Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

Téma: KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

  • Určení: Subwoofer domů

  • Datum realizace: Červenec 2005

  • Orientační cena: 4500Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 53x88x50cm, Objem 148l, Příkon 300W, Citlivost 95dB, Frekvenční rozsah 46-200Hz (-3dB), Impedance 8Ω, Bassreflex 2x Ø98x65mm (43Hz), DTD 25mm

  • Autor: KarelXth

Úvod
Ke stavbě subwooferu jsem se rozhodl již dávno po koupi audiosestavy k domácímu kinu jedné nejmenované firmy. Cena sestavy byla více než lákavá, hodnocení v recenzích přesvědčivé a hlavně již nějakou dobu po prodeji mého stávajícího zesilovače a beden byly moje uši mordovány zvukem provizorních čínských "plasťáků", takže cokoli jiného bylo lepší. Satelity nehrály špatně, ale to co mělo hrát spodky bych stěží nazval subwooferem. Postavil jsem tedy "monstrózní" subbas se starým kiňákem, který mi dobře posloužil a hrál i 35Hz skoro s plnou parou. Nicméně už dlouho mě lákala právě Delta 15LF, takže jsem nakonec rozbil prasátko, koupil Deltu, navrhl ozvučnici a pustil se do stavby tohoto kousku.

Konstrukce
Na stavbu jsem použil dřevotřísku, která mi zbyla z předchozí stavby. Nařezání materiálu a hrubé sestavení jsem se pro jistotu rozhodl svěřit truhlářovi. Našel jsem chlapíka, který si za to řekl pět stovek, což mi při vzpomínce na předchozí stavbu obnášející týden lopotění v malém nevětraném sklepě bez odpovídajícího vybavení, dlaně s puchýři velikosti dvacetikoruny od šroubováku a slušnou opici z výparů chemoprénu přišlo jako skvělá cena. Chtěl jsem, aby ozvučnice byla co nejpevnější, takže ve všech hranách jsou hranoly 4x4cm, ze kterých jsou udělány i výztuhy spojující všechny protilehlé stěny boxu. Spoje jsou lepené chemoprenem a šroubované. Tlumení jsem provedl 3cm vatelínem, kolem reproduktoru (tzn. v horní polovině boxu) ve dvou vrstvách.

Po první zkoušce jsem musel zkrátit bassreflexy na délku uvedenou výše, původně jsem je chtěl naladit níž, abych zmenšil převýšení na charakteristice (60-80Hz), ale zvuk byl takový... no nejlíp sedí slovo "rozmazaný". Měl jsem trochu obavy, aby to proto nedunělo, ale dá se to v pohodě upravit equalizérem. Možná bych se nebál jít s laděním i na 43-45Hz.

Nejhorší moment stavby byl ve chvíli, kdy jsem začal box natírat - černá lesklá barva co jsem koupil byla nejenom rok a půl prošlá, ale hlavně jí ten idi.. prodavač nechal nejspíš přemrznout, takže se to prostě nedalo natřít tak, aby na tom nebyly cucky. Nožky jsem se i přes slušnou váhu subwooferu rozhodl použít kovové a ne gumové (s ohledem na sousedy, kteří už tak budou určitě nadšení smile.

Připojení je přes terminál se dvěma páry zlacených svorek, přičemž druhý pár slouží pro napájení podsvícení. To je uděláno pěti červenými výkonnými LED diodami v řadě umístěnými mezi bassreflexy, světlo se na vatelínu pěkně rozprostře a osvítí celý spodek boxu. Na fotkách to není moc dobře vidět, ale večer to vypadá fakt pěkně. Jinak bez toho grilu to vypadá daleko líp, ale mám ho tam pouze z bezpečnostních důvodů. Jediné co mi vadí, je, že sklapovací ucha co jsem použil jsou skoro na hranici svých možností, lepší by bylo použít něco pevnějšího.

Zvuk, závěr
S hodnocením musím být opatrný, protože zatím nemám čím to pořádně vybudit, ale i přesto je znát obrovský potenciál té Delty. Zvuku nemám v zásadě co vytknout, žádný měkký bas co většinou leze z hifi reproduktorů s gumovým závěsem, ale hutný, tvrdý a razantní bas co je cítit mezi žebry a chvílemi z toho až mrazí na pr.... : ). Pokud někdo potřebuje 30Hz, tak to není to pravé, ale můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, že kmitočty pod 40Hz v neupravené místnosti spíš dělají paseku, než by z nich byl nějaký užitek.

Patnáctipalec je patnáctipalec = na doma s obrovskou rezervou a za tu cenu naprostá spokojenost.

http://s19.postimg.cc/t9wyvgdpr/karelxth1_01.jpg http://s19.postimg.cc/r6mjnsdwv/karelxth1_02.jpg


Původní diskuze k projektu zde.

Re: KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

Ten měkký bas to jsou nízké frekvence30-40Hz  kvůli kterým se subwoofery staví.

