Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 101]

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Paddy: Ezk je OK.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

http://engel.ic.cz/projekty/ultimate_am … matics.gif
Je tu někdo,kdo to zprovoznil?Bylo by reálné použít na konci BD911,912  a napětí cca 60V při kliďáku 1,2A?

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Ježíšmarjá... prznitelé Transiwattu všech zemí, spojte se!

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Náhodou, ta Engel-reinkarnace jede. Ovšem s tím kliďákem sakra opatrně. Ten násobič Ube to nemusí udržet v rozumných mezích.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Když mě se nelíbí ten spínací Darlington...

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Na pozici budiče snad nevadí... jediný průser je daleko větší plavání výstupu s teplotou, u normálního TW se hřeje jeden přechod a tady dva.

Web

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

No ten Engel bych rozhodně do zdařilých konstrukcí nepočítal. Podobných prasečin vyšlo i v amáru dost. K čemu dnes stavět něco takového? Na zesilovači je nejdražší mechanika, trafa, velké elyty... a to musí mít každej zes, tak naco šetřit na několika tranzistorech. Podobná zapojení měla význam v době kdy stálo těch pár trandů půlku výplaty.

(upravil Hordek 28. 6. 2014 11:32)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

No asi na tom něco bude. Sám mám na chlastačky aktivní bedny s 15" basákem RFT a koncákem Studio 70.
Vždycky když slyším ten průser tak se jdu radši rychle ožrat lol a pak mi to připadne docela v pohodě, dokonce čím víc to limituje, tím se mi zdá zvuk lepší big_smile
Že se přes DPA starý bigbíty nedají poslouchat, s tím bych moc nesouhlasil, ale záleží na zbytku aparátu a hlavně na bednách. Vidím že výběr železa máš doma bohatý, takže asi máš přehled smile
Drží ten Engel aspoň trochu kliďák? Mám pocit že něco takového kdosi bastlil v kroužku na střední a několikrát to skončilo prostřelenýma koncákama, ale už je to hezkých pár let takže podrobnosti už si nepamatuju...

(upravil Kovas 19. 12. 2011 15:16)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Drží, ale v rámci mezí. Tím chci říct, že tam nejde kroutit trimrem a nastavovat kliďák, jaký vás napadne. V A to rozhodně stabilní nebude(to, že oni to stabilní možná měli, není zárukou, nebo pravidlem) a Thermal runway se projeví... Ale s malým kliďákem, proč ne... Osobně bych tam přidal ještě dva trandy navíc jako ochranu. Čert vem, že je to prznění TW, stejně už to není původní... Oddělovací elyt? No a co? Zpětná vazba to minimalizuje do rozumných mezí a ušetřím za relé a bordel okolo. A hraje to? Hraje... Na chlastačky je to víc než dobré(osobně by mi nevadilo hrát i doma, nejsem nějaký audiofil). DPA je jiná politika, nebo spíše jiný směr určení. Tam je to na vychutnávku. A jak se již psalo, ucho je sfiňa, je subjektivní, nelineární a ještě má mrcha ráda určité zkreslení. Si nevybereš. big_smile

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Kdyby se řadilo dle kvality jak by to vypadalo s prvním a posledním místem ??

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Mám zájem postavit si zesilovač cca 2x100W pro velmi kvalitní poslech hudby ve stereu.Připojené repro budou kvalitní regálové dvoupásma.
Bez korekcí,jen se vstupním potenciometrem.Preferuji stavebnici.Uvažuji o Aldax SPV 100,nebo Jožiho JPA 100.Zkuste poradit.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Za mě to JPA-cko. Mám tento zesilovač doma a jsem nadmíru spokojen. Jednoduchý, kvalitní a spolehlivý zes.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

JPA, je to skvělej stroj.

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Díky.Hodlám to napájet jedním toroidem.Je lepší kvůli odstupu brumu 4x30V?Potřebuji nějaká pomocná napětí?Chci pomalý náběh zdroje(ocením nějaký link)
Doporučená hodnota vstupního potenciometru?Je zapotřebí nějakého přizpůsobení,nebo připojit napřímo?(samozřejmě stíněně)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Nepiš dva příspěvky pod sebe.
Potenciometr záleží spíše na zdroji signálu. Čím nižší hodnota, tím lepší odstup, naopak, může to způsobit úbytek basů. Dej tam 10K. Stačí ti jedno dvojité vinutí 2x30V, které usměrníš, vyfiltruješ kapaictou 20mF na větev (40mF dohromady) a z tohoto zdroje pak budeš napájet oba moduly.

(upravil Paddy 19. 2. 2012 20:21)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Je nutný pomalý náběh zdroje při kapacitě 20mF na větev,když budou dostatečně dimenzovány usm.diody?
Kovovou skříň spojit s nulákem,nebo se signálovou zemí?

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

nie
ani jedno

Web

(upravil sinclair 7. 6. 2012 12:31)

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Rozhodně bych se přimlouval za to, aby nějaký zodpovědný člověk chytře navrhl novou, menší desku pro konec např. z TW140 Studio, samozřejmě už s radiálními kondenzátory a prakticky původním osazením - ono se totiž dá sehnat za pár korun, KU612 stojí průměrně 6Kč, KD617 průměrně dvacku a KD607 okolo třiceti korun. Píšu to hlavně z toho důvodu, že v koncovém stupni Transiwatt NESMÍ být párované tranzistory, ale tranzistory s betou, odpovídající dotyčnému zapojení.
Zbytek osazení může být např. BC639 s KU612 do darlingtonu a jako první stupeň klidně nízkošumový BC550. Elektrolyty doporučuju Nippon řady LXZ, i když tohle zapojení je tak blbuvzdorné, že bude chodit s jakýmikoliv kondíky. Nicméně aspoň na jedno místo /bootstrap ze středu výkonového děliče/ bych ony LXZ doporučoval.
Výstupní kondenzátory nemá absolutně žádný smysl zvětšovat nad 2.200uF, jednak -jak už bylo uvedeno- to dává citelnou ránu do reproduktorů /podle tvrdosti trafa a velikosti filtračních kapacit/, jednak při neúměrném zvětšování výstupní kapacity to má tendenci pomalu kmitat.
Je vysoce pravděpodobné, že pokud se mi podaří přemluvit momentálně silně otráveného Mirka Čejku, tak spolu navrhneme a ověříme příslušnou desku na reinkarnovaný TW140. Jenom připomínám, že tranzistory typu BD249C/250C, TIP35C/36C, BD911/912, 2SA1943/2SC5200, MJL21195/21196 a další podobné se do tohoto zapojení absolutně nehodí, díky prudce klesající betě při vyšších proudech ze zapojení nikdy nedostanete plný výkon a výsledkem bude jednostranná limitace, která sice lze srovnat, ale připravíte se o nemalou část výkonu. Proto jsem na začátku psal o původním osazení, zcela ideální záležitost je KD617 s h21e kolem 70 při 5A a jako npn -světe div se- KD503 s h21e nejméně 100, lépe 120 při 5A. Logicky je pak nutno tranzistory měřit a protože každý tuto možnost nemá, s hotovou deskou by bylo možno objednat za pakatel i sadu tranzistorů s příslušnými parametry.
Osobně si myslím, že s kvalitními kondenzátory a dobře navrženou deskou by to byl ideální diskrétní startovací kit pro ty nejmladší, cca 70-80W výkonu už je dost na to, si to rozházet se sousedy smile
Pokud máte jiný názor, budu rád, když ho sem napíšete.
Obávám se, že například BA-200, i když je rovněž poměrně blbuvzdorná, je pro ty nejmladší přece jen kapku složitá, i když umožňuje poměrně velkou volnost při výběru polovodičových součástek pro výkony od 50 do 250W.
Nejvýkonnější verze BA-200 s výkonem vyšším, než 250W je už bohužel osazena poměrně speciálními součástkami /když nepočítám koncové KD3773/, už ji nelze osadit "šuplíkovými" zásobami KCček a KFek. Speciálními polovodiči myslím například tranzistory do rozkmitu a na buzení, které každý v potřebné kvalitě nesežene. Já mám tuto verzi ověřenou dokonce i se změřenými tranzistory CDIL a PMC, kterým sice nevěřím ani za mák, ale bohudíky nejsou jediné, kterými lze zesilovač osadit, Mira Čejka navrhl desku poměrně variabilně tak, aby šla osadit ledasčím.

V plánu je i poměrně jednoduchý, ale parametrově velmi dobrý symetrický laboratorní zdroj +/- 0-40V-4A, rovněž osaditelný kdečím, co se nahrabe po šuplíkách, je to vcelku ideální záležitost pro oživování výkonových zesilovačů, protože obsahuje kromě regulace napětí i proudové omezení, takže při oživování nic nezničíte.

Dále byl ve výhledu logaritmický indikátor vybuzení /výkonu/ s pamětí špiček, potřebné IO není problém z NOS zásob dovézt a nejsou ani drahé.

Spoustě lidí by se hodil i limiter-kompresor, který je rovněž "na prkénku" odzkoušený a stačí pro něj navrhnout desky, záměrně každý kanál zvlášť - nepotřebuje žádný speciální optočlen, pouze dva zcela běžné jfety a hrstku levných IO typu TL082/TL084.

Proto jsem chtěl po Tondovi separátní rubriku, kam bych tyhle věci cpal a odkud by si je každý mohl volně stáhnout. Protože je ale Tonda na mě nasranej, tak z toho zřejmě nic nebude a vše zůstane u mě v šuplíku....

Web

Re: Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Ať to tu moc nezasírám.
Mistře, pokud by ten laboratorní zdroj dostal někdy v budoucnu finální podobu, tak bych o nějakou stavebnici, či desku měl určitě zájem.

Příspěvky [41 až 60 z 101]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Síň slávy - spolehlivá zapojení zesilovačů, vhodná ke stavbě

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£