Téma: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

chtěl bych tady rozvýřit takovou polemiku na kolik by bylo vhodné a funkční použít tyhle dva šváby (PCM2707 + PCM1794) jako usb zvukovku. Jede mi o to jestli když si z PCM2707 vytáhnu I2C do PCM1794 tak jestli to bude mít na zvuk nějaký zásadní vliv. PCM2707 zvládá max 44kHz/16bit (přiznám se, že muziku v ničm lepším nemám) tak dkyž se to pošle do toho PCM1794 jestli ten DAC bude mít lepší zvuk než ten co je integrovnaý v PCM2707. PCM1794 by měl zvládat převzorkování a tak, ale moc se mi nezdá, že by to mělo nějaký zásadní vliv, tak co vy na to?

(upravil luta 23. 1. 2012 22:21)

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

tam je docela problém myslím si na straně USB a jitteru. Z USB musí získat hodiny SpAct v tom PCM2707. Delší dobu nad tím také uvažuji, ovšem nedávno jsem našel někde měření jitteru u PCM27** a PCM29** usb audio kodeků a zděsil jsem se..jestli to ještě najdu tak sem hodím odkaz..

http://www.diyhifi.org/forums/viewtopic … amp;t=1756

+ dobré počtení:
http://eetimes.com/design/audio-design/ … nd-triumph

http://www.tnt-audio.com/clinica/diginterf1_e.html

Web

(upravil Dohnalik 24. 1. 2012 1:24)

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

A nemáš možnost SPDIF výstupu ze zvukárny? Momentálně pracuju na DAC s DIR9001 a PCM1794A, ovšem bude tam i USB vstup osazen PCM2706, (prakticky zaměnitelné se 7). Všechny obvůdky už mám doma, dám pak vědět, jak to hraje. Přece jenom...zvuk podle mě bude rozhodně kvalitnější, když to vytáhneš přes I2S do externího DACu a ten uvnitř nepoužiješ. Trochu OT otázka, jakým obvodem doporučujete přepínat mezi 3mi SPDIF signály? DIR9001 má jen jeden vstup. 4052..nebo relátka?

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

já to chtěl zkusit s ad1853, jinak zbytek stejné obsazení. dost se mi líbil hs-dac..tam se lze inspirovat i spdif přes relé pokud se nepletu. zatím to stále odkládám.

Web

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

optika je třeba problém na notebooku a tak. A druhá věc o co mi šlo je, že stejnak nením vlastně nic z hudby, co by převyšovalo oněch 16b/44kHz.

ješětě jsem nestudoval přesně ty materiály, ale pokud se taktování pro I2S bere z usb, tak by to bylo celkem blbé. Ty PCMka mají externí krystal, ale ten bude asi výhradně pro taktování DAC tuším

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

Existuje upsample.

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

doporučuji mrknout do toho druhého odkazu co jsem postoval. Je tam rozebrán návrh PCM2702. Je to v podstatě docela zázrak a ten kdo to vymyslel je u mě machr smile smrdí to totiž řízením a diskrétní matikou cool To převzorkování pokud vím , vychází snad z MCLK hodin co lezou z I2S a to je zase jen x násobek hodin audia. Jde o to, že to PCM má rychlou time optimal PLL  s feedforward a kdo ví jakým řízením (z-transformace diskrétní matika a další fujtably-můj obor a nemám to rád),je to takovej malej zázrak jak z USB jednoduše vytřískat audio signál s celkem dobrou kvalitou - USB nezaručí synchronní přenos pokud vím..to PCM si tedy generuje všecky hodiny na základě datových rámců z USB a za pomocí 12MHz krystalu, ale četl jsem to taky letem světem takže můžu kecat..

Web

(upravil ythren 24. 1. 2012 22:32)

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

Otázkou je, jestli upsample opravdu pomáhá. Protože to může být podobné jako s obrázky, kde obraz taky můžeš zvětšit, bude sice větší ale rozmázlý a to co tam nebylo původně tam prostě není.
To mě taky zajímá jestli upsampling tím vyhlazením zvuku pomůže.
A jestli něco implementuje nějaké chytřejší algoritmy upsamplingu (než natažené přímky mezi 2 body), což by bylo podle mě bylo dost výpočetně náročné (samotné přehrávače nebo obvody). Jelikož prokládání nějakým polynomem by byla celkem výpočetní vražda, nebo FFT (tam bych v nárust kvality i věřil). Rozšíření na 20 bitů je jednoduché, ale zůstává tam sposuta nevyužitých hodnot, takže to má dynamický rozsah uplně stejný jako předtím, tohle by mohl právě trochu řešit upsampling a následný převod na více bitů. Teoreticky by upsampling mohl dělat i sám PCM1794 ne?

