Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

Téma: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

  • Určení: Subwoofer domů

  • Datum realizace: Leden 2012

  • Orientační cena: 7500Kč (+zesilovač 3500Kč)

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 48x74x68cm, Objem 173l, Impedance 6Ω, Bassreflex 2x Ø16x46cm (25Hz), MDF 25mm + 36mm

  • Autor: Pekocek

Úvod
Asi po dvou letech od stavby mých prvních stojanových reprosoustav (2x TVM ARN-180 a Beyma T2010) jsem se rozhodl postavit si svůj první domácí subwoofer. V otázce konstrukčního řešení jsem měl předem jasno - bassreflex. Nejvíce rozhodování jsem měl při výběru vhodného měniče.

Reproduktor
Hledal jsem něco opravdu kvalitního, volba padla na Eminence LAB15, jednak proto, že jsem zde na audiowebu žádnou stavbu s tímto reproduktorem nenašel, ale hlavně proto, že má vynikající TS parametry.

Ozvučnice
Jak jsem již zmínil v úvodu, do oka mi padla bassreflexová ozvučnice. V doporučených projektech na stránkách Eminence jsem nalezl návrhy o objemu od 35 do neuvěřitelných 302 litrů. Jak se říká, zlatá střední cesta - zvolil jsem čistý objem cca 173 litrů. Trochu jsem si hrál v návrhovém software Bassbox 6 a výsledek je patrný z obrázku.

Jako stavební materiál jsem zvolil na přední stěnu 36mm MDF (dvě 18mm slepené) a na zbytek 25mm MDF. Konstrukce je lepená a šroubovaná (v celé je asi 116 vrutů) na tupo. Uvnitř jedna výztuha, která zároveň plní funkci držáku bassreflexového nátrubku. Problém byl s bassreflexem, chtěl jsem použít pouze jeden a kulatý. V návrhu jsem se přesvědčil, že žádný ze sériově vyráběných bassreflexů nesplňuje mé požadavky na maximální rychlost vzduchu a tím zapříčiněné turbulence, proto jsem zakoupil 1m kanalizační trubky o průměru 16cm a uřezal na 46cm. Naladění bassreflexu je přibližně 25Hz. Pro lehčí přenášení dosti těžkého reproboxu jsem namontoval madla zakoupená u firmy Tipa. Jako těsnění je použit univerzální silikon, lepidlo Soudal 60A a pod zadní stěnou a madly gumové těsnění. Povrchová úprava je provedena samolepící fólií d-c-fix, imitace dřeva.

Zesilovač
Osvědčila se mi konstruce Leach Amp, na kterou mě přivedl můj kolega Lukáš W., jemuž patří mé díky. Jeden stereo Leach mi již 2 roky bez větších problémů funguje, za malé problémy mohla moje blbost smile. Zesilovač je umístěn ve své ocelové skříni černé povrchové úpravy s výkonovými tranzistory MJ15003 a MJ15004 na hliníkových chladičích firmy Alunet. Je použit toroidní transformátor 230V/2x36V (300VA) a filtrační kondenzátory 30mF na každou větev. Ve skříni použity 4 ventilátory Sunon pro lepší chlazení tepelně nejaktivnějších tranzistorů. Aktivní výhybka ještě není hotová, proto jsem si ubastlil dle návrhu programu FilterPro svou vlastní. Dělící frekvence 65Hz, 24dB/okt.

Zvuk, závěr
Zprvu jsem neměl žádnou výhybku, zvuk nebyl nicmoc. Po zapojení již zmíněné výhybky na nepájivém poli se zvuk o dost zlepšil, subwoofer jde hodně hluboko, někdy se mi z toho až dělá husí kůže. smile V pokoji mám starý kredenc vyložený sklem, které již při menší hlasitosti membrána LAB15ky spolehlivě rozrezonuje (asi s tím budu muset něco udělat smile. Nicméně tento projekt hodnotím jako úspěšný, není sice za málo peněz (na to, že jsem student), ale produkuje hodně muziky. Závěrem chci poděkovat svému otci, který mi po konstrukční stránce velmi pomohl.

http://s19.postimg.cc/k4om1lab3/pekocek1_01.jpg http://s19.postimg.cc/6ca75yjjj/pekocek1_02.jpg http://s19.postimg.cc/o3ltkeyy7/pekocek1_03.jpg http://s19.postimg.cc/5pfvu6c1b/pekocek1_04.jpg http://s19.postimg.cc/5qptnldv3/pekocek1_05.jpg http://s19.postimg.cc/dkqf8zlnz/pekocek1_06.jpg http://s19.postimg.cc/yvnzd93sf/pekocek1_07.jpg http://s19.postimg.cc/4fi2f4i9b/pekocek1_08.jpg http://s19.postimg.cc/5j26r32wf/pekocek1_09.jpg http://s19.postimg.cc/wuxfsf7n3/pekocek1_10.png

