Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 9)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Malý lampáček s nízkým zkreslením

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 175]

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

tak či tak, pri 3W lampe bude treba fakt 100dB bedne aby to bolo v rozumnej(=pokojovej) hlasitosti smile) bo pri tichom posluchu si tam dajte radšej dáke TDA a hovno rozoznáte.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Panove, ako uz niekto napisal, k comu tie silne reci.
Ja mam postavene toto
http://i177.photobucket.com/albums/w214 … CC82SE.gif
a pre vecer, ako je teraz [20:52 SEC] sa s tymto vytvorom viem lepsie krotit, ako s EL34 PP a pod (2x50W). Do 2,5W THD+N pod 1%, omerane len tak na rychlo do 4R. Az to bude sfinisovane kludne to mrdnem na nejake AP a hodim sem protokol, pre uspokojenie publika lol

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Docela mě mrzí, jak se thread o docela hezkém a jednoduchém siliči zvrtl. Pravda, já se zase navážel do kudlibabkových kondů v luftě visících a tlumajzen neznámo kde rezonujících...

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Ne usilitel kak usilitel.

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

taky odpověď...

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

ta Arta ti bezi v ubunbtu pres wine v pohode? ci jak to emulujes?

(upravil sinclair 15. 1. 2012 21:12)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Krucifix, postav si indikátor limitace, třeba podobný, jako měl Pavel v pomocném modulu. Bude to trochu otrava, protože budeš muset použít tranzistory na hodně vysoké napětí, třeba z řady MPSA a pak uvidíš, při kolika miliwattech ti ten krám limituje. DPA220 s pomocným modulem limitovala přibližně při dvou wattech a to se prosím jedná o stowattový zesilovač.
Jestli chceš, abych si Tě aspoň trochu vážil, postav si aspoň patnáctiwattový SDS Labs, máš to tam i se schématem, plošákem i pokládačkou. Mám to postavené, hraje to fantasticky. Je ovšem potřeba bezpodmínečně použít 12AT7 /ECC81/, s ECC83 nebo ECC82 to hraje na hovno. Výborně to hraje s ruskými 6P14P s logem 1958-1960, nové ruské lampy jsou na prd. Je poměrně dobré ECC81 vybrat ani ne tak na emisi, jako spíš na šum, ECC81 je původně sice vf flaška, nicméně ji použili Dynacord, Echolette i Winston v invertoru, opravoval jsem Dynacord Gigant 220 a byla tam vadná flaška na invertoru, tak jsem popadl první, co mi přišla pod ruku a nebyla to dobrá volba, vybíral jsem asi ze šesti nebo osmi, aby to přestalo šumět. Tady máš schéma i layouty opravdu výborného zesilovače, akorát by to chtělo do něj namontovat trafo pro 2xEL84 od Experience-já vím, že to bude ranec, ale ty jejich trafáky jsou opravdu excelentní. Na INDEL nebo Tronic se vyser, oni do toho cpou fakt blbý plechy.
http://wormsart.alfaspace.net/amp/power … l84sch.pdf
http://wormsart.alfaspace.net/amp/power … l84lay.pdf
Výborné je, že je tam spousta MKT kondenzátorů a co se týče filtrace, vejdou tam na vyhrazená místa Nippony LXZ, nebo klidně i Nippon SMG, nic se neděje. Akorát já osobně jsem kapánek ponížil anodový sekundár na 2 x 220V a místo odporů 2x100 ohm jsem použil drátový potenciometr 220 ohm /stejný, jako je v Musicu 70 nebo Musicu 130/, vyhodil kondenzátor od běžce a běžec ukostřil přímo na střed vývodu anodového sekundáru. Rovněž výborné je, že si můžeš vybrat intenzitu nfb, ten zesilovač autor používá k elektrostatickým reprosoustavám Quad, což je a není sranda, elektrostaty Koss z roku 1985 mám já i s příslušným napáječem a předzesilovačem a když jsem to dal poslechnout chlapcům od NADu, konkrétně to bylo zapíchnuto to C163, srali magi v kostkách. Tenkrát ještě Koss dělal velmi slušné věci, samozřejmě také příslušně drahé, komplet těch sluchátek stál ve zlínském Tuzexu něco přes 1.500 bonů. Napájecí napětí měničů je něco přes 300V, mám obkresleno i zapojení zdroje a předzesilovače, žádná extra sláva to není, ale jsou tam použity poměrně velmi kvalitní součástky, svitky ERO, elektrolyty bleděmodré Rubycony a už tehdy toroidní transformátorek, což my tady v Evropě znali jenom ze super kvalitních věcí...

