Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » SOA ochrana koncových tranzistorů

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 63]

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Ta druhá verze je správně. Tebe nezajímá výstupní napětí, ale napětí na tranzistoru (tedy ne 25V ale těch 10V). Navíc 10V není ztráta na UCE, ale hlavně na zdroji (těch 10V je víceméně odhad, reálný číslo může být trochu jinde). Vlastní UCE je pod 1V a těch 10A pak do SOA vleze s rezervou.
Jinak ta metoda není moje, opsal jsem ji myslím od D.Selfa. Bohužel teď nemohu najít odkaz na danou stránku, takže tohle je jen co si tak pamatuji.

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

R37 se vhodne zvoli v oblasti stovek ohmu.
Prilis mala hodnota vede i k male hodnote R35, tim padem i k vykonove ztrate na nem.
Prilis velka hodnota zmekci zabirani pojistky.

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Pavel: Díky tedy za polopatické vysvětlení.
Pod jakým výrazem bych měl hledat další informace o těhle obvodech?
danhard: Ok.

(upravil PavelTl 8. 2. 2012 16:56)

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Bohužel jsem nenašel ten odkaz o kterým jsem mluvil. Nějak u mě řádil antivir a smazal mi všechny uložený stránky, zbylo po nich jen pár nepotřebných souborů, já si místo odkazů ukládal celý stránky a to byla chyba. 
Ale snad poradí někdo chytřejší po čem se pídit, jakou frázi zadat do googlu. Teď jsem náhodně hledal, ale nenašel. Tehdy jsem to našel náhodou při hledání něčeho jiného, škoda.

Edit: tehle odkaz od nalimko33 taky něco přinese: http://schematicsforfree.com/archive/fi … ection.pdf

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Jo, tohle PDF už jsem objevil snad tady někde na foru... Bohužel tam neni přesně to schéma co tu máme.

(upravil danhard 8. 2. 2012 19:10)

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Bohužel se tam nikdo nezajímá o nestabilitu vzniklou zavedením takové kladné zpětné vazby v režimu omezení.
Nemá cenu kopírovat dc SOA charakteristiku, protože proudy při nadpolovičním kolektorovém napětí vznikají jen dynamicky na komplexní zátěži.
A jako nejhorší se bere harmonické buzení do komplexní zátěže, to ovšem nejhorší není, do nejhorších stavů se dostanete buzením pomalým obdélníkem, přičemž hrany nemusí být nad max. rychlostí pro buzením sin. signálem.
Takže se při snaze udělat proudové omezení podle statické SOA dostanete do stavu, že to může limitovat při buzení přirozeným signálem do opravdové zátěže.

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Tak jsem do toho XLS přidal ještě jeden graf - závislost Pc na Uce. No hrom do toho! Po dosazení hodnot z DPA110 tam uprostřed grafu kolektorové ztráty vychází snad 140W. To je normální? Případně proč to nevadí?

Danhard: Nemá cenu kopírovat dc SOA charakteristiku, protože proudy při nadpolovičním kolektorovém napětí vznikají jen dynamicky na komplexní zátěži. Můžeš to prosím rozvést pro mě trochu polopatičtěji? Případně prosím uvést nějaký příklad s konkrétními čísly? (třeba co se myslí "nadpolovičním Uce").
Když budu tedy navrhovat konkrétní hodnoty těch součástek, stačí se orientovat jen podle protilehlých extrémů,  tedy pro výstup 0V (Uce = Vcc) a durhý konec charakteristiky spočítat pro Uce na minimu a max Ic ? (z DPA110 to tak i snad vychází) uui

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Konkretne DPA110 je napajena +/- 35V, do odporove zateze potece koncakem proud jen v prislusne pulvlne, pro napeti Uce <35V, v druhe pulvlne bude ale namahan az plnym rozkmitem 70V.
Pri kapacitni zatezi se ale vystup nabije na +35V (ve skutecnosti o neco min, jsou tam ubytky na buzeni, dejme tomu na +30V) a na druhou stranu to bude tahat tranzistor namahaný plnym rozkmitem 70V. Ten proud a tim i vykon tam ale muze byt jen dynamicky a stridave, takze muzu pouzit nejakou degradaci v SOA.
Dtto s velkou indukcnosti, kdyz ji naopak potrebuji brzdit pri odbuzovani.

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

něco málo trošku jinak je třeba tady:

http://www.linearaudio.nl/SOA-1.htm
http://www.linearaudio.nl/SOA-2.htm

Není co dodávat...

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

treba si prejsť celé vlákno:
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=14146

je tam toho dosť...