výchylky posílání dat zkrz USB by mělo dost korygovat nějaké inteligentní použití bufferů a zpětné vazby ze zařízení (přetečení, podtečení) podívám se na ten odkaz jak to funguje

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

já mohu poskytnout pouze odkaz na moje jednoduché měření prototypu, který vznikl kdysi dávno jako bastl na destičce. Nemělo to žádnou LPF na výstupu a bordel z USB silně lezl do signálu.. http://luta.7u.cz/rmaa.htm nejlepší by bylo USB izolovat nějakým ADUMem od AD, ovšem to by se prodražilo.. měřidlo byla Audigy2 ZS PCMCIA takže jen hodně orientační..

Web

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

To se mi nezdá, že by tam moc lezl bordel z usb, jedině tak po napájení a na to je tam doporučená ta indukčnost, i nějakým kondem by to mohlo jít řešit. maximálně že by se tam indukovaly ty datové přenosy z usb ale to je i přímo v tom IO, takže oddělením datových káblíků bys tomu vlastně nijak nepomohl. A i tak by to mělo být vysokofrekvenční rušení, co by šlo utnout LP filtrem, stejně jako bordýlek z DA převodu. A úroveň šumu se mi tam nezdá příliž velká, jenom teda nevím, co tam dělá ta špička na 1kHz.

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

ta špička 1kHz je výchozí měř. frekvence generátoru (u noise level grafu samozřejmě není). Bordel mi tam lezl z notebooku - pískání apod mi leze i z integrované zvukovky a do USB zvukovky to proleze přes 5V napájení taky.. je za tím ten audio buffer, výstup z PCM2902 byl přes odpor. dělič do LT1122+LT1010. Teď jsem to náhodou připojil a ještě to hraje smile Na výstupu PCM mám ale docela velkej dělič jinak by mi to urvalo uši - rušení teď neslyším. Vím, ale že na přímo na sluchátka jsem ho slyšel dost. Zasloužilo by si to pořádnou destičku s LPF filtrem opřeným diferenciálně o VCOM. Pak by se možná zlepšilo thd+n..

Web

(upravil ythren 25. 1. 2012 16:09)

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

však to rušení z usb po napájení by mělo poravdě vyřešit například tady http://www.pavouk.org/hw/usbdacpcm2704/index.html ta L1 a C3 u USB konektoru celkem dobře, taky asi by mohla mít trochu vliv kvalita kabelu USB, ty kabely se dělaji v různých kategorií

(upravil Dohnalik 26. 1. 2012 1:28)

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

Co myslíte, mám teda na převod z USB na TTL SPDIF použít PCM2704 nebo PCM2706? Nebo je to jedno?
luta: Myslíš, že ten AD1853 na tom bude líp než PCM1794? Co přesně myslíš tím LPF filtrem?

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

ad rušení : rušení z usb může ovlivnit i pospojovani zemí. lze očekávat, že usb gnd bude nějakým způsobem propojena s PE sítě. LC může pomoct, ale není to nic dokonalého. EMI bordel co leze z PC tzn. i USB je docela potvora.

dohnalik:  na spdif je to jedno, kterej šváb. ohledně DAC - oba budou kvalitní natolik, že nejslabší články budou to co je před tj data a jejich kvalita. LPF je pouze zkratka pro dolní propust - na analog. výstupu.

Web

(upravil ythren 26. 1. 2012 21:24)

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

taky s myslím, že ten PCM2704 je dostatečně kvalitní DAC, zvlášť když člověk nemá nic v něčem lepším a jak jsem si myslel, tak upsampling vlastně stejnak ničemu moc nepomůže viz http://www.digital-inn.de/exact-audio-c … ng-cd.html http://www.computeraudiophile.com/conte … Pure-Music tak si asi člověk noc nepomůže zvukovkou s 24b/196kHz respektive by to bylo pro normálního smrtekníka bez aparatury za desetitíce prakticky neslyšitelné.

a to pronikání ruchů snad fakt nebude tak tragické s tím LC. C by vlastně mohlo být i kolem 47uF teřba ať to kryje co může. Jinak ADUMy oddělují i napájení? že by to řešil? jelikož nejsou tak tragicky drahé

Re: USB DAC s PCM2707 + PCM1794 (jestli to stojí za to)

existuje i šváb oddělení napájení, hodně se to používá v průmyslu. Ovšem v tomto případě by postačoval optočlen, který by na základě 5V usb spínal PNP trand s lineárním zdrojem. USB by to jen ovládalo kvůli enumeraci atd..

Web