Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » SOA ochrana koncových tranzistorů

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 63]

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Čo je to za desku? ... Moje produkce? Je tam něco špatně? rád se nechám poučit..

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

ja som tam videl rezistor v cievke - iné som si nevšimol...

(upravil Jan16 15. 2. 2012 1:24)

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Teď nechápu, na co reaguješ. Jako že ten odpor v cívce je chyba? No to mi pověz proč prosímtě...

Tak trochu popisu, jak probíhalo testování:
1. zapnutí - z hrůzou zjišťuji, že minimální klidový proud je 280mA aníž se tomu nechce. Pěkně jsem si nas.. na hlavu, BD139-16 z géemka prostě ca 50uA do báze nestačí. To byla moje návrhářská blbost.
2. test: Upravil jsem trimr a okolní dva odpory, aby proud byl 1 díl odporovým děličem a 9 dílů tranzistorem - a najednou to funguje. Kliďák mám nastavený právě na 70mA a poměrně dobře drží.
Zkouška sínusem 1kHz: odhad byl, že s +-35V naprázdno to dá tak 70W. Houbeles. Přesto že napájecí trafo je nějaké obyč 125VA 24V - usměrněné zdvojovačem na +-35V Naprázdno, filtrace je 5mF na větev (TC937A 5mF/50V), leze z toho úctyhodných 100W. (začátek limitace). Takže očekávaných 70W to zvládá s přehledem.
Chladič je provizorní, nestačící. Při nakládačce se za pár sekund rozžhavuje jak plotýnka. Finální verze má být oba kanály na společném profilu (značně žebrovatějším a větším, ještě s podporou ventilátoru, aby mohly být žebra vodorovně.
Pak jsem měřil ss výstupní napětí: +7,2mV. (A to jsem tranzistory do diferenčáku nijak nenimral, šlo tam co přišlo pod ruku - Všechny BC546 jsou BC546B; pak BC547C v omezovačích).
Na proměření frekvenční charakteristiky bohužel nemám vhodné náčinní - v nejbližší době napravím. S tím co mám můžu měřit leda od pár Hz do tak 5kHz, pak to začíná být k ničemu.
Z dalších testů ještě budu měřit rychlost přeběhu, funkci proudových omezovačů/zkratové ochrany, VF stabilitu - jestli potvůrka nezakmitává. No a samozřejmě poslechový test! (Který si v tuto denní dobu vážně nemohu dovolit).

Jako bonus na závěr posílám schémátko. (Prosím nesmějte se tomu, je to můj první zesilovač!) lol

http://i42.tinypic.com/azdu03.png


Edit2: Přecijen jsem tam odvážně zapojil reprák. No Šumí nám to více než zdrávo a vrčí také. Šum vysvětlit nedovedu, vrčení bdue asi ten bordel drátů na stole a kdoví kudy a jeslti někudy je vůbec něco uzemněné.
Každopádně poslechový test odhalil problém - kopák prská na výškách... Tak jsem tomu pustil 1kHz obdélník a následně vytřeštil oči na stínítko osciloskopu. Něco je setsakra špatně... >> krucinál - ten pokurvený obdélník mi leze ale už z počítače.. to asi nebude chyba zesilovače yikes (Zkusím jiný zdroj signálu)
>>>Omlouvám se za zmatky, nebyla to chyba zesilovače. Jen co se mi dostane do ruky řádný fční generátor, tak to oměřím.

(upravil nalimko33 15. 2. 2012 6:09)

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

áno ten rezistor je chyba - viac o tom nájdeš buď tu alebo na slovanete...

scháma je podľa mňa štandardná - tiež mám rozchodený jeden jednoduchý koniec
http://svetelektro.com/modules.php?name … ilit=uni15

nechápem ale prečo nemáš tranzistor T8 osadený tým čím by mal byť - v puzdre TO126 a prečo nie je namontovaný na chladiči.

