Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 10)

Audioweb.cz » Dílna » Kondenzátory

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 10 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 193]

Re: Kondenzátory

Jaksi by mě zajímaly: Jamicon, Rubicon ( s měkkým I). Jestli někdo mátre zkušenosti smile

Re: Kondenzátory

to Yeayer: Ve 14cti letech uz umis cist ne? smile Jamicon byl vzdy s mekkym "I" a je zde zminovan hned nekolikrat. Rubycon jsem zadal do google jako "rubicon" a hned google nabidl opravu na "Y" , tak nevim.. "Rubicon" jsem nikdy nevidel. Ale netvrdim ze ho cinan nevyrabi smile.

to kofejn: Presne stejnou samwhu mam i ja, vyssi kapacita uz ma i logo samwha. Na ty mensi to asi kvuli moc malemu pismu netisknou. Meli by byt urceny do pulznich zdroju, tak ze low esr. Zatim jsem meril jen kapacitu, ESR meric budu teprve stavet. Musim ale rict ze jsou to snad jedine kondy krom nipponu co jsem mel za posledni rok v ruce, a maji kapacitu v + toleranci! Vse ostatni vcetne jamiconu se vetsinou nevlezlo ani do deklarovanych -10%. Ovšem životnost už je věc druhá.
Co tu byl výše odkaz na "modre" samwhy, nafouknute v monitoru, myslim ze nejsou low esr! Podobne mam v asi 10let starem preampu, vsude mozne jako blokovaci, zdroj s klasickym trafem. A tam drzi..

Re: Kondenzátory

vinu nafouklých kondů, bych hledal jinde, než v samotném kondenzátoru.

Re: Kondenzátory

xhibit: promiň ale když už se chceš bavit kdo umí a neumí číst tak si ještě jednou přečti můj příspěvek, o JamYconech tam nic není smile

(upravil Xhibit 15. 1. 2012 20:45)

Re: Kondenzátory

No mozna ctu blbe ja i ty.. smile Pises ze by te zajimal JAMICON s mekkym "I", tak ja odepisuju ze byl vzdy s "I", a ze "jamycon" jsem nikdy nevidel. A "jamicon" tu zminovan je hned v prvnim prispevku jako prvni nad carou.
Sice je 105°, ale nejak by me nenapadlo resit 85°, ty uz byli vicekrat zminovany jako srot. Ale uz dost o teto znacce, uz me to neleze ani z klavesnice.. smile Nema cenu ji resit. Das sotva par korun navic a mas uplne jine kondy, tady nema vubec cenu se snazit setrit.

Re: Kondenzátory

Trochu odlehčení:

Já, My, On,
s Nippon Chemi-Con
překročíme Rubikon,
dřív než e-lyt z Jamicon
vyteče na Rubycon ...

(upravil Yeayer 26. 1. 2012 12:30)

Re: Kondenzátory

Xhibit: to s tim měkkym I bylo myšleno k RubYconu, že mám odma jeden RubIcon, tak mě zajímá jako že co to je za blbost, a Jamicony jsem přehlíd, to je moje chyba.
Tak rubycon mám, rubIcon jsem už asi vyhodil a dokonce jsem objevil RUDOYCON ...
http://trodas.wz.cz/index.php?act=ST&f=16&t=325 pro insipraci
A ještě něco - nekupovat jakékoli keramiky z GESu... Jedna na 220n mi začala u TDA2030 hrát... Sem si řikal, že wtf, žádnej reprák neni připojenej a z DPS se ozýval takovej divnej zvuk, a pak jsem se zaposlouchal a zjistil, že mi hraje zesík bez repráku, a pak jsem se od zukiho dozvěděl, že keramika je vlastně piezoelement, takže nekvalitní hrajou...

Re: Kondenzátory

Taky je potřeba dodržovat určitých elementárních konstrukčních zásad, co najdete v každé knížce pro ty, kdož se elektronikou chtějí zabývat. Jako například, že elektrolyty hoooooooooodně daleko od zdrojů tepla (chladič, výkonové tranzistory, výkonové rezistoy (:o), transformátory, usměrňovací diody). Sám můžu hlásit, že i ty Hitano z GESu mně drží spoustu let, ale jen při dodržení těch zásad a za předpokladu, že už v začátku návrhu jsem počítal, že hodlám mít elektrolytický kondenzátor slušně předimenzovaný, páč, poslušně hlásím, že je to součástka, která se prostě předimenzovat musí. A pokud někde tyhle zásady nedbají (např. běžná spotřební elektronika), pak se nedivím, že jdou elektrolyty do urnových hájů k likvidaci nebezpečných odpadů, a že tady pořád někdo řeší kvalitu/nekvalitu. asně, například Nippon Chem-Con, Rubycon, Nichicon, Elna, to je kvalita. Ale to neznamená, že nejde použít levnějších kousků jako Jamicon, Hitano, Samwha... Chce to rozumnou pracovní teplotu a předimenzování. Což je ale naprosto normální věc! Nějaký dotazy, náměty, připomínky?

Web

(upravil zuki 10. 2. 2012 20:52)

Re: Kondenzátory

Já elyty celkem běžně tak 1,5-2x proudově předimenzuji (napěťově si ohlídám min. +10 až +15% napětí v síti a +% napětí trafa naprázdno) a pak drží klidně 20let a více. Přesně jak říká i Jura80 tak Jamicon, Hitano, Samwha apod. zatím roky a roky drží... Tesly 20let a více. Chce to dodržet pokud možno nízkou pracovní teplotu neboť každé snížení teploty (vůčí maximálce) o 10°C prodlouží 2x životnost elektrolytu.

(upravil jura80 10. 2. 2012 21:31)

Re: Kondenzátory

Přesně tak, maximálně, 100% souhlasím. On je často tenhle problém vidět i u konstrukcí z různých amatérských rádií, z internetu a pod.

A taky vím o jednom chlapíkovi, co dělá kusovou elektroniku na zakázku, přičemž ani pořádně nezvládá matematiku, jen si všechno odměří na jednom kusu (disponuje hodně drahým vybavením), občas se diví co mu shoří a proč a bere za to cca 300Kč za hodinu. Už jsem mu párkrát něco málo i spočítal (jako kamarád), ale když jsem časem poznal detaily jeho "činnosti", a když mě párkrát podrazil, už s tímhle človíčkem obecným nehodlám mít absolutně nic společnýho. Ať si tihle chytrolínové nadávají na internetu a rozumbradují klidně dál. (Tím se nenavažuji do jednoho člověka, se kterým teď vedu emaily kolem výrobce Fairchild- to jsou zajímavý úvahy kolem HiFi a kvality jednotlivých výrobců!) Já jen, že tihle kulihrášci už toho nakecali a nakecají hodně, ale nic užitečnýho po nich nezůstane, jen práce druhých, peníze co LEGÁLNĚ vydělají utratí do koloběhu ekonomiky a snad i něco malinko práce, než stihnou udělat kariéru.

Jasně že TESLA je TESLA a dá se těm věcičkám věřit dodnes, i po dvaceti až třiceti letech. A je to smutný.

Jinak samozřejmě nic proti Robertovi, co tohle téma založil. Nemám důvod s úvodním příspěvkem nesouhlasit! Ale, Robert nemůže vědět všechno, a navíc je to mladej člověk, a k tomu asi hodně podléhá nenápadné reklamní masáži různých firem (fakt hodně nenápadné, skoro neviditelné). Jen jsem chtěl říct, že je hrozně snadný něco blbě navrhnout (neb jsem se byl líný učit, anebo mám pocit, že už se nemám co učit a mám nárok jen poučovat, nebo taky jsem při návrhu dbal spíš rozměrů/vzhledu plošňáku a svádím svoje chyby na součástky). A po tom blbým návrhu pak nadávat na mizernou kvalitu součástek, to by šlo. Každej návrh je o kompromisu mezi vším, ale ten kompromis se při troše snahy dá dovést k rozumným výsledkům.  Aspoň můj skromný názor.

Jinak zdravím Roberta a hodně děkuju za doporučení, hrozně si toho vážím a vždycky mě tohle potěší, i po lidské stránce (že dělám svou práci dobře). A za malolu objednávečku.;)

Trochu jsem se rozkecal, sory. To asi těch šest 12° Braníků. Doporučuju, za ty prachy dobrá chuť a prima to leze do palice. Asi jsem měl hrozně blbou náladu... A bacha na Starobrno, z toho už jsem dvakráte zvracel (jednou až druhej den) a nebylo to obsahem alkoholu, ten je prokltě nízkej.




PS: Jo, a na tohle téma jsem narazil, když jsem jednomu zákazníkovi musel něco málo npsat kolem elektrolytů NIPPON CHEMI-CON. Jdu pro další piva.

Web

Re: Kondenzátory

A já bych zase Hitano pod čaru dal. Už čerstvě koupené němělo kapacitu v toleranci -10%, ale 100M kondík měl nějakých 84M. To není asi úplně v pořádku. Svod jak svině, bez problemu to rozsvitilo LEDku. Jamicon z GM je hnus, jsou to většinou pajcy. Jamicon 105°C z EZK je relativně bezproblemový, zatím jsem kapacitu většinou naměřil v toleranci +-5%, to se dá snést.
Ono je sice pěkné, že radíte dávat kondíky daleko od zdrojů tepla, ale ono to někdy prostě a jednoduše nejde...

(upravil jura80 11. 2. 2012 1:48)

Re: Kondenzátory

Já vůbec netvrdím, že třeba Hitano jsou kvalitní výrobky. A když to svoje tvrzení mám podpořit, tak tím, že na tyhle kondenzátory ani nemám zdroj. Spíš právě na ten NIPPON CHEMI-CON a na NICHICON.

Jenže to je úplně o jiných věcech, to je o tom návrhu. Pokud nemůžu dát elektrolyty daleko od zdrojů tepla, tak tam dám na 105°C. Pokud to nestačí, tak na 125°C. A pokud ani to nestačí, tak na 125°C a značkový. A nízkoipedanční, s prodlouženou životností. A pokud ani to nestačí, tak zkrátka vymyslím lepší chlazení!!!!!!!!!!!! Když se chce, tak to jde.

S tím svodem nesouhlasím. Provozuju Hitano 2200µF/6,3V v zapojení, kde počítám se svodem podstatně menším oproti datasheetu, pokud dobře vzpomínám, tak jen pětinovým (a jinak to zapojení nešlo navrhnout, než počítat s tím, že bude součástka mnohem lepší než co udává výrobce) a můžu nahlásit 100% spokojenost. On ten svod u všech elektrolytů klesá s dlouhodobým provozem (a s tím jsem, hrozně hříšně, počítal, a nakonec se to taky vyplatilo). Pokud měřím novej kondenzátor, úplně novej, bude mít svody sotva vyhovující datasheetům. A LED rozsvítí snad každej (protože je hrozně citlivá). A pokud vezmu šroubovací krám 50 000uF/50V ze starýho přístroje, tak pak, světe div se, naměřím skoro nulu. A wo tom to je.

Kapacita -10%??? Co to bylo za sérii, že udávají toleranci -10%? Jinak, třeba výrobce Cree, uznávaný za LED, udává v datasheetech minimální hodnoty světelných toků, a velmi malým písmem má napsanou toleranci při měření, hodně vysokou. Reálný světelný tok jejich LED je ta minimální možná hodnota z datasheetu mínus ta dost velká tolerance (chudáčci, ani si nevydělali na přesnější měřák světelnýho toku, lituju jich hrozně moc). S tím vším je potřeba počítat.

Jdu chrápat.

Web

Re: Kondenzátory

Pěkný, ale kondík, kterej má místo 100M 84M prostě nechci. V daném zapojení by ani pořádně nefungoval. Teď jsem změřil jamicon a ten měl 98M...to už je snad i odchylka měřáku. Byl vypájený z nějakého zařízení. Používám kondíky výhradně na 105°C, on člověk nikdy neví.

Re: Kondenzátory

Dohnalík: Dříve byly běžné odchylky v tomto stylu: -20 +80% nebo -30% a +50% a konstruktéři se s tím běžně vypořádali bez problémů. Buď trochu chybělo, nebo dost přebývalo. smile   Že ti chybí 16% - no a co?!? Jakou toleranci (M, J, Z...) si koupíš v takové to asi může být. +-20% je běžná tolerance. Pokud bys chtěl +-1%, tak by výroba byla asi o dost dražší, že ?!?

Re: Kondenzátory

zuki, dělal jsi někdy ve výrobě?
Jestli ano, musíš vědět, že udržet slušně přesnou toleranci při výrobě produktu na mašinách problém vůbec není, a pokud je tolerance pravidelně dost směrem dolů, výrobce prostě ojebává a šetří. Je to první, a nejviditelnější krok zmrdstva. Pokud výroba nedokáže udržet toleranci svých výrobků někde uprostřed svého rozsahu, znamená to, že to dělají ze zdrojů ještě o řád horších, a na tu vyšší toleranci se to nějak dotlačí. A to se děje na místech, kde by ses i divil. Výroba kompletních elektronických sestav běžně probíhá tak, že se osadí dvacetiprocentní součástky, které pak test měří na 5%. Když se to do rozsahu nevejde, vymění se správná součástka aby se to tam v momentě měření vešlo. Jestli si ale někdo myslí, že pak finální produkt skálopevně splňuje tu pětiprocentní toleranci, je na omylu. Za půl roku je všecko jinak. Opravdu prasárny.

(upravil reeb 11. 2. 2012 19:55)

Re: Kondenzátory

jura80 napsal:

Jinak samozřejmě nic proti Robertovi, co tohle téma založil. Nemám důvod s úvodním příspěvkem nesouhlasit! Ale, Robert nemůže vědět všechno, a navíc je to mladej člověk

Na jednu stranu je to jak píšete se zukim, rozumně dimenzovaný elyt běloškého výrobce vydrží velmi dlouho..V práci montujeme Jamicon kdysi koupený v SOS a není problém. Na druhou stranu každý kdo servisoval spotřebku tak ví své.. elyty nafouklé měsíc po záruce. Servisoval jsem staré krásné stroje Pioneer staré 20-30 let osázené Nipponem na 105° a fungují dodnes naprosto spolehlivě..

Taky je třeba počítat s tím že na určitých pozicích dostávají elyty pěkně pokouřit- spínané zdroje a po čase odejde i Nippon..

Je otázka PROČ používat hnůj typu Hitano když Nippon z Ecomu stojí mín...kvůli línosti, do GESu je to blíž?

Jinak nech Juro na hlavě, můj věk neznáš smile

Řešit toleranci velkych kyblu je podle mě ptákovina, jestli má elyt 9900u nebo 10100u uchem nepoznáš, spíš je důležitý svodový proud...

Web

Re: Kondenzátory

Reeb: Sory, včera jsem se zřídil jako zvíře...:O
_______________

Já jsem ani tak nechtěl polemizovat kolem asi osvědčených informací ohledně kvality té které značky el. kondenzátorů, jako spíš, když jsem tohle téma viděl, mě namíchlo, jak mnozí jen jednostranně nadávají. Vyrábět úplný odpad, to by si snad ani žádný výrobce nedovolil. Jen to chce nemít příliš vysoký nároky, a když už jsou, tak jít do značky.

Web

Re: Kondenzátory

Neni treba se omlouvat..jen jsem chtel rict ze bastlim dost dlouho na to abych vedel co pisu, posledni dobou pribylo i nejake kvalitnejsi vybaveni tak muzu ty elyty pomerit... Treba ty Panasonicy do 223 od tebe jsou parádní...

Web

(upravil zuki 12. 2. 2012 10:53)

Re: Kondenzátory

Crashpc: Jo dělal jsem cca 10 let ve vývoji a přes 20 let dělám ve výrobě a musíme se s tím taky poprat (střední sériovost tj. tisíce a výš desek měsíčně). 

Jen jsem chtěl Dohnalíkovi říct, že dříve se konstruktér musel spokojit s tolerancí elytů cca -30+50% (většinou byly skutečně do plusové tolerance)
a dnes když se běžně kupuje (asi si ji i koupil) +-20% (většinou lehce do minusu) se mu značně nelíbí -16% ... Já bych byl mnohokrát spokojen, když by parametry výrobků byly aspoň v udávaných tolerancích... smile

To, že je na spodní hranici tolerance (někdy i hoodně pod) spousta výrobků je dnes už téměř pravidlem a není to jen v elektronice, ale i v potravinách, benzínu atd... ale to je zde OT . Taková je doba a i zřejmě tolerance většiny lidí... nikoho nevláčí pod lodí či pod vodou ve Vltavě, nevyhazují oknem z vyšších pater apod...

Re: Kondenzátory

Já jen aby bylo jasno, že nižší tolerance často není způsobena menším návinem elektrod, ale pouze způsobenými nekvalitami materiálu a výroby, a znamená to mnohem víc než absolutní velikost kapacity nebo čehokoli jiného. Proto radši beru s lepší tolerancí, kde je naděje, že je tam použito lepšího materiálu.
Jo, asi je to všecko jedno, a jsme tu jen banda puntičkářů :-P

Příspěvky [21 až 40 z 193]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 10 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Kondenzátory

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£