Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » juro (subwoofer Monacor SP-252C)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [1]

Téma: juro (subwoofer Monacor SP-252C)

  • Určení: Subwoofer domů

  • Datum realizace: 1500Sk

  • Orientační cena: Září 2004

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 35x60x33cm, Objem 55l, Příkon 100W, Citlivost 90dB, Frekvenční rozsah 50-150Hz (-3dB), Impedance 4Ω, Bassreflex 2x Ø68x112mm (50Hz), DTD 16 a 18mm, Hmotnost 20kg

  • Autor: juro

  • Další projekty: Reprosoustavy (TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/4)

Úvod
Tento reproduktor ma kedysi zaujal svojou cenou, momentálne okolo 650Sk, takže som sa preňho v minulosti rozhodol. Vďaka vysokej citlivosti to slušne hraje aj na LM3886ke, i keď tranzistorový zosilňovač okolo 100W je ideálny. Vysoká citlivosť aj zaťažiteľnosť je výhoda, taktiež aj mechanička odolnosť. Skúšal som ho v rôznych ozvucniciach aj s rôznymi zosilňovačmi, ako aj vyhybkami a všetky tieto (občas dosť kruté) experimenty prežil a hraje doteraz.

Reproduktor je určený ako freeair, ale skúsenosti ma presvedčili, že hraje dobre aj v uzavretej/closed ozvucnici. Síce osobne by som si ho dal už len maximálne do auta, ale aj tak môže byt pre niekoho zaujímavý.

Bassreflexová ozvučnice
Bedňu doporučujem aspoň s 16mm drevotriesky, ale čím viac tým lepšie. Vytlmiť približne 3cm tlmiaceho materiálu a vystužiť. Bassreflex som navrhol vo WinISD. Síce sa tým o dosť zväčší hrb na basoch, v praxi to neni až tak počuť, ale treba to vytlmiť aj okolo bassreflexu. Vďaka parametrom zahrá v takejto ozvucnici od cca 45-50Hz, ale inač sa to vyriešiť asi nedá. Jedine ak vacsou ozvucnicou a potom bude zase zvuk dunivý. Hraje subjektívne veľmi dobre, ani tvrdo ani mäkko, akurát ozvučí jednu priemernú izbu a počuť ho aj v byte. Mam ale pocit, že pri nižsich hlasitostiach nehraje až tak pekne v porovnaní s ARN-226, ktorá zase neskôr absolútne nestíha.

Band-Pass ozvučnice
Nedoporučujem, zvuk bol dosť zvláštny, basy boli počuť až 2 metre od subwoofra a hralo to potichu.

Uzavřená ozvučnice
Zrejme najvhodnejšia, zbavíme sa dunenia, ktoré síce niekomu vyhovuje. Približne 55 litrov, poctivo vytlmiť, nevýhoda je, že sa posunie troska kmitočet.

http://s19.postimg.cc/8k1eql7qn/juro2_01.jpg http://s19.postimg.cc/lpgwwp1m7/juro2_02.jpg

Příspěvky [1]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » juro (subwoofer Monacor SP-252C)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£