(upravil chyna.cz 26. 1. 2012 21:29)

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

pěkný projekt, ale chtělo by to dotáhnout do konce: madla nejsou uplně nejhezčí na takový pěkný bedně i když jen s tapetou, tím neříkám, že se mi nelíbí. odnímatelná zadní stěna u takové monstrózního SW je podle mě blbost a výztuh mohlo být také víc. Reproduktor by byl hezčí zapuštěný.
další věc co stála za úvahu je zaoblený bassreflex. dělá se to nahřátím horkovzdušnou pistolí a tvarováním o forumu-talíř nebo jiné koleno.
ale samozzřejmě přeji mnoho spokojených momentů při poslechu tak dobrého reproduktoru.

dodatek: ta pěna na koši reproduktoru ti nevadí? já jí třeba z lab12 sundal a nechal tam ten černý korek s kterým to vypadá imho lépe.

Web

(upravil Cripple 26. 1. 2012 22:03)

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Ty vole to je macek yikes
Musim suhlasit s Chynom. Chcelo by to dotiahnut do konca. Mne zas tie rucky tak nevadia, ale pri sube za tie peniaze by som uz asi zapustil repro + ten BR zaoblil.
Tie vyztuhy asi budu chybat no, chcel by som si chytit to madlo pri aspon 1/2 vykonu.
Hlavne ze to vyhovuje Tebe, to je zaklad.

EDIT: Zabudol som pochvalit. Tak teda po naslednom zhliadnuti fotiek musim uznat ze pokial je to tapeta, tak velmi dobre. wink

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Podle parametrů a simulací mi vychází, že LAB15 možná není proti LAB12 tak moc výhodnější, aby se vyplatilo týrat se tím objemem a hmotností. Snad jen krom max SPL. Každopádně jsem rád, že to konečně jednou někdo udělal, a vypadá to moc pěkně. Problém s BR je takový, že aby se tam velmi zaoblený vešel i s reproduktorem na čelní stěnu, bylo by to zbytečně velké.

"...subwoofer jde hodně hluboko, někdy se mi z toho až dělá husí kůže. smile "
Při čtení jsem myslel, že to zakončí "někdy se mi z toho až zvedá kufr." Takový projekt tu ještě asi není smile

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

tie madlá boli prvé čo mi udrelo do očí a zároveň sú tým čo na tomto projekte najviac vadí. Zvyšok je taký ... neurazí, nenadchne. Teda až na to repro, to určite nadchne big_smile
Bassreflex mohol byť aspoň minimálne zaoblený (napríklad frézkou), to že repro trčí von mi zas nejak nevadí (súdiac takto z fotiek).

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Podobná madla jsem také použil, ale stříknul jsem je barvou v odstínu dýhy - jsou téměř  "neviditelná". Bez madel se s takovou krávou
nedá  manipulovat. A výstuhy se dají dodělat. Odnímatelná stěna ale byla zbytečná.
Nezapuštěný repro mi nevadí. Jednoduchý, dobrý

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Chcel by som to počuť, tak veľký a tak nízko ladený SW znie monštrózne pri sledovaní filmov, vypočuť si tak Čajkovského-Overture1812 alebo ďalšie výbuchy z dela z filmu Piráti z Karibiku3 musí byť fantastické, tie madlá máš výborné, veľmi praktická a užitočná vec, príkladne keď budeš dávať izbu do poriadku, alebo budeš experimentovať z umiestnením, na chatu na párty atď..., nátrubok pri tom priemere a výkone zosíka je len tak tak na hrane, ale zas kupovať nový riadne zaoblený kus pri tom priemere/dľžke by ťa vyšiel zrejme 30-40eur, čo je nemalý peniaz za kus plastu. Celkovo sa mi projekt páči smile á sakra kde sú profi nožičky alebo iné odhmot.hroty?

Web

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Tak konečně budu reagovat:
1. Madla - z mého pohledu nevypadají nejhůř, do jiné barvy než původní černé bych nešel, navíc jsem sháněl speciálně pro ně černé imbus šrouby aby se to nelesklo pozinkem jako psí ....., navíc takovou potvoru bych neměl šanci bez nich přemístit, takže ikdyby to vypadalo hůř tak tam prostě budou, nejsem rambo:)

2. Samolepící folie - dýha se bohužel nekonala, nemám pro takovou práci zázemí a taky to není nejlevnější záležitost, možná mě to časem začne mrzet, že ji tam nemám.

