Re: Postavme si flaškostroj...

Ten poshpull to je překlep nebo hezká slovní hříčka? (Posh = snobský pull = tah)
Díky za čtení, jenom jsem to přelét, musím si to přečíst v klidu a pořádně zažít.
Zesilovač by měl mít nějakou výkonovou rezervu, je prakticky obtížné nastavit přesně aby se maximálně využil výkon a ještě to nezkreslovalo.
Myslím, že zesilovač by měl umožnit, aby si člověk mohl hudbu alespoň občas chvilku poslechnout poměrně nahlas (t.j. skoro jako to bylo v originálu).
Pokud máš 20 x účinnější bedny než kamarád, tak SE 2 x 2 W může hrát zhruba stejně hlasitě jako jeho aparatura.

(upravil kudlibabka 26. 1. 2012 12:27)

Re: Postavme si flaškostroj...

S tim posh pullem to je preklep,vysel z toho hezkej vtipek...nemam nic proti pushpullum ani pushpullistum.. obsahly material PP versus SE je tady:
http://homepage.mac.com/tlinespeakers/v … -Part2.pdf
nemuzu najit part 1....

jinak zajimavy v SE by mohlo byt tohle:
http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_4654.html
obcas se objevujou na Aukru...nejaky mam,ale nevyzkousel jsem,protoze nemam vhodny vystupaky...

Re: Postavme si flaškostroj...

http://homepage.mac.com/tlinespeakers/v … -Part1.pdf

Co je na 4654 tak zajímavýho? Několik jich mám doma.

Re: Postavme si flaškostroj...

kudlibabka: máš mail wink

Re: Postavme si flaškostroj...

mam reference ze v SE hrajou vyborne,ale nezkousel jsem...
2babakus:zatim nic nedorazilo

Re: Postavme si flaškostroj...

PB0305 napsal:

Pro věrnou reprodukci s bednama s účinností okolo 10% (cca 100 dB/W v 1m) je potřeba zpravidla zesilovač o výkonu minimálně 10 W.

ale uz Lukes pise, ze mame byt ohleduplni ke svym sousedum. uz 95dB (tak citlive bedny mam ja) si nedovedu predstavit poslouchat doma na vice nez 1W a uz i to mi prijde silene nahlas. souhlasim s tim, ze je to stale pod hranici zivych nastroju, takze to urcite neni verny poslech.

Re: Postavme si flaškostroj...

Proč má skoro každá EL51 namodralou baňku?

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

žeby za to mohly ODSáci?

Re: Postavme si flaškostroj...

Já myslel, že prostě používali světle modré sklo.

Re: Postavme si flaškostroj...

Zdravím vespolek
Tak i já se tímto hlásím mezi malé áčkové vymaštěnce...Konečně jsem se dokopal k předělání mého malého SE s EL84,původně s preampem Ecc82,nyní zapojen podle knihy Jurkovič-Škrovánek Příručka NF techniky,odkaz tu kdesi dával Sinclair,kde je v preampu EF 86,/konkrétně EF806s/ a zpětná vazba klasicky ze sekundáru do rozděleného kat.odporu,dle knihy.Výstupáky mám indel,ke zvuku celkem nemám žádné výhrady.Samozřejmě není to žádný hájend,ale hraje to velmi příjemně.Pro vyzkoušení mladším konstruktérům mohu doporučit-vyzkoušeno.Jinak dané osazení jsem zvolil protože jsem ho měl doma,jak se dívám na ceny nové 806s,tak mě asi mladí pošlou někam...
Tak hodně zdaru v bastlení s lampama.     lahvač

Re: Postavme si flaškostroj...

Tak  se také hlásím. SE mám sice za sebou, ale chci vyzkoušet poněkud jinou koncepci. Využít krabici PCL86 a k nim známá "televizní trafa" jinak než hodem do popelnice, to se dá i potom. Představa je použít dvě Ačková trafa pro PP zapojení. Primáry do série s vyvedením středu pro napájení a sekundáry do série pro získání 8ohm místo 4. Triodová část jedna předzesilovací, druhá inventor s rozdělenou zátěží. Pokud by koncepce 2 SE traf pro PP dávala slušné výsledky, postavil bych touto koncepcí něco echt bez ohledu na cenu.

Re: Postavme si flaškostroj...

2 SE není PP

Re: Postavme si flaškostroj...

rozvid:
PP takto neuděláš. Kup si trafo třeba v GESu, zapojení můžeš zkusit dle #81 ve vláknu:
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=10337&p=4
schéma je kousek níž

Re: Postavme si flaškostroj...

Jj, i u klasického PP způsobuje málo těsná vazba mezi primáry potíže. Tohle by asi nebylo ono.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

PP, kde má každá lampa jedno trafo takto udělat lze, píše o to této možnostli i Lukeš ve VZ, akorát to považuje za plýtvání. Stránku s odstavcem kde to je najdu. Trafa z GESU mám po dvou téměř všechny typy, co se prodávají, nejsou nejhorší. Není to o šetření, ale o vyzkoušení. Podle mě z teorie menší trafo znamená také menší nároky na počet prostřídání sekcí vinutí při dosažení dobré rozptylové indukčnosti a nízké parazitní kapacity. A v tom je celý smysl proč to dělat.

Re: Postavme si flaškostroj...

Rozptylova indukcnost mezi obema pulkama primarniho vinuti ma byt co nejmensi, viz Lukes.

Re: Postavme si flaškostroj...

Zdravím všechny v tomto vlákně. 

Postavit PP ze dvou traf výše zmíněné řádky nevylučují. Možná by pak mohlo být zajímavé přepínat na stereo SE. Pro takový projekt bych osobně volil el84 a ecc83. Těch je všude dost a i na výrobních pásech. I cenově to vychází  a lze  nacházet poklady z vraků. Plusem zůstává použitelnost  televizních trafáků.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Vylucuji, elipso..

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Ja myslim,ze se hlavne vylucuje postavit zvukove spickovej lampac za pouziti televiznich a pod traf.Jednou jsem pouzil trafa z rusky televize a hralo to vyborne,mam taky pomerne velka trafa z radii RFT,taky hrajou vyborne.Ale aby lampy predvedly co dovedou je potreba pouzit spickova trafa,pro SE bud amorfni nebo s postribrenyma dratama na sekundaru a samozrejme s kvalitnimi plechy.Je to potom jiny kafe,vyzkousel jsem tech traf docela dost takze mam srovnani.Ale pro bastleni,mereni,proste pro hrani si samozrejme zrecyklovana trafa staci.Bastleni zdar,

Re: Postavme si flaškostroj...

No spíš to vyžaduje vhodné obvodové řešení, moje SE s tesláckým tráfkem z gramofonového rádia jede od 10Hz do 45kHz, obrázky THD a IMD jsem už sem házel v jiném vláknu. Samozřejmě, že schéma už nevypadá tak jako u klasického lampáče, je tam pár vazeb. Nepochybuju, že by to se špičkovým výstupákem hrálo ještě lépe, ale nějak nemám potřebu. Hlavně to téměř ztratilo lampový patlání, což považuju za skvělý. Ale je to opravdu na hraní, pokud chci lampáč na hifi, tak sehnat lepší trafa. Ale pro bastlíře, kterej si chce vyzkoušet lampy ten výstupák z televize stačí.

Jenom ty postříbřený dráty si neodpusím dementovat, protože určitě kromě toho, že v tom trafu máš postříbřený dráty, budeš mít hlavně kvalitní nízkoztrátový plechy, a zhusta prokládaný vinutí. To se projeví hodně. Narozdíl od stříbra, bez kterýho by to hrálo stejně.

Web