Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 9)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Malý lampáček s nízkým zkreslením

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 9 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 175]

(upravil PB0305 6. 1. 2012 11:39)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Pokud chceš větší výkon můžeš si postavit třeba push-pull třeba s 6P3S. schemat najdeš na webu dost. Puristi dávají přednost např. SE ZNFB DHT, ale to vyjde skutečně trochu draho.

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

jj, po stroji SEZNFBDHT je o level výš v "sankta simlicitas" už jen krystalka smile , pak už je soutěž, z kolika málo součástek to ještě hraje, zkreslení a výkony nikdo neřeší

hoši, víte přece, že je to kombinace tří Leošových oblíbených konstrukčních přístupů,
myslete na jeho chatrné zdraví !  smile

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Chlapci, flašková nirvána je koncák z AZK101. Po důkladné repasi běhá ten koncák na výstupu 5 ohm nahoře do 170kHz, dole kupodivu k velikosti jádra výstupáku to chodí od nějakých 25Hz a ten konec samotný má odstup přes -95dB, možná, že kdybych při repasi osadil větší kondenzátory, odstup by se ještě o cosi zlepšil, ale dostávala by po prdeli usměrňovačka.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Toto je tuším vlákno o stavbě něčeho malého, záchrana staré obludy snad patří jinam...

(upravil hranatybraska 10. 1. 2012 8:19)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Vono je to fuk, stejně se to vždycky dříve či pozdějí zvrhne do všeobeckých keců.
Na druhou stranu sinclairův příspěvek měl alespoň informační hodnotu.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Ty čokložroute, to nebyl příspěvek o záchraně staré obludy, zvané obecně jezevec, ale o koncáku z tohoto zesilovače, který s originálním trafem a čerstvýma koncovkama dává skoro 15W. Příspěvek byl myšlen v tom smyslu, že by se vyplatilo ten koncák okopírovat, vraků AZK101 se povaluje všude dost-ono totiž to výstupní trafo vůbec není jednoduché.
Kdybych chtěl psát o záchraně staré obludy, napsal bych to jinam a jinak.
Druhý takový výborně chodivý konec je koncák z AZK201 /"slabší placka"/, výstupní trafo je tam pochopitelně na hovno, ale myslím, že s tím 35W trafákem od Experience by to chodilo jak z praku. Dost podobně, možná ještě jednodušeji je zapojený koncák buď z Regenta 30H, nebo Regenta 60, oba ty německé konce mají dost hustě předimenzovaný trafáky a zřejmě slušné plechy, jsou to sice Mka, ale 0,35.
Prostě můj názor je, že stavět něco s třemi watty nemá absolutně smysl. Sebemenší špička v dynamice to zažene do limitace a to je potom co? Je to ještě HiFi, nebo už není, nebo co to kurva je? Stačí si prostudovat normu DIN 45500, jaký minimální výkon má mít zesilovač třídy HiFi a to se bavíme o normě, co je cca 40 let stará...

Web

(upravil hranatybraska 10. 1. 2012 10:50)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Sinclair: Souhlas. Ale shodneme se, že když měřím zesilovač zvukovkou (na kterou současně hraju při poslechu). A mám zkreslení při 1,5W nějakých 0,2%. A regulák hlasitosti mám na max. A když si na tom cokoliv pustím, stahuju na půlku, večer třeba i na čtvrtku hlasitosti. Takže mi to do limitace prostě z technických důvodů nevleze. A proč poslouchám tak potichu? Protože to pro moje ušiska potichu není. Je to pro poslech tak akorát.

Dá se vůbec někde ta AZK101 sehnat? Asi se to válí všude jinde než ve Východních čechách..

edit: Momentálně si brousím zuby na tohle: http://home.comcast.net/~stphkeri/Bates … llower.pdf
Je to celé stejnosměrně vázané, zkusil bych to s 6P14P a EF86. Jenom je tam takových vazeb, že jsem zvědavý, zda-li to půjde ukočírovat.
Nemáte někdo několik dobrých EF86? Mám doma jednu..
Mohu nabídout výměnou za jiné lampy třeba ecc83, 6N2P, PCL86, 6P3S, nebo i třeba jednu nejetou GU81M.