Jakub z Jozefom majú takéto niečo na svojom webe
http://zosilnovace.eu/Zosilnovac50W.htm
http://zosilnovace.eu/UNI50.htm

(upravil Jan16 15. 2. 2012 15:33)

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

nechápem ale prečo nemáš tranzistor T8 osadený tým čím by mal byť - v puzdre TO126 a prečo nie je namontovaný na chladiči.
Já si myslel, že BD139 v TO126 se tam dá použít bez problémů. sad

áno ten rezistor je chyba - viac o tom nájdeš buď tu alebo na slovanete...
Že je to chyba u¨mí říct kde kdo. Povíš mi jaká?
Schválně jsem pátral o tom něco zde a foru, zjistil jsem:
a) Může a bude to asi ovlivňovat DF - Na magii si nehraju. Takže jestli mám k bedně 10 nebo 2m kabelu průřezu takového nebo makového, neřeším. (mám 10m 4x1,5 zapojený křížem, pokud by si přece někdo chtěl rýpnout)
b) Má to vliv na stabilitu/ochranu zesilovače před kompelxní zátěží
c) Rezistor se doporučuje zpravidla 2-5ohmů. Do rozsahu jsem se trefil.
d) Řekneš, že je to chyba, a pak mi pošleš zapojení, kde je to řešené úplně stejně.
Jak tě potom mám brát vážně?
Pokud tam chyba, je, řekni mi jaká. Já o žádné nevím; když hledám, tak nenacházím.

Samotný Sinclair pronesl: Chybí i výstupní tlumivka, obsažená v každém slušnějším zesilovači.

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Fajnsmekrum vadi magneticke cepicky toho odporu umistene v mag. poli te civky smile
Nevim nakolik je zesilovac slusny ci nikoliv, ale ta vystupni indukcnost je tam jako berlicka kvuli stabilite pri zatizeni ciste kapacitni zatezi. Premostena je to pokud mozno nizkym odporem, aby se naopak utlumila mozna seriova rezonance s ciste kapacitni zatezi. Odpor velikosti 1/2 az R zateze je vhodny.

Ten snimaci tranzistor asi neni videt, kde je umisteny.

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Fajnsmekrum vadi magneticke cepicky toho odporu umistene v mag. poli te civky - Však říkám, že si nehraju na magii smile

Snímací tranzistor je především napsaný ve schématu, že tam je BD139. Proto mi není jasné to, jakým stylem se do mě obouvá.
Jinak přišroubovaný je zhruba uprostřed chladiče pod deskou.

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Hlavně ať tě nenapadne tam nacpat tlumivku realizovanou feritovou perlou, jako jednoho nejmenovaného hňupa smile

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Jan16: do nikoho som sa neobúval - iba som sa spýtal! vážim si prácu každého kto niečo navrhne a potom to aj vyskúša v reáli...
- to BD som nevidel, za tranzistor násobiča Ube som považoval tranzistor na fotke v pravo od TP095,
- dať rezistor do cievky možné je, ale považujem to za chybu z dôvodov, ktoré tu už boli povedané. v žiadnej mojej konštrukcii som nedal tento rezistor do vnútra cievky! ak tak je cievka NAD týmto rezistorom.
http://svetelektro.com/modules.php?name … ilit=uni50
http://svetelektro.com/modules.php?name … ilit=uni15

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Dobrá dobrá. Ale stejně jsi mě nepřesvědčil o chybě. Pokud mě s tou cívkou budeš ještě chvíli prudit, tak vezmu měřáky a změřím ten pravděpodobně neměřitelný rozdíl v chování cívky na odporu, vedle odporu nebo nad odporem. wink
Víš, já nepatří k té sortě HiFistů, kteří si třeba myslí, že stíněná síťová šňůra k zesilovači zlepší zvuk a podobné nesmysly. Ale dobrá, nebudeme to nimrat lol

Momentálně bych rád ten zes trochu lépe proměřil a kruci kruci nemám vhodnej signální generátor. Budu muset půjčit a pak pořídit svůj.
Pak dodám i ostatní údaje jako frekv. char., rychlost přeběhu případně jak dobře je to vykompenzované. (ale z toho co jsme zatím pozoroval na osciloskopu je to OK a stabilní).

