Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 101]

(upravil TAZ 10. 3. 2012 12:30)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Když je tady řeč o log. indikátoru vybuzení tak doporučuju kouknout tady http://s-o.webnode.cz/vu-metr/ , mám ho hotový, na jiný desce , ta jeho zabírá moc místa, a funguje bezchybně.   SIce Leoš nemá rád MCU, ale jiným to vadit nemusí.
https://picasaweb.google.com/1043005646 … 9521001138  hotový indikátor

Web

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Ano, mám taky ten indikátor a je super

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Jenže je taky otázka, zda bys alespoň ty schémata uveřejnil. Je potřeba počítat s tím, že cokoliv se objeví na veřejném fóru a ten, kdo to uveřejní je majitelem nebo má povolení, je všech. Pak se rozčiluješ, že to použije kdejaká svině, která ti pak případně (sice naprosto neoprávněně) nadává. To je pak těžký...
Samozřejmě bych byl pro, kdo ne? Takové zapojení se neztratí. Kdokoli by mohl přispět, ať už něčím naprosto jednoduchým pro začátečníky, přes nějakou vychytávku do dílny až po složitější a důmyslné zapojení. Desky pro začátečníky udělané tak, aby je bylo možné nakreslit fixem...znám pár takových, kteří by to určitě ocenili a chtějí se něco naučit.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Dohnalík, chápu tě, ale Leoš nekreslí DPS, proto chce někoho, kdo to podle něho udělá , pak se to otestuje a funkční verze se dá ven, ne že se nahodí schema a hromada lidí na tom bude experimentovat a blábolit jak je to nefunkční, proto s Leošem souhlasím a klidně bych do toho s ním šel...

Web

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Pokud takhle tak ano. Rozdat pár lidem ty schémata ať nakreslí desky..někdo jinej to může otestovat...proč ne.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

sinclair napsal:

Proto jsem chtěl po Tondovi separátní rubriku, kam bych tyhle věci cpal a odkud by si je každý mohl volně stáhnout. Protože je ale Tonda na mě nasranej, tak z toho zřejmě nic nebude a vše zůstane u mě v šuplíku....

Nasranej? odkdy? Leoši, specifikuj přesně co chceš (kategorii/fórum/práva...) a něco s tím uděláme.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Tak tady tohle ultrajednoduché a ultralevné zapojení jsem vyzkoušel až do výstupního výkonu 40W/4ohm a bez sebemenších problémů s kmitočtovou, nebo tepelnou stabilitou. Taková srandička je, že zesilovač sice obsahuje čtyři tranzistorové struktury, ale jen 3 pouzdra, BC557B, BD711 a BDX33C. Výkonový odpor se trochu hřeje jen při fest plném výkonu, jinak zůstává vlažný.
Existuje k tomu i dps, na které je to vyfoceno a na které je to naprosto stabilní. Tipuju, že za součástky nedáte v běžném krámě víc, než stokorunu, nicméně polovodiče bych doporučoval nakupovat raději v EZK, ECOMu a podobných solidnějších krámech.
Hraje to příjemně a s bednami ARS1054 to dokázalo pěkně zacvičit.
http://sweb.cz/servisdok/zes3tranz.doc
http://sweb.cz/servisdok/zes3tranz.jpg

Obrázek dps v pdf doplním.

Web

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Vidím dobře i přes to rozmazání kundíky Jamicony????

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Sinclaire, plošný spoj ani dokumentaci k tomu "třítranzistorovému zesilovači" dělat nemusíš. Je to už nějakou dobu na webu na www.elkonst.sweb.cz .

