Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Špatně čteš. Na headshellu máš standardizované 1/2" uchycení - viz bod 05.00 na straně 3 servisního návodu, odkaz uvedl v příspěvku #2 voltík.
Na AUKRO uvádí polák UNIVERZALNÍ DRŽADLO 1/2 '', takže po překladu té hovadiny, co tam píše dojdeš k závěru, že přenoska ORTOFON OM5E pasuje do headshellu jako prdel na hrnec. S ORTOFON OMB5E je to úplně stejný.

OMB5E je starší, dnes už nevyráběný typ. Náhrada je OM5E.

Před propípaním raménka odpájej z DIN konektoru, kolík č.3 oba drátky vedoucí od raménka.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Takže je fakt opravdu jedno, jaký model koupím ? Osobně bych to vzal raději od toho poláka na Aukru ... jednak má ten novější model a jednak k tomu přidá i novou kabeláž ... myslíte, že bych se na to měl od poláků vykašlat ?

Je fakt, že jsem se už jednou napálil ....

Doufám, že to nějak dopadne.
Díky za vše
Wema

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Pánové, dnes mi jeden prodejce při dotazu na přenosku Ortofon OMB 5E napsal tohle:

Přenosky Ortofon či Music Hall máme. Do NC420 bych doporučil Music Hall Tracker, cena je 390 Kč a je to vlastně Goldring Elektra prodávaná pod značkou Music Hall. Za ty peníze je úžasná !

Máte s tím někdo nějaké zkušenosti, nebo by jste zůstali u ortofonu ? já bych nerad prohloupi la nerad zbytečně ušetřil ....

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Měl jsem, ale zvukově mě moc nepotěšila...V případě použití stroje jako je NC 420 bych bral OMB5 nebo OMB10, či jednu z jejich novějších modifikací a vůbec bych to nějak nehrotil, neb on ten gramec sám o sobě neni žádnej hyperhifi zázrak...Vzhledem k povaze přístroje taková přenoska postačí.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Zázrak to jistě není, ale taky to není úplnej propadák. Co je na něm vlastně tak tuctového ? To že má rovné raméno a nedokonalé vyvažování třeba oproti NC 450 a 500 ?

Takže ty radíš ortofon jo ? I já v něj mám největšá důveru a i designově je to paráda ...

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Tak měl jsem ten gramofon doma, vím o co jde. Je to čistě mechanická záležitost, vyvažování nic moc, rovné ramínko, absence stroba a tak nějak celkově mě to jako gramomilce neuspokojilo. Nehledě na nemožně době poplatný design..Nehaním to, na poslech je to rozhodně lepší než současná produkce a než základní gramo od Tesly, ale měl jsem možnost srovnání, neb jsem měl doma kompletní modelovou řadu NC 4xx, NC 5xx i MC a jsou rozhodně lepší gramofony než tohle. Ad přenoska - Ortofon hraje daleko živěji a uchu líbivěji než ta druhá přenoska, testováno s Actidmamp MKIV...Osobně si myslim, že ještě o fous lépe hraje ta OMB10, ale to už jsou takový detaily, který na nějaký obyč aparatuře nejsou rozhodně propastný. Vem OMB5 nebo 10 a budeš spokojenej, navíc je to sehnatelný pořád, něco to vydrží a i hroty maj "na každym kroku".

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Já mám na Music Hall Tracker opačný názor než Nosferatic a libila se mi víc než OMB5E.Výrobcem je Nagaoka a dodávájá ji jak pro Music Hall, tak pro Goldring a ekvivalentem je Goldring Elan.Za zvážení by stály i levnější modely Audiotechnica AT91 a AT95.AT95 jsem měl asi měsíc půjčenou a hraje výborně.Je to jepší než OMB5E i Music Hall Tracker.

(upravil Wema 5. 1. 2012 12:50)

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Tak pánové, a teď se v tom vyznejte smile

Krásně se nám projevila ta různorodost. Já jsem osobně pro Ortofon OM 5E. Nabízí mi ji za 450,- což je super cena. Prodejce mi překl totéž co MAKO. Nachlup stejně .... věřím, že to nemusí být špatné, ale už jen pro ten design mě to malinko odrazuje. Ortofon je v tomhle někde jinde .... ale zase je na prvním místě zvuk, že ano ...

Více mě to táhne k OM 5E ..... sad

Mám docela staré desky v nic moc extra stavu ..... měl bych si k přenosce něco přiobědnat ? Nějakou sadu na šičtění hrotu nebo desek ... nebo tak něco ?

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Na základní udržbu postačí kártaček nebo jemný štěteček na hrot+nějaká čistící kapalina a uhlíkový kartáček na odstranění nečistot z desky.Drážky to ale nevyčistí, jen to naoko zamete povrch, aby se na jehle nedělala koule prachu.Ideálně si sežeň si někoho kdo Ti ty desky vypere.Pokud ale chceš experimentovat, tak si pročti třeba tohle http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=2768

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Díky, to určitě zkusím .... věřím, že to na moje poslouchání bohatě postačí ...

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Páno, a je zle ..

Mám jeden dotaz .... dnes jsem demontoval chassis z původního soklu a nedopatřením jsem si, já blbec, drbnul do raménka ankiskatingu (ze spodní části chassis), které je spojeno s jemnou pružinkou. Toto raménko je uchyceno pod šroubem s pružinou a je to zakápnuto barvou. Já hlupák jsem si do tohoto raménka drbnul a tím změnil jeho úhel a tím pádem i hodnotu přítlaku.

Neporadili by jste mi prosím, jak to seřídit do původní polohy ? Je to tak, že poloha antiskatingu 1. je naprosto bez tahu té jemné pružiny ? Že je antiskating bez přítlaku ? Dá se to nějak šikovně seřídit v domácích podmínkách ?

Prosím vás o radu, jak moji chybu vrátit zpět ....

V manuáli jsem četl, že při 2. poloze antiskatinku a vzdálenosti špičky hrotu od středu talíře cca 100mm, musí přenoska působit momentem 40 pcm */- 5 pcm směrem k podpěrnce přenosky ..... jenže jsem schopen to v domácích podmínkách nějak šikovně změřit ? A co je vlastně hodnota pcm ? Dá se to nějak převést na gramy, nebo mN ? Mohl bych to pak v této poloze seřídit digitální váhou ?

Velice děkuji za vaše rady ...
Nesmírně si toho vážím

Foto zde:
http://leteckaposta.cz/641751586

Wema

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Nějak s tím pohni do strany jak si myslíš že to bylo původně.
U tohodle typu mechanického  gramošasi tam budou nějaké odchylky. Nic kritického u tohldle typu.

Web

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Tak nějak vycházím z malby na schématu, kde je to kolmo k chassis, ale jistě to mělo funkci nějakého nastavení ... nerad bych na tom třeba odrovnal přenosku, nebo cenné desky jen kvůli tomu, že jsem s tím já blbec pohnul .... vždycky prostě musí přijít taková hloupost, která mi zkazí radost.

Přemýšlím na tím převodem jednotek ... jestli bych ten "přítlak" (nebo jak to nazvat) v převodu na gramy nemohl zvážít digitální váhou postavenou na kolmo a nechal na něj tlačit raménko ... ale možná se ta jednotka PCM na gramy vůbec převést nedá ...

Že já blbec nezůstal u NC 130 big_smile tam bych tohle neřešil smile)

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Špatně. Že ty blbec řešíš takovou srágoru a nekoupíš lepší gramofon.

A teď prosím pohádku o otm, jak ti ten gramofon stačí smile smile

Web

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

smile No jistě že stačí .... kdyby jste mi ho tady nedoporučili, tak bych si ho nekoupil, přece smile

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Ad audiotechnika - souhlas, hraje perfektně, ale co uši, to názor a stejně tak se na tom podepíše i zbytek řetězce, osobně na běžný občasný poslech mám na gramu osazenu OMB10. S superhyperdokonalym nastavením AS bych si u tohohle gramofonu nedělal vrásky. Zkus to tak, jak to bylo, důležitější bude přesně tam usadit dle šablonky přenosku a víc bych se tím na tvém místě netrápil.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

S usazením jsem si právě dělal největší obavy ..... zde mi bylo ale řečeno, že jediné co mohu ovlivnit je přítlak a antiskating ..... nic víc. Mě samozřejmě trápí mnoho jiných věcí ... jako nastavení offsetového úhlu, přesahu, kolmost přenosky a podobně .... předpokládám, že efektivní délku raménka opravdu neovlivním.

Každopádně to bude ještě docela fuška ...

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

proč si vlastně místo tlachání tady, jak to bude fuška, ptání se co je přenoska, jehla, antiskating, heedshell atd. nepřečteš přiložené návody od rowinga a renowna, kde všechno polopaticky píšou ?
Pokud tohle nezvládneš... OK, je jediná varianta: nechat seřídit od odborníka.

Já se taky jako projektant elektro neseru do plynu...



P.S. já rád poradím, ale tohle je už na mě skutečně moc.
how

Web

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Hele kluci, mě už to taky k čertu nebaví. Pořád tu ze mě děláte idiota ! Čtete někdo vůbec co se tu píše ? V 10-ti příspěvcích jsem se vůbec nedočetl na co jsem se ptal. OK - beru názor, že mi někdo řekne, na pružinku se vyser, zase tolik na to mnezáleží .... ale nemůžu kur*va pochopit, jak mi někdo může na otázku jak seřídit táhlo antisketingu odpovědět - a proč sis kurva nekoupil pětikilo a jen blbou 420-tku. Ptal se na to snad někdo ? Klidě jsme tím mohli ušetřít dalších 5 příspěvků. A je to snad moje blbost ? pokud dostanu normální odpověď, která mě uspokojí, dál se sakra neptám !

Mám tak debilní dotazy ? Kde se sakra mám dočíst, jak má být to táhlo nastavené ??? Pokud to někdo neví z paxe, tak se to prostě nedočtu .... na co mi doprčic bude zasranej GOOGLE ??

Kompletní návod od Rowinga jsem si přečetl ... a nejen od něj ! Ale základní věci se tam prostě nedočtu ... jestli offsetovej úhel na NC 420 nastavit můžu, nebo ne. To byl jen blbej příklad.

Míslíš si Volte, že se jen seru sem do fóra, abych nasbíral přiblblý příspěvky a konec ? Momentálně trávím volnej čas jen studováním gramo .... ale vám to asi nalezlo do palice za týden a mě bohužel ne ... proto jsem asi špatnej !

Jsou věci na který si prostě jen tak netroufám, ale chtěl bych si je udělat sám ... a chci zjistit co mám nebo nemám, než na tochytnu.

Audio není můj hlavní koníček. Žiju něčím jiným. Motory, to je můj svět ... a taky nevyčítám nikomu že jezdí na Jawě .... co je mi po tom. zeptá se jak vymění řadící vidličku, tak mu to prostě řeknu a nevalím do něj, že když nemá Kawasaki, tak to stejně nemá cenu ..... neumím seřídit gramofon, ale za to ti vyměním na posezení rozvoďák u devítky Ninji, nebo seřídfím podtlaky na R1 .... ale každej prostě neůže umět všechno ... a to že si chci svépomoci občas sednout a poslechnou po těžkým dni strarou desku Maidenů na starým gramcu a dělanejch bednách jsem prostě hlupák ? ..... zatím to tak pokaždý vyznělo mad

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.p … &all=1

Taky mám rád gramofonové nahrávky, ale kvalitně ripnuté do HD flacu.

Pane Peterka, ono jde spíše o to že po jedné zodpovězené otázce se vyrojí spousta dalších na které jde poměrně snadno dohledat odpověď. Já třeba zde problém nemám, když mi poradily ať si koupím zesilovač od Pavla Dudka místo komerce tak jsem to udělal a jsem nadmíru spokojený.