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

ja trpím hudobným hluchom, takže o vplyve tej cievky neviem uchometicky povedať nič... či je to zmerateľné je vec druhá...

generátor mám rozostavaný tento
http://www.scienceprog.com/avr-dds-sign … rator-v20/
v podstate ho treba iba doskladať - dať do krabice a otestovať...

(upravil ickx 30. 10. 2019 11:08)

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

PavelTl napsal:

Zkusím nastřelit proč to tak je:
K otevčení T13 potřebuješ aby na R42 vznikl úbytek 0,65V. To nastane při proudu 2,4A (I=U/R=0,65/0,27=2,4).

1. Kostruktér ze SOA určil pro plné napájecí napětí (to nastane když je tvrdý zkrat na výstupu a 0V, kdy je trazistor namáhán plným napájecím napětím) bezpečný proud 2,4A. Pro tenhle proud spočítal hodnotu R42, aby na něm vznikl úbytek 0,65V a vybral je správnou hodnotu z řady.
2. Když je na výstupu malé napětí teče do zátěže i malý proud a tak tato hodnota dostačuje. Ale když je na výstupu vysoké napětí, teče i vysoký proud a tatto hodnota by nedostačovala. Naštěstí však křivka SOA s klesajícím napětím dovoluje i vyšší proud. Takže zvolíme druhý bod křivky kdy pro napětí 1V vyhovuje proud I - pro tohle už v daném schématu chybí údaje jako napájecí napětí, takže neznám jeho hodnotu.
3. Proud I však na R42 udělá vyšší úbytek napětí než 0,65. Vezmu Danhardových 10A a vyjde mi 2,7V. Ten rozdíl (2,7-0,65=2,05V) musím ztratit právě na R37. Takže si zvolím R37 těch 150R (já nevím proč zrovna tolik ale konstruktér to určitě věděl, proč nezvolil třeba 220R, nebo více). A spočítám si jaký proud jím musí téci aby na něm vznikl požadovaný úbytek (I=U/R=2,05/150=13,7mA).
4. Vím jaké je výstupní napětí, takže už můžu spočítat R35 jako napěťový dělič kdy na R35 je výstupní napětí (snížené o napětí na D13) a teče jím námi spočítaný proud 13,7mA. (Obráceným postupem kdy znám proud a odpor mi vyšlo 24,5V). 
5. Takže vznikla křivka ochrany ohraničená dvěma body:
  - 0V a 2,4A
  - 25V a 10A

Je to hrozně zjednodušený a zanedbáváme bázový proud T13, ale pro představu to sand stačí.


Dovolím si otevřít toto 7 let staré vlákno a podle citovaného příspěvku a vypočtu patřícího k DPA110 zkusit přepočítat proudovou pojistku k DPA880.

DPA880 má napájení 75V, to znamená, že po úbytku na tranzistorech 10V bude napětí na zátěži 65V špičkové a 45,5V efektivní.

Podle vzorce P=u²/R=45,5²/4=517,5625W zjistíme, že při tomto napájení dodá DPA880 do 4Ohmové zátěže 517,6W

ad1) úbytek napětí na R51
     
I=U/R=0,65/0,15=4,3A

Při pohledu do grafu SOA pro tranzistory MJ15003, MJ15004 zjistíme, že pro hodnotu 4,3 vychází napětí cca 52V. To je ovšem nižší než plné napětí které my máme. Rozumím tomu správně že je tam schválně udělaná rezerva 20% ?

ad2) Pro 1V z grafu SOA vychází 20A.

ad3) úbytek na R51 při 20A U=R*I=0,15*20=3V  3-0,65=2,35V

        I=U/R=2,35/10=0,0205A

ad4) u=R*I=2200*0,0205=45,1V

ad5) 0V=4.3A
       45V=20A


Ještě poslední věc co mě zajímá. DPA880 při napájení 75V dodá do zátěže 4Ohm špičkový proud 16,25A .

Při dvou paralelně zapojených tranzistorech to znamená 8,125A  na jeden. Při pohledu do grafu SOA to je již značně mimo, pro 8A odpovídá napětí cca 28V. Dočetl jsem se ale, že při serioparalelním řazení koncových tranzistorů je napětí na každém tranzistoru polovina napětí napájecího. Poloviční napětí tedy 32V je ale stále moc. Jak to tedy je?

Zkontrolujte mi prosím výpočty, jestli to chápu dobře, případně prosím upřesněte co dělám blbě. Díky Jarda

https://i.ibb.co/qsGfw94/sch880.gif

(upravil microlan 30. 10. 2019 12:03)

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Ajja jaj, to je trochu mimo. Musíš si uvědomit, že při maximálním proudu je na odpovídající straně minimální úbytek napětí, tady bych to šacoval tak na 2 - 3 V na každým trandu v serii. Musíš uvažovat bod (myšleno na sinusovce), kde je největší ztráta, viz tento grafický integrál

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 94#p349394

Největší zátěž trandů je někde kolem 0,6 napájení. Asi 40V ven, tj 10A. Na trandech se topí na každým 15V * 5A, krásně v mezích SOA, teda pokud jsou dostatečně chlazený

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

A co teprve, když se připojí komplexní zátěž. S kapacitní zátěží není problém, aby na tranzistoru bylo skoro celý napájecí napětí (a ne jenom jedna polovina!!!) a plnej proud, omezenej jenom zesílením tranzistoru a proudem budiče. To je potom hašte. Proto taky ta ochrana SOA neměří jenom proud, ale přes odpor je tam zanesený i napětí na tranzistoru u výše uvedeného schématu R40, D13, R42, druhá větev R41, D14, R43. Jak přesně to omezí výstupní proud při jakým napětí se mi zrovna nechce počítat, ale není to věda ani s kalkulačkou, natož se simulačním programem.

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Ach jo, on nerozumí základům a ty tam domotáš kapacitní zátěž. Napětí se dělí mezi seriové trandy vždy na půl

(upravil ickx 30. 10. 2019 19:24)

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Díky Microlane, mohl bys tedy opravit ty výpočty proudové pojistky, abych viděl černý na bílým jak se to počítá? Díky

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Ono to je ještě složitější, nejlepší je na to nějaký sheet, taky se tu někde toulal, musíš to počítat pro více bodů, jak ti už naznačil microlan, ne jen pro maximální výkon.
A pak je potřeba domyslet, že kupříkladu při zkratu na výstupu, to napětí na výstupu bude téměř nulové, zatímco proud maximální, proto je tam ten druhej odpor a dioda smile

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Tady máš simulaci té ochrany, tak si s tím pohraj, ať víš jak to funguje. Potenciometrem měníš zátěž od optimálních 4Ohm až do zkratu na výstupu (posuvník s názvem Resistance) Pak si možná ty vzorce dokážeš odvodit sám.

fastald

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

toto si prestuduj
http://hifisonix.com/wordpress/wp-conte … 3-2012.pdf

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Ak má mať ta SOA ochrana zmysel , teda aby sa dali bezpečne využiť možnosti koncov a súčasne zabrániť, aby zbytočne ochrana "nehrabla" do signálu pri obvyklej  komplexnej záťaži (reprobox), tak jedine dual slope , niečo ako je na obr. 28 v tom odkaze.

Příspěvky [41 až 60 z 63]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » SOA ochrana koncových tranzistorů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£