Téma: plan na stavbu reproboxu

prosim vsetkych o pomoc., som laik, chceme postavit so stolarom a elektrikarom reprobox na externe ozvucenie organa v kostole., kupil som si z firmy dexon 12 palcove reproduktory Beyma 112., a vyskace od firmy Dexon., plus vyhybky, konstrukcny material., potrebujem nejaky plan-nakres na taketo bedne., pomozte mi, poslite mi nieco

Re: plan na stavbu reproboxu

Tady je základní problém v tom, že jste nakoupil a teď se jdete ptát. Vzhledem k frekvenčnímu rozsahu tohoto nástroje je možnost reprodukovat ho dvěma stěží průměrnými 12" decentně řečeno úsměvná. Rovněž výhybky (předpokládám že to jsou tzv. univerzální typy) budou zřejmě způsobovat nechtěné slzení publika. Bohužel tohle je běžná praxe obchodníků - pán tomu nerozumí, tak mu rychle něco prodáme, aby náhodou nešel ke konkurenci.

V podstatě bych vám doporučil vrátit se na Dexon a poprosit je, jestli by vám aspoň neodladili výhybky přímo pro dané reproduktory a pak jim postavit boxy, inspirace třeba: http://www.prodance.cz/download/EM121.pdf, nebo http://www.bcspeakers.com/PDF/SUGG/SGG_44.pdf Ani jeden z těchto boxů ale nebude hrát pod cca 60Hz, což by bylo pro daný účel potřeba, nicméně možná to bude trochu kompenzovat prostor kostela.

Re: plan na stavbu reproboxu

Zdravim.
Spravil si 1 zasadnu chybu ze si kupil nieco co pravdepodobne nejde dokopy. Dobre nazvucit digitalny organ je dost problem. V zasade sa musi vybrat zostava co je v maximalnej miere vyrovanane a ak ma byt pouzity 12" musi sa vybrat taky aby bol schopny cim viac ist do nizkych frekvencii aj na ukor citlivosti. V kostole pokial nema blbu akustiku, alebo neje priliz velky ani nemusi to byt ktovieako vykonne, v pohode stacia nejalke HiFi repra 2 stlpy cca 2*100W / 88-91dB a k tomu nejaky subiok s 12".

Predpokladam ze mas lacnejsi Beyma SM 112 N to by nemusela byt az taka katastrofa, lebo dokaze ist relativne sklusne aj dole, len mu treba dat pomerne velku tak 70-80l bednu.

Dobre nazvucit digitalny organ je fakt problem, ked sa tam da hoci co skade ruka skade noha bude to znit zvukovo otrasne, lebo casto sa stane ze v kostole kde maju digital tak niektore tony zneju velmi ticho ine neprijemne prerazaju.

Jedine co ti mozem poradit tak napis aky tam mas k tomu vyskovy cii to vobec bude mat sancu dokopy behat, ak to bude mat sancu tak ta vyhybka asi bude k nicomu a budes musiet dat odladit na mieru pre danu kombinaciu repro ak to ma hrat dajak normalne...

Skoda ze si nenapisal skor, v rovnakej cene by sa dali z odladenych zostav s PD daco vybrat co by bolo vhodnejsie.

Nepisem ti len tak do vetra, sam som organista a hram aj v kostole na digitale, tam mame teslacke bedne tak je to ako-tak OK, no v Michalovciach na strananoch (tam nehravam) maju dig. organ napojeny na kombo pravdepodobne basgitarove a hra to fakt podla mna otrasne a maju to vypeckovane tak ze to vresti na cely kostol a na chore sa neda vydrzat.

Re: plan na stavbu reproboxu

Aby to nebylo na ozvučení klasických varhan mimo kostel. Není to řečeno přesně, nebo já jsem nechápavý. Mimochodem, pro varhany bych s Beymou 112 volil uzavřenou reprobednu. Jinak souhlas s předchozími, pokud nejsou výhybky přesně naladěny (od Dexonů) k této kombinaci reproduktorů, bude problém a velký.

Re: plan na stavbu reproboxu

Pise tam na ozvucenie organa v kostole...To ci uzavrenu ale BR by trebalo vyskusat, niktore digitaly maju pedalove registre menej vyrazne ine dost prebijaju, ked su basy menej vyrazne BR pomoze predlzit fr. pasmo boxu smerom dole, no ked prebijaju BR sposobi neprijemne zahuhlanie. Kazdopadne sa asi zhodneme ze vyhybka musi byt odladena a susatanva meksia a menej ostra do stredovysok.