Web

(upravil PB0305 10. 1. 2012 12:58)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

AZK101 se občas vyskytuje, koupil jsem 2 ks z Olomouce. Na Aukru jejich cena v poslední době vylezla obvykle dost vysoko (cca 2 000 Kč).
1. Pochybuju, že by odporově vázaná EF86 byla schopná dát dostatečné napětí na plný výkon toho katodového sledovače.
2. Spíš bych v tom konci použil triodu např 6N6P než pentodu zapojenou jako trioda.

(upravil hranatybraska 10. 1. 2012 14:22)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Nejdřív to zkusim udělat tak, jak je to ve schématu.
Jaký je rodíl v triodě a pentodě v triodovém zapojení? Já si myslím, že žádný. To že pentoda má velký vnitřní odpor je pravda, ale v pentodovém zapojení.

Jinak nevim, ta EF86 mě přijde nejbližší tý 6SJ7. Nebo tam nacpat něco jinýho? Co je rozhodující parametr pro použití v tomhle zapojení? Já si myslim, že ta flaška pracuje do velkého Ra při malým proudu. to znamená že pro velké zesílení se požadují co nejrovnější charky v té části. Čemuž ta ef86 vyhovuje líp než třeba EF184. Strmost EF184 je sice 15mA/V ale při pracovním bodu Ia=10mA. Tady je tedy situace jiná.
S tou potřebnou velikostí rozkmitu je mě to taky divný, ale třeba pomůže zvýšit anodový odpor,tomu nic nebrání. By to šlo nastavit podle mě i do starling módu s odporem řádu Mohm v anodě..

edit: Hlavně je sranda s 1/7 až 1/8 nf výkonu, kterej se ztratí na odporu 1kohm mezi zemí a g2 předzesilovací pentody. Trafo tedy je defakto buzený přes 1kohm odpor. Pozitivní vliv to má ale zas takovej, že v případě zvyšování impedance zátěže (např charka repráku) zbyde toho výkonu pro trafo víc.
Mám skoro pocit, že by slušelo to nakonec umravnit celkovou ZSV ale doví jestli to vůbec bude dosahovat potřebného zesílení s otevřenou smyčkou, natož aby zbývala rezerva pro ZSV.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

S tím starVing (hladovým) módem opatrně, ať Ti nevznikne příliš nízko naladěná dolní propust (Ra + parazitní C), ať po zavazbení neřešíš problém nízké rychlosti přeběhu jak u blbýho operáku smile

Web

(upravil PB0305 10. 1. 2012 16:17)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Koncový triody mají oproti pentodám zapojeným jako triody zpravidla menší vnitřní odpor, tudíž i větší účinnost.
Ta budicí pentoda pracuje v režimu podobnýmu ultralineáru (z Ug2 se odečítá část výstupního signálu, tudíž nepracuje jako pentoda, ale jako něco mezi triodou a pentodou)
Ona celková zpětná vazba tam je na Ug2 budicí pentody, což je dost nezvyklý.
Toho, že tam pálí značnou část výkonu na R3 a R5 jsem si taky všiml, trochu kuriozita.
Zvětšování Ra u budicí pentody moc nepomůže, jedině kdyby se zvýšilo napětí zdroje.
EF86 má v triodovým módu dost velké Ri. Vzhledem k zapojení by byla lepší pentoda, která v triodovým módu má pokud možno malé Ri.

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

mám 6sj7, nabízel jsem ji na Aukru, nikdo nechtěl...

(upravil hranatybraska 10. 1. 2012 17:02)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

opamp: no vidíš to, budu na to myslet. Btw, nejsem v tom kovanej, jak se řeší problém SR u zátěže proudovým zdrojem? Ten má velký vnitřní odpor...

Jo, jsem si top nepamatoval přesne, starvation-circuit se tomu říká.

No, ta nfb do g2 je zajímavá. 6SJ7 má celkem lineární průběh Ig2 na Ug2, jak tomu bude jinde nevím. Mohla by to být jakási obdoba ultralineáru. Tohle s tranzistorem dělat nejde lol Teda jo, ale akorát s těma dvouhradlovýma mosfetama. A nebo s více tranzistorama. smile

PB0305: Mno helejď, ty charky pentod v triodovém zapojení mi nepřijsou moc jako charakteristiky ultralineáru.. Možná že mají trochu větší Ri, ale to poznáš podle úhlu sklonu anodových charek.
Třeba EL84 v triodovém zapojení:
http://diyparadise.com/web/images/stori … triode.gif
Ri=cca 1k6

Mno ale Ri není statický, ale mění se podle toho, kde se nacházíš na anodové charakteristice. V pracovním bodě se rovná Ri=dU/dI. Tady je ten pracovní bod při relativně velkym zápornym předpětí. Sice je tam záporná vazba do g2, ale navíc je v katodě záporná proudová zpětná vazba, což dále zvyšuje Ri. Ri bude velký tak jako tak.

