Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Michal (Seas G18RNX/P a 25TFFC)

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [2]

1

Téma: Michal (Seas G18RNX/P a 25TFFC)

Úvod
Kladl jsem si za cíl postavit elegantní sloupové boxy spíše pro tichý a neagresivní dlouhodobý poslech. Podle toho jsem volil měniče. Seas G18RNX/P má velmi lehkou membránu, jevil se tedy jako dobrá volba. K němu 25TFFC kalota se zdvojenou komorou. Pro daný objem by boxy mohly být samozřejmě daleko menší a lehčí, ale já prostě toužil mít hezké sloupky.

Výroba
Všech šest stěn je řešeno sendvičově. Nejprve jsem postavil skelet ze surové DTD a na něj potom přišel plášť z lamina (skelet má na "podlaze 4násobnou vrstvu DTD - jednak kvůli snížení těžiště a snížení objemu"). Následovalo zkosení hran elektrickým hoblíkem na 45° a polepení hran. Oba měniče jsou zapuštěny na úroveň přední desky. Bassreflex je umístěn vzadu, přibližně v polovině výšky boxu, uvnitř patřičně zaoblen. Vnitřní skelet jsem lepil "na tupo" - nikdo ho už v životě neuvidí - a vnější vrstva byla předem předříznuta na 45°.

Ošklivé hrany se potom, jak už bylo řečeno, vyřešily zkosením a přelepením. Zvolil jsem lehce nešťastné řešení (jak jsem zjistil později), a to, že jsem box neudělal "otevírací". Manipulace z výhybkou je tak možná, leč obtížná - otvorem po terminálu. Také jsem během konstrukce zapomněl dokumentovat, takže vnitřek boxu nafocen není. Vzhledem k celkové tloušťce stěny 38mm se výztuhy a vzpěry ukázaly jako zbytečné. Box se i při plné hlasitosti na dotek "ani nehne". Stejné je to i s fázovou vsuvkou G18ky. Není cítit sebemenší vibrace.

Výhybka
Výhybka 12dB/okt. pro G18RNX/P a 18dB/okt. pro 25TFFC, 2700Hz, provedení Bi-Wiring. Reproduktory jsou bez kompenzací (jen tlumení výškového). Výhybka je řešena "na zakázku" pro tento typ reproduktorů a měřena (u toho jsem nebyl, můžu než věřit). Řešena jako bi-wiringová, taktéž terminál. Patřičné tlumení - rouno kolem BR a na stěnách. Na dně a stropu dvě vrstvy. Kabeláž 2x2.5mm dvoulinka. Výhybka umístěna naproti terminálu, na přední stěně.

Zvuk, závěr
Zvuk splnil má očekávání. Poslouchám přes ONKYO SR601, sloupky používám i jako přední pro 5.1. Zvuk je velmi jemný, neunavuje ani poslech velmi razantních nahrávek. Nízké naladění BR se projevuje hlavně při sledování filmů, pro běžné hlasitosti není potřeba SW. Celkově se soustavy jeví vyrovnaně bez lokalizace. Při přechodu není nijak markantní ani změna zvuku způsobená směrováním repro - to přičítám kvalitě Seasových měničů a nízkému dělícímu kmitočtu. Výhybka dělá autorovi dobré jméno. Kritické kmitočty kolem dělení zvládá dobře, poslechově není znát sebemenší zakolísání zvuku. Snad o malý kousek víc utlumit výškovou větev. Od mých známých hrají lépe pouze JM Lab, ale to jsme cenově jinde, takže poměr výkon/cena je výborný.

Časem upravím lehce tlumení výšek, doplním boxy o hroty a snad zkompletuji 6.1 v podobném duchu. Nemám "rozumnou" měřící soustavu na repro, tak sháním někoho poblíž Plzně, kdo by byl schopen a ochoten boxy proměřit, aby se vychytaly nepodposlouchatelné mouchy.

http://s19.postimg.cc/vufkm9k6n/michal1_01.jpg http://s19.postimg.cc/7f7cl7l9r/michal1_02.jpg http://s19.postimg.cc/angfbzwxb/michal1_03.jpg http://s19.postimg.cc/ihh0xe4q7/michal1_04.jpg

2

Re: Michal (Seas G18RNX/P a 25TFFC)

Jeden z prvních high-endů tady v projektech.

Web

Příspěvky [2]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Michal (Seas G18RNX/P a 25TFFC)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£