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Díky Nalimko. Ten thread jsem četl už celý. (ač se to občas nezdá, používám předem hledání tady na foru). Především dík za re-upload toho souboru. Pěkně jsem se vztekal, že mě to nešlo asi před týdnem stáhnout. (už nevim proč) - nyní jsem to stáhl, a OK. Metodika výpočtu tvoje/Pavlova/kterou mě Pavel naučil se zdá se příliš neliší. Ve svém výpočtu mám navíc akorát započtené některé drobnosti, jako například bázový proud tranzistoru omezovače (v tvém schématu Q4). Sice to neudělá žádný velký rozdíl, ale tak je to o kousek blíž realitě.
Každopádně díky vám všem za cenné informace smile
Nyní se vrhnu na zbytek zesilovače, ať mám do večera hotovou DPSku!

(upravil zuki 10. 2. 2012 21:02)

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Jan16 viz předchozí: Ve svém výpočtu mám navíc akorát započtené některé drobnosti, jako například bázový proud tranzistoru omezovače (v tvém schématu Q4). Sice to neudělá žádný velký rozdíl, ale tak je to o kousek blíž realitě.

-> nezapoměň, že jakmile se aktivuje proudová pojistka, tak rozkmit ti tam "nacpe" svůj maximální proud co dá a v hodně konstrukcí není proud rozkmitu pod kdovíjakou kontrolou (tady nevím, nejsem na svém PC a nechce se mi to sch teď  někde hledat...). Pak ten bázový proud tranzistoru pojistky nebývá až tak zanedbatelný...

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Na problém s omezením budícího proudu už mě tu kdosi upozorňoval... Buď tady na foru nebo na mailu či jinde, ale chápu, o co jde. Vím že nějaké vhodné omezení proudu v rozkmitu mi chybí... 
Respektive omezený proud je... je to daný proudem skrz diferenciální člen a následně betou trandu v rozkmiťáku.. Takže pokud mi diferenčákem teče  1mA a rozkmiťákový trand má zesílení třeba 200, poteče tam maximálně těch 200mA - hodně zjednodušeně řečeno.

Zde http://zosilnovace.eu/100w/100Wsch.png je proud diferenčákem cca 2,5mA,  BF470 má zesílení baj vočko 50, z čehož plyne max budící proud 125mA.   Je tohle dostatečně spolehlivé řešení? Nebo je lepší někam do obvodu vhodně umístit nějaký prvek či dva, který tu spolehlivost trošku napraví?

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

U videotransistorů, který se na VAS často používají, beta od jistýho proudu prudce padá....

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

To jsem nevěděl. Zkusím omrknout nějaké grafy v katalogu, zda to tam nenajdu.

V tom co teď budu stavět je VAS tranzistor (myslím to horní PNPčko) typ BC639.

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Proud VAS je vetsinou omezen diky odporu v emitoru, pokud je VAS buzen napetove, tj. differencak je zakoncen odporem a proud diff. stupne na nem udela jen konecne napeti.
Muze se tam udelat take omezni proudu, treba od ubytku na tom emitorovem odporu VAS, jako je to treba v Leachamp, tam je to ale zbytecne, protoze se na takovy proud VAS nikdy nevybudi proudem dif. stupne.
Presto to dementni opisovaci stale kopiruji s dodrzenim vsech hodnot, i kdyz jsou tam nektere veci zvoleny nevhodne, nebo jsou primo nefunkcni.

(upravil Jan16 15. 2. 2012 0:00)

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Na Leach se mrknu časem. Nejdřív se potřebuju zorientovat v těch "základních" zapojeních... 
Před chvílí jsem se vrátil z GM s balíkem odporů (doplnění zásoby 2W, především 10 a méně ohm) - takže konečně dodělám ten zesilovač, kvůli kterému jsem zde tak zuřivě řešil ty SOA chrániče.

Osazování jednoho modulu hotovo. Po večeři se pustím do oživování. Snad nebudu hořet.

Edit: Už se testuje...
http://i39.tinypic.com/fk01tl.jpg

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

kde si vyhrabal tie TR212???

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

Co je na těch votporech tak zajmavýho? Mám je tu v zásobách neletované/nepoužité a některé byly už i použité a opětovně recyklované.  Pokud to má být narážka na stáří, pak věř, že jsou všecky přeměřené.

Re: SOA ochrana koncových tranzistorů

aj ja mám ešte zopár kúskov.... ale postupne sa míňajú...
čo je to vlastne za dosku?

Příspěvky [21 až 40 z 63]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » SOA ochrana koncových tranzistorů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£