Ale stejně pochybuju, že se z toho dá dostat rozkmit napětí pro 6kohm trafo. Tak 600ohmový bych věřil, že se dá vybudit na 4,5W, ale těch 6kohm? Taky mě trochu nesedí napěťová izolace k/f. Bych to žhavení vůbec s ničím nespojoval..

bobobrod: skleněnku?

Web

(upravil PB0305 10. 1. 2012 17:11)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Záporná proudová vazba v katodě sice zvětšuje Ri, ale nemá vliv na dosažitelný rozkmit anodového napětí.
Malé Ri triody t.j strmý sklon charakteristiky přímo ovlivňuje dosažitelnou velikost amplitudy výstupního napětí (rozkmit napětí).
Naplno se to pochopitelně v tomto zapojení nedá vybudit s žádnou pentodou.

(upravil hranatybraska 10. 1. 2012 18:40)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

No ale zas máš naprd zesílení..

Nu jsem zvědavej co se z toho vymáčkne. smile

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Ptám se znovu: je to ještě HiFi nebo už to není HiFi? Pakliže není a podle sakra zastaralé normy DIN45500 už není, nemá cenu se do něčeho takovéo pouštět. Tahle cca 40 let stará norma předepisuje, jaký minimální výkon má mít zesilovač třídy HiFi a to v monu i stereu. Račte prostudovat, bastlíři.

Web

(upravil hranatybraska 12. 1. 2012 8:53)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Jenom kvůli papíru, na kterým je podepsán nějaký normalizační úřad v čele s několika Ing.,Csc.etc.. který mi něco pojmenuje jako Hifi si nebudu zvykat na něpřijemně hlasitou reprodukci pro večerní práci. Normy jsou všeobecne nazávazné, což znamená mimochodem právě toto: Buď vyhovět normě, nebo zajistit jiný způsob technického řešení prokazatelně ekvivalentní normě nebo lepší. OK, polopatě: Zesilovač při 0dB nelimituje, dynamika je zachovaná (je to zaručeno max. technickým signálem z 32bitového převodníku z karty - zesilovač měřím při 0dB na výstupu karty - tedy D/A převodník jede namax (32bitů jedniček) - tedy nemůže jít do +dB, protože ten 33.bit tam prostě není, protože máme 32bitové počítače, že.) Hlasitost reprodukce je pro mě vyhovující. To si mám kua pořídit 50W zesilovač a na výstup si dát dělič 10:1, aby byli soudruzi spokojení? Nebo si pořídit reprobedny citlivosti o 10 dB menší? Asi jo. Pak to zřejmě bude v pořádku, protože to bude vyhovovat normě.. mad

edit: Tu normu nemám, ale při jaké citlivosti reprosoustav se udávají v té normě výkony?

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Hlavní je aby to přinášelo radost, srát na nějaké normy smile

Web

(upravil hranatybraska 12. 1. 2012 9:56)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Nu víš, Reebe, ono vlastně na tu normu ani neseru. Na normy se srát nemá. Srát na normy řekne člověk, kterej do dvou let vyhoří, nebo ho to klepne a nebo ho zavřou smile

Akorát bych podle ní musel mít dám příklad: 40W zesilovač a nasraný sousedy večer. Samozřejmě že ten 40W jde zeslabit že. Ale proč mít 40W zesilovač a zeslabovat, když nemám potřebu zesilovat 3W zesilovač (kterej přitom nejede v provozu do limitace a to ani vyjímečně, tedy zkreslení se udržuje pod oním 1% udávaným normou, když už si hrajeme na vyhovování či nevyhovování normě).

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Ja nemyslel normy obecně, jen tu zastaralou německou DIN 45500 z roku 1973. Pak je ještě česká norma ČSN EN 61305 z roku 1998..

Web

Příspěvky [41 až 60 z 175]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 9 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Malý lampáček s nízkým zkreslením

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£