJ Sat&Besie, ale po konzultaci se spoluautorem Besie I. jsem na jeho doporučení zvolil variantu podobnou reprosoustavám Karla Konráda - Alpha Project (též na tomto webu). Jedná se o konstrukci 2p. stojanové reprosoustavy o objemu 15l se středobasovým měničem Seas G17REX/P a výškovým T25CF001.

Já jsem použil na doporučení repoduktor G18RNX/P, který má vesměs shodné všechny parametry, má také membránu ze skleněných vláken, avšak černou a má perfektní litý koš s otvory pro šest šroubů, který je používán v řadě Seas Excel. Má také velký magnet (11cm), kmitací cívku na hliníku o průměru 39mm umožnující vysokou zatížitelnost a velkou lineární výchylku kmit. systému.

Výškový reproduktor jsem použil osvědčený T25CF001. Ten má kmitačku z čistého stříbra, která je chlazená ferofluidem. Příruba měniče je speciálně tvarovaný tlakový odlitek, díky nemuž kopulka ze Sonotexu nevyčnívá nad přírubu a reproduktor je také poměrně těžký (0.8kg). Díky nízkému rezonančnímu kmitočtu (750Hz), je možné pro tento reproduktor použít nižší dělící kmitočet, než je běžné, v našem případě je okolo 2100Hz.

Ozvučení
Ozvučnici jsem chtěl udělat podobně jako u modelů firmy Xavian. Zešikmení čelní stěny však bylo poměrně velkým oříškem, takže jsem zvolil klasické pravé úhly, jen jsem zachoval vzájemné překrytí přírub reproduktorů. Pro daný typ středobasového reproduktoru je optimální při objemu 15 litrů ladění bassreflexu na 44Hz.

Stěny ozvučnice a také stojan jsou lepené z 25mm MDF natupo kvalitním disperzním lepidlem a stahované svěrkami, uvnitř je horizontální přepážka s otvorem. Ozvučnice i stojan je dýhovaná bukovou dýhou, mořená a lakovaná. Dýhu jsem lepil Chemoprénem tak, že jsem natřel obě plochy, nechal zavadnout, pak přiložil a "zažehlil" gumovým válečkem. Šlo to rychle a dobře.

Výhybka
Uvedená výhybka platí pro standartní uspořádání nad sebou s roztečí měničů cca 15cm. Já jsem po provedení měření konkrétních měničů osazených v mé ozvučnici a na stojanu výhybku mírně upravoval. Tlumivku 2mH doporučuji vzduchovou, vinout CuL drátem min. 1.25mm, opt. 1.5mm, tlumivku 0.56mH drátem 0.8-1mm. Kondenzátory svitkové fóliové nízkotoleranční, odpory drátové, min. 5W, opt. 10W.

Zvuk
Zvuk neumím moc popisovat, jsem s ním stručně řečeno spokojen, celková koncepce, kvalita a vlastnosti použitých měničů a hlavně provedená měření jsou pro mě zárukou špičkového výsledku. Basy chodí i hodně nízko a s výbornou razancí i při vyšších hlasitostech. Podání strunných nástrojů, dechů, vokálů, bicích atd. je velmi věrné. Při hlasitém poslechu se nástroje neslévají, při tichém se zase nic neztrácí. Výborná prostorovost a lokalizace nástrojů, středy transparentní, výšky excelentní.

Aparatura: CD přehrávač Denon DCD1290, aktivní předzesilovač DPA 550, koncový zesilovač DPA 380.

http://s19.postimg.cc/7z6rd6elr/alesk1_01.jpg http://s19.postimg.cc/6lf4hvfcf/alesk1_02.jpg http://s19.postimg.cc/8r9fcdisv/alesk1_03.jpg http://s19.postimg.cc/p3jh23x4f/alesk1_04.jpg http://s19.postimg.cc/84aimulwv/alesk1_05.jpg http://s19.postimg.cc/fyfplzj3j/alesk1_06.jpg http://s19.postimg.cc/xczxu9g8f/alesk1_07.png

Příspěvky [1]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » AlesK (Seas G18RNX/P a T25CF001)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£