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

...  co oko nevidí, uši neslyší - je také způsob hodnotného prožitku.
Podobně to mám u muziky - programově se nedívám na videoklipy. Nač se tedy dívat zrovna na clipy.
Domnívám se, že bohatě stačí zřetelné vědomí fyzikální nevyhnutelnosti limitace, zatímco pozitivní emoce z hračky, byť 2 x 2-4 W, jsou široko daleko hlavním táhlem pro vše lepší a příští.
Kupř. já si potřebuji vážit zejména sám sebe, a pak jsou na řadě mí blízcí. 
Nerozmohlo se nám tady sestřelování radostného prométheovství?

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Myslím, že nerozmohlo. Kdyby tady někdo postavil stereozesilovač 2x4W s MBA810, tak ho většina osazenstva setře jak chodbu hadrem. Ale protože se jedná o elektronky, tak to je jiná, to si nikdo nedovolí kritizovat parametry takového sráče, byť má třeba 2x3W nebo třeba o watt víc, osazeno je to třeba ECL86 nebo EL84 či jinou podobnou flaštičkou  a na konci to má výstupák, který s bídou chodí do 30kHz. Tohle konkrétně mě sere a pak mě samozřejmě sere ještě jedna věc a to je ta již zmíněná limitace někde u pár miliwattů. SDS Labs má skutečných kolem 15W - nikdo nikoho nenutí ho honit na plný výkon, ale takovýto zesilovač nebude limitovat na pár miliwattech a co se týče parametrů, má zdatně a podstatně lepší parametry, než jakékoliv Ačko, i to hanatehobrasky. Zvolit si stupeň a intenzitu nfb je úžasná věc a to, že je tam použita ECC81 neznamená vůbec nic, maximálně to, že si jich holt budeš muset pár sehnat. Mě totiž absolutně doběla vytáčejí experti, kteří mají doma pár lamp kuchnutých z RP nebo TV a chtějí z toho udělat stereozesilovač s excelentními parametry. Taky jsem se o něco takového pokoušel, dvojčinný konec s ECL86, triody použité na inverzi a před inverzí co se našlo, tj. EF183, E180F, EF86, dokonce tam dobře fungovala i EF806 - Betaron může potvrdit. Nfb vytažená z živého konce výstupáku /studený uzemněný/ do katody EF86. Byl z toho výborný zesilovač, akorát jsem si nedovolil to zveřejnit, protože lidi, kteří s elektronkami umí pracovat a vyrostli na nich, by mě sepsuli jak kata Mydláře. Nejspíš a  Pravděpodobně proto, že i přesto, že jsem použil trafo INDEL, tak to švihalo do 100kHz díky nfb a i přesto, že ECL86 by do výstupáku pro EL84 vůbec neměly jezdit a to ještě se zvýšeným Ua. Výkon žádný zázrak, mělo to nějakých 10W a to také zřejmě díky tomu, že jsem dal na anody 320V, což by teoreticky ty elektronky díky trafu neměly přežít, ale bezproblémově přežily snad díky tomu, že dostaly do g2 odpory 1kOhm a snad díky tomu, že byly výroby Tungsram, nikoli Polam či Telam. Pokud by to někoho zajímalo, jsem ochoten to zveřejnit, akorát se obávám toho, že mě "odborníci" na elektronky zmrdají jak psa. Hlavně třeba kvůli EF80, EF806 a EF183 /nebo 184, teď nevím, ale byla to ta lineární pentoda/, která by v nf vůbec neměla co dělat.

Betaron ubastlil basový preamp s EF80 a já sám jsem čuměl, jak to hraje.

Web

(upravil hranatybraska 16. 1. 2012 9:09)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Sinclair: Díky za link smile Nevypadá to zle, mám doma 13 kousků 6P14P-EV, to by šlo. Ale ty výstupáky, to je tedy pálka, co za ně chtějí.