(upravil sinclair 7. 6. 2012 13:35)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Mohl by ses už konečně odkopat a prozradit své pravé jméno, nebo aspoň nick z jiných webů?  smile
Popravdě řečeno, na tak superjednoduchou konstrukci se mi deska zdála dost velká, nicméně pokud z toho bude někdo chtít tahat třeba 40W/4R, tak se místo pro 50V elektrolyty bude hodit.
Ano, funkční vzorek je osazen modročernými kondenzátory Jamicon na 105°C a i s nimi to chodí. Nezkoušel jsem to přeosadit na Nippon, nicméně alespoň bootstrapový elyt by mohl být z nízkoimpedanční řady LXZ /pozor, jsou na rozdíl od ostatních Nipponů modré/ a výstupní elektrolyt rovněž LXZ a pak ještě blokovací elyt v napájení zvětšit ze 100uF alespoň na 470uF/50V rovněž z řady LXZ plus k tomu ještě elyt překlenout svitkem kolem 1uF/63V a keramickým kondenzátorem 1nF/500V.
Veškerý materiál na tento velmi dobře hrající a ultrajednoduchý zesilovač zakoupíte ve špičkové kvalitě ve firmě ECOM. Pokud bude zájem, vypíšu Vám sem ze skladového výpisu jednotlivé položky pro objednání.
Zkoušel jsem tento zesilovač i s nějakým japonským 120V/10A Darlingtonem a rovněž japonským jednoduchým tranzistorem s parametry 120V/10A/100W/30MHz absolutně bez jakýchkoliv sklonů ke kmitání nebo dělání nějaké neplechy. Vypadá to opravdu tak, že tento zesilovač půjde osadit prakticky čímkoliv, důležitá je jen beta horního výkonového tranzistoru, který je buzený přes bootstrap, který ale nejde zvětšovat donekonečna.
Já osobně bych považoval za ideální kombinaci KD606+KD367A, které mohou běžet až do 60V, takže 45-48V v napájení neublíží ani jim, ani elytům, pokud ovšem elyty přeosadíte na typy na 50V či 63V. Z vlastní zkušenosti vím, že KD606 mívají někdy až neskutečnou betu kolem 120 při 5V/5A, takže se Vám podaří bezproblémově nastavit symetrickou limitaci, protože i horní výkonový tranzistor bude dostatečně vybuzen i přes bootstrap díky své vysoké betě. KD606 i KD367A jsou relativně levné tranzistory, kterých má i Denkl dost. No a šetřílkové mohou pod rouškou noci vlézt do sběrného dvora a tam si vytáhnout šasi z BTV Color 110ST, který má na koncovém stupni snímkového rozkladu buď dva poměrně kvalitní maďarské 2N3055, nebo právě dvě KD606. V Oravě tam cpali to, co zrovna sehnali - ale myslím si, že zrovna s 2N3055 to moc dobře chodit nebude, tyhle tranzistory neoplývají nijak vysokou betou, která ještě dosti prudce klesá s kolektorovým proudem.
Kdo by tenhle ultrajednoduchý zesilovač chtěl stavět, tomu jsem ochoten připravit a odeslat veškerý materiál, stačí jen uvést, zda chcete tranzistory v TO3 nebo v plastu - doporučoval bych TO3, protože se z nich lépe vybírá potřebný kus s potřebnou betou a kousek chladiče na dvě TO3 snad doma najde snad každý.

Web

(upravil sinclair 7. 6. 2012 14:33)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Co se týče kreslení desek, tak mně se velmi dobře spolupracuje právě s Mirkem Čejkou, připadá mi, že je vždy o krok napřed - prostě mě něco napadne a on už to má dávno vkreslené v desce smile Navíc Mirek ovládá základní zásady návrhu desek např. pro výkonové zesilovače, o kterýchžto zásadách zde mnozí nemají ani ponětí.

Miro, pokud bys našel trochu času, mrkni na datasheetcatalog.com, najdi si tam datasheet té LB1412 a zkus něco zmastit - normálně jednostranná deska s dvěma řádky vysocesvítivých ledek 5x5mm, s řádky vzdálenými od sebe dejme tomu 5cm, to je taková optimální míra i na mixpultech. Na desku by bylo dobré implantovat naležato a elektricky z obou stran zablokovaný stabilizátor 78S18, nebo možná by stačil i 7818 s předstabilizátorem např. BD681, v bázi bédéčka zenerku BZX55/33, přemostěnou elytem 100uF/35V, na vstupu předstáblu ochranný odpor 10R/0,6W a blokování elytem nejméně 100uF/100V - nedělám si totiž iluze o tom, že takto koncipovaný indikátor nebude rušit a jak na potvoru bude rušit po napájení. Takto se to bude chovat jako předstabilizátor a zároveň násobič kapacity, kdyby to nepomohlo, nechej prosím v přívodu k předstáblu drátovou spojku RM20 pro případnou tlumivku.
Kdyžtak si to čmrkni jenom tak nahrubo a já Ti pak pošlu vzorek těch ledek, aby ses trefil do vývodů - jsou to ale všecko Kingbrighty, tak já v prodejně vysomruju přesný typ a na netu by měl jít dohledat katalog Kingbrightu i s rozměrovými údaji.
Osobně si myslím, že těch LB1412 bude v zahraničí plná prdel. O žádném jiném logaritmickém indikátoru podobného typu /tj. s pamětí špiček/ nevím.

