(upravil Dohnalik 6. 1. 2012 0:31)

Téma: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

Zdravím,
jistě se s tím každý setkal, z tlumivky/trafa vám vedou smaltované měděné dráty a vy je potřebujete pocínovat a zapájet. Jak se zbavujete smaltu? Vím, že to jde šmirglem, slyšel jsem a vyzkoušel také možnost přiložit drát na multivitaminovou šumivou tabletu, páječkou nahřát...smalt šel dolů taky, ale musí přece existovat nějaká elegantnější chemická cesta, nemáte s tím někdo zkušenosti?

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

no kuprikladu takova HNO3 by si s tim nejspis poradila, ale ja to vetsinou resim vypalenim.. med plamen sporaku perzije, smalt nikoliv smile

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

Tak to vypadá, že smalt opravdu ohínek nerad, pak ho stačí jen lehce přebrousit šmirglem...no ale ta vůně, která ho doprovází...

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

odškrábnu skalpelem smile

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

Nebo je pájitelná izolace,záleží jaký je použit drát,jinak jak píše výše, nožík a zdrápnout.

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

Pokud vám nevadí rakovina je tu doporučení odjinud:

"Ale, kde se hrabe líh. Nejlepší je kousek novoduru - dělají se z toho plastové trubky. Drátek se položí na novodur, do oka pájky si naneseš cín a projedeš smalt, zároveň trochu uškvaříš novodur, který rozleptá smalt - a drátek se pocínuje zároveň. Jo, není na škodu si předtím taky nabrat pořádně kalafuny. Za 5 sekund krásně pocínovaný drátek. Dělal jsem to na 200 cívkách pro štěnice... Tajná zbraň zaměstnanců českých radiokomunikací, co se starají o vysílací techniku."

Jinak přípravek "desmaltol"

Web

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

Přesně tak, novodur používám přes 35 let a nemá to chybu - 3sec a drátek je "odsmaltovaný" a současně pocínovaný.
Naprosto ideální zvláště pro slabé dráty.

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

jj funguje to, drobnou nevýhodou je smrad a čmoud..

Web

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

novodur, novodur, hmota umela.. novodur, novodur, vsemu vodola.. novodur muzika novovlnena.. lol

mno je to tvrzenej PVC takze jediny agresivni co by se z toho mohlo uvolnovat je nejspis HCl, takze odpovedi na prve vyrcenou otazku jest ze ponoreni do horky chlorovodice by asi zabralo taky uui ovsem ja osobne zustanu u opalovani smile

(upravil mir.ku 6. 1. 2012 23:05)

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

... o metodě pocínování na tabletě acylpirinu jste nikdo neslyšel ? wink

... já již hoodně dlouho úspěšně používám zdrhovací pinzetu ...
https://www.distrelec.cz/odstra%C5%88ov … 0-5/960177

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

Jo, acylpirin funguje taky, ale novodur je lepší. No až na ten smrad. Funguje to přímo zázračně

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

Za prvé to není smalt, ale lak, za druhé se postup mění podle toho, o jaký lak přesně jde - některé jdou snadno, některé jdou obtížně. Výborný byl Marmotův OIM, bohužel už ho v malém nevyrábí.

Web

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

Novodur jsem zkoušel na drátu se zesílenou izolací a ani prd. Acylpyrin doma nemáme, tak jistil nožík.

Web

Re: Rozpouštění smaltu na měděných vodičích

Ale jde to, ale pravdu má Sendy - jde o lak, a některé jsou lehce a některé hůře.  Není problém oškrabat nožíkem drát 1 nebo 0,8 na sekundáru.
Ale škrabej třeba 0,1 a nebo 0,05 (když máš v krabici připraveno třeba 300 ks navinutých tlumivek). Na slabší dráty jednoznačně Novodur.
Časem jsem zjistil, že nejlepší je oranžový nebo červený novodur, nejhorší je šedivý - proč? Po tom jsem nepátral. Prostě to tak funguje.
Půjde o nějakou chemickou reakci. Chce to ale pistolovou pájku, pořádně rozpálit ať to smrdí.
Před časem jsem záhlédl někde nějaký nový chemický přípravek, byl ale dost "mastnej", tak jsem ho přešel bez mrknutí oka.