S těmi výkony můžeš být konkrétnější? 100W zesilovač limitoval při 2W.. Při 2W čeho? Průměrný výkon? Nebo to byl poměr výkonu dynamické špičky a nějakého minima dynamiky? Poměr 1:50.. co to bylo za muziku? Nebo testovací signál? Od tý doby, co byly vymyšleny kompresory, by mě každej zvukař dal za to naprdel, kdybych mu dotáhl nahrávku s takovouhle dynamikou.. A to nějakou tu zvukařskou praxi mám. Do jaký zátěže jste to DPA220 honili? Na druhou stranu věřím, že na tom co píšeš, může něco bejt, ale jen za určitých podmínek.

Už jsem to pokusný šasíčko rozebral, s měřením limitace budeme muset počkat, až dám dohromady celej zesíček ve dvou kanálech. Součástky na to mám, jdu do toho.

Objektivně můžu říct, že ani při měření růžovým šumem při výkonu 1,5W jsem nezaznamenal nějaký ořezávání nebo limitaci. A to jsem měřil s třípásmem jako zátěží. Furt mi tady třískáte o hlavu katalogovej 10% zkreslení při 4W PLC68, ale to je v pentodovým zapojené bez jakýchkoliv linearizujících ZSV. Tady jsou ty vazby dvě. V životě tam navíc nenacpu větší úrověň než při měření, protože měřím zvukovkou při signálu 0dB (max signál zvukovky).

Nevím, proč by tě Leošu někdo mrdal, pokud to funguje dobře s udanými parametry, tak není důvod. To by totiž nemoh vymyslet nikdo nic, pokud by všechno mělo vyhovovat "obvyklým konvencím". PCL86 je jak psů a nejsou to vysloveně špatný flašky (Ikdyž Poláci mě taky vypekli, jenom v tomhle Ačku mi odešli tři - a to dycky třeba po dvou dnech bezproblémového chodu. Tak se nedalo nic dělat a dal jsem tam Tesláckou a ta držela.)

Rozdíl mezi VF a NF flaškama není. Každá malá flaška jede do min 30MHz. Taková ecc83 byla např. vyvíjena na vf účely. Na druhou stranu o použití v audiu dle mého názoru rozhoduje lineárnost řevodový charakteristiky. Takže se dycky mrknout, jak hodně to má rovnou převodovou charakteristiku, a nejni problém to použít. Samozřejmě je blbost někam cpát exponenciální flašky, že.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Reakce na #89: To mě samotného těší, že nerozmohlo. MBA 810 by byl, uvažuji, docela nefér příměr. Jednak parametrově, ve srovnání s dnešními IO, druhak postavit si dnes 2 x 5 W s TDA 2005 apod. je také tvůrčí počin, s určitou poznávací i emotivní hodnotou, zatímco konstrukci zesilovačů elektronkových dnes vnímám, jak jsem již někde psal, jako poměrně nesrovnatelnou kvalitu.
Není to tak dávno, co jsme se zde TDA 2005, byť v můstku, živě věnovali.
Co se argumentů limitace týče: V různých érách nahrávacího průmyslu byl různý přístup k dynamické kompresi. Je-li využívána rozumě, je přínosná, efektivní, a takto pořízené nahrávky zesilovač 2 x 4 W nezaženou do limitace s výrazně rušivým vlivem. Tím je řečeno A. Beru jako přínos, že Vy řikáte svými příspěvky B.
Vůbec bych nebyl proti elektronkovým zesilovačům 2 x 20 W a více, naopak, jen houšť a ještě větší kapky. Ale stále se domnívám, že postavit si 2 x 3 W s lampami svůj význam má, že je to svým způsobem vyšší úroveň, než 2 x 3 W s IO (MBA ...), neopomeňme, že druhdy i dražší, a že by takové počiny měly být spíše podporovány, než v zárodku zatracovány. Ne každý má možnost se popelit na sběrném dvoře nebo žaludek na uplácení tamějších ekologických strážců, takže jakmile tato cesta k pořízení součástek není, zbývá nákup, a to je ošemetná a drahá věc již pro lampový 2 x 3 W, natož 2 x 15 W.
Jasně, že ve skutečnosti zde mlátíme svými rozhořčeními slámu, a ty konstrukce, počiny, objevitelství objeveného budou mít autonomii v hlavách i páječkách zapálených konstruktéru stejně, bez ohledu na naše debaty. Což považuji za hlavní pozitivum a velmi uspokojivý začátek.

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

hranatybraska napsal:

Takže se dycky mrknout, jak hodně to má rovnou převodovou charakteristiku, ....

Asi by bylo lepší to formulovat trochu jinak.

(upravil hranatybraska 16. 1. 2012 9:45)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

PB0305: Tak to napiš za mě, na slovíčkaření jsem nikdy nebyl. smile

Podívejte, já to nikomu necpu. Jasně že to nemůže konkurovat ABčkům, který jsou výkonově i parametry někde jinde.
V rámci toho, že to je jednočinný Ačko to má parametry dobrý.
Na ABčko to má parametry mizerný (snad kromě přechodovýho zkreslení).

Web

(upravil reeb 16. 1. 2012 20:39)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

sinclair napsal:

DPA220 s pomocným modulem limitovala přibližně při dvou wattech a to se prosím jedná o stowattový zesilovač.

Jak to bylo měřeno, signál?

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Měřil, resp. sledoval jsem to přímo Pavlovým indikátorem limitace a byla to úplně běžná muzika, tuším že Phil Collins nebo něco takového. Já sám jsem byl tvrdě překvapený, při jak malém výkonu takto výkonný zesilovač limituje. Měřil jsem to TRMS multimetrem Fluke 87-IV se zapnutým holdem, nevěřícně jsem čuměl a pak jsem to zkoušel ještě osciloskopem taky se zapnutým holdem, výsledky +/-10% shodný. Proto vám tvrdím, že s 3W zesilovačem a ještě k tomu v Ačku posloucháte cosi tfuj, napsal jsem to schválně takto, aby byl text celistvý smile. S patnáctiwattovým ABčkem budou výsledky zhola jiné a to ho nemusíte ani nijak solit. Ten SDS Labs chodí opravdu excelentně, trafa jsem skutečně použil Experience, byl to sice ranec, ale z ničeho rozumného se podobný transformátor vykuchat nedá. Pokud se do toho někdo pustíte, chce to zásobu aspoň pěti kusů ECC81 a vybrat milivoltmetrem na co nejlepší odstup, pochopitelně se seštelovaným odbručovačem.
Jenom upozorňuju, že jakýkoliv elektronkový zesilovač ze zápornou zpětnou vazbou ze sekundáru někam dopředu nemusí mít zátěž a je schopen pracovat i bez připojené zátěže. Pokud je to ovšem nějaké Ačko bez nfb z výstupního trafa, tak tam bez zátěže opravdu hrozí průstřel výstupáku.

Web

(upravil Digiting 18. 1. 2012 16:40)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

... třeba nejsem jediný, koho by to zajímalo: Při měření to běželo to do čistě odporové zátěže, nebo do reproduktoru na kanál nebo do reproboxu s L a C na kanál? A kam byly připojeny svorky měřicího přístroje, smím-li se zeptat? Hráno z LP, CD nebo MGF?
Táži se proto, zda třeba nešlo spíše o artefakty měřicí metody. Dovedu si snadno představit vznik špiček strmými hranami na L, případně i rezonancí na RLC výhybky, jež však spektrálně mohou ležet mimo vyzařovací schopnosti boxu nebo se prakticky "vytlučou" na nízké výstupní impedanci zesilovače. Ten indikátor limitace může pak podle konstrukce chytat i to, co nemá být proč slyšet. Třeba takto bych se o tom znejisťoval já.

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Asi se budeš divit, ale jeden kanál šel do odporové zátěže a druhý kanál do komplexní zátěže, kterou v mém případě představuje klasická třípásmová výhybka z ARS1054 s jednotlivými výstupy zatíženými ohmickými odpory, v mém případě 4R, měřicí přístroj byl připojen na vstup výhybky. Zdroj signálu byl minidisc.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

... tomu rozumím a udivení s tím spojené nemám. Děkuji.
Lze říci něco o časové konstantě toho clip-meteru?

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Chcelo by to prehnat solidnym analyzatorom, a potom poreferovat. So vselijakymi zazracnymi krabickami nemam dobre skusenosti.

(upravil reeb 18. 1. 2012 23:13)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Pokud platí přímá uměra bude ten 15W zesík limitovat při 300mW...

zdenoedie: jj a p.colins z minidisku, nevim no

Web

Příspěvky [81 až 100 z 175]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Malý lampáček s nízkým zkreslením

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£