Re: Postavme si flaškostroj...

pzwak: jaký používáš u 6s33s výstupní trafo? čím je budíš? jaký jsi zvolil Ia a Ua?

Re: Postavme si flaškostroj...

2elipsa:info o fullrange mas v mailu...

(upravil pzwak 14. 2. 2012 13:23)

Re: Postavme si flaškostroj...

PB0305 - tohle jde sice chlup mimo tema, tak jen zbezne - trafo jsem pro zacatek zkusil od Indelu koupene v GESu - OTR-20W-2 Kvalita odpovida cene, rekl bych. Neprekvapi, ale neurazi. Samozrejme ma spoustu omezeni, ale jde od 20Hz do 20KHz bez potizi, Ia je pro nej optimalni 0.16-0.18A, Ua mam 200V. Zkousel jsem ruzne hybat s Ia - pri vyssim lze dosahnout vetsiho Po, ale zacne zkreslovat trafo. Pri nizsim Ia jsem z toho vytahl v zapojeni podle Boberlyho cca 14W se stejnym THD a kmit rozsahem jako on, takze Indel neni uplne nejhorsi. Vadi mi na nem hlavne vystupni impedance 8ohm. Laboroval jsem s vinutimi kvuli Bi-ampingu, ale na 4 ohmy se proste zapojit nedaji. Navic ma primarni impedanci trochu vysoko, pres 1kohm. Ono to sice u SE tolik nevadi, ale idealni to neni. Zvazuju si navinout vystupak sam, jen to chce trochu vic casu, ktery ted nemam. Jsem presvedceny, ze pri peclive praci bych mel dosahnout lepsich parametru nez s Indelem. A kdyz ne, aspon to zkusim smile Trafo za 6tKc se da koupit od Revoxu, Experience nebo Lundahlu vzdycky...
Budice jsem zkousel ruzne, od Boberlyho 6SN7 pres ruskou tetrodu 6E5P nebo 6E6P jako RomyCat az jsem skoncil u 2x ECC82, vstup v SRPP, budic paralelne oba systemy s odporovou vazbou, pripadne druhy system jako katodovy sledovac. Kazde zapojeni ma neco do sebe a nejake mouchy smile Laskoval jsem i s tlumivkama misto anodovych odporu, ale nepozoroval jsem zadny viditelny prinos. U 6c33c jsem zkousel fixedbias, autobias i automatickou regulaci, ale to uz by bylo na hooodne dlouhe povidani smile

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Vybornych vysledku bys dosahl taky s 6n6p nebo e80cc ty jsou podle mych zkusenosti lepsi nez ecc82.Jak jsi zkousel ty anodovy tlumivky?Jaky a v jakym zapojeni?U mne pouziti anodovych tlumivek jednoznacny prinos...musel jsem ale zvysit hodnotu katodovyho odporu na tisice uF a vazebni kond nejmin 2,2uF...jinak slaby basy...

(upravil pzwak 14. 2. 2012 13:40)

Re: Postavme si flaškostroj...

kudlibabka - ty tlumivky jsem pouzil misto anodovych odporu v budici, hodnoty si uz z hlavy nepamatuji, pri proudu 10mA co tam teklo mely myslim cca 40H. Vetsi jsem tehdy nesehnal. Celkem jsem s odporovou vazbou spokojeny, ja se hledim naopak vyhnout elytum v katode, pouzivam jen odpory, stejne tak se snazim o stejnosmernou vazbu mezi stupni (pokud to jde). Kondy moc rad v signalu nemam... A pokud uz musi byt, tak jen vazebni a kvalitni svitky, elyty staci ze jsou ve zdroji smile

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

pzwak: a nemohl by si napsat ještě něco o svým Bi-ampingu?

(upravil kudlibabka 14. 2. 2012 13:50)

Re: Postavme si flaškostroj...

Ja mam v katode blackgate nebo oscon SEPC,zkousel jsem i svitky ale proti kvalitnim elytum jsem nezaznameal zadny prinos...narozdil od zdroje,tam elyty vubec nepouzivam...jam mam nekolikero velmi kvalitnich anodovych tlumivek,pro EC8010 pouzivam 64H/32 mA,pro strme pentody v triode vetsinou 200H/12mA nebo 200H/6mA...pokud pouziju misto anodovyho odporu kvalitni tlumivku nastane zlepseni ve vsech ohledech...nepouzivam zpetne vazby...zdroj s usmernovaci lampou a tlumivkama...prvni kond velmi male kapacity  cca1uF/v nekterych zapojenich rusky teflon,jinde rusky hybrid/ pak tlumivka pak 4uF tlumivka pak 20-50uF v olejovy lazni...
muj biamp jsou fullrange....:-)))))))

(upravil pzwak 14. 2. 2012 14:15)

Re: Postavme si flaškostroj...

PB0305 - k biampingu - usoudil jsem, ze bude prinosnejsi nez biwiring, a kdyz jsem u sveho predchoziho projektu (PP) mel trafa se dvemi 4ohm vinutimi k dispozici a na dvoupasmovkach mam oddelene vysky a stredobasy, vyzkousel jsem to. Neminim tady psat nejaka ta obvykla slova o prostoru atp, ale pocitove mi to prislo lepsi nez normalni zapojeni. Je mi jasne, ze pro pravy a plnohodnotny smile biamping je potreba dvou oddelenych koncu, protoze i pres trafo se vzajemne mohou repro ovlivnovat, ale je to porad lepsi nez klasicky dvoudrat. Akorat ze clovek tahne 2x tolik dratu mezi koncem a bednama, ale ja pouzil kroucene draty z UTB kabelu (mozna bych jeste nasel nekde odkaz na manika, ktery to vyzkousel a meril) a jsem spokojen. Samozrejme je to hodne pocitova vec, tudiz netvrdim, ze je to jedine a mozne spravne reseni...  to pisu abych predesel vlne kritiky, ze je to naprosta blbost smile

kudlibabka - tlumivky ve zdroji pro SE jsou celkem nutne. Po mnoha pokusech s usmernovacima lampama a filtraci elyty, svitky a tlumivkami jsem po merenich zvlneni pri zatezi na skopku zjisitil, ze jedine dve vyhody elektronky v usmernovaci jsou hezky vzhled a pomaly nabeh Ua. Jinak z beznymi schottky a CLC clankem dosahnu mnohem lespi filtrace a mensiho zvlneni. Tlumivka musi mit samozrejme aspon 3-10H i pro koncovy stupen. Dalsi doladenim svitkem ke tlumivce jako pasmovou zadrzi lze zvlneni potlacit jeste vic. Jinak ty fullrange me zajimaji taky, muzes treba na mejl postnout neco vic (at to nezasirame)?

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

fullrange mě taky zajímá

biamping: jak si dělal elektronickou výhybku? 12 dB/oktáva ?

Re: Postavme si flaškostroj...

vyhybku jsem neresil, je soucasti reprobedny, ktera ma oddelene vyvedene vysky a oddelene stredobasy, podle zapojeni tipuji na 12dB

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Ja jsem zkousel ruzny usmernovace,nakonec jsem zvolil lampy,pro svoje pristroje mam vetsinou Telefunken AZ1-11 meshplate,obzvlast v predzesilovaci s EC8010 a anodovejma tlumivkama lahudka,pokud dam Telam nebo Tesla ma to trochu jiny podani na vyskach a trochu min toho co je je mezi...jinak kvalitni kremikovy diody taky pouzivam..na fullrange se zvukove ta elka ve zdroji fakt projevi...ale neni to samozrejme rozdil noc a den...to samy je s vazebnimi kondy,uz jsem tady nekde psal,ze se mi podarilo najit kombinaci levnych ruskych kondu,kterou kdyz jsem porovnaval s velmi drahymi Mundorf stribro,zlato,olej nebyl jsem schopen poznat rozdil...o fullrange na mail...

Re: Postavme si flaškostroj...

Pánové dělám debordelizaci a našel jsem toto ,možná by to mohlo pro otestování stačit pro jacqa a jeho projektík s pclkou. Bohužel od toho neznám žádné parametry. Ty trafáčky jsou z dráťáku,kde byl na sekundáru 4ohm repro. Možná by tam něco kolem těch potřebných 5k našel a ten síťák je z nějakého stareho radia. Ten jsem nikdy nepoužíval. Na první rozběh to možná stačí a pak si našetří na něco lepšího?
http://ecc88.rajce.idnes.cz/debordelizace/#IMG_1001.jpg
Jinak jdou do bazaru za nějakou drobnost.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Ten sitak beru,jeden takovej mi schazi

(upravil elipsa 14. 2. 2012 18:42)

Re: Postavme si flaškostroj...

Tak síták putuje  ke kudlibabkovi. Pro projekt jacqa by prý mohl objevit nějaký vhodný síťák. Takže s těma trafáčkama z dráťáku by to mohlo pro první pokusy fungovat.

jacq chceš se do toho pustit?

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Trafo z dráťáku nemá mezeru, bude přesycené.

Re: Postavme si flaškostroj...

Danharde. To že nemá mezeru je pravda. Pro začátek ale dobrý,přeci jen je to lepší než použít síťové tráfko, neboť je určeno pro audio a pcl kou neteče proud až tak velký ,aby to zlobilo moc. A pokud jacq nerozběhne zesilovač s ním, tak aspoň ušetří za drahý materiál. Zase až tak jednoduché postavit lampáček není. Aby nebručel,nepískal,nekopal...
Každopádně vhodná připomínka.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

postavit SE lampac je docela jednoduchy...ale pozor kope vzdycky...

Re: Postavme si flaškostroj...

jestli to bude pouzitelne alespon na vyzkouseni a nauceni, tak ho beru smile co za nej? neplanuju z toho delat opravdovy zesilovac, ale prijde mi, ze nejvice jsem se zatim naucil praxi, takze chci proste zkouset a prijde mi, ze objednavat trafa za tisice pro takovyto projekt nema smysl smile

ja v tomto smeru nemam nic nez schema. pravda, jeste jsem nepsal do bazaru, ale myslel jsem, ze kdyz bobobrod "vymyslel" schema s ecl86, ze to bude neco, ceho bude mit kazdy prehrsel, ze bude stacit se tady zminit. zda se, ze se nikomu doma tyto elky nevaleji...

jinak mam doma sitove trafo i vystupni trafo pro ebl21, vcetne patice, elky a nekolika ef22 a parem ech21, takze ja si pak asi budu hrat s timto

Re: Postavme si flaškostroj...

jacq - kouknu doma na ecl86, myslim ze nejake plonkovni tam mit asi budu. Co se tyka mezery na SE trafu, myslim ze rozebrat trafa z drataku by nemel byt problem, urcite nejsou svarovane nebo nejak moc pevne lepena. A tim padem se snadno da udelat mezera dle potreby. Jinak EBL21 mam urcite taky, nejspis i NOS a nejake lehce jete, stejne tak dalsi s rady Exx2 a nejake vysokonapetove elyty. Takze pokud bys potreboval, mohu dodat, staci napsat mejlik... Jo a pokud bys potreboval nejake inspiracni  zapojeni pro EBL21, par jich mam taky, ale to na netu asi najdes taky...

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

jacq:   Je ti minimálně 18 let?  Jinak ti prostě nijak pomáhat v tomto nebudu. Budeš se hrabat v síťovým napětí a i když snížíme napájení co nejméňě pro  ecl/pcl86 ,aby ještě i pěkně hrála ,třeba na blízký poslech u počítače, bude to nejméně 100V a i to je dost.

Otázka pro znalé rozvodů 70/100V  . Tyto rozvody byly často elektronkové. V rozvodech jsou všude trafa,tedy indukce. Na jakáé přípustné špičky, byla  a jsou trafa 100V konstruována?  Dík.

Web