(upravil mechanik 31. 7. 2017 15:45)

Re: KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

Nie je to tak jednoduché... Keby si bežný HiFi subwoofer orezal o tie "mäkké" basy tak by to aj tak nedalo tú dynamiku pri vysokej hlasitosti čo nejake PAčko. Pre to že taký bežný HiFi subwoofer nemá tak nízkou tepelnú kompresiu a vysokú citlivosť a podobne. Takže skôr než by to zahralo fakt "tlak" tak ten zvuk pôjde do hája. Ale skutočne kvalitný a poriadny HiFi subwoofer s poriadnym a výkonným monoblokom by potom mal dať zhruba to isté + aj poriadny spodok. Problém je že dosť ludí čo takýto PA subwoofer stavajú počuli z HiFi SW tak ARN312 a ARN226 a žiaden poriadny reproduktor. Potom robia takéto závery... Dalej ten tvrdý zvuk môžu robiť aj vyššie harmonické. Čomu by som celkom veril pri membránach ako slonie ucho s extrémne malou hmotnostou. Ono táto delta sa nehodí ani na poriadny PA subwoofer. K takému záveru, zjednodušene, som došiel po takmer 10 rokoch hrania sa s PA iného "kalibru" než táto delta a hrania sa s kvalitnými HiFi reproduktormi a výkonnými koncákmi.

EDIT: inak to je 5 rokov staré "vlákno"

(upravil Halen 31. 7. 2017 17:38)

Re: KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

No spousta lidí má suby na gumácích LAB 12 a nestěžují si na nedostatečný důraz v oblasti kde exceluje profi basák. Ale mají tam i ten spodek, který tento sub nedá. tj oblast kolem 30 Hz a pod

(upravil KarelXth 3. 8. 2017 22:12)

Re: KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

Halene nechci nějak urážet tvůj jemnocit:-), ale zkus se podívat na rok stavby toho subu. Před těma 12 rokama bys měl sakra problém za ty prachy postavit něco s lepším rozsahem a zároveň stejným příkonem. Za ty 2200,- sis mohl pořídit tak nějakej polskej Tonsil nebo ARN312. Dneska už sice mám peníze na lepší repráky, ale stejně doma poslouchám 18NW100 a ne LAB12 a dobře vím proč. Rozebírat to už ale nebudu, jsi tu už taky dlouholetej člen, takže určitě chápeš proč:-).

Mechaniku asi podobně, vlákno je starý 12 let, před pěti akorát Antonio překopával stránky:-). Takže mi do toho nerejte:-)

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 11:58)

Re: KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

smile

(upravil mechanik 5. 8. 2017 19:04)

Re: KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

Ja nemám s kým nadšenie zdielať ono večne som za niekoho kto zbytočne vyhadzuje peniaze a vymýšla kraviny a každý my tu doporučuje to najlacnejšie... Ked mám nejaky problém tak to nemá cenu písať na forum pre to že už aj tak viem kto by sa ozval. Tých ludí by som spočítal na jednej ruke... Je lepšie ich kontaktovať rovno... Ako napríklad tu   https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22459   . Teraz tiež niečo riešim ale dám to rovno na diyaudio. Hádam nebudú mať z mojej AJ "prdel"... Ale určite to neplatí pre všetky témy, s arduinom a programovaním tu má dosť ludí skúsenosť. Viac krát som chcel zdielať nadšenie ale potom ma napadlo že by to vyzeralo ako vytahovanie tak som to sem nepísal.

Ono tu DIY trochu hynie. Každý radšej než by niečo staval tak kúpi nejaky krám z ebay. O spínaný zdroj alebo D class sa nikto ani nepokúša. Reprobedne sa nestavajú pre to že sa došlo k záveru že to bez množstva meraní nemá príliš zmysel. Na trhu sa objavili pre lenivších DIYerov VMA a CW a SPA produkty. Dá sa povedať že robiť niečo DIY nie je nutné a nie je to ani lacnejšie. Teda DIY zostalo pre tých čo sú ochotní sa tomu napriek dostupnosti slušných projektov venovať a ktorých skutočne baví niečo robiť. Alebo tých čo vedia že chcú niečo inak, ako ty si 21" SW na doma. Ale to vyžaduje už nejaku skúsenosť dotiahnuť to do konca. Kvalitné reproduktory sa nemusia riešiť cez hromadku z USA. Hromadky mali svoju atmosféru... 

Nebol by som si tou deltou na nejaky nízko ladený sub ani doma vôbec istý... ARZ6604 teoreticky môžem tiež ladiť na 30Hz a ekvalizovať a tvrdiť že na nočné počúvanie to bude stačiť ale nerobil by som to a simulacia nezahrnie všetko... Ja som toho doma skúšal ekvalizovať dosť ale vždy to hralo len s reproduktormi slušnej konštrukcie čo na ten spodok už trochu stavané boli, ako 15TBX100, 18SW115. Ked ti ekvalizovaná delta bude hrať rovnako ako 18SW115 alebo 21DS115 a jediný rozdiel bude v maximálnom SPL tak ti prídem pogratulovať smile

Re: KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

No pravda, Delta na tyhle pokusy o co nejnižší bas není úplně vhodná, v uzavřence jo, ale při hodně omezenym příkonu. Když si vzpomenu, jak jsem z toho subu byl nadšenej a jak mi bušila pumpa, když jsem ho poprvé pustil, jojo:-). Jinak souhlas se vším, včetně tý atmosféry v prdeli. Měření je skvělá věc, ale odkrývání tajemství prostě vede k tomu, že pak žádný nejsou:-). Ale je to hlavně o lidech a jejich přístupu, technologie za to nemůžou.

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 11:58)

Re: KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

smile

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » KarelXth (subwoofer Eminence Delta 15LF)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£