3. Výztuhy - Vzhledem k použitému materiálu a jeho tloušťce jsem nějak extra neřešil, nehodlám to hulit na 300W, je to sub nadoma tak snad se nerozpadne a nic rezonovat nebude. Kdyby náhodou něco rezonovalo, jsem připraven sejmout nepopulární zadní stěnu a nějakým způsobem vyztužit ozvučnici, ovšem z dosavadního používání to vůbec necítím jako potřebné.

4. Bassreflex - Ano, přiznávám, vypadalo by to líp, kdyby byl zaoblený, nejlíp komerčně vyráběný. Takový jsem se ani neodvažoval shánět z důvodu ceny a bůhví jaké dostupnosti na trhu. Popravdě mě ani nenapadlo ho nějak zahnout, doufám, že nebudou žádné turbulunce, protože vzhledově jsem spokojen (Trubka byla řezána na cirkulárce u stolaře profíka).

5. Těsnění - Abych se přiznal, tak jsem si při koupi LABky pořádně neproštudoval kolonku "Rear sealing gasket", což byla docela chyba. Prvně jsem se na něj podíval a koukám kde je to těsnění zespoda když shora je, těsnění nikde. Zmátlo mě to, protože kolega má doma sub s Kappou 15LFA a tam je těsnění z obou stran:). Nevadí, nakoncej je LABka na silikonu. Toto těsnění jsem se neodvážil strhat, bál jsem se že tam po něm zůstane lepidlo nebo něco podobného, proto radši v původním stavu - nevadí.

6. Zapuštění reproduktoru - Neřeším, doma na to vybavení nemám a truhláře jsem s tím už nechtěl otravovat, ikdyž věřím, že je schopen odvézt kvalitní práci.

7. LAB15 vs. LAB12 - Nad výběrem jsem přemýšlel hodně dlouho. Patnáctku jsem vybral hlavně proto, že jsem chtěl něco opravdu "echt" a ať to má dostatečnou rezervu (neříkám že na můj pokoj by 12 rezervu nemělo, ale co kdybych náhodou někdy hrál nějakému známému na oslavě....) a taky právě proto, že tady na fóru žádný takový projekt není a zajímalo mě, jak budete reagovat smile.

8. Nožky - Ano, přiznávám, nožky jsem mohl hodit aspoň gumové (tedy jestli by tu hmotnost přežily:), soustruhář nejsem a na dexonu za mosaz 500 nedám. Navíc jak jsem tady četl na fóru u subu s deltou 15, vibrace do podlahy taky nejsou k zahození:-P - sorry dbmax

9. A to už je snad konec - Díky za Vaše názory, výše uvedený text není obhajoba, proč jsem to udělal tak či onak, vím, že to má do dobrého subu daleko (je to můj 1.), spíše to berte jako můj pohled na věc.

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Mně se tohle líbí, konečně nějakej subík, kterej neurazí ani hifisty, ani lidi, co preferujou i doma PA reproduktory. Madla ti schvaluju, i to, že jsi vybral "velký Marshally", výborně se drží a nemordujou kosti na hřbetu ruky jako spousta malejch madel. Bassreflex s potřebným průřezem a dýlkou bys ani nesehnal, ono člověku nic jinýho než to instalatérství nezbyde, i když ten průřez bude při plným výkonu už dost malej. Z dnešního pohledu bych volil štěrbinu za všech okolností. Ale celkově bych řekl dobrá práce.

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Vysoce zaoblený bassreflexy se kolem tisícovky v dostatečné délce asi sehnat dají, ale přesto nejsou moc k použití.
Se štěrbinou už to není tak pěkné. Respektive pokud je potřeba velký objem reproboxu, je vysoká čelní stěna, a to pak se štěrbinou vypadá divně.

(upravil Martin 6. 2. 2012 21:07)

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Určitě to není nějaký módní vystřelek, ale jako celej je to pěkný, funkční a vcelku bytelný... Když se budeš nudit, klidně si můžeš časem stlouct zajimavější bednu... Hlavně že hraje, za mě za 1 a nikdy jinak, každej má svůj vkus a svoje dovednosti, které časem zlepšuje.
Já mám LAB 12 a myslím, že výkonu má tolik, že to se to nedá využít na normální hudbu nebo film, nicméně při blbnutí jde lehce na hranice... Tak trochu jsem čekal větší masakr, proto bych rád tu 15 slyšel... Nicméně mě to může topit místnost, mám mám necelých 20 metrů, šikmou stěnu, možná by to v jiné "lepší místnosti" zahráblo do žeber lépe smile.
Tak přeju příjemné chvilky u padlých brad svých kamarádů smile

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

jaký blbnutí? já jí teda na hranici dostal asi jen jednou a to už bylo fakt masakrárně nahlas až se divím že ani sousedi nepřišli....

Web

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

chyna.cz, a od akého kmitočtu ti funguje subsonic?

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Vyzerá to celkom super stou fóliou.Vidno to veľmi, kde si prekladal fóliu???

(upravil Martin 7. 2. 2012 15:11)

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

chyna.cz: nevím čemu přesně nerozumíš, prostě se mi zdálo, že na poloprofi subbas by to mohlo v domácích podmínkách zabrat do žeber více... Neslyšel jsem žádný PA subwoofer doma, ani žádný takový silný gumák, čili nedokážu posoudit... Znám jen živé koncerty, kde to ale tlačí trochu jinak, víc. Nic ale nemění na tom, že jsem s LAB naprosto spokojenej a někdy mě dokáže pořád uchvátit svýv mohutným, ale přesným projevem... Myslím, že je to i k plnohodnotným sloupům dobrá kombinace, která doplní tu pravou spodní tóninu a dodá hudbě pevný základ...

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

měl by od 20ti- subjunior

Web

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

A čo keby sme si povedali na rovinu aj z vlastných skúseností, že lab12 má slabý akustický tlak pri max.možnom vybudení, aký si môže dovoliť, sám som sa o tom presvedčil, v tých 100l krámoch, ktoré používame (aj ja) sa ešte zníži príkon kvôli vysokej výchylke, ja som ešte vyskúšal šťavnatý Fearless 1000D a poviem o ničom, reprák išlo pochopiteľne urvať, spodné tóny celkom slušné, kopák, rýchlosť dynamika atď všetci vieme, že v tej cene je reproš za bezkonkurenčný zvuk, ale žeby som mal ohluchnúť z neho, alebo pritlačilo hrudník v mojej pomerne malej izbe 3.5x3.5m kdeže, to ani náhodou smile koukám na webe, že Lab15 je po meraní z prodance o 2dB silnejšia, nuž pri tej ploche membrány to bude čosi lepšie.

Web

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Nechci nikterak kritizovat "co kdyby" a atp. Nicméně k probíranému BR, zapuštění a nožkám. Zapuštění by nemuselo vypadat zle, pokud by se realizovalo "pouhým" zvětšením díry přední desky před slepením. Br, to už jsem někde viděl, asi tady, je možno koupit krátký, vpředu zaoblený s vhodným průměrem a odpadní trubkou jen náležitě prodloužit. Rozhodně doporučuji alespoň gumové nožky, takové "puky" od Adam Hall http://eshop.prodance.cz/4907/d-86646/ smile Dale bych doporučoval používání zapouštěcích matic, moc to ušetří práci - i ty madla a hlavně reprák si nedovedu představit šroubovat jinak, než ve dvou lidech, z toho jeden po pás v bedně big_smile big_smile Tak to sou mé připomínky a "rady" pro příště smile

Jinak je to moc pěkný projekt a věřím, že to opravdu duní, tak jak má smile Akorát mě zarazil ještě vzhled zesilovačů, jestli se tomu ještě dá říkat disajn smile Takovej pravověrnej pro DIY PA spíš než na domu, ale vzhled nehraje že smile Teď už můžeš rozhodně uspřádat nějakou oslavu, basů na křepčení máš určitě dost smile

Re: Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Ten sub je kus dobře odvedený práce, ale i tak bych k tomu měl pár výhrad:

Madla: Jejich materiál nemá tak dobrou odolnost vůči rezonancím jako MDF deska 25 mm. Proto by měli bejt v bedně zevnitř dokonale těsně zakryty v nějakých bedýnkách z MDF.

Nedostatečné výztuhy: u subwooferu o objemu 173 litrů by mělo být uvnitř bedny několik masivních přepážek s otvory, aby se lépe zamezilo rezonancím stěn

basreflex: Dá se sehnat basreflexový nátrubek o průměru 16 cm se zaoblenou přírubou, ten stačil jenom prodloužit tou kanalizační trubkou.

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Pekocek (subwoofer Eminence LAB15)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£