Web

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Sinclair napsal ( 10.3. ) Výstupní kondenzátory nemá absolutně žádný smysl zvětšovat nad 2.200uF, jednak -jak už bylo uvedeno- to dává citelnou ránu do reproduktorů /podle tvrdosti trafa a velikosti filtračních kapacit/, jednak při neúměrném zvětšování výstupní kapacity to má tendenci pomalu kmitat.  Mám TW 120 a v rámci "zlepšení" jsem mu zapojil na výstup 5G/50V. V provozu stále dýchaly membrány hloubkáčů pomalou frekvencí a nikdo v okolí nevěděl, čím to je.....Inu, méně je někdy více, díky za vysvětlení.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Pořád bych se přimlouval za konec z TW140, ale zkuste mě poslechnout a osaďte to tranzistory, které Vám doporučím. Takže na první stupeň běžnou BC550 či BC556, dále do "darlingtonu" BC639 a KU612 a jako koncové tranzistory KD617 s betou cca 60-70 při 10V/5A. Odejde-li Vám ta KD 617 při těchto měřicích podmínkách, byl to stoprocentní pajc.
Jako npn tranzistor zásadně KD503, změřený na betu aspoň kolem 100 při 10V/5A.
Připomínám, že chcete-li z tohoto zapojení dostat maximální výkon při napájení okolo 80V, je nezbytně nutné tranzistory měřit. Kdo tu možnost nemá, ať mi pošle pytel tranzistorů a já mu na BM455E odpovídající kusy vyberu, označím a zbytek samozřejmě vrátím, to vše pouze za poštovné. Při napájení kolem 80V už bude nutné nastavit symetrickou limitaci odporem v hlavní smyčce nfb a konkrétně mně to při korektním nastavení dávalo kolem 110W/4R.
Co se týče kondenzátorů, na vstup nedávejte MKTčko s větší kapacitou než než 100n a co nejmenší velikosti-to proto, že TW má poměrně vysoký vstupní odpor a pokud by se onen vstupní kondík vyskytoval blízko trafa, bude Vám to vrčet.
Na výstup nedávete nic většího, než 1.000uF. Ondra Plachý sice doporučoval až 2.200uF, to je ale vošajstlich v tom, že výstupní kondenzátor je zapojen ve zpětné vazbě a při kapacitě větší, než 1.500uF to má tendenci pomalu kmitat, tentýž jev se vyskytne, pokd dáte na vstup kondenzátor větší, než oněch 100n. Všecky ostatní kondenzátory bych doporučoval Nippon LXZ, zvláště kondenzátor v bootstrapu, který bych zvětšil na 470uF. Nezapomenout také na keramický kondenzátor mezi bázi a kolektor prvního tranzistoru.
Opravdu nedoporučuji experimentovat s jinými druhy koncových tranzistorů /že Ondro/. Zesilovač  osazený tranzistory s vysokým Ft nejde žádným způsobem uklidnit a co se týče typů MJL, MJW, tak s těmi to sice chodí, ale nedostanete z toho plný výkon, protože NPN typ od dvojice MJL21195/MJL21196 má betu maximálně 70-80 a to je do tohoto zapojení málo.
Rovněž nedoporučuju nahrazovat dvojici BC639-KU612 něčím jiným, třeba nějakým darlingtonem-darlingtony jsou až na výjimky velice pomalé a na této pozici je třeba rychlý tranzistor s Ft alespoň 15MHz.
Zesilovač to bude poměrně levný, BCčka stojí po koruně, KU612 maximálně čtyři koruny, KD617 od dobrého obchodníka stojí kolem deseti kaček a jediný problém je KD503, jednak jsou u některých prodejců předražené, mají parametry na dolní hranici katalogových parametrů a nezřídka nejsou vhodné ani do zesilovačů s festovním buzením.

Pokud Mira Čejka udělá desku /propozice dodám/, tak pokud bude mít někdo zájem o jednoduchý a spolehlivý 110W zesilovač, dodám KU612, KD617 a KD503 s příslušnými parametry.

Web

(upravil Hordek 28. 6. 2014 11:36)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Je to tu už delší dobu mrtvé, ale díky za inspiraci. Na nějaké to domácí hraní by se mi líbilo toto
http://www.zosilnovace.eu/JPA50.htm
Měl to někdo v ruce ? Nějaké výhrady ?

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Komerční nabídky sem nepatří smile

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

jestli chceš něco jednoduššího, s tesla součástkama, 50W/8ohm, tak mrkni na tohle (v PE08/2003 je to včetně DPS zesíku i zdroje)
http://oi57.tinypic.com/1j501k.jpg

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Ano a nejvíc důležité jsou tam cívky L1 a L2 smile

(upravil Hazys 14. 7. 2014 18:58)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Vokopírovaná AZK51 i s navijákem. A ty indukčnosti v emitorech, to je naprosto dokonalé.

//áá, Vašek mě předběhl.

(upravil rvx73 14. 7. 2014 19:09)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

cívky necívky, kus drátu funguje přinejhorším jako emitorovej odpor - já to zmiňuju proto, že se mi líbí DPS - jednostranná, neni to na ní moc nahňahňaný a hlavně pořádný pájecí pady - což se málokdy vidí

http://oi61.tinypic.com/14l81ux.jpg

Příspěvky [61 